ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 24
Jehowa — niezrównany wzór przebaczania
„Ty, Jehowo, jesteś dobry i chętnie przebaczasz. Szczodrze okazujesz lojalną miłość wszystkim, którzy Cię wzywają” (PS. 86:5).
PIEŚŃ 42 Modlitwa sługi Bożego
W SKRÓCIE *
1. Czego się uczymy ze słów króla Salomona zapisanych w Kaznodziei 7:20?
KRÓL Salomon zauważył: „Nie ma na ziemi prawego człowieka, który zawsze postępuje dobrze i nigdy nie grzeszy” (Kazn. 7:20). Rzeczywiście, wszyscy jesteśmy grzeszni (1 Jana 1:8). Dlatego wszyscy potrzebujemy przebaczenia ze strony Boga i innych ludzi.
2. Co czujemy, kiedy bliski przyjaciel nam wybaczy?
2 Czy zdarzyło ci się zranić bliskiego przyjaciela? Z pewnością chciałeś to jakoś naprawić i przywrócić dobre relacje, dlatego szczerze go przeprosiłeś. Jak się poczułeś, kiedy przyjaciel ci wybaczył? Czy nie byłeś wtedy szczęśliwy? Na pewno tak.
3. Czym się zajmiemy w tym artykule?
3 Chcemy, żeby Jehowa był naszym najbliższym Przyjacielem, ale czasem mówimy albo robimy coś, co Go rani. Dlaczego możemy mieć pewność, że Jehowa chce nam wybaczyć? W jaki sposób to, jak wybacza Jehowa, różni się od tego, jak my wybaczamy? I kto może skorzystać z Bożego przebaczenia?
JEHOWA CHĘTNIE PRZEBACZA
4. Dlaczego możemy być pewni, że Jehowa chętnie przebacza?
4 Słowo Boże zapewnia nas, że Jehowa chętnie przebacza. Kiedy opisywał swoje cechy Mojżeszowi na górze Synaj, powiedział przez anielskiego posłańca: „Jehowa, Jehowa, Bóg miłosierny i współczujący, nieskłonny do gniewu, pełen lojalnej miłości i prawdomówny, Bóg, który okazuje lojalną miłość tysiącom, przebacza niegodziwość, wykroczenie i grzech” (Wyjścia 34:6, 7). Jehowa jest życzliwym i miłosiernym Bogiem, zawsze gotowym przebaczyć skruszonym grzesznikom (Nehem. 9:17; Ps. 86:15).
5. Jak szczegółowa wiedza Jehowy na temat ludzi wpływa na sposób, w jaki On nas traktuje? (Psalm 103:13, 14).
5 Jehowa jako nasz Stwórca wie o nas wszystko. Pomyśl tylko: Zna na wylot każdego człowieka na ziemi (Ps. 139:15-17). Widzi wszystkie słabości, które odziedziczyliśmy po naszych rodzicach. Co więcej, wie o przeżyciach, które kształtowały naszą osobowość. Jak ta szczegółowa wiedza wpływa na sposób, w jaki Jehowa nas traktuje? Sprawia, że okazuje nam miłosierdzie (Ps. 78:39; odczytaj Psalm 103:13, 14).
6. Jak Jehowa dowiódł, że chce nam przebaczyć?
6 Jehowa dowiódł, że chce nam przebaczać. Rozumie, że z powodu postępowania pierwszego człowieka, Adama, wszyscy grzeszymy i musimy umrzeć (Rzym. 5:12). Nie jesteśmy w stanie nic zrobić, żeby uniknąć grzechu i ocalić siebie lub innych od śmierci (Ps. 49:7-9). Jednak nasz kochający Bóg okazał nam współczucie i zrobił coś, żeby nas uwolnić. Co takiego? Jak powiedziano w Jana 3:16, Jehowa posłał swojego jednorodzonego Syna, żeby oddał za nas życie (Mat. 20:28; Rzym. 5:19). Jezus zajął nasze miejsce — umarł za nasze grzechy, żeby uwolnić wszystkich, którzy w niego wierzą (Hebr. 2:9). Jak bardzo musiał cierpieć Jehowa, widząc bolesną i upokarzającą śmierć swojego ukochanego Syna! Gdyby Jehowa nie chciał nam przebaczyć, z całą pewnością nie pozwoliłby, żeby Jego Syn umarł.
