Młodzi, „wypracowujcie swoje wybawienie”

Młodzi, „wypracowujcie swoje wybawienie”

„Tak jak zawsze byliście posłuszni (...) wypracowujcie swoje wybawienie z bojaźnią i drżeniem” (FILIP. 2:12).

PIEŚNI: 41, 89

1. Dlaczego chrzest to ważna decyzja? (Zobacz ilustrację tytułową).

KAŻDEGO roku tysiące osób studiujących Biblię przyjmuje chrzest. Wiele z nich ma kilkanaście lat lub mniej. Być może znają prawdę od dziecka. Czy jesteś jedną z nich? Jeśli tak, to chcemy cię bardzo pochwalić. Chrzest jest wymaganiem stawianym chrześcijanom i warunkiem wybawienia (Mat. 28:19, 20; 1 Piotra 3:21).

2. Dlaczego nie należy się bać ani unikać oddania się Bogu?

2 Chociaż chrzest otwiera drogę do wielu błogosławieństw, wiąże się też z odpowiedzialnością. Jaką? W dniu chrztu odpowiedziałeś „tak” na pytanie: „Czy na podstawie ofiary Jezusa Chrystusa okazałeś skruchę za swe grzechy i czy oddałeś się Jehowie, by spełniać Jego wolę?”. Chrzest jest symbolem twojego oddania. Obiecałeś Jehowie, że będziesz Go kochał i stawiał Jego wolę ponad wszystko inne. To bardzo poważne zobowiązanie. Czy powinieneś tego żałować? Oczywiście, że nie. Nigdy nie będziesz żałować, że pozwoliłeś Jehowie kierować twoim życiem. Pomyśl, jaką masz alternatywę: Kto nie służy Jehowie, pozwala, żeby jego życiem kierował Szatan. A jemu zupełnie na tobie nie zależy. Chciałby, żebyś tak jak on odrzucił władzę Jehowy i stracił szansę na życie wieczne.

3. Co zyskuje osoba, która oddaje swoje życie Jehowie?

3 Dla kontrastu pomyśl, co zyskujesz jako ochrzczony chrześcijanin. Skoro oddałeś swoje życie Jehowie, możesz z pełnym przekonaniem powiedzieć: „Jehowa jest po mojej stronie; nie będę się bał. Cóż może mi uczynić ziemski człowiek?” (Ps. 118:6). Jesteś po stronie Boga i masz świadomość, że się Mu podobasz. Nie ma większego zaszczytu!

OSOBISTA ODPOWIEDZIALNOŚĆ

4, 5. (a) Dlaczego oddanie się Bogu wiąże się z osobistą odpowiedzialnością? (b) Przed jakimi wyzwaniami stają chrześcijanie niezależnie od wieku?

4 Nie możesz myśleć, że służba dla Jehowy przypomina telefoniczny „pakiet rodzinny”, za który płacą rodzice. Odkąd oddałeś się Jehowie, sam jesteś odpowiedzialny za swoje wybawienie, nawet jeśli nadal mieszkasz z rodzicami. Dlaczego trzeba o tym pamiętać? Bo nie przewidzisz wszystkich problemów, jakie napotkasz w przyszłości. Na przykład jeśli zostałeś ochrzczony w bardzo młodym wieku, to w okresie dojrzewania możesz się spodziewać nieznanych wcześniej odczuć i nacisków. Pewna nastolatka powiedziała: „Dziecku najczęściej nie będzie przykro, że jest Świadkiem Jehowy tylko dlatego, że w szkole nie zjadło kawałka tortu urodzinowego. Ale kiedy kilka lat później coraz silniej odczuwa pragnienia seksualne, musi być głęboko przekonane, że przestrzeganie praw Jehowy zawsze jest najlepsze”.

5 Oczywiście nowe wyzwania pojawiają się nie tylko w młodości. Ci, którzy zostają sługami Jehowy jako dorośli, też przechodzą nieoczekiwane próby wiary. Mogą być one związane z małżeństwem, zdrowiem lub pracą. Tak naprawdę każdy — bez względu na wiek — spotka się z sytuacjami, które będą wymagały zachowania lojalności wobec Jehowy (Jak. 1:12-14).

