ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 42
PIEŚŃ 103 Pasterze — dary w ludziach
Okazuj wdzięczność „darom w postaci ludzi”
„Kiedy wstąpił na wysokość, (...) dał dary w postaci ludzi” (EFEZ. 4:8).
GŁÓWNA MYŚL
Co robią dla nas słudzy pomocniczy, starsi i nadzorcy obwodów i jak możemy okazywać im za to wdzięczność.
1. Między innymi jakie dary otrzymaliśmy od Jezusa?
NIKT nie był tak szczodry jak Jezus. Kiedy przebywał na ziemi, chętnie korzystał ze swojej mocy, żeby pomagać drugim (Łuk. 9:12-17). Największy dar, jaki od niego otrzymaliśmy, to ofiara okupu (Jana 15:13). Odkąd zmartwychwstał, dalej okazuje nam szczodrość. Tak jak obiecał, poprosił Jehowę, żeby wylał swojego świętego ducha, za pośrednictwem którego otrzymujemy pouczenia i pocieszenie (Jana 14:16, 17, przypis; 16:13). A podczas zebrań Jezus wyposaża nas do pozyskiwania uczniów na całej ziemi (Mat. 28:18-20).
2. Kto zalicza się do „darów w postaci ludzi” wspomnianych w Efezjan 4:7, 8?
2 Pomyślmy o innych darach Jezusa. Apostoł Paweł napisał, że kiedy Jezus wrócił do nieba, „dał dary w postaci ludzi” (odczytaj Efezjan 4:7, 8). Paweł wyjaśnił, że ich zadaniem jest wspieranie zboru na różne sposoby (Efez. 1:22, 23; 4:11-13). Obecnie do tych „darów” zaliczają się słudzy pomocniczy, starsi i nadzorcy obwodów a. Oczywiście ci bracia są niedoskonali i popełniają błędy (Jak. 3:2). Ale Jezus posługuje się nimi, żeby nam pomagać.
3. Jak każdy z nas może wspierać pracę „darów w postaci ludzi”? Podaj przykład.
3 Mężczyźni ci otrzymali od Jezusa ważne zadanie — mają budować zbór (Efez. 4:12). Ale każdy z nas może im pomóc się z tego wywiązywać. Oto przykład: Kiedy powstaje nowa Sala Królestwa, niektórzy są w to osobiście zaangażowani. Inni wspierają wykonywane prace, zapewniając posiłki, transport i inne usługi. Podobnie każdy z nas może wspierać wysiłki sług pomocniczych, starszych i nadzorców obwodów swoimi słowami i czynami. Przeanalizujmy, jakie korzyści odnosimy z ich ciężkiej pracy i jak możemy pokazywać im samym oraz Jezusowi, że ich cenimy.
SŁUDZY POMOCNICZY „WYŚWIADCZAJĄ POMOCNE USŁUGI”
4. Jakie „pomocne usługi” mogli wyświadczać słudzy pomocniczy w I wieku?
4 W I wieku n.e. niektórzy bracia byli mianowani sługami pomocniczymi (1 Tym. 3:8). Przypuszczalnie to właśnie o nich Paweł napisał, że „wyświadczają pomocne usługi” (1 Kor. 12:28). Najwyraźniej udzielali starszym praktycznej pomocy, żeby mogli oni skupić się na nauczaniu i pracy pasterskiej. Być może tworzyli kopie natchnionych Pism albo pozyskiwali potrzebne do tego materiały.
5. Jakie zadania słudzy pomocniczy wykonują obecnie?
5 Pomyśl o zadaniach, które wykonują słudzy pomocniczy w twoim zborze (1 Piotra 4:10). Mogą na przykład zajmować się księgowością albo terenami, zamawiać literaturę i udostępniać ją głosicielom, obsługiwać sprzęt audio i wideo, usługiwać jako porządkowi albo pomagać w konserwacji Sali Królestwa. Wszystkie te zadania są niezbędne, żeby zbór właściwie funkcjonował (1 Kor. 14:40). Poza tym niektórzy słudzy pomocniczy przedstawiają punkty podczas zebrań chrześcijańskiego życia i służby oraz wygłaszają wykłady publiczne. Mogą też być wyznaczeni na zastępcę nadzorcy grupy. Czasami wykwalifikowani słudzy pomocniczy towarzyszą starszym podczas wizyt pasterskich.
