ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 31
„Bądźcie niezłomni, niewzruszeni”
„Moi kochani bracia, bądźcie niezłomni, niewzruszeni” (1 KOR. 15:58).
PIEŚŃ 122 Bądźmy niezłomni, niewzruszeni!
W SKRÓCIE a
1, 2. Pod jakim względem chrześcijanina można przyrównać do wieżowca? (1 Koryntian 15:58).
W LATACH siedemdziesiątych w japońskim mieście Tokio wzniesiono 60-piętrowy wieżowiec. Ludzie zastanawiali się, czy będzie on w stanie przetrwać częste w tej okolicy trzęsienia ziemi. Dzięki czemu było to możliwe? Zaprojektowano go tak, żeby był wytrzymały, a zarazem na tyle elastyczny, by absorbować wstrząsy sejsmiczne. Do takiego budynku można przyrównać chrześcijan. W jakim sensie?
2 Chrześcijanin musi być niewzruszony, a zarazem elastyczny. Musi być niezłomny i niewzruszony, jeśli chodzi o przestrzeganie praw i zasad Jehowy (odczytaj 1 Koryntian 15:58). Jest ‛gotowy okazywać posłuszeństwo’ i nie idzie na kompromis. Z drugiej strony musi być ‛rozsądny’, czyli elastyczny, gdy sytuacja na to pozwala lub nawet tego wymaga (Jak. 3:17). Chrześcijanin, który przejawia taką równowagę, nie popada w skrajności — nie jest ani zbyt surowy, ani zbyt pobłażliwy. W tym artykule omówimy, jak możemy dowodzić, że jesteśmy niewzruszeni. Przyjrzymy się pięciu sposobom, na jakie Szatan stara się osłabić nasze postanowienie, żeby okazywać Jehowie posłuszeństwo. Dowiemy się też, w jaki sposób możemy się mu przeciwstawiać.
JAK MOŻEMY POZOSTAWAĆ NIEZŁOMNI?
3. Jakie prawa dane przez Najwyższego Prawodawcę znajdujemy w Dziejach 15:28, 29?
3 Jako Najwyższy Prawodawca, Jehowa zawsze dawał swoim sługom wyraźne prawa (Izaj. 33:22). Na przykład w I wieku ciało kierownicze wskazało trzy sposoby, na jakie chrześcijanie musieli pozostawać niezłomni. Mieli: 1) odrzucać bałwochwalstwo i wielbić tylko Jehowę, 2) szanować świętość krwi i 3) trzymać się wysokich norm moralnych (odczytaj Dzieje 15:28, 29). A jak dzisiejsi chrześcijanie mogą pokazywać, że pozostają niezłomni w tych samych dziedzinach?
4. Jak okazujemy Jehowie wyłączne oddanie? (Objawienie 4:11)
4 Odrzucamy bałwochwalstwo i wielbimy tylko Jehowę. Jehowa wymagał od Izraelitów wyłącznego oddania (Powt. Pr. 5:6-10). Gdy Jezus był kuszony przez Diabła, wyraźnie wskazał, że mamy wielbić jedynie Jehowę (Mat. 4:8-10). Dlatego nie otaczamy czcią przedmiotów kultu religijnego. Nie ubóstwiamy też żadnych ludzi — ani przywódców religijnych, ani polityków, ani gwiazd sportu czy rozrywki. Opowiadamy się po stronie Jehowy i oddajemy cześć wyłącznie Temu, który ‛stworzył wszystko’ (odczytaj Objawienie 4:11).
5. Dlaczego przestrzegamy prawa Jehowy dotyczącego życia i krwi?
5 Przestrzegamy prawa Jehowy dotyczącego świętości życia i krwi. Dlaczego? Ponieważ Jehowa powiedział, że krew wyobraża życie — Jego drogocenny dar (Kapł. 17:14). Gdy Jehowa po raz pierwszy pozwolił ludziom jeść mięso, zabronił im spożywania krwi (Rodz. 9:4). Powtórzył ten zakaz w Prawie Mojżeszowym, które dał Izraelitom (Kapł. 17:10). I wpłynął na ciało kierownicze z I wieku, żeby poleciło wszystkim chrześcijanom „powstrzymywać się (...) od krwi” (Dzieje 15:28, 29). Niezłomnie przestrzegamy tego nakazu, gdy podejmujemy decyzje w sprawie leczenia b.