7. O jakich osobach, którym przebaczył Jehowa, wspomina Biblia?
7 Biblia wspomina o wielu osobach, którym Jehowa wspaniałomyślnie przebaczył (Efez. 4:32). Kto przychodzi ci na myśl? Może pomyślałeś o królu Manassesie? Ten niegodziwy człowiek okropnie grzeszył przeciwko Jehowie. Oddawał cześć fałszywym bogom i do tego samego zachęcał innych. Pozbawił życia swoje dzieci, składając je w ofierze pogańskim bóstwom. A nawet posunął się do tego, że umieścił rzeźbiony wizerunek bożka w świątyni Jehowy. W Biblii powiedziano o nim: „Na wielką skalę robił to, co złe w oczach Jehowy, i w ten sposób Go obrażał” (2 Kron. 33:2-7). Ale kiedy okazał szczerą skruchę, Jehowa wspaniałomyślnie mu przebaczył. Pozwolił mu nawet odzyskać władzę (2 Kron. 33:12, 13). Może pomyślałeś też o królu Dawidzie, który popełnił poważne grzechy przeciwko Jehowie, takie jak cudzołóstwo i morderstwo. Ale kiedy Dawid okazał szczerą skruchę i przyznał się do popełnionego grzechu, Jehowa również jemu przebaczył (2 Sam. 12:9, 10, 13, 14). Możemy być pewni, że Bóg naprawdę chętnie przebacza. A jak się jeszcze przekonamy, Jego umiejętność przebaczania znacznie różni się od tego, jak przebaczają ludzie.
DLACZEGO PRZEBACZENIE JEHOWY JEST WYJĄTKOWE?
8. Dlaczego Jehowa jest wyjątkowym Sędzią?
8 Jehowa jest „Sędzią całej ziemi” (Rodz. 18:25). Dobry sędzia świetnie zna i rozumie prawo. Z całą pewnością jest tak z Jehową, który jest nie tylko Sędzią, ale też Prawodawcą (Izaj. 33:22). On najlepiej wie, co jest dobre, a co złe. Co jeszcze powinien wiedzieć dobry sędzia? Powinien poznać wszystkie fakty, zanim wyda wyrok w jakiejś sprawie. Jehowa wie wszystko, dlatego jest najlepszym Sędzią.
9. Jaką wiedzą dysponuje Jehowa, kiedy decyduje, czy komuś przebaczyć?
9 W przeciwieństwie do ludzi, którzy są sędziami, Jehowa zna wszystkie fakty dotyczące każdej sprawy (Rodz. 18:20, 21; Ps. 90:8). Ludzie muszą się opierać na tym, co widzą i słyszą. Z Jehową jest inaczej. On w pełni rozumie, jak na nasze postępowanie wpływają uwarunkowania genetyczne, wychowanie, środowisko oraz stan emocjonalny i psychiczny. Jehowa potrafi też czytać w naszych sercach. Zna nasze pobudki, zamiary i pragnienia. Nic nie może się przed Nim ukryć (Hebr. 4:13). Dlatego kiedy postanawia komuś przebaczyć, robi to, mając pełen obraz sytuacji.
10. Dlaczego można powiedzieć, że wyroki Jehowy zawsze są sprawiedliwe? (Powtórzonego Prawa 32:4).
10 Wyroki Jehowy zawsze są sprawiedliwe. Jest On zupełnie bezstronny. Na to, czy komuś wybaczy, nie mają wpływu wygląd tej osoby, jej bogactwo, status społeczny czy umiejętności (1 Sam. 16:7; Jak. 2:1-4). Nikt nie może wywrzeć na Jehowę presji ani Go przekupić (2 Kron. 19:7). Jego decyzje nigdy nie wynikają z frustracji czy sentymentów (Wyjścia 34:7). Bez wątpienia wiedza i przenikliwość Jehowy sprawiają, że jest On najlepszym Sędzią (odczytaj Powtórzonego Prawa 32:4).
