ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 25
PIEŚŃ 7 Jehowa naszą siłą
Pamiętaj, że Jehowa jest „żywym Bogiem”
„Jehowa to żywy Bóg!” (PS. 18:46).
GŁÓWNA MYŚL
Pamiętanie o tym, że służymy „żywemu Bogu”, przynosi nam mnóstwo korzyści.
1. Co pomaga sługom Jehowy dalej oddawać Mu cześć mimo różnych problemów?
„KRYTYCZNE czasy, trudne do zniesienia” — właśnie tak Biblia opisuje okres, w którym żyjemy (2 Tym. 3:1). Słudzy Jehowy muszą się mierzyć nie tylko z wyzwaniami, z którymi wiąże się życie w tym świecie, ale też ze sprzeciwem i prześladowaniami. Co pomaga nam dalej oddawać cześć Jehowie mimo tych problemów? Jednym z najważniejszych czynników jest to, że poznaliśmy Jehowę jako „żywego Boga” (Jer. 10:10; 2 Tym. 1:12).
2. W jakim sensie Jehowa jest żywym Bogiem?
2 Jehowa to realna Osoba. Pomaga nam w naszych próbach i różnymi sposobami udziela nam wsparcia (2 Kron. 16:9; Ps. 23:4). Jeśli pamiętamy, że jest żywym Bogiem, łatwiej będzie nam wychodzić zwycięsko z różnych prób. Zobaczmy, jak sprawdziło się to w wypadku króla Dawida.
3. Co Dawid miał na myśli, kiedy powiedział: „Jehowa to żywy Bóg”?
3 Dawid znał Jehowę i na Nim polegał. Kiedy był ścigany przez wrogów, między innymi króla Saula, modlił się do Boga o pomoc (Ps. 18:6). Kiedy On go wysłuchał i uratował, Dawid oświadczył: „Jehowa to żywy Bóg!” (Ps. 18:46). Nie chodziło mu tylko o to, że Bóg istnieje. Jak zauważono w pewnym opracowaniu, Dawid wyraża tu przekonanie, że Jehowa „jest żywym bogiem, który stale działa na rzecz swojego ludu”. Rzeczywiście, Dawid osobiście się o tym przekonał. A to dodawało mu motywacji, żeby dalej służyć Jehowie i Go wysławiać (Ps. 18:28, 29, 49).
4. Jakie korzyści daje nam przekonanie, że Jehowa to żywy Bóg?
4 Przekonanie, że Jehowa to żywy Bóg, może pomóc gorliwie Mu służyć również nam. Dzięki temu zyskamy siły do przetrwania trudności i motywację do dalszego wysilania się w służbie. Będziemy też zdecydowani cały czas przybliżać się do Jehowy.
ŻYWY BÓG DODA CI SIŁ
5. Dzięki czemu możemy odważnie stawiać czoła trudnościom? (Filipian 4:13).
5 Jeśli pamiętamy, że Jehowa jest żywym Bogiem i że zawsze jest gotowy nam pomóc, to będziemy w stanie przetrwać każdą próbę — zarówno małą, jak i wielką. Przecież żaden nasz problem nie jest dla Jehowy zbyt wielki. On jest wszechmocny i może dać nam siły potrzebne do wytrwania (odczytaj Filipian 4:13). Mamy wszelkie powody, żeby odważnie stawiać czoła trudnościom. Kiedy doświadczamy wsparcia Jehowy w mniejszych próbach, nabieramy przekonania, że udzieli nam go również w tych większych.
6. Jakie przeżycia Dawida pogłębiły jego zaufanie do Jehowy?
6 Pomyślmy o dwóch przeżyciach Dawida, które pogłębiły jego zaufanie do Jehowy. Pewnego razu, kiedy był młodym pasterzem, owce jego ojca zaatakował niedźwiedź, a innym razem lew. W obu sytuacjach Dawid odważnie ruszył w pościg i uratował owce. Ale nie przypisał za to zasług sobie. Wiedział, że był z nim Jehowa (1 Sam. 17:34-37). Dawid nigdy nie zapomniał tych przeżyć. Rozmyślając nad nimi, nabrał przekonania, że żywy Bóg doda mu sił również w przyszłości.
7. Jak patrzenie z właściwej perspektywy pomogło Dawidowi stanąć do walki z Goliatem?
7 Jakiś czas później, gdy Dawid prawdopodobnie był jeszcze nastolatkiem, odwiedził izraelski obóz wojskowy. Dowiedział się, że żołnierze są przerażeni z powodu olbrzymiego Filistyna o imieniu Goliat, który ‛szydzi z szeregów bojowych Izraela’ (1 Sam. 17:10, 11, przypis). Żołnierzy ogarnął strach, bo skupili się na tym, jak wielki jest Goliat i jak się z nich wyśmiewa (1 Sam. 17:24, 25). Jednak Dawid patrzył na tę sytuację inaczej — jak na wyzwanie rzucone nie wojskom Izraela, ale „wojskom Boga żywego” (1 Sam. 17:26). Skupiał się przede wszystkim na Jehowie. Ufał, że podobnie jak Bóg pomógł mu, kiedy był pasterzem, tak pomoże mu teraz. Przekonany o wsparciu Jehowy, stanął do walki z Goliatem i oczywiście zwyciężył! (1 Sam. 17:45-51).
