LEKCJA 2

Jak być pokornym

Jak być pokornym

CZYM JEST POKORA?

Osoba pokorna ma do innych szacunek. Nie zachowuje się arogancko ani nie oczekuje wyjątkowego traktowania. Szczerze interesuje się innymi ludźmi i chętnie się od nich uczy.

Pokora bywa uważana za oznakę słabości. Jednak w rzeczywistości jest to siła, która pozwala dostrzec swoje błędy oraz uznać swoje ograniczenia.

DLACZEGO JEST WAŻNA?

  • Pokora ma pozytywny wpływ na relacje z innymi. „Ludzie pokorni zazwyczaj łatwiej zawierają przyjaźnie” — napisano w książce The Narcissism Epidemic (Epidemia narcyzmu). „Mają lepsze relacje z innymi i są bardziej otwarci”.

  • Pokora pomoże twojemu dziecku w życiu. Cecha ta przyniesie mu korzyści już teraz, ale i w przyszłości — na przykład gdy będzie szukało pracy. „Młody człowiek, który ma wybujałe ego, nie zdaje sobie sprawy z własnych braków i najpewniej nie zrobi dobrego wrażenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej” — napisał dr Leonard Sax. „Ale kiedy młoda osoba jest naprawdę zainteresowana tym, co chce przekazać rekruter, ma większe szanse na zatrudnienie” *.

JAK UCZYĆ POKORY

Ucz dziecko zrównoważonego podejścia do samego siebie.

ZASADA BIBLIJNA: „Jeśli ktoś myśli, że coś znaczy, choć nic nie znaczy, to oszukuje samego siebie” (Galatów 6:3).

  • Nie powtarzaj mylących sloganów. Hasła typu: „Możesz spełnić wszystkie swoje marzenia” lub „Możesz być, kim tylko zechcesz” mogą brzmieć motywująco, ale często nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Twoje dzieci osiągną więcej, jeśli będą miały realistyczne cele i będą wytrwale do nich dążyły.

  • Chwal za konkretne rzeczy. Jeśli mówisz dziecku, że jest „wspaniałe”, nie pomożesz mu w okazywaniu pokory. Niech twoje pochwały będą rzeczowe.

  • Ograniczaj korzystanie z serwisów społecznościowych. Takie portale często służą do promowania samego siebie — przez prezentowanie swoich zdolności i osiągnięć — co na pewno nie sprzyja okazywaniu pokory.

  • Zachęcaj dziecko, żeby szybko przepraszało. Pomagaj mu zauważać, co zrobiło źle, a potem się do tego przyznawać.

Ucz wdzięczności.

ZASADA BIBLIJNA: „Okazujcie się wdzięczni” (Kolosan 3:15).

  • Wdzięczność za otaczający nas świat. Dzieci powinny doceniać przyrodę i rozumieć, jak bardzo jesteśmy od niej zależni. Żeby żyć, potrzebujemy powietrza, wody oraz jedzenia. Mówiąc o tym, będziesz rozwijał u dziecka podziw dla dzieł stwórczych.

  • Wdzięczność za otaczających nas ludzi. Przypominaj dziecku, że każdy jest od niego w jakiejś dziedzinie lepszy i że zamiast zazdrościć innym umiejętności, powinno cenić to, że może się od nich uczyć.

  • Wyrażanie wdzięczności. Ucz dzieci mówienia „dziękuję” — ale nie mechanicznie, tylko szczerze. Okazywanie wdzięczności jest niezbędne, żeby być pokornym.

Ucz dziecko, jak ważne jest pomaganie innym.

ZASADA BIBLIJNA: „Z pokorą uważajcie innych za wyższych od siebie. I miejcie na oku nie tylko swoje własne sprawy, ale też sprawy drugich” (Filipian 2:3, 4).

  • Przydzielaj dziecku obowiązki domowe. Jeśli dziecko nie ma w domu żadnych obowiązków, wysyłasz mu sygnał: „Jesteś zbyt ważny, żeby to robić!”. Pomaganie w domu powinno być ważniejsze niż zabawa. Wyjaśniaj dziecku, jak inni korzystają z jego pracy oraz że będą je za to cenić i szanować.

  • Podkreślaj, że pomaganie drugim to coś wyjątkowego. Dzięki pomaganiu drugim dziecko szybciej osiągnie dojrzałość. Dlatego zachęcaj je, żeby dostrzegało ludzi, którzy potrzebują pomocy. Rozmawiaj z nim, co może dla nich zrobić, a potem wspieraj je i chwal za konkretne działania.

^ ak. 8 Z książki The Collapse of Parenting.