ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 10

PIEŚŃ 13 Jezus naszym wzorem

Stale naśladuj Jezusa po chrzcie

Stale naśladuj Jezusa po chrzcie

„Jeśli ktoś chce pójść za mną, niech się wyrzeknie samego siebie, weźmie swój pal męki i niosąc go dzień po dniu, stale mnie naśladuje” (ŁUK. 9:23).

GŁÓWNA MYŚL

Ten artykuł pomoże każdemu z nas zastanowić się nad znaczeniem swojego oddania się Bogu. Myśli te pomogą zachowywać wierność zwłaszcza tym, którzy niedawno zostali ochrzczeni.

1, 2. Co dobrego spotyka nas po chrzcie?

 CHRZEST i przyłączenie się do rodziny Jehowy sprawia wielką radość. Ci, którzy już jej zaznają, zgadzają się ze słowami Dawida: „Szczęśliwy jest ten, kogo wybierasz i przyprowadzasz, żeby przebywał na Twoich dziedzińcach” (Ps. 65:4).

2 Jehowa nie zaprasza na swoje dziedzińce przypadkowych osób. Jak dowiedzieliśmy się z poprzedniego artykułu, zbliża się do tych, którzy dowodzą, że chcą mieć z Nim bliską więź (Jak. 4:8). Kiedy się Mu oddajesz i przyjmujesz chrzest, zbliżasz się do Niego w szczególny sposób. Możesz być przekonany, że wtedy On ‛zleje na ciebie tyle błogosławieństw, że niczego nie będzie ci brakować’ (Malach. 3:10; Jer. 17:7, 8).

3. Jaka odpowiedzialność spoczywa na oddanych Bogu, ochrzczonych chrześcijanach? (Kaznodziei 5:4, 5).

3 Oczywiście chrzest to dopiero początek. Kiedy już zrobisz ten krok, będziesz z całych sił starał się dotrzymać złożonej Bogu obietnicy, nawet jeśli spotkają cię pokusy albo próby wiary (odczytaj Kaznodziei 5:4, 5). Jako uczeń Jezusa będziesz naśladował jego przykład i stosował się do jego przykazań najlepiej jak potrafisz (Mat. 28:19, 20; 1 Piotra 2:21). Ten artykuł bardzo ci w tym pomoże.

‛STALE NAŚLADUJ’ JEZUSA MIMO PRÓB I POKUS

4. W jakim sensie naśladowcy Jezusa niosą „pal męki”? (Łukasza 9:23).

4 Po chrzcie twoje życie nie będzie wolne od problemów. Jezus wyraźnie powiedział, że jego uczniowie będą nieśli „pal męki”, i to „dzień po dniu” (odczytaj Łukasza 9:23). Czy chciał dać swoim naśladowcom do zrozumienia, że cały czas będą cierpieć? Nie. Chciał raczej podkreślić, że spotkają ich nie tylko błogosławieństwa, ale też wyzwania. A niektóre z nich mogły być nawet bolesne (2 Tym. 3:12).

5. Jakie błogosławieństwa Jezus obiecał tym, którzy zdobywają się na poświęcenia?

5 Być może doświadczyłeś już sprzeciwu rodziny. A może przestałeś skupiać się na rzeczach materialnych, żeby stawiać sprawy Królestwa na pierwszym miejscu (Mat. 6:33). Jeśli tak, to bądź pewien, że Jehowa dostrzega twoją wierność (Hebr. 6:10). Prawdopodobnie przekonałeś się, jak prawdziwe są słowa Jezusa: „Zapewniam was, że nie ma nikogo, kto by zostawił dom, braci, siostry, matkę, ojca, dzieci czy pola ze względu na mnie i na dobrą nowinę i kto by już teraz — w czasie prześladowań — nie otrzymał sto razy więcej domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól, a w nadchodzącym nowym świecie — życia wiecznego” (Marka 10:29, 30). Błogosławieństwa, które otrzymałeś, bez wątpienia przewyższają wszystkie poświęcenia, na jakie się zdobyłeś (Ps. 37:4).