6. (a) Co to znaczy, że twoje oddanie Jehowie jest bezwarunkowe? (b) Czego się uczysz z Filipian 4:11-13?

6 Co pomoże ci zachować lojalność wobec Jehowy w każdej sytuacji? Pamiętaj, że twoje oddanie jest bezwarunkowe. Obiecałeś Władcy Wszechświata, że będziesz Mu służyć, nawet jeśli twoi przyjaciele lub rodzice przestaną to robić (Ps. 27:10). Bez względu na okoliczności z pomocą Jehowy wystarczy ci sił, żeby żyć zgodnie ze swoim oddaniem (odczytaj Filipian 4:11-13).

7. Co to znaczy ‛wypracowywać swoje wybawienie z bojaźnią i drżeniem’?

7 Jehowa chce, żebyś był Jego przyjacielem. Ale dbanie o tę przyjaźń i ‛wypracowywanie swojego wybawienia’ będzie wymagało wysiłku. W Liście do Filipian 2:12 czytamy: „Wypracowujcie swoje wybawienie z bojaźnią i drżeniem”. Te słowa wskazują, że powinieneś się zastanowić, jak możesz zadbać o przyjaźń z Jehową i zachować lojalność mimo wyzwań. Nie bądź zbyt pewny siebie. Nawet niektórzy długoletni słudzy Jehowy okazali się niewierni. Co więc możesz zrobić, żeby ‛wypracowywać swoje wybawienie’?

STUDIUJ BIBLIĘ

8. Z czym wiąże się studium osobiste i dlaczego jest tak ważne?

8 Przyjaźń z Jehową oznacza komunikację dwukierunkową — słuchanie i mówienie. Podstawowym sposobem słuchania Jehowy jest osobiste studium Biblii. Wiąże się ono ze zdobywaniem wiedzy przez czytanie Słowa Bożego i opartych na nim publikacji oraz z rozmyślaniem o ich treści. Jednak pamiętaj, że studium Biblii nie jest zwykłym ćwiczeniem intelektualnym. Nie chodzi jedynie o zapamiętywanie faktów — tak jakbyś chciał zaliczyć egzamin w szkole. Owocne studium bardziej przypomina wyprawę badawczą, podczas której możesz odkrywać nowe aspekty osobowości Jehowy. Pomoże ci ono zbliżyć się do Niego, a wtedy On zbliży się do ciebie (Jak. 4:8).

Jak wygląda twoja wymiana myśli z Jehową? (Zobacz akapity 8-11)

9. Z jakich narzędzi korzystasz podczas studium osobistego?

9 Organizacja Jehowy przygotowała wiele narzędzi, dzięki którym możesz stworzyć program efektywnego studium osobistego. Na przykład w serwisie jw.org, w sekcji „Nastolatki”, znajdują się „Materiały do studium”, pomagające wyciągać praktyczne wnioski z wydarzeń opisanych w Biblii. W serwisie tym zamieszczono też materiały ćwiczeniowe do książki Czego naprawdę uczy Biblia?, które pomogą ci ugruntować się w swoich wierzeniach i wyjaśniać je innym. Więcej pomysłów na studium osobiste można znaleźć w artykule „Młodzi ludzie pytają: Jak czerpać przyjemność z czytania Biblii?”, zamieszczonym w Przebudźcie się! z kwietnia 2009 roku. Studiowanie i rozmyślanie odgrywa ważną rolę w ‛wypracowywaniu swojego wybawienia’ (odczytaj Psalm 119:105).

PAMIĘTAJ O MODLITWIE

10. Dlaczego w życiu chrześcijanina tak ważna jest modlitwa?

10 Kiedy studiujesz Biblię, słuchasz Jehowy; natomiast modlitwa pozwala ci do Niego mówić. Nie powinieneś jej traktować jak niewiele znaczącego rytuału ani jak magicznej formułki, która zwiększa szanse na realizację planów. Modlitwa to prawdziwa rozmowa z naszym Stwórcą. Jehowa chce cię wysłuchiwać (odczytaj Filipian 4:6). Kiedy czujesz niepokój, zgodnie z mądrą radą biblijną „zrzuć swe brzemię na Jehowę” (Ps. 55:22). Czy naprawdę wierzysz, że to działa? Miliony braci i sióstr mogą to potwierdzić. Ty też możesz się o tym przekonać!

