ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 22
PIEŚŃ 127 Jakim człowiekiem powinienem być
Jak mądrze wykorzystać okres poznawania się
„To, co jest ukryte w sercu, (...) ma wielką wartość” (1 PIOTRA 3:4).
GŁÓWNA MYŚL
Jak mężczyzna i kobieta mogą mądrze wykorzystać okres poznawania się i jak inni w zborze mogą ich wspierać.
1, 2. Co niektórzy mówią o okresie poznawania się?
POZNAWANIE SIĘ z myślą o małżeństwie może być radosne i ekscytujące. Jeśli obecnie się z kimś spotykasz, bez wątpienia chcesz, żeby dobrze się wam układało. Dla wielu par rzeczywiście jest to szczęśliwy czas. Tsion a, siostra z Etiopii, opowiada: „Jednymi z najlepszych chwil w moim życiu były te, gdy ja i mój mąż się ze sobą umawialiśmy. Prowadziliśmy poważne rozmowy, ale było też mnóstwo śmiechu. Kiedy zrozumiałam, że znalazłam kogoś, kogo naprawdę kocham i kto kocha mnie, byłam bardzo szczęśliwa”.
2 Z drugiej strony Alessio, brat z Holandii, mówi: „Czas, gdy razem z żoną się poznawaliśmy, był radosny, ale też miał swoje wyzwania”. W tym artykule omówimy niektóre trudności, z jakimi pary mogą się zetknąć w tym okresie, a także zasady biblijne, które pomogą im dobrze go wykorzystać. Zastanowimy się też, jak inni w zborze mogą udzielać im wsparcia.
CEL SPOTYKANIA SIĘ
3. Jaki jest cel spotykania się? (Przysłów 20:25).
3 Okres poznawania się może dawać dużo radości. Ale obie strony powinny rozumieć, że jest to ważny krok w stronę małżeństwa. W dniu ślubu kobieta i mężczyzna przysięgają przed Jehową, że będą się kochać i szanować przez całe życie. Zanim złożysz jakąkolwiek przysięgę, powinieneś starannie ją przemyśleć (odczytaj Przysłów 20:25). Z pewnością odnosi się to do przysięgi małżeńskiej. Dwoje ludzi spotyka się ze sobą po to, żeby lepiej się poznać i dzięki temu podjąć dobrą decyzję. Czasem będzie to decyzja o małżeństwie, czasem o zakończeniu znajomości. Jeśli para się rozstaje, nie musi to oznaczać, że coś poszło nie tak. Po prostu okres poznawania się spełnił swój cel — pomógł im podjąć właściwą decyzję.
4. Dlaczego powinniśmy mieć właściwy pogląd na okres poznawania się?
4 Dlaczego to ważne, żeby wyrobić sobie właściwy pogląd na okres poznawania się? Dzięki temu osoby w stanie wolnym nie będą się z kimś umawiać, nie mając wobec drugiej strony poważnych zamiarów. Ale właściwy pogląd w tej sprawie powinien sobie wyrobić każdy z nas. Niektórzy sądzą, że jeśli dwoje ludzi się ze sobą spotyka, to muszą się pobrać. Jak może to wpływać na osoby w stanie wolnym? Melissa z USA mówi: „Na braci i siostry, którzy się z kimś spotykają, jest wywierana duża presja. Z tego powodu niektórzy nie kończą znajomości, która wcale dobrze nie rokuje. Inni wolą w ogóle się z nikim nie umawiać. Presja może być nie do zniesienia”.
DOBRZE SIĘ POZNAJCIE
5, 6. Czego powinny się o sobie nawzajem dowiedzieć osoby, które się spotykają? (1 Piotra 3:4).
5 Jeżeli się z kimś spotykasz, to co pomoże ci ustalić, czy wziąć ślub, czy nie? Postaraj się dobrze poznać drugą osobę. Przypuszczalnie czegoś się już o niej dowiedziałeś, zanim jeszcze zaczęliście się umawiać. Ale teraz masz okazję poznać „to, co jest ukryte w sercu” (odczytaj 1 Piotra 3:4). Obejmuje to poznanie usposobienia duchowego, osobowości i sposobu myślenia. Z czasem zapewne będziesz w stanie odpowiedzieć na następujące pytania: „Czy ta osoba będzie dla mnie dobrym współmałżonkiem?” (Prz. 31:26, 27, 30; Efez. 5:33; 1 Tym. 5:8). „Czy będziemy umieli nawzajem zaspokajać swoje potrzeby emocjonalne? Czy będziemy w stanie żyć ze swoimi słabościami?” (Rzym. 3:23) b. Pamiętaj: To, czy do siebie pasujecie, nie zależy od tego, na ile jesteście podobni, ale w dużej mierze od tego, na ile będziecie w stanie się do siebie dostosować.