6. Na jakie wysiłki się zdobywamy, żeby żyć zgodnie z wysokimi normami moralnymi Jehowy?
6 Ściśle trzymamy się ustanowionych przez Jehowę wysokich norm moralnych (Hebr. 13:4). Posługując się obrazowym językiem, apostoł Paweł radził, żeby ‛uśmiercić skłonności swojego ciała’ — czyli podjąć zdecydowane działania, by pozbyć się grzesznych pragnień. Unikamy patrzenia na cokolwiek i robienia czegokolwiek, co mogłoby nas skłonić do niemoralności (Kol. 3:5; Hioba 31:1). Kiedy stykamy się z pokusą, od razu odrzucamy wszystko, co zniszczyłoby naszą przyjaźń z Bogiem.
7. Jakie powinniśmy mieć postanowienie i dlaczego?
7 Jehowa chce, żebyśmy byli Mu posłuszni „z serca” (Rzym. 6:17). Jego kierownictwo zawsze wychodzi nam na dobre, a Jego prawa nie podlegają negocjacjom (Izaj. 48:17, 18; 1 Kor. 6:9, 10). Z całych sił staramy się sprawiać Mu radość i mamy takie samo nastawienie jak psalmista, który napisał: „Postanowiłem przestrzegać Twoich przepisów przez cały czas, do samego końca” (Ps. 119:112). Jednak Szatan próbuje osłabić naszą niezłomność. Jakimi metodami się posługuje?
JAK SZATAN STARA SIĘ OSŁABIĆ NASZĄ NIEZŁOMNOŚĆ?
8. Jak Szatan posługuje się prześladowaniami, żeby osłabić naszą niezłomność?
8 Prześladowania. Żeby osłabić naszą niezłomną postawę, Diabeł atakuje nas pod względem fizycznym i emocjonalnym. Chce nas „pożreć” — zniszczyć naszą więź z Jehową (1 Piotra 5:8). Pierwsi chrześcijanie z powodu swojej niezłomnej postawy byli zastraszani, bici, a nawet zabijani (Dzieje 5:27, 28, 40; 7:54-60). Szatan nadal posługuje się prześladowaniami. Wyraźnie dowodzą tego brutalne ataki na naszych braci i siostry w Rosji i innych krajach, a także różne formy sprzeciwu, z jakimi spotykają się nasi współwyznawcy.
9. Podaj przykład pokazujący, dlaczego musimy uważać na subtelne naciski.
9 Subtelne naciski. Oprócz frontalnych ataków Szatan podejmuje też ‛przebiegłe działania’ (Efez. 6:11). Rozważmy przykład brata o imieniu Bob. Znalazł się on w szpitalu, gdzie miał przejść poważną operację. Poinformował lekarzy, że pod żadnym pozorem nie zgadza się na transfuzję krwi. Chirurg zgodził się uszanować jego decyzję. Jednak dzień przed operacją, późnym wieczorem, gdy rodzina Boba poszła już do domu, odwiedził go anestezjolog. Powiedział, że krew prawdopodobnie nie zostanie mu podana, ale na wszelki wypadek lekarze będą ją mieli pod ręką. Być może uważał, że Bob zmieni zdanie, nie mając przy sobie rodziny. Ale on pozostał niezłomny i oświadczył, że bez względu na okoliczności nie zgadza się na transfuzję.
10. Dlaczego ludzki sposób myślenia jest pułapką? (1 Koryntian 3:19, 20).
10 Ludzki sposób myślenia. Gdybyśmy patrzyli na sprawy z ludzkiego punktu widzenia, moglibyśmy zacząć ignorować Jehowę i Jego normy (odczytaj 1 Koryntian 3:19, 20). „Mądrość tego świata” często odwołuje się do cielesnych pragnień. Niektórzy chrześcijanie w Pergamonie i Tiatyrze przejęli popularne w tych miastach bałwochwalcze i niemoralne poglądy. Jezus stanowczo napomniał oba te zbory za tolerowanie niemoralności (Obj. 2:14, 20). Na nas też wywierana jest presja, żebyśmy przejęli niewłaściwe poglądy. Członkowie rodziny i znajomi mogą grać na naszych emocjach i nakłaniać nas do łamania praw Bożych. Mogą twierdzić, że uleganie swoim pragnieniom to nic złego i że biblijne normy moralne są przestarzałe.
11. Czego musimy unikać?
11 Niekiedy może nam się wydawać, że wskazówki, które otrzymujemy od Jehowy, nie są wystarczająco jasne. Czasami może nas nawet brać pokusa, żeby ‛wyjść poza to, co napisano’ (1 Kor. 4:6). Właśnie tego grzechu dopuszczali się przywódcy religijni za czasów Jezusa. Dodawali do Prawa własne reguły, czym narzucali na zwykłych ludzi ogromny ciężar (Mat. 23:4). Jehowa daje nam wyraźne wskazówki za pośrednictwem swojego Słowa i organizacji. Nie mamy powodu czegokolwiek do nich dodawać (Prz. 3:5-7). Dlatego ‛nie wychodzimy poza to, co napisano’ w Biblii, ani nie narzucamy współwyznawcom reguł w sprawach osobistych.