6. Dlaczego po chrzcie dalej będziesz musiał walczyć z „pragnieniem ciała”?

6 Po chrzcie dalej będziesz musiał walczyć z „pragnieniem ciała” (1 Jana 2:16). W końcu jesteś niedoskonałym potomkiem Adama. Czasami możesz czuć się podobnie jak apostoł Paweł, który napisał: „Mój wewnętrzny człowiek naprawdę rozkoszuje się prawem Bożym, ale w swoim ciele dostrzegam inne prawo, które toczy wojnę z prawem mojego umysłu. To prawo grzechu, będące w moim ciele, prowadzi mnie jak swojego jeńca” (Rzym. 7:22, 23). Twoje grzeszne skłonności mogą cię zniechęcać. Ale rozmyślanie o obietnicy złożonej Jehowie wzmocni twoje postanowienie, żeby walczyć z pokusami. W rzeczywistości oddanie się Jehowie bardzo ci to ułatwi. W jaki sposób?

7. Jak oddanie się Jehowie pomoże ci dochować Mu wierności?

7 Kiedy oddajesz życie Jehowie, ‛wyrzekasz się’ samego siebie. Oznacza to, że rezygnujesz z osobistych pragnień i ambicji, które Mu się nie podobają (Mat. 16:24). Gdy więc staniesz przed próbą, nie będziesz zastanawiał się, co zrobić. Nie weźmiesz pod uwagę żadnej innej opcji poza jedną — wiernością wobec Jehowy. Będziesz zdecydowany Mu się podobać. Pod tym względem będziesz przypominać Hioba. Chociaż przeszedł on niezwykle trudne próby, stanowczo oświadczył: „Nie wyrzeknę się swojej nieskazitelności!” (Hioba 27:5).

8. Jak rozmyślanie o tym, że oddałeś się Jehowie, pomoże ci odrzucać pokusy?

8 Rozmyślanie o tym, że oddałeś się Jehowie, doda ci sił do opierania się pokusom. Czy zacząłbyś na przykład flirtować z czyimś współmałżonkiem? Z pewnością nie! Już wcześniej postanowiłeś nie brać takiej opcji pod uwagę. Jeśli nie pozwolisz niestosownym pragnieniom się rozwijać, nie będziesz musiał ich później wykorzeniać. ‛Odwrócisz się’ i ‛nie wkroczysz na ścieżkę niegodziwych’ (Prz. 4:14, 15).

9. Jak rozmyślanie o tym, że oddałeś życie Jehowie, pomoże ci stawiać sprawy duchowe na pierwszym miejscu?

9 Co zrobisz, jeśli otrzymasz ofertę pracy, która utrudniłaby ci regularne korzystanie z zebrań? Z pewnością będziesz wiedział, jak się zachować. Już dużo wcześniej postanowiłeś odrzucać takie propozycje. Nie będziesz nawet musiał się zastanawiać, czy podjąć taką pracę, zakładając, że później jakoś ją pogodzisz ze stawianiem spraw Królestwa na pierwszym miejscu. Rozmyślanie o tym, jak bardzo Jezus chciał zyskać uznanie swojego Ojca, pomoże ci stanowczo odrzucić wszystko, co nie podoba się Bogu, któremu się oddałeś (Mat. 4:10; Jana 8:29).

10. Jak Jehowa pomoże ci ‛stale naśladować’ Jezusa po chrzcie?

10 W gruncie rzeczy próby i pokusy dają ci okazję do udowodnienia, że jesteś zdecydowany ‛stale naśladować’ Jezusa. Możesz być pewny, że Jehowa ci w tym pomoże. Biblia mówi: „Bóg jest wierny i nie pozwoli, żebyście byli kuszeni ponad to, co możecie znieść. W czasie pokusy wskaże wam wyjście, żebyście mogli ją przetrwać” (1 Kor. 10:13).