11. Dlaczego powinieneś zawsze dziękować Jehowie?

11 Jednak nie powinieneś modlić się do Jehowy tylko o pomoc. W Biblii czytamy: „Okazujcie się wdzięczni” (Kol. 3:15). Czasami tak bardzo martwimy się różnymi problemami, że nie zauważamy wielu dobrych rzeczy, jakie nas spotykają. Mógłbyś postanowić sobie, że każdego dnia pomyślisz co najmniej o trzech rzeczach, za które jesteś wdzięczny Jehowie. Następnie podziękuj Mu za nie. Nastolatka o imieniu Abigail, która została ochrzczona w wieku 12 lat, mówi: „Myślę, że Jehowa, bardziej niż ktokolwiek inny we wszechświecie, zasługuje, żeby Mu dziękować. Powinniśmy Mu dziękować przy każdej okazji za to, co nam daje. Kiedyś usłyszałam genialną radę: Gdybyś jutro obudził się tylko z tym, za co dziś podziękowałeś Jehowie, to z czym byś został?” *.

WARTOŚĆ OSOBISTYCH PRZEŻYĆ

12, 13. Jak już się przekonałeś o dobroci Jehowy i dlaczego powinieneś o tym rozmyślać?

12 Król Dawid, któremu Jehowa pomógł przetrwać wiele trudnych sytuacji, powiedział: „Skosztujcie i zobaczcie, że Jehowa jest dobry; szczęśliwy jest krzepki mąż, który się u niego chroni” (Ps. 34:8). Ten fragment podkreśla wartość osobistych przeżyć. Kiedy czytasz Biblię i nasze publikacje albo korzystasz z zebrań, dowiadujesz się, jak Jehowa pomaga innym zachować wierność. Ale w miarę jak robisz postępy duchowe, powinieneś nauczyć się dostrzegać pomoc Jehowy w swoim życiu. Czy już ‛skosztowałeś, że Jehowa jest dobry’?

13 Wszyscy chrześcijanie przekonali się o dobroci Jehowy w pewien szczególny sposób. Zostali zaproszeni, żeby przybliżyć się do Niego i do Jego Syna. Jezus powiedział: „Nikt nie może przyjść do mnie, jeżeli Ojciec, który mnie posłał, go nie pociągnie” (Jana 6:44). Czy wierzysz, że te słowa odnoszą się do ciebie? Ktoś młody mógłby pomyśleć: „Jehowa pociągnął moich rodziców, a ja po prostu poszedłem za nimi”. Ale kiedy oddałeś się Jehowie i przyjąłeś chrzest, to ty nawiązałeś z Nim szczególne relacje. Teraz On naprawdę cię zna. Biblia zapewnia: „Jeśli ktoś miłuje Boga, ten został poznany przez niego” (1 Kor. 8:3). Zawsze ceń miejsce, które Jehowa ci wyznaczył w swojej organizacji.

14, 15. Jak głoszenie może wzmocnić twoją wiarę?

14 Możesz przekonać się, że Jehowa jest dobry, jeszcze w inny sposób — kiedy odczujesz Jego wsparcie podczas rozmawiania z innymi o swojej wierze w służbie albo w szkole. Niektórym nie jest łatwo głosić kolegom. Pewnie rozumiesz dlaczego — przecież nie wiadomo, jak zareagują. Szczególnym wyzwaniem może być rozmowa z większą grupą. Co ci pomoże?

15 Przede wszystkim przeanalizuj, dlaczego jesteś przekonany o tym, w co wierzysz. Skorzystaj z materiałów ćwiczeniowych dostępnych w serwisie jw.org. Zostały one przygotowane, żebyś mógł przemyśleć, w co wierzysz i dlaczego, a także jak wyjaśniać swoje wierzenia innym. Kiedy jesteś pewny swoich przekonań i dobrze przygotowany, będziesz wręcz czuł potrzebę mówienia o Jehowie (Jer. 20:8, 9).