8. Co pomoże nam pamiętać o Jehowie, kiedy przechodzimy próby? (Zobacz też ilustrację).
8 My też możemy wychodzić zwycięsko z prób, jeśli pamiętamy, że Jehowa jest żywym Bogiem, gotowym nam pomagać (Ps. 118:6). Możemy budować swoje zaufanie do Niego, kiedy rozmyślamy o tym, co zrobił w przeszłości. Czytaj biblijne relacje o tym, jak zapewniał ocalenie swoim sługom (Iz. 37:17, 33-37). Analizuj materiały zamieszczane w serwisie jw.org, które pokazują, jak wspiera On braci i siostry w naszych czasach. Przypominaj też sobie, co Jehowa już zrobił dla ciebie. Nie przejmuj się, jeśli nie możesz przypomnieć sobie żadnego spektakularnego wydarzenia, przypominającego pokonanie niedźwiedzia lub lwa. Tak naprawdę Jehowa cały czas wiele dla ciebie robi! Pociągnął cię do siebie, żebyś został Jego przyjacielem (Jana 6:44). To właśnie dzięki Niemu dalej trwasz w prawdzie. Możesz prosić Go, żeby pomógł ci zapamiętywać chwile, kiedy odpowiedział na twoje modlitwy, udzielił ci wsparcia w najodpowiedniejszym czasie albo dodał ci sił w trudnej sytuacji. Rozmyślanie nad takimi przeżyciami wzmocni twoje przekonanie, że Jehowa dalej będzie działał dla twojego dobra.
9. Jak powinniśmy patrzeć na nasze próby? (Przysłów 27:11).
9 Przekonanie o tym, że Jehowa jest rzeczywistą Osobą, pozwala nam patrzeć na trudności z właściwej perspektywy. Dlaczego? Dzięki temu dostrzegamy, że mają one związek z kwestią sporną między Jehową a Szatanem. Szatan twierdzi, że jeśli zostaniemy poddani ciężkim próbom, porzucimy Jehowę (Hioba 1:10, 11; odczytaj Przysłów 27:11). Ale kiedy pozostajemy lojalni wobec Jehowy, dowodzimy, że Go kochamy i że Szatan jest kłamcą. Czy spotykasz się ze sprzeciwem ze strony władz, trudnościami ekonomicznymi, negatywnymi reakcjami w służbie albo innymi wyzwaniami? Jeśli tak, to pamiętaj, że masz okazję sprawiać radość Jehowie. Pamiętaj też, że On nigdy nie pozwoli, żebyś został wystawiony na próbę ponad to, co możesz znieść (1 Kor. 10:13). Da ci siły potrzebne do wytrwania.
ŻYWY BÓG CIĘ NAGRODZI
10. Co żywy Bóg zrobi dla tych, którzy oddają Mu cześć?
10 Jehowa nagradza tych, którzy oddają Mu cześć (Hebr. 11:6). Już teraz daje nam spokój wewnętrzny i zadowolenie, a w przyszłości da nam życie wieczne. Możemy Mu ufać i być przekonani, że On pragnie i jest w stanie nas nagrodzić. Ta świadomość pomaga nam gorliwie Go wielbić, podobnie jak robili to Jego wierni słudzy z przeszłości. Jedną z takich osób był żyjący w I wieku Tymoteusz (Hebr. 6:10-12).
11. Co pobudzało Tymoteusza do wysilania się dla dobra zboru? (1 Tymoteusza 4:10).
11 Odczytaj 1 Tymoteusza 4:10. Tymoteusz miał głębokie zaufanie do żywego Boga. Właśnie dlatego bardzo wysilał się w służbie. Co takiego robił? Apostoł Paweł zachęcił go, żeby robił postępy w nauczaniu i publicznym przemawianiu. Miał też dawać dobry przykład współwyznawcom — zarówno młodym, jak i starszym. Poza tym otrzymał kilka trudnych zadań. Jednym z nich było udzielanie życzliwych, ale stanowczych rad tym, którzy ich potrzebowali (1 Tym. 4:11-16; 2 Tym. 4:1-5). Tymoteusz mógł być pewien, że nawet jeśli czasem inni nie widzą albo nie doceniają jego wysiłków, to Jehowa na pewno go nagrodzi (Rzym. 2:6, 7).
12. Co może motywować starszych do wysilania się w organizacji Jehowy? (Zobacz też ilustrację).
12 Obecnie starsi również mogą być przekonani o tym, że Jehowa widzi i ceni wszystko, co robią w Jego organizacji. Wielu z nich, oprócz wykonywania pracy pasterskiej, głoszenia i nauczania, bierze też udział w projektach budowlanych i akcjach niesienia pomocy. Inni usługują w Grupach Odwiedzania Chorych i Komitetach Łączności ze Szpitalami. Starsi, którzy angażują się w takie zadania, rozumieją, że zbór należy do Jehowy, a nie do ludzi. Pomaga im to wykonywać je z całego serca i w pełni ufać, że Bóg ich za to nagrodzi (Kol. 3:23, 24).