6. Dlaczego cenimy ciężką pracę sług pomocniczych?
6 Jakie korzyści przynosi zborowi praca sług pomocniczych? Beberly b, siostra z Boliwii, mówi: „Dzięki naszym sługom pomocniczym mogę odnosić pełny pożytek z zebrań. Mogę śpiewać, udzielać komentarzy, słuchać przemówień i oglądać filmy oraz ilustracje. Troszczą się oni o bezpieczeństwo oraz o tych, którzy łączą się za pomocą wideokonferencji. Zajmują się sprzątaniem po zebraniu, pomagają przy księgowości i dbają, żebyśmy mieli niezbędne publikacje. Jestem im bardzo wdzięczna!”. Leslie z Kolumbii, której mąż jest starszym, zauważa: „Mój mąż potrzebuje wsparcia sług pomocniczych. Bez nich byłby jeszcze bardziej zajęty, dlatego jestem im wdzięczna za ich zapał i gotowość do pomocy”. Bez wątpienia zgadzasz się z tymi wypowiedziami! (1 Tym. 3:13).
7. Jak możemy okazywać wdzięczność sługom pomocniczym? (Zobacz też ilustrację).
7 Z pewnością czujemy wdzięczność wobec sług pomocniczych. Ale Biblia zachęca też: „Okazujcie się wdzięczni” (Kol. 3:15). Krzysztof, starszy usługujący w Finlandii, tak okazuje swoją wdzięczność: „Wysyłam słudze pomocniczemu kartkę albo wiadomość tekstową z jakimiś słowami z Biblii i wspominam o konkretnym sposobie, na jaki mnie zachęcił, albo dlaczego cenię sobie jego służbę”. Pascal i Jael, mieszkający w Nowej Kaledonii, zanoszą za takich braci modlitwy. Pascal wyjaśnia: „Ostatnio często modlimy się w sprawie sług pomocniczych z naszego zboru. Dziękujemy za nich Jehowie i prosimy, żeby ich wspierał”. Jehowa wysłuchuje takich modlitw i cały zbór odnosi z tego korzyści (2 Kor. 1:11).
STARSI „CIĘŻKO PRACUJĄ”
8. Dlaczego Paweł mógł napisać, że starsi w I wieku ‛ciężko pracowali’? (1 Tesaloniczan 5:12, 13).
8 W I wieku starsi ciężko pracowali dla dobra zboru (odczytaj 1 Tesaloniczan 5:12, 13; 1 Tym. 5:17). ‛Przewodzili’ w nim, prowadząc zebrania i podejmując jako grono różne decyzje. Poza tym w konkretny, ale życzliwy sposób ‛udzielali rad’ braciom i siostrom, czym zapewniali zborowi ochronę (1 Tes. 2:11, 12; 2 Tym. 4:2). Oczywiście dbali też o własne rodziny pod względem materialnym i duchowym (1 Tym. 3:2, 4; Tyt. 1:6-9).
9. Między innymi jakie zadania wykonują starsi?
9 Również dzisiaj starsi są zapracowani. Na przykład są ewangelizatorami (2 Tym. 4:5). Gorliwie pełnią służbę, organizują działalność kaznodziejską na miejscowym terenie i szkolą innych, by skutecznie głosili i nauczali. Usługują też jako miłosierni, bezstronni sędziowie. Kiedy chrześcijanin popełni poważny grzech, starają się mu pomóc odbudować więź z Jehową. Jednocześnie dbają o utrzymywanie zboru w czystości (1 Kor. 5:12, 13; Gal. 6:1). Ale przede wszystkim starsi są znani jako pasterze (1 Piotra 5:1-3). Wygłaszają przemyślane przemówienia biblijne, starają się poznać wszystkie osoby w zborze i składają wizyty pasterskie. Niektórzy pomagają przy budowie i konserwacji Sal Królestwa, przy organizacji kongresów albo w Komitetach Łączności ze Szpitalami i Grupach Odwiedzania Chorych. Mają też jeszcze inne zadania. Starsi naprawdę ciężko pracują na naszą rzecz!