16. Co może ci pomóc pokonać obawy przed rozmawianiem o swoich wierzeniach?

16 Jednak nawet gdy będziesz przygotowany, możesz się obawiać rozmów o swoich wierzeniach. Pewna 18-letnia siostra, ochrzczona w wieku 13 lat, przyznaje: „Wiem, w co wierzę, ale czasem mam problem, żeby wyrazić to słowami”. Jak sobie z tym radzi? Wyjaśnia: „Staram się zachowywać naturalnie. Moi koledzy często opowiadają o różnych rzeczach. Dlaczego ja miałabym robić inaczej? Mówię na przykład: ‚Kilka dni temu, kiedy rozmawiałam z ludźmi o Biblii...’. Potem opowiadam dalszy ciąg historii. Chociaż tematem nie jest Biblia, koledzy często są ciekawi, co to znaczy, że rozmawiałam z ludźmi o Biblii. Czasami o to pytają. Im częściej tak robię, tym łatwiej mi to przychodzi. Później czuję się świetnie!”.

17. Co jeszcze pomoże ci rozmawiać z innymi o swoich przekonaniach?

17 Jeśli będziesz okazywać innym szacunek i zainteresowanie, jest duże prawdopodobieństwo, że to odwzajemnią. Siedemnastoletnia Olivia, która przyjęła chrzest kilka lat temu, powiedziała: „Zawsze bałam się, że jeśli wspomnę o Biblii, ludzie wezmą mnie za fanatyczkę”. Ale potem zaczęła myśleć inaczej. Zamiast skupiać się na strachu, doszła do wniosku: „Wielu młodych nic nie wie o Świadkach Jehowy, a my jesteśmy jedynymi Świadkami, z którymi mają kontakt. Nasze zachowanie może wpłynąć na ich reakcję. Co sobie pomyślą, jeśli jesteśmy skrępowani i ciężko nam mówić o swoich wierzeniach, a kiedy już zaczynamy mówić, jesteśmy zmieszani? Mogą dojść do wniosku, że wstydzimy się tego, kim jesteśmy. Z powodu naszego braku pewności mogą nawet niemiło nas potraktować. Ale kiedy zobaczą, że nie krępujemy się rozmawiać o swoich przekonaniach i że jesteśmy ich pewni, prawdopodobnie będą nas szanować”.

DALEJ ‛WYPRACOWUJ SWOJE WYBAWIENIE’

18. Jak możesz ‛wypracowywać swoje wybawienie’?

18 Jak się przekonaliśmy, ‛wypracowywanie swojego wybawienia’ to duża odpowiedzialność. Pomoże ci w tym czytanie Słowa Bożego i rozmyślanie, modlenie się do Jehowy oraz zastanawianie się, co dobrego dla ciebie robi. Jeśli będziesz poważnie do tego podchodzić, zdobędziesz pewność, że Jehowa jest twoim Przyjacielem. A to pobudzi cię do dzielenia się swoimi przekonaniami (odczytaj Psalm 73:28).

19. Dlaczego warto się wysilać, żeby ‛wypracowywać swoje wybawienie’?

19 Jezus powiedział: „Jeżeli ktoś chce pójść za mną, niech się zaprze samego siebie i weźmie swój pal męki, i stale mnie naśladuje” (Mat. 16:24). Naśladowanie Jezusa — obejmujące oddanie się Bogu i chrzest — to poważne zobowiązanie. Ale otwiera drogę do mnóstwa błogosławieństw już dzisiaj oraz do życia wiecznego w Bożym nowym świecie. Dlatego dalej ‛wypracowuj swoje wybawienie’!

^ ak. 11 Więcej sugestii dotyczących modlitwy znajdziesz w serwisie jw.org, w artykule „Młodzi ludzie pytają: Dlaczego powinienem się modlić?” i dołączonym materiale ćwiczeniowym.