11. Dlaczego to, jak Jehowa nam wybacza, jest wyjątkowe?
11 Pisarze Pism Hebrajskich byli świadomi, że Jehowa wybacza w wyjątkowy sposób. Czasami używali hebrajskiego słowa, które „jest zarezerwowane do określenia tego, jak grzesznikom wybacza Bóg. Nigdy nie odnosi się ono do ograniczonej miary przebaczenia, którą ludzie stosują wobec siebie nawzajem” (R. Baker Girdlestone, Synonyms of the Old Testament). Tylko Jehowa ma władzę całkowicie przebaczyć skruszonemu grzesznikowi. Jakie są rezultaty tego, że Jehowa nam przebacza?
12, 13. (a) Czym cieszy się osoba, której Jehowa przebaczył? (b) Jak długotrwałe są korzyści wynikające z przebaczenia Jehowy?
12 Kiedy uznamy fakt, że Jehowa nam wybaczył, będziemy cieszyć się „czasami wytchnienia”. Na przykład odczujemy spokój wewnętrzny i będziemy mieli czyste sumienie. Te „czasy wytchnienia” mogą nastać tylko „za sprawą Jehowy” (Dzieje 3:19). Kiedy Jehowa nam przebacza, pozwala, żebyśmy znowu byli Jego przyjaciółmi, jak gdybyśmy nigdy nie zgrzeszyli.
13 Jehowa nigdy nie wraca do grzechów, które nam przebaczył, ani nas za nie więcej nie każe (Izaj. 43:25; Jer. 31:34). Odsuwa je tak daleko, „jak daleko jest wschód od zachodu” * (Ps. 103:12). Kiedy myślimy o tym, w jak wyjątkowy sposób Jehowa przebacza, budzi to w nas „podziw i respekt” (Ps. 130:4). Ale kto może skorzystać z Jego przebaczenia?
KOMU JEHOWA PRZEBACZA?
14. Czego o tym, jak przebacza Jehowa, dowiedzieliśmy się do tej pory?
14 Jak się przekonaliśmy, kiedy Jehowa decyduje, czy komuś przebaczyć, nie zależy to od tego, jak poważny grzech ktoś popełnił. Podejmując tę decyzję, Jehowa korzysta z wiedzy, którą posiada jako nasz Stwórca, Prawodawca i Sędzia. Co bierze wtedy pod uwagę?
15. Zgodnie z Łukasza 12:47, 48 co bierze pod uwagę Jehowa?
15 Jednym z czynników, które Jehowa bierze pod uwagę, jest to, czy grzesznik wiedział, że robi coś złego. Wyraźnie wskazują na to słowa Jezusa zapisane w Łukasza 12:47, 48 (odczytaj). Ktoś, kto świadomie planuje zrobić coś niegodziwego, wiedząc, że nie spodoba się to Jehowie, poważnie grzeszy. Jehowa może nie przebaczyć takiej osobie (Marka 3:29; Jana 9:41). Czasami jednak zdarza nam się zrobić coś, o czym wiemy, że jest złe. Czy mimo wszystko Jehowa może nam przebaczyć? Tak. Wiąże się to z kolejnym czynnikiem, który bierze pod uwagę.
16. Czym jest skrucha i dlaczego jest konieczna, żeby zyskać wybaczenie Jehowy?
16 Kolejną rzeczą, którą Jehowa uwzględnia, jest to, czy grzesznik okazuje szczerą skruchę. Czym ona jest? Skrucha to zmiana sposobu myślenia, nastawienia lub zamiaru. Łączy się z tym, że ktoś odczuwa głęboki smutek i bardzo żałuje, że dopuścił się czegoś złego albo nie zrobił czegoś dobrego. Osobę skruszoną smuci również jej słaby stan duchowy, który doprowadził do złego postępowania. Pamiętajmy, że Manasses i Dawid popełnili poważne grzechy, ale ponieważ okazali szczerą skruchę, Jehowa im przebaczył (1 Król. 14:8). Tak, Jehowa przebacza, ale musi widzieć dowody naszej skruchy. Nie wystarczy, że żałujemy grzesznego postępowania — musimy też zacząć działać *. To nas prowadzi do kolejnego czynnika, który Jehowa bierze pod uwagę.
