Młodzi, wasz Stwórca chce, żebyście byli szczęśliwi

Młodzi, wasz Stwórca chce, żebyście byli szczęśliwi

„Przez całe twoje życie nasyca cię tym, co dobre” (PS. 103:5).

PIEŚNI: 89, 4

1, 2. Dlaczego wybierając cele życiowe, mądrze jest posłuchać Stwórcy? (Zobacz ilustracje tytułowe).

JEŚLI jesteś młody, prawdopodobnie słyszysz wiele rad związanych z twoją przyszłością. Nauczyciele, pedagodzy szkolni i inne osoby mogą cię zachęcać do zdobycia wyższego wykształcenia i robienia kariery zawodowej. Jednak Jehowa radzi, żebyś obrał inny kierunek. Oczywiście chce, żebyś przykładał się do nauki i dzięki temu mógł się utrzymać, kiedy skończysz szkołę (Kol. 3:23). Ale jeśli chodzi o twoje priorytety, Jehowa zachęca, żebyś kierował się podanymi przez Niego zasadami, które w tych czasach końca pomagają nam żyć zgodnie z Jego wolą i zamierzeniem (Mat. 24:14).

2 Pamiętaj też, że Jehowa widzi wszystko z szerszej perspektywy, ponieważ wie, co czeka obecny świat oraz jak szybko nastąpi koniec (Izaj. 46:10; Mat. 24:3, 36). Zna również nas. Wie, co daje prawdziwe szczęście oraz co może nas go pozbawić i prowadzić do rozczarowania. Dlatego bez względu na to, jak rozsądne mogą się wydawać niektóre rady pochodzące od ludzi, jeśli nie uwzględniają Słowa Bożego, wcale nie są mądre (Prz. 19:21).

‛ŻADNA MĄDROŚĆ NIE ZDOŁA PRZECIWSTAWIĆ SIĘ JEHOWIE’

3, 4. Jak posłuchanie złej rady odbiło się na Adamie i Ewie oraz ich potomkach?

3 Złe rady pojawiły się już na samym początku istnienia ludzkości. Szatan, pyszałkowaty samozwańczy doradca, powiedział Ewie, że ona i jej mąż będą szczęśliwsi, jeśli sami zaczną decydować, co zrobią ze swoim życiem (Rodz. 3:1-6). W rzeczywistości Szatan działał egoistycznie. Chciał, żeby Adam i Ewa — a także ich przyszłe potomstwo — podporządkowali się i oddawali cześć jemu, a nie Jehowie. A czy Szatan coś dla nich zrobił? To Jehowa dał im wszystko, co mieli — siebie nawzajem, piękny rajski dom, doskonałe ciała i możliwość życia wiecznego.

4 Niestety, Adam i Ewa nie posłuchali Boga i się od Niego odcięli. Jak wiesz, efekty tego są tragiczne. Tak jak ścięte kwiaty zaczynają więdnąć, oni zaczęli powoli umierać. Również ich dzieci cierpiały z powodu grzechu (Rzym. 5:12). Ale mimo to większość ludzi tak jak Adam i Ewa decyduje, że nie będzie słuchać Boga, tylko żyć po swojemu (Efez. 2:1-3). Skutki ich postępowania wyraźnie pokazują, że ‛żadna mądrość nie zdoła przeciwstawić się Jehowie’ (Prz. 21:30).

5. O czym był przekonany Jehowa, jeśli chodzi o ludzi, i czy miał rację?

5 Jehowa jednak wiedział, że niektórzy ludzie — a wśród nich wielu wspaniałych młodych — będą chcieli Go poznać i Mu służyć (Ps. 103:17, 18; 110:3). Bóg bardzo ceni takie osoby. Czy jesteś jedną z nich? Jeśli tak, na pewno korzystasz z „tego, co dobre” — wspaniałych darów Jehowy, które przyczyniają się do twojego szczęścia (odczytaj Psalm 103:5; Prz. 10:22). Jak się zaraz przekonamy, można do nich zaliczyć obfitość pokarmu duchowego, najlepszych możliwych przyjaciół, wartościowe cele oraz prawdziwą wolność.