10. Dlaczego cenimy ciężką pracę starszych?
10 Jehowa zapowiedział, że pasterze będą się o nas troszczyć, dzięki czemu ‛już nie będziemy się bali i nie będziemy przerażeni’ (Jer. 23:4). Johanna, siostra z Finlandii, przekonała się o tym, gdy jej mama zapadła na poważną chorobę. Opowiada: „Chociaż trudno mi dzielić się uczuciami z innymi, to starszy, którego nie znałam zbyt dobrze, okazał mi wiele cierpliwości. Modlił się ze mną i upewniał mnie o miłości Jehowy. Nie pamiętam, co dokładnie mówił, ale pamiętam, że czułam się bezpieczna. Wierzę, że to Jehowa się nim posłużył, żeby pomóc mi, kiedy najbardziej tego potrzebowałam”. A jak starsi z twojego zboru udzielili ci wsparcia?
11. Jak możemy okazywać wdzięczność starszym? (Zobacz też ilustrację).
11 Jehowa chce, żebyśmy ze względu na pracę starszych okazywali im szczerą wdzięczność (1 Tes. 5:12, 13). Henrietta, również mieszkająca w Finlandii, zauważa: „Starsi chętnie pomagają drugim, ale to nie znaczy, że mają więcej czasu i sił albo mniej problemów niż inni. Czasami po prostu mówię: ‚Wiesz co? Jesteś świetnym starszym. Mam nadzieję, że o tym wiesz’”. Sera, siostra z Turcji, mówi: „Starsi też potrzebują ‚paliwa’, żeby móc dalej się wysilać. Możemy napisać im kartkę, zaprosić ich na posiłek albo wyruszyć z nimi do służby”. Czy jest starszy, którego wysiłki szczególnie sobie cenisz? Pomyśl, jak mógłbyś okazać mu swoją wdzięczność (1 Kor. 16:18).
NADZORCY OBWODÓW UMACNIAJĄ ZBORY
12. Kogo jeszcze dał Jezus, żeby umacniać zbory? (1 Tesaloniczan 2:7, 8).
12 Jezus dał zborowi jeszcze inne „dary w postaci ludzi”. Pod jego kierownictwem starsi w Jerozolimie wysłali Pawła, Barnabasa i innych braci jako nadzorców podróżujących (Dzieje 11:22). Dlaczego? Z tego samego powodu, dla którego byli mianowani słudzy pomocniczy i starsi — żeby umacniać zbory (Dzieje 15:40, 41). Mężczyźni ci byli gotowi zrezygnować z wygód, a nawet ryzykować życie, żeby uczyć i zachęcać braci (odczytaj 1 Tesaloniczan 2:7, 8).
13. Między innymi jakie zadania mają nadzorcy obwodów?
13 Nadzorcy obwodów są w ciągłym ruchu. Niektórzy podróżują między zborami setki kilometrów. Każdego tygodnia wygłaszają kilka przemówień, składają wizyty pasterskie, a także prowadzą spotkania z pionierami i starszymi oraz zbiórki do służby. Biorą udział w organizowaniu zgromadzeń obwodowych i kongresów oraz przygotowują na nie wykłady. Prowadzą kursy służby pionierskiej i specjalne spotkania z pionierami w obwodzie. Zajmują się też innymi, czasem pilnymi sprawami wyznaczonymi im przez Biuro Oddziału.
14. Dlaczego cenimy ciężką pracę nadzorców obwodów?
14 Jakie korzyści zbory odnoszą z cennej pracy nadzorców obwodów? Pewien brat z Turcji tak się wypowiedział na temat ich wizyt: „Każda z nich zmotywowała mnie, żeby poświęcać więcej czasu braciom i siostrom. Poznałem wielu nadzorców obwodów, ale żaden z nich nie był nieprzystępny ani nie sprawiał wrażenia, że jest zbyt zajęty”. Cytowana wcześniej Johanna wybrała się z nadzorcą obwodu do służby, ale nikogo nie zastali. Wspomina: „Mimo wszystko ten dzień był niezapomniany. Obie moje rodzone siostry właśnie się przeprowadziły i bardzo za nimi tęskniłam. Nadzorca obwodu serdecznie mnie zachęcił. Przypomniał mi, że chociaż teraz nie zawsze możemy mieszkać blisko naszej rodziny czy przyjaciół, to w nowym świecie będziemy mieli niezliczone okazje, by spędzać z nimi czas”. Wielu z nas ma podobne miłe wspomnienia związane z nadzorcami obwodów (Dzieje 20:37 do 21:1).