17. Czym jest nawrócenie i dlaczego jest niezbędne, jeśli mamy nie powtarzać popełnionych grzechów? (Izajasza 55:7).
17 Innym ważnym czynnikiem jest nawrócenie. Chodzi o porzucenie złego postępowania i życie zgodne z tym, czego oczekuje od nas Jehowa (odczytaj Izajasza 55:7). Konieczna do tego jest zmiana sposobu myślenia i dostosowanie go do sposobu myślenia Boga (Rzym. 12:2; Efez. 4:23). Trzeba być zdecydowanym porzucić złe myśli i czyny (Kol. 3:7-10). Oczywiście podstawą, żeby Jehowa nam przebaczył i oczyścił nas z grzechu, jest nasza wiara w ofiarę okupu. Dzięki okupowi, jeśli szczerze staramy się zmienić postępowanie, Jehowa może nam przebaczyć (1 Jana 1:7).
UFAJ W TO, ŻE JEHOWA PRZEBACZA
18. Czego dowiedzieliśmy się o tym, jak Jehowa przebacza?
18 Podsumujmy krótko główne myśli, które omówiliśmy do tej pory. Nikt we wszechświecie nie przebacza tak, jak to robi Jehowa. Dlaczego możemy tak powiedzieć? Po pierwsze, On zawsze chętnie przebacza. Po drugie, doskonale nas zna. Wie o nas wszystko i potrafi określić, czy nasza skrucha jest szczera. I po trzecie, kiedy Jehowa przebacza, już nigdy nie wraca do tego, co się wydarzyło. Dzięki temu możemy mieć czyste sumienie i Mu się podobać.
19. Dlaczego możemy zachowywać radość, mimo że jesteśmy niedoskonali i będziemy popełniać grzechy?
19 Oczywiście dopóki jesteśmy niedoskonali, będziemy popełniać grzechy. Jednak pocieszać może nas następująca myśl z leksykonu Wnikliwe poznawanie Pism (tom 2, strona 731): „Dzięki temu, że Jehowa miłosiernie uwzględnia wrodzoną niedoskonałość swych sług, nie muszą oni bezustannie się zadręczać wynikającymi z niej przewinieniami (Ps 103:8-14; 130:3). Jeżeli usilnie starają się chodzić drogami Bożymi, to mają powody do radości (Flp 4:4-6; 1Jn 3:19-22)”. Jakie to pokrzepiające!
20. Co omówimy w następnym artykule?
20 Jesteśmy wdzięczni, że Jehowa jest gotowy nam przebaczać, jeśli tylko naprawdę żałujemy popełnionych grzechów. Jak jednak możemy Go naśladować? Pod jakim względem nasze przebaczenie przypomina przebaczenie Jehowy, a pod jakim względem się od niego różni? Dlaczego zrozumienie tej różnicy jest ważne? Odpowiedzi znajdziemy w następnym artykule.
PIEŚŃ 45 Myśli mojego serca
^ W swoim Słowie Jehowa zapewnia nas, że chętnie przebacza okazującym skruchę grzesznikom. Jednak czasem możemy czuć się niegodni Jego przebaczenia. W tym artykule omówimy, dlaczego możemy być pewni, że Jehowa chętnie nam wybaczy, jeśli naprawdę żałujemy popełnionych grzechów.
^ Zobacz książkę Zbliż się do Jehowy rozdział 26, akapit 9.
^ DODATKOWE WYJAŚNIENIE: „Skrucha” odnosi się do zmiany sposobu myślenia połączonej z głębokim żalem z powodu dotychczasowego stylu życia, złych uczynków albo niezrobienia czegoś. Owocem szczerej skruchy jest zmiana postępowania.
STRAŻNICA (WYDANIE DO STUDIUM)