JAK MOŻESZ STALE NAŚLADOWAĆ JEZUSA

11. Jaki jest jeden z najlepszych sposobów naśladowania Jezusa? (Zobacz też ilustrację).

11 Jezus był gorliwy i dzięki modlitwie utrzymywał bliskie relacje z Jehową (Łuk. 6:12). Jednym z najlepszych sposobów, żeby naśladować go po chrzcie, jest dbanie o zwyczaje, które pomagają przybliżać się do Jehowy. W Biblii czytamy: „W jakim stopniu zrobiliśmy postępy, dalej chodźmy tą samą drogą” (Filip. 3:16). Od czasu do czasu usłyszysz o przeżyciach braci i sióstr, którzy poszerzyli zakres służby dla Jehowy. Być może skorzystali z Kursu dla Ewangelizatorów Królestwa albo przenieśli się na tereny z potrzebami. Jeśli ty też możesz wyznaczyć sobie taki cel, nie wahaj się. Słudzy Jehowy chętnie szukają okazji, żeby robić dla Niego coś więcej (Dzieje 16:9). Ale co, jeśli obecnie warunki ci na to nie pozwalają? Nie uważaj, że jesteś przez to gorszy. W chrześcijańskim wyścigu liczy się wytrwałość (Mat. 10:22). Nie zapominaj, że Jehowa bardzo ceni, gdy służysz Mu na miarę swoich możliwości i warunków. To ważny sposób, w jaki możesz naśladować Jezusa po chrzcie (Ps. 26:1).

Po chrzcie wyznaczaj sobie cele, które pomogą ci przybliżać się do Jehowy (zobacz akapit 11)


12, 13. Co możesz zrobić, jeśli twoja gorliwość słabnie? (1 Koryntian 9:16, 17). (Zobacz też ramkę „ Biegnij wytrwale”).

12 A co, jeśli zauważyłeś, że od jakiegoś czasu twoje modlitwy stały się mechaniczne albo że do twojej służby wkradła się rutyna? A może czytanie Biblii nie daje ci już tyle satysfakcji, co kiedyś? Gdyby po chrzcie zdarzyło ci się coś takiego, nie myśl, że straciłeś ducha Jehowy. Ponieważ jesteś niedoskonały, twoje uczucia mogą się zmieniać. Jeśli tracisz gorliwość, zastanów się nad przykładem apostoła Pawła. Chociaż starał się naśladować Jezusa, wiedział, że czasami może brakować mu motywacji (odczytaj 1 Koryntian 9:16, 17). Powiedział: „Jeżeli robię to (...) wbrew własnej woli, to i tak to robię, bo nałożono na mnie odpowiedzialność”. Innymi słowy, Paweł był zdecydowany pełnić służbę pomimo tego, jak w danej chwili się czuł.

13 Podobnie ty nie pozwól, żeby niedoskonałe uczucia decydowały za ciebie. Postanów sobie robić to, co słuszne, pomimo tego, jak się czujesz. Z czasem twoje postępowanie może dobrze wpłynąć na twoje uczucia. Tak czy inaczej, dbanie o dobre zwyczaje duchowe pomoże ci dalej naśladować Jezusa po chrzcie. Swoim konsekwentnym działaniem zachęcisz też współwyznawców (1 Tes. 5:11).

„STALE SPRAWDZAJCIE, (...) CIĄGLE BADAJCIE”

14. Nad czym powinieneś się regularnie zastanawiać i dlaczego? (2 Koryntian 13:5).

14 Bardzo pomocna po chrzcie będzie też dla ciebie regularna samoanaliza (odczytaj 2 Koryntian 13:5). Od czasu do czasu przyjrzyj się swojemu życiu i zwyczajom. Zastanów się, czy codziennie się modlisz, czy czytasz i studiujesz Biblię, czy chodzisz na zebrania i czy bierzesz udział w służbie. Szukaj sposobów, żeby te aspekty wielbienia Jehowy dawały ci więcej radości i korzyści. Zadaj sobie na przykład pytania: „Czy potrafię wyjaśnić innym podstawowe nauki biblijne? Co mogę zrobić, żeby służba była dla mnie przyjemniejsza? Jak konkretne są moje modlitwy i czy świadczą o tym, że całkowicie polegam na Jehowie? Czy regularnie jestem na zebraniach? Jak mogę lepiej się na nich koncentrować i brać w nich większy udział?”.