15. (a) Jak zgodnie z 3 Jana 5-8 możemy wyrażać wdzięczność nadzorcom obwodów? (Zobacz też ilustrację). (b) Dlaczego powinniśmy okazywać wdzięczność również żonom zamianowanych mężczyzn i jak możemy to robić? (Zobacz ramkę „ Pamiętajmy o ich żonach”).
15 Apostoł Jan zachęcił Gajusa, żeby okazał gościnność braciom, którzy przybyli umacniać zbory, i żeby ‛wyprawił ich w drogę w sposób godny Boga’ (odczytaj 3 Jana 5-8). Możemy robić podobnie, na przykład zaprosić nadzorcę obwodu na posiłek. Wyrazem wdzięczności będzie też korzystanie w trakcie jego wizyty ze zbiórek do służby. Wspomniana wcześniej Leslie okazuje wdzięczność w jeszcze inny sposób. Mówi: „Modlę się do Jehowy, żeby dbał o ich potrzeby. Razem z mężem piszemy też do nich listy, w których opowiadamy, jak bardzo zbudowała nas ich wizyta”. Pamiętaj, że nadzorcy obwodów nie są nadludźmi. Czasami chorują, zmagają się z niepokojem, a nawet bywają zniechęceni. Twoje życzliwe słowa albo skromny podarunek mogą być odpowiedzią na ich modlitwy o pomoc! (Prz. 12:25).
POTRZEBUJEMY „DARÓW W POSTACI LUDZI”
16. Jakie pytania w myśl Przysłów 3:27 mogą sobie zadać bracia?
16 Na całym świecie potrzeba więcej braci, którzy mogliby stać się „darami w postaci ludzi”. Jeśli jesteś ochrzczonym bratem, to czy „masz możliwość pomóc”? (odczytaj Przysłów 3:27). Czy jesteś gotowy zdobywać kwalifikacje do usługiwania jako sługa pomocniczy? Czy mógłbyś postawić sobie za cel, by troszczyć się o braci jako starszy? c A może mógłbyś dokonać w życiu zmian, by skorzystać z Kursu dla Ewangelizatorów Królestwa? To szkolenie pomoże ci być jeszcze bardziej użytecznym dla Jezusa. Jeśli uważasz, że się do tego nie nadajesz, módl się do Jehowy. Proś Go, żeby Jego święty duch pomógł ci dobrze się wywiązać z każdego otrzymanego zadania (Łuk. 11:13; Dzieje 20:28).
17. O czym w związku z naszym Królem, Jezusem Chrystusem, świadczą „dary w postaci ludzi”?
17 „Dary w postaci ludzi”, które dał nam Jezus, świadczą o tym, że w tych dniach ostatnich on zapewnia nam przewodnictwo (Mat. 28:20). Czy nie cieszysz się, że mamy Króla, który jest kochający, szczodry i wrażliwy na nasze potrzeby? Czy nie jesteś mu wdzięczny za wykwalifikowanych braci, którzy ciężko pracują i o nas dbają? Szukaj więc okazji, by pokazywać im, że ich cenisz. Zawsze dziękuj też Jehowie, który jest Źródłem „każdego dobrego daru i każdego doskonałego podarunku” (Jak. 1:17).
PIEŚŃ 99 Miriady braci
a Do „darów w postaci ludzi” zaliczają się również członkowie Ciała Kierowniczego, pomocnicy Ciała Kierowniczego, członkowie Komitetów Oddziałów oraz bracia pełniący jeszcze inne funkcje.
b Niektóre imiona zostały zmienione.
c Więcej informacji o tym, jak ubiegać się o usługiwanie jako sługa pomocniczy lub starszy, można znaleźć w artykułach „Bracia — czy ubiegacie się o to, żeby zostać sługami pomocniczymi?” oraz „Bracia — czy ubiegacie się o to, żeby zostać starszymi?”, zamieszczonych w Strażnicy z listopada 2024 roku.
STRAŻNICA (WYDANIE DO STUDIUM)