JEHOWA ZASPOKAJA TWOJE POTRZEBY DUCHOWE

6. Dlaczego powinieneś dbać o swoje potrzeby duchowe i jak Jehowa troszczy się o ciebie pod tym względem?

6 W odróżnieniu od zwierząt masz potrzeby duchowe, które zaspokoić potrafi wyłącznie Stwórca (Mat. 4:4). Kiedy uważnie Go słuchasz, nabierasz wnikliwości i mądrości. Stajesz się też szczęśliwszy. Jezus powiedział: „Szczęśliwi ci, którzy są świadomi swoich potrzeb duchowych” (Mat. 5:3). Jehowa zaspokaja twoje potrzeby duchowe poprzez swoje Słowo oraz pokarm duchowy dostarczany przez „niewolnika wiernego i roztropnego” (Mat. 24:45). Pokarm ten jest niezwykle różnorodny (Izaj. 65:13, 14).

7. W jaki sposób korzystanie z pokarmu duchowego może ci pomóc?

7 Pokarm duchowy pozwoli ci nabrać mądrości i rozwinąć zdolność myślenia, co pod wieloma względami może cię chronić (odczytaj Przysłów 2:10-14). Cechy te pozwolą ci na przykład rozpoznawać fałszywe nauki, takie jak pogląd, że Stwórca nie istnieje albo że kluczem do szczęścia są pieniądze. Pomogą ci też oprzeć się niewłaściwym pragnieniom i szkodliwym zwyczajom. Dlatego nie przestawaj nabywać mądrości i rozwijaj umiejętność myślenia. Przekonasz się wtedy, że Jehowa cię kocha i chce dla ciebie tego, co najlepsze (Ps. 34:8; Izaj. 48:17, 18).

8. Dlaczego teraz powinieneś przybliżać się do Boga i jakie może ci to przynieść korzyści w przyszłości?

8 Już niedługo cały ten szatański świat zacznie się rozlatywać i tylko Jehowa będzie mógł nam zapewnić bezpieczeństwo. Może przyjść czas, kiedy od Niego będzie zależał nasz następny posiłek! (Hab. 3:2, 12-19). Dlatego teraz jest pora, żeby przybliżać się do niebiańskiego Ojca i umacniać zaufanie do Niego (2 Piotra 2:9). Wtedy bez względu na to, co by się działo wokół, będziesz spokojny jak psalmista Dawid, który napisał: „Zawsze mam Jehowę przed sobą. Jest On po mojej prawej stronie, więc nic mną nie wstrząśnie” (Ps. 16:8).

JEHOWA DAJE CI NAJLEPSZYCH MOŻLIWYCH PRZYJACIÓŁ

9. (a) Co według Jana 6:44 robi Jehowa? (b) Dlaczego poznawanie innych Świadków jest niezwykłe?

9 Jehowa pociąga do siebie osoby, które chce mieć w swojej duchowej rodzinie — delikatnie przyciąga je do czystego wielbienia (odczytaj Jana 6:44). Kiedy spotykasz po raz pierwszy kogoś, kto nie zna prawdy, co o nim wiesz? Wiesz, jak ma na imię, jak wygląda i prawdopodobnie niewiele więcej. Zupełnie inaczej jest, kiedy poznajesz kogoś, kto kocha Jehowę. Bez względu na to, skąd pochodzi ta osoba i jak została wychowana, wiesz o niej bardzo dużo — a ona o tobie.

Jehowa chce, żebyśmy mieli najlepszych przyjaciół i wyznaczali sobie cele duchowe (zobacz akapity 9-12)

10, 11. Co łączy sług Jehowy i jaką odnosimy z tego korzyść?

10 Na przykład szybko orientujecie się, że mówicie tym samym językiem — „czystą mową” prawdy (Sof. 3:9). Oznacza to, że łączą was te same poglądy dotyczące między innymi Boga, zasad moralnych i nadziei na przyszłość. A są to sprawy najważniejsze, dzięki którym można obdarzyć kogoś zaufaniem. Są również dobrą podstawą trwałych przyjaźni.

11 Nie jest wcale przesadą stwierdzenie, że jako sługa Jehowy masz najlepszych możliwych przyjaciół — i to na całym świecie. Większości z nich po prostu jeszcze nie spotkałeś. Tym wspaniałym darem mogą się cieszyć tylko słudzy Jehowy.