6 Czego jeszcze powinieneś się dowiedzieć o potencjalnym współmałżonku? Zanim mocno się zaangażujesz, warto, żebyś zapytał go o pewne ważne sprawy — na przykład o to, jakie ma w życiu cele. A co z bardziej osobistymi sprawami, takimi jak kłopoty ze zdrowiem, problemy finansowe czy dawne traumatyczne przeżycia? Nie wszystko trzeba poruszyć już na początku znajomości (por. Jana 16:12). Jeśli czujesz, że jest za wcześnie, by odpowiadać na pewne osobiste pytania, szczerze o tym powiedz. Ale z czasem osoba, z którą się spotykasz, będzie potrzebowała takich informacji, żeby podjąć zrównoważoną decyzję. Dlatego na pewnym etapie będziesz musiał się otworzyć.
7. Jak dwie osoby, które się ze sobą spotykają, mogą dobrze się poznać? (Zobacz też ramkę „ Poznawanie się na odległość”). (Zobacz też ilustracje).
7 Skąd możesz się dowiedzieć, jaki twój potencjalny współmałżonek jest naprawdę? Jednym z najlepszych sposobów jest otwarta i szczera rozmowa — zadawanie pytań i uważne słuchanie odpowiedzi (Prz. 20:5; Jak. 1:19). Możecie robić razem rzeczy, które sprzyjają takiej rozmowie, na przykład zjeść razem posiłek, pójść na spacer w jakieś miejsce publiczne albo wspólnie głosić. Dużo się też o sobie dowiecie, spędzając czas z rodziną i przyjaciółmi. Oprócz tego planujcie zajęcia, które pozwolą wam zobaczyć, jak reagujecie w różnych sytuacjach i w obecności różnych ludzi. Zwróć uwagę, co robił wspomniany w poprzednim artykule Aschwin, kiedy spotykał się z Alicią: „Wybieraliśmy zajęcia, które pozwalały nam się czegoś o sobie dowiedzieć. Często były to proste rzeczy, na przykład zrobienie razem posiłku albo wykonanie jakichś obowiązków domowych. Mogliśmy wtedy obserwować swoje mocne i słabe strony”.
8. Jakie korzyści para odniesie ze wspólnego studiowania?
8 Możecie też lepiej się poznać, studiując razem tematy duchowe. Jeśli się pobierzecie, będziecie organizować rodzinne wielbienie, żeby Bóg był w waszym małżeństwie najważniejszy (Kazn. 4:12). Dlaczego więc już teraz nie poświęcać czasu na wspólne studiowanie? Oczywiście dwie osoby, które się ze sobą spotykają, nie tworzą jeszcze rodziny, a brat nie jest jeszcze głową siostry. Mimo to regularne, wspólne studium pomoże wam poznać waszą stronę duchową. Max i Laysa z USA wskazują na jeszcze jedną korzyść. Max mówi: „Już na wczesnym etapie poznawania się zaczęliśmy analizować materiały związane z randkami, małżeństwem i rodziną. Otworzyło to drogę do rozmów na wiele ważnych tematów, które inaczej ciężko byłoby nam poruszyć”.
INNE CZYNNIKI DO ROZWAŻENIA
9. Jakie czynniki powinny uwzględnić osoby, które się ze sobą spotykają, kiedy decydują, komu o tym powiedzieć?
9 Komu powiedzieć o tym, że się spotykacie? Oczywiście decyzja należy do was. Na początku znajomości możecie uznać, że takich osób będzie niewiele (Prz. 17:27). Dzięki temu unikniecie niepotrzebnej presji oraz pytań. Ale jeśli nie powiecie nikomu, możecie zacząć się izolować, żeby tylko nikt się nie dowiedział. To może być niebezpieczne. Mądrze byłoby dać znać przynajmniej tym, którzy mogą wam udzielić wskazówek i praktycznej pomocy (Prz. 15:22). Możecie na przykład poinformować niektórych członków rodziny, dojrzałych przyjaciół i starszych zboru.