12. Jak Szatan posługuje się „zwykłym oszustwem”?
12 Oszustwa. Szatan posługuje się „zwykłym oszustwem” oraz „elementarnymi zasadami rządzącymi tym światem”, żeby wprowadzać ludzi w błąd i ich dzielić (Kol. 2:8). W I wieku obejmowało to ludzkie filozofie, żydowskie nauki nieoparte na natchnionych Pismach oraz pogląd, że chrześcijanie muszą przestrzegać Prawa Mojżeszowego. Były to oszustwa, ponieważ odwracały uwagę od Źródła prawdziwej mądrości, Jehowy. Obecnie Szatan wykorzystuje środki masowego przekazu i media społecznościowe. Politycy nieraz szerzą w nich teorie spiskowe i fałszywe informacje. Było to wyraźnie widoczne podczas pandemii COVID-19 c. Świadkowie Jehowy, którzy słuchali wskazówek naszej organizacji, uniknęli nadmiernego niepokoju, jakiego doświadczały osoby słuchające zwodniczych doniesień (Mat. 24:45).
13. Dlaczego musimy uważać na czynniki rozpraszające uwagę?
13 Czynniki rozpraszające uwagę. Nie możemy stracić z oczu tego, „co naprawdę się liczy” (Filip. 1:9, 10). Różne czynniki mogą odwracać naszą uwagę i zabierać nam czas, który powinniśmy poświęcić na bardziej wartościowe rzeczy. Codzienne zajęcia — takie jak jedzenie, picie, odpoczynek i praca — mogłyby nas rozproszyć, gdybyśmy pozwolili, żeby stały się dla nas najważniejsze (Łuk. 21:34, 35). Poza tym każdego dnia jesteśmy bombardowani doniesieniami o sporach mających podłoże polityczne lub społeczne. Musimy uważać, żeby nie miały one na nas wpływu. W przeciwnym razie moglibyśmy w sercu i umyśle zacząć opowiadać się po którejś ze stron. Szatan wykorzystuje wszystkie te metody, bo chce, żebyśmy przestali robić to, co słuszne. Przeanalizujmy, jak możemy chronić się przed jego atakami i pozostać niezłomni.
CO POMOŻE NAM ZACHOWYWAĆ NIEZŁOMNOŚĆ?
14. Co między innymi pomoże nam niezachwianie stać po stronie Jehowy?
14 Pamiętaj o swoim oddaniu się Jehowie i chrzcie. Podjąłeś te kroki, ponieważ chciałeś stanąć po stronie Jehowy. Przypomnij sobie, co cię przekonało, że znalazłeś prawdę. Zdobyłeś dokładną wiedzę o Jehowie i nauczyłeś się szanować Go i kochać jako swojego niebiańskiego Ojca. Rozwinąłeś wiarę i okazałeś skruchę. Serce pobudziło cię do porzucenia złego postępowania i do życia zgodnie z wolą Boga. Poczułeś ulgę, kiedy nabrałeś przekonania, że On ci przebaczył (Ps. 32:1, 2). Zacząłeś przychodzić na chrześcijańskie zebrania i dzielić się z innymi wspaniałymi rzeczami, których się dowiedziałeś. Jako oddany Bogu i ochrzczony chrześcijanin idziesz teraz drogą prowadzącą do życia i jesteś zdecydowany na niej pozostać (Mat. 7:13, 14).
15. Dlaczego odnosimy korzyści ze studium i rozmyślania?
15 Studiuj Słowo Boże i nad nim rozmyślaj. Tak jak drzewo jest silne dzięki głębokim korzeniom, tak my możemy pozostać niezachwiani dzięki temu, że nasza wiara jest mocno zakorzeniona w Słowie Bożym. W miarę jak drzewo rośnie, rozrastają się też jego korzenie. Podobnie gdy my studiujemy i rozmyślamy, wzmacniamy naszą wiarę i przekonanie, że zasady Boże są najlepsze (Kol. 2:6, 7). Rozmyślajmy o tym, jak Jehowa w przeszłości zapewniał swoim sługom wskazówki, kierownictwo i ochronę. Na przykład Ezechiel otrzymał pokrzepiającą wizję, w której zobaczył, jak anioł dokładnie mierzy świątynię. Z tej wizji płyną praktyczne wnioski dotyczące tego, jak stawać w obronie czystego wielbienia Jehowy (Ezech. 40:1-4; 43:10-12) d. My też odnosimy korzyści, gdy poświęcamy czas na studium i rozmyślanie o głębokich sprawach zawartych w Słowie Bożym.