JEHOWA WYZNACZA CI WARTOŚCIOWE CELE

12. Jakie cele duchowe mógłbyś sobie wyznaczyć?

12 Odczytaj Kaznodziei 11:9 do 12:1. Czy zmierzasz do jakichś celów duchowych? Może starasz się codziennie przeczytać fragment Biblii. Albo pracujesz nad swoimi wypowiedziami i punktami na zebraniach czy skuteczniejszym posługiwaniem się Biblią w służbie. Jak się czujesz, kiedy twoje wysiłki zaczynają dawać rezultaty lub kiedy ktoś inny je dostrzega i cię chwali? Pewnie sprawia ci to dużą satysfakcję. I tak właśnie powinno być. Dlaczego? Ponieważ tak jak Jezus robisz to, czego pragnie Jehowa (Ps. 40:8; Prz. 27:11).

13. Dlaczego służenie Bogu jest dla nas lepsze niż koncentrowanie się na świeckich celach?

13 Jeśli skupiasz się na celach duchowych, to, co robisz, będzie ci dawać prawdziwą satysfakcję także dlatego, że nie pójdzie na marne. Apostoł Paweł napisał: „Bądźcie niezłomni, niewzruszeni, zawsze bardzo zajęci dziełem Pańskim, wiedząc, że wasz trud dla Pana nie jest daremny” (1 Kor. 15:58). Natomiast życie wypełnione świeckimi ambicjami i dążeniami — nawet jeśli odnosi się tak zwany sukces — w gruncie rzeczy jest puste (Łuk. 9:25). Człowiekiem, który się o tym przekonał i może pomóc to zrozumieć także nam, był król Salomon (Rzym. 15:4).

14. Czego się uczymy z eksperymentu, który przeprowadził Salomon?

14 Bajecznie bogaty i niezwykle wpływowy Salomon postanowił przeprowadzić pewien eksperyment. Powiedział: „Spróbuję przyjemności życia i zobaczę, co dobrego z tego wyniknie” (Kazn. 2:1-10). Salomon pobudował sobie domy. Zaprojektował piękne ogrody i parki. Nie odmawiał sobie niczego. Co w ten sposób osiągnął? Czy te rzeczy dały mu poczucie spełnienia? Czy sprawiły mu satysfakcję? Nie musimy zgadywać, bo on sam udzielił odpowiedzi. Napisał: „Gdy się zastanowiłem nad wszystkim, czego dokonałem swoimi rękami (...), wtedy dostrzegłem, że wszystko to było marnością (...). Nie było pod słońcem nic naprawdę wartościowego” (Kazn. 2:11). Jego przeżycia są bardzo pouczające. Czy postąpisz mądrze i weźmiesz je sobie do serca?

15. Dlaczego wiara jest ważna i jak zgodnie ze słowami Psalmu 32:8 może ci pomóc?

15 Niektórzy uczą się ważnych prawd dotyczących życia w bardzo bolesny sposób — na własnych błędach. Ale Jehowa chce ci tego zaoszczędzić. Chce, żebyś był Mu posłuszny. Wymaga to wiary, ale jeśli podejmując ważne decyzje życiowe, będziesz się nią kierować, nigdy się nie rozczarujesz. Jehowa nigdy nie zapomni ‛o miłości, którą okazałeś Jego imieniu’ (Hebr. 6:10). Dokładaj więc starań, żeby budować swoją wiarę, i przekonaj się sam, że niebiański Ojciec ma na uwadze twoje najlepiej pojęte dobro (odczytaj Psalm 32:8).

BÓG DAJE CI PRAWDZIWĄ WOLNOŚĆ

16. Dlaczego powinniśmy cenić wolność i mądrze z niej korzystać?

16 Apostoł Paweł napisał: „Gdzie święty duch Jehowy, tam wolność” (2 Kor. 3:17). Jehowa kocha wolność i taką samą miłość zaszczepił tobie. Ale jednocześnie pragnie, żebyś z wolności korzystał odpowiedzialnie. Będzie to dla ciebie ochroną. Być może znasz młode osoby, które oglądają pornografię, pozwalają sobie na niemoralne kontakty seksualne, uprawiają sporty ekstremalne, upijają się czy zażywają narkotyki. To prawda, że może im to zapewniać dreszczyk emocji albo sprawiać chwilową przyjemność. Ale często konsekwencje są bardzo poważne. Może to być choroba, uzależnienie, a nawet śmierć (Gal. 6:7, 8). Ktoś, kto tak postępuje i uważa, że to właśnie jest „wolność”, sam siebie oszukuje (Tyt. 3:3).