10. Co mogą zrobić pary, żeby ich zachowanie było czyste? (Przysłów 22:3).
10 Co możecie zrobić, żeby wasze zachowanie było czyste? To normalne, że w miarę jak się do siebie zbliżacie, czujecie do siebie coraz silniejszy pociąg. Co pomoże wam zachować czystość moralną? (1 Kor. 6:18). Unikajcie nieprzyzwoitych rozmów, przebywania razem w odosobnionych miejscach i picia dużej ilości alkoholu (Efez. 5:3). Takie rzeczy mogą rozbudzać pragnienia seksualne i bardzo utrudniać właściwe postępowanie. Warto, żebyście regularnie rozmawiali o tym, jakie działania podjąć, żeby trzymać się zasad Jehowy (odczytaj Przysłów 22:3). Dawit i Almaz z Etiopii mówią: „Spędzaliśmy czas w miejscach, gdzie było dużo ludzi, albo w towarzystwie przyjaciół. Nigdy nie zostawaliśmy sami w domu czy samochodzie. W ten sposób unikaliśmy sytuacji, które wystawiałyby nas na pokusę”.
11. Jakie czynniki powinny wziąć pod uwagę pary, decydując, jak okazywać sobie uczucia?
11 A co powiedzieć o okazywaniu sobie uczuć? Kiedy więź między wami się pogłębia, niektóre przejawy uczuć mogą być stosowne (Pieśń 1:2; 2:6). Ale jeśli pozwolicie, by pragnienia seksualne przybrały na sile, zapewne będzie wam trudno patrzeć na siebie nawzajem rozsądnie. Przejawy uczuć łatwo mogą wymknąć się spod kontroli i doprowadzić do nieczystego zachowania (Prz. 6:27). Dlatego już na początku znajomości wyznaczcie sobie granice na podstawie zasad biblijnych (1 Tes. 4:3-7) c. Zastanówcie się: „Co ludzie wokół nas pomyśleliby o naszych przejawach uczuć? Czy mogą one rozbudzać w nas namiętność?”.
12. Co powinny rozważyć osoby, które się ze sobą spotykają, jeśli pojawiają się między nimi nieporozumienia?
12 Jak radzicie sobie z problemami i nieporozumieniami? Co, jeśli od czasu do czasu dochodzi między wami do nieporozumień? Czy to znaczy, że wasza znajomość jest skazana na porażkę? Niekoniecznie. W każdym związku pojawiają się różnice zdań. Silne małżeństwo to takie, w którym dwoje ludzi potrafi sobie z nimi radzić. Tak więc to, jak obecnie rozwiązujecie problemy, może wskazywać, czy wasze małżeństwo byłoby udane. Zadajcie sobie pytania: „Czy potrafimy rozmawiać spokojnie i z szacunkiem? Czy chętnie przyznajemy się do błędów i staramy się nad sobą pracować? Czy jesteśmy gotowi ustępować, przepraszać i wybaczać?” (Efez. 4:31, 32). Jednak gdybyście ciągle się ze sobą nie zgadzali albo się kłócili, to po ślubie sytuacja raczej się nie poprawi. Jeśli uświadomisz sobie, że druga osoba nie jest dla ciebie odpowiednia, zakończenie znajomości będzie najlepsze dla was obojga d.
13. Co pomoże ustalić, jak długo się ze sobą spotykać?
13 Jak długo powinniście się ze sobą spotykać? Pośpieszne decyzje często prowadzą do przykrych konsekwencji (Prz. 21:5). Powinniście więc spotykać się ze sobą na tyle długo, by dobrze się nawzajem poznać. Ale nie powinniście niepotrzebnie przeciągać tego okresu. Biblia mówi: „Przedłużające się oczekiwanie sprawia sercu ból” (Prz. 13:12). Co więcej, im dłużej się spotykacie, tym trudniej może być wam opanować pragnienia seksualne (1 Kor. 7:9). Zamiast skupiać się na tym, jak długo już jesteście parą, zastanów się: „Czego jeszcze muszę się dowiedzieć o drugiej osobie, żeby móc podjąć dobrą decyzję?”.