15, 16. Czego o odrzucaniu pokus uczysz się z przykładu pewnego brata?

15 Warto też, żebyś uczciwie przeanalizował swoje słabości. Ilustruje to przeżycie brata o imieniu Robert. Opowiada on: „Kiedy miałem jakieś 20 lat, pracowałem w niepełnym wymiarze godzin. Pewnego dnia po pracy koleżanka zaprosiła mnie do siebie do domu. Powiedziała, że będziemy sami i że będziemy się dobrze bawić. Z początku rzuciłem kilka słabych wymówek, ale w końcu powiedziałem ‚nie’ i wyjaśniłem dlaczego”. Robert oparł się pokusie i jest to godne pochwały. Ale gdy później wrócił myślami do tej sytuacji, zdał sobie sprawę, że mógł się zachować lepiej. Przyznaje: „Nie odrzuciłem tej propozycji tak stanowczo i szybko, jak Józef propozycję żony Potyfara (Rodz. 39:7-9). Byłem wręcz zaskoczony, jak trudno mi było odmówić. To zdarzenie uświadomiło mi, że muszę wzmocnić swoją przyjaźń z Jehową”.

16 Ty również możesz odnieść korzyści z takiej samoanalizy. Nawet jeśli uda ci się odrzucić jakąś pokusę, zadaj sobie pytanie: „Ile czasu mi to zajęło?”. Jeśli dostrzeżesz, że możesz jeszcze coś poprawić, nie obwiniaj się. Ciesz się, że uświadomiłeś sobie swoją słabość. Módl się w tej sprawie i podejmij działania, żeby umocnić swoje postanowienie trzymania się zasad moralnych Jehowy (Ps. 139:23, 24).

17. Jaki wpływ postępowanie Roberta miało na imię Jehowy?

17 Z przeżycia Roberta wynika coś jeszcze. Dodaje on: „Kiedy odmówiłem koleżance, powiedziała: ‚Zdałeś test!’. Zapytałem, co ma na myśli. Wyjaśniła, że ma znajomą, która kiedyś była Świadkiem. Usłyszała od niej, że wszyscy młodzi Świadkowie prowadzą podwójne życie i jeśli tylko pojawi się okazja do zrobienia czegoś złego, to z niej skorzystają. Postanowiła więc to na mnie przetestować. Bardzo się ucieszyłem, że przyniosłem chwałę imieniu Jehowy”.

18. Co jesteś zdecydowany robić po chrzcie? (Zobacz też ramkę „ Seria, która ci się spodoba”).

18 Kiedy oddajesz życie Jehowie i przyjmujesz chrzest, pokazujesz, że bez względu na wszystko chcesz uświęcać Jego imię. Możesz być przekonany, że Jehowa wie, jakie próby przechodzisz i jakim pokusom się opierasz. Będzie błogosławił wysiłkom, jakie podejmujesz, żeby zachować wierność. Ufaj, że doda ci sił za pośrednictwem swojego świętego ducha (Łuk. 11:11-13). Z pomocą Jehowy będziesz w stanie stale naśladować Jezusa po chrzcie.

JAK BYŚ ODPOWIEDZIAŁ?

  • W jakim sensie chrześcijanie ‛dzień po dniu niosą pal męki’?

  • Co możesz zrobić, żeby po chrzcie ‛stale naśladować’ Jezusa?

  • Jak rozmyślanie o tym, że oddałeś życie Jehowie, pomoże ci dochować wierności?

PIEŚŃ 89 Słuchaj i zgodnie z tym żyj