17, 18. (a) Jak posłuszeństwo wobec Boga sprawia, że jesteśmy naprawdę wolni? (b) Jaką wolnością dysponowali Adam i Ewa w porównaniu z ludźmi żyjącymi obecnie?

17 Dla porównania: ilu znasz ludzi, którzy zachorowali, ponieważ trzymali się norm podanych w Biblii? Posłuszeństwo wobec Jehowy wychodzi nam na zdrowie i sprawia, że jesteśmy naprawdę wolni (Ps. 19:7-11). Co więcej, jeśli korzystasz z wolności mądrze — czyli nie przekraczasz granic zakreślonych przez prawa i zasady Boga — pokazujesz Mu, a także swoim rodzicom, że można ci zaufać i dać jeszcze więcej swobody. W gruncie rzeczy Bóg zamierza obdarzyć w przyszłości swoich sług doskonałą wolnością, nazwaną w Biblii „wspaniałą wolnością dzieci Bożych” (Rzym. 8:21).

18 Adam i Ewa mogli poznać smak takiej właśnie wolności. Ile zakazów dał im Bóg? Tylko jeden. Nie wolno im było zjeść owocu z jednego drzewa (Rodz. 2:9, 17). Czy twoim zdaniem ten jeden zakaz ich ograniczał? W żadnym razie! Co innego niezliczone prawa ustanowione przez ludzi, których musimy się uczyć i przestrzegać.

19. Czego uczą nas Jehowa i Jezus i jak pomoże nam to uzyskać wolność?

19 Sposób, w jaki Jehowa podchodzi do swoich sług, świadczy o Jego mądrości. Zamiast obciążać nas mnóstwem przepisów, cierpliwie uczy nas On przestrzegania prawa miłości. Chce, żebyśmy kierowali się zasadami, które ustanowił, i nienawidzili zła (Rzym. 12:9). W Kazaniu na Górze Jego Syn, Jezus, zwrócił uwagę na to, co leży u podstaw złego postępowania (Mat. 5:27, 28). Jako Król w Królestwie Bożym Jezus będzie dalej nas uczył, żebyśmy potrafili doskonale odzwierciedlać jego spojrzenie na kwestię dobra i zła (Hebr. 1:9). Sprawi też, że nasze ciała i umysły osiągną doskonałość. Pomyśl tylko: grzech przestanie cię w jakikolwiek sposób pociągać i już nigdy nie odczujesz jego złych skutków. W końcu zaznasz „wspaniałej wolności”, którą obiecuje ci Jehowa.

20. (a) Jak Jehowa korzysta ze swojej wolności? (b) Jak możesz Go naśladować?

20 Oczywiście nasza wolność nigdy nie będzie absolutna. Korzystając z niej, będziemy się kierować miłością do Boga i do ludzi. Kiedy tak robimy, naśladujemy Jehowę. Chociaż Jego wolność nie ma żadnych granic, to w kontaktach ze swoimi myślącymi stworzeniami postanowił kierować się miłością (1 Jana 4:7, 8). Dlatego nie powinno nas dziwić, że naprawdę wolni możemy być tylko wtedy, kiedy naśladujemy pod tym względem Boga.

21. (a) Jakie uczucia żywił do Jehowy Dawid? (b) Co zostanie omówione w następnym artykule?

21 Czy cenisz wszystkie dobre rzeczy, które dał ci Jehowa, na przykład obfitość pokarmu duchowego, dobrych przyjaciół, wartościowe cele oraz perspektywę doskonałej wolności? (Ps. 103:5). Jeśli tak, to prawdopodobnie czujesz się jak Dawid, który modlił się słowami zapisanymi w Psalmie 16:11: „Pokazujesz mi ścieżkę życia. Kiedy przebywam w Twojej obecności, przepełnia mnie radość, gdy jestem po Twojej prawej stronie, zaznaję wiecznego szczęścia”. W kolejnym artykule przeanalizujemy jeszcze inne duchowe skarby zawarte w Psalmie 16. Rzucają one dodatkowe światło na to, jak prowadzić naprawdę satysfakcjonujące życie.