16. Jaką ochroną było dla Boba niezłomne serce? (Psalm 112:7).
16 Dbaj o to, żeby twoje serce było niezłomne. Król Dawid tak wyraził w pieśni swoją niezachwianą miłość do Jehowy: „Moje serce jest niezłomne, Boże” (Ps. 57:7). Również nasze serce będzie niezłomne, jeśli całkowicie ufamy Jehowie (odczytaj Psalm 112:7). Pomyślmy o wspomnianym wcześniej Bobie. Kiedy powiedziano mu, że lekarze na wszelki wypadek przygotują krew, od razu oświadczył, że jeśli istnieje jakiekolwiek ryzyko jej przetoczenia, to natychmiast opuszcza szpital. Później powiedział: „Ani chwili się nie wahałem i o nic się nie martwiłem”.
17. Czego się uczymy z przeżyć Boba? (Zobacz też ilustrację).
17 Bob pozostał niezłomny, bo jeszcze zanim trafił do szpitala, postanowił, że nie pójdzie na kompromis. Po pierwsze, chciał sprawiać Jehowie radość. Po drugie, uważnie przestudiował, co Biblia i oparte na niej publikacje mówią o świętości życia i krwi. Po trzecie, był przekonany, że przestrzeganie Bożych wskazówek przyniesie mu trwałe korzyści. My też możemy zachować niezłomne serce bez względu na próby, jakie nas spotkają.
18. Czego z przykładu Baraka uczymy się o ufaniu Jehowie? (Zobacz ilustrację na stronie tytułowej).
18 Ufaj Jehowie. Zastanówmy się nad przykładem Baraka. Odniósł on zwycięstwo dzięki temu, że ufał wskazówkom Jehowy. Chociaż Izraelici nie mieli żadnej broni, to Jehowa polecił mu wyruszyć do walki przeciwko dobrze uzbrojonym wojskom kananejskiego wodza Sysery (Sędz. 5:8). Prorokini Debora powiedziała Barakowi, żeby zszedł na równinę i stoczył bitwę z Syserą i jego 900 rydwanami. Chociaż na płaskim terenie rydwany dawały przeciwnikom dużą przewagę, Barak okazał posłuszeństwo. Gdy jego żołnierze schodzili z góry Tabor, Jehowa zesłał ulewny deszcz. Rydwany Sysery ugrzęzły w błocie i Jehowa dał Barakowi zwycięstwo (Sędz. 4:1-7, 10, 13-16). Nam też pomoże odnieść sukces, jeśli ufamy Jemu oraz wskazówkom zapewnianym przez Jego organizację (Powt. Pr. 31:6).
BĄDŹ ZDECYDOWANY POZOSTAĆ NIEZŁOMNY
19. Dlaczego chcesz pozostawać niezłomny?
19 Nasza walka o to, by pozostać niezłomnym, będzie trwała tak długo, jak istnieje ten system rzeczy (1 Tym. 6:11, 12; 2 Piotra 3:17). Nie dopuśćmy, żeby prześladowania, subtelne naciski, ludzki sposób myślenia, oszustwa i czynniki rozpraszające uwagę zachwiały naszą wiarę (Efez. 4:14). Pozostawajmy niezłomni, niezachwianie oddani Jehowie i posłuszni Jego przykazaniom. Jednocześnie musimy zachowywać rozsądek. W następnym artykule omówimy, jak tę cechę w doskonały sposób przejawiają Jehowa i Jezus.
PIEŚŃ 129 Wytrwamy do końca
a Od czasów Adama i Ewy Szatan szerzy pogląd, że ludzie sami powinni decydować, co jest dla nich dobre, a co złe. Chce, żebyśmy odrzucali prawa Jehowy i teokratyczne wskazówki. Ten artykuł pomoże nam wystrzegać się powszechnego w świecie Szatana ducha niezależności i wzmocnić postanowienie, żeby niewzruszenie stać po stronie Jehowy.
b Więcej informacji o tym, jak chrześcijanin może pokazać, że stosuje się do Bożego prawa dotyczącego krwi, można znaleźć w 39 lekcji książki Już zawsze ciesz się życiem!
c Zobacz artykuł „Chroń się przed dezinformacją” dostępny w serwisie internetowym jw.org.
d Więcej informacji można znaleźć w 13 i 14 rozdziale książki Czyste wielbienie Jehowy — nareszcie przywrócone!
STRAŻNICA (WYDANIE DO STUDIUM)