JAK INNI MOGĄ WSPIERAĆ OSOBY, KTÓRE SIĘ ZE SOBĄ SPOTYKAJĄ
14. Jak można wspierać osoby, które się ze sobą spotykają? (Zobacz też ilustrację).
14 Jeśli wiemy, że dwie osoby się ze sobą spotykają, to jak możemy je wspierać? Na przykład moglibyśmy zaprosić je na posiłek, na swoje rodzinne wielbienie albo do wzięcia udziału we wspólnej rozrywce (Rzym. 12:13). W takich okolicznościach będą one mogły poznać się jeszcze lepiej. Może potrzebują kogoś, kto by im towarzyszył, pomocy w transporcie albo miejsca, gdzie mogłyby w spokoju porozmawiać? Jeśli tak, to czy możesz coś dla nich zrobić? (Gal. 6:10). Wspomniana wcześniej Alicia opowiada, co ona i Aschwin bardzo sobie cenili: „Nieraz bracia i siostry proponowali, że jeśli będziemy chcieli spędzić czas we dwoje, ale nie w odosobnieniu, to możemy do nich wpaść. Bardzo się z tego cieszyliśmy”. Jeżeli para poprosi cię, żebyś gdzieś jej towarzyszył, potraktuj to jako przywilej. Nie pozostawiaj ich całkiem samych, ale bierz pod uwagę, że potrzebują czasu i przestrzeni na prywatne rozmowy (Filip. 2:4).
15. O czym jeszcze powinni pamiętać przyjaciele osób, które się ze sobą spotykają? (Przysłów 12:18).
15 Ważne jest też, żeby zwracać uwagę na to, co mówimy. Czasem musimy nad sobą zapanować (odczytaj Przysłów 12:18). Na przykład moglibyśmy mieć wielką ochotę powiedzieć innym, że dwie osoby zaczęły się spotykać, ale one być może wolałyby poinformować o tym osobiście. Nie powinniśmy o nich plotkować ani krytykować ich za osobiste decyzje (Prz. 20:19; Rzym. 14:10; 1 Tes. 4:11). Niestosowne byłyby też komentarze albo pytania sugerujące, czy powinny się pobrać, czy nie. Siostra o imieniu Elise i jej mąż wspominają: „To było niezręczne, kiedy ktoś pytał nas o ślub, a my jeszcze w ogóle o tym nie rozmawialiśmy”.
16. Jak zareagować, gdy para postanawia się rozstać?
16 A co, jeśli para postanawia się rozstać? Nie powinniśmy się w to wtrącać ani obwiniać którejś ze stron (1 Piotra 4:15). Siostra o imieniu Lea opowiada: „Dowiedziałam się, że inni plotkują o tym, dlaczego ja i pewien brat zerwaliśmy. To naprawdę bolało”. Jak wspomnieliśmy wcześniej, gdy dwie osoby się rozstają, niekoniecznie oznacza to, że coś poszło nie tak. Zwykle oznacza po prostu, że okres poznawania się spełnił swój cel i podjęli oni dobrą dla nich decyzję. Oczywiście ta decyzja mogła wywołać emocjonalny ból i uczucie samotności. Powinniśmy więc dalej wspierać takie osoby (Prz. 17:17).
17. Co powinny robić osoby, które się ze sobą spotykają?
17 Jak się przekonaliśmy, okres poznawania się ma swoje wyzwania, ale też może być bardzo radosny. Jessica przyznaje: „Szczerze mówiąc, spotykanie się wymagało mnóstwa pracy i czasu. Ale w stu procentach było warto”. Jeśli aktualnie się ze sobą spotykacie, to dalej starajcie się dobrze nawzajem poznać. Dzięki temu będziecie w stanie podjąć mądrą decyzję.
PIEŚŃ 49 Chcę radować serce Jehowy
a Niektóre imiona zostały zmienione.
b Więcej informacji można znaleźć w książce Pytania młodych ludzi — praktyczne odpowiedzi, tom 2, strony 39 i 40.
c Pieszczenie czyichś narządów płciowych jest formą niemoralności, która wymaga od starszych zboru podjęcia działań sądowniczych. Pieszczenie piersi i niemoralne rozmowy prowadzone przez telefon lub za pomocą wiadomości tekstowych również mogą wymagać działań sądowniczych, zależnie od okoliczności.
d Więcej informacji można znaleźć w „Pytaniach czytelników” ze Strażnicy z 15 sierpnia 1999 roku.
STRAŻNICA (WYDANIE DO STUDIUM)