13. Co Jehowa myśli o naszych wysiłkach w służbie dla Niego?
13 Nie wszyscy mogą być starszymi. Ale każdy z nas może coś dać Jehowie. On bardzo sobie ceni, gdy w służbie dla Niego robimy wszystko, na co nas stać. Dostrzega datki, które składamy na naszą działalność, nawet jeśli są skromne. Cieszy się, kiedy staramy się pokonywać nieśmiałość i zgłaszamy się na zebraniach do odpowiedzi, a także gdy przechodzimy do porządku nad błędami współwyznawców i im przebaczamy. Nawet jeśli czujesz, że nie możesz robić tyle, ile byś chciał, bądź pewien, że Jehowa ceni to, co jesteś w stanie robić. On cię za to kocha i cię nagrodzi (Łuk. 21:1-4).
POZOSTAWAJ BLISKO ŻYWEGO BOGA
14. Jak bliska więź z Jehową pomoże nam dochowywać Mu wierności? (Zobacz też ilustrację).
14 Jeśli Jehowa będzie dla nas realną Osobą, łatwiej będzie nam dochowywać Mu wierności. Tak było w wypadku Józefa. Stanowczo odrzucił on niemoralną propozycję. Bóg był dla niego kimś realnym, dlatego nie chciał Go rozczarować (Rodz. 39:9). Żeby Jehowa był realny również dla nas, musimy poświęcać czas na to, żeby się do Niego modlić i studiować Jego Słowo. Wtedy nasza przyjaźń z Nim będzie coraz silniejsza. Jeżeli tak jak Józef dbamy o bliską więź z Jehową, nie będziemy chcieli zrobić nic, co mogłoby Go zasmucić (Jak. 4:8).
15. Czego się uczymy z przykładu Izraelitów, którzy przebywali na pustkowiu? (Hebrajczyków 3:12).
15 Ci, którzy zapominają, że Jehowa jest żywym Bogiem, łatwo mogą się od Niego oddalić. Rozważmy, co stało się z Izraelitami, kiedy przebywali na pustkowiu. Oczywiście wiedzieli, że Jehowa istnieje, ale zaczęli wątpić, czy się o nich zatroszczy. Zapytali nawet: „Czy Jehowa jest wśród nas, czy nie?” (Wyjścia 17:2, 7). Wkrótce potem zbuntowali się przeciw Niemu. Ich przykład stanowi dla nas ostrzeżenie. Z pewnością nie chcielibyśmy stać się do nich podobni (odczytaj Hebrajczyków 3:12).
16. Co mogłoby wystawiać na próbę naszą wiarę?
16 W tym świecie trzymanie się blisko Jehowy jest wyzwaniem. Wielu ludzi nie wierzy w istnienie Boga. Często wydaje się, że tym, którzy ignorują zasady Jehowy, dobrze się powodzi. Może to wystawiać naszą wiarę na próbę. Oczywiście nie przestaniemy wierzyć, że Bóg istnieje, ale moglibyśmy zacząć wątpić, że coś dla nas zrobi. Takie odczucia miał pisarz Psalmu 73. Zauważył, że tym, którzy lekceważą prawa Jehowy, mimo wszystko dobrze się układa. W rezultacie zaczął się zastanawiać, czy warto Mu służyć (Ps. 73:11-13).
17. Co pomoże nam trzymać się blisko Jehowy?
17 Co pomogło psalmiście zmienić sposób myślenia? Zaczął rozmyślać, co stanie się z tymi, którzy zapominają o Jehowie (Ps. 73:18, 19, 27). Skupił się też na tym, jakie korzyści daje służenie Bogu (Ps. 73:24). My też możemy się zastanowić, jakie błogosławieństwa już otrzymaliśmy od Jehowy. Warto też pomyśleć, jak wyglądałoby nasze życie, gdybyśmy Mu nie służyli. Dzięki temu łatwiej będzie nam trzymać się właściwej drogi i wyciągnąć taki sam wniosek, jak psalmista: „Mnie dobrze jest przybliżać się do Boga” (Ps. 73:28).
18. Dlaczego możemy z ufnością patrzeć w przyszłość?
18 Możemy poradzić sobie z każdym wyzwaniem, przed którym staniemy w dniach ostatnich, bo służymy „żywemu, prawdziwemu Bogu” (1 Tes. 1:9). On jest realną Osobą i działa na rzecz tych, którzy oddają Mu cześć. Wspierał swoich sług w przeszłości i to samo robi dla nas. Wkrótce nadejdzie wielki ucisk — najtrudniejszy okres w dziejach ludzkości. Ale nie będziemy wtedy sami (Iz. 41:10). Możemy „z pełnym przekonaniem mówić: ‚Jehowa mnie wspiera. Nie będę się bał’” (Hebr. 13:5, 6).
PIEŚŃ 3 Nasza siła, nadzieja i ufność
STRAŻNICA (WYDANIE DO STUDIUM)