„Będę chodził w twojej prawdzie”

„Będę chodził w twojej prawdzie”

„Poucz mnie, Jehowo, o swej drodze. Będę chodził w twojej prawdzie” (PS. 86:11).

PIEŚNI: 26, 101

1-3. (a) Jaki powinien być nasz stosunek do prawdy? Podaj przykład (zobacz ilustracje tytułowe). (b) Jakie pytania omówimy w tym artykule?

ZWRACANIE zakupionych rzeczy jest powszechną praktyką. Szacuje się, że w niektórych krajach nabywcy zwracają prawie 9 procent rzeczy kupionych w sklepach i nawet ponad 30 procent przedmiotów kupionych przez Internet. Klient uznaje, że spodziewał się czegoś innego, że towar był wadliwy lub po prostu mu się nie podoba. Decyduje się go wymienić albo prosi o zwrot pieniędzy.

2 Nigdy jednak nie chcielibyśmy zrobić czegoś takiego z prawdą biblijną. Od chwili, kiedy ją „kupiliśmy”, czyli poznaliśmy, jesteśmy zdecydowani nigdy jej nie „sprzedać”, czyli porzucić (odczytaj Przysłów 23:23; 1 Tym. 2:4). Jak wyjaśniono w poprzednim artykule, na poznanie prawdy musieliśmy poświęcić wiele czasu. Możliwe, że oprócz tego zrezygnowaliśmy z obiecującej kariery, pogodziliśmy się z tym, że nasze relacje z innymi uległy zmianie, skorygowaliśmy swój sposób myślenia i postępowania albo zerwaliśmy z niebiblijnymi zwyczajami czy praktykami. Ale cena, jaką musieliśmy zapłacić, jest niewielka w porównaniu z błogosławieństwami, jakie otrzymaliśmy.

3 Nasze uczucia do prawdy z Biblii są takie jak człowieka, którego Jezus opisał w jednym z przykładów. Żeby ukazać wartość prawdy o Królestwie Bożym, opowiedział o wędrownym kupcu szukającym szlachetnych pereł. Kiedy znalazł taką perłę, „natychmiast sprzedał wszystko, co miał”, żeby ją kupić (Mat. 13:45, 46). Znaleziona przez nas prawda — dobra nowina o Królestwie i wszystkie inne cenne nauki zawarte w Słowie Bożym — jest tak niezwykle cenna, że natychmiast zdobywamy się dla niej na potrzebne ofiary. Jeśli tylko nie przestaniemy jej cenić, nigdy jej nie porzucimy. Niestety, niektórzy przestali dostrzegać jej wartość, a nawet ją „sprzedali”! Nie chcielibyśmy, żeby tak stało się z nami. Musimy stosować się do rady, żeby ‛dalej chodzić w prawdzie’ (odczytaj 3 Jana 2-4). Chodzenie w prawdzie oznacza życie nią — dawanie jej pierwszeństwa i zgodne z nią postępowanie. Rozważmy kilka pytań: Dlaczego i jak ktoś mógłby „sprzedać” prawdę? Jak uniknąć tego błędu? Jak możemy umocnić się w postanowieniu, żeby ‛dalej chodzić w prawdzie’?

DLACZEGO I JAK KTOŚ MÓGŁBY „SPRZEDAĆ” PRAWDĘ?

4. Dlaczego niektórzy w czasach Jezusa przestali ‛chodzić w prawdzie’?

4 W I wieku n.e. niektórzy początkowo dobrze zareagowali na nauki Jezusa, ale później niestety przestali chodzić w prawdzie. Na przykład po tym, jak Jezus w cudowny sposób nakarmił wielki tłum, ludzie ci poszli za nim na drugi brzeg Jeziora Galilejskiego. Tam Jezus powiedział coś, co ich zszokowało: „Jeżeli nie jecie ciała Syna Człowieczego i nie pijecie jego krwi, nie macie życia w sobie”. Zamiast poprosić Jezusa o wyjaśnienie, ludzie ci się zgorszyli i powiedzieli: „Mowa ta jest szokująca; któż może jej słuchać?”. W rezultacie „wielu jego uczniów odeszło do tego, co za nimi, i już z nim nie chodziło” (Jana 6:53-66).

5, 6. (a) Dlaczego niektórzy ‛oddalają się od Boga’ i zboru? (b) Jak ktoś może zostać „uniesiony z prądem”?

5 Niestety, także w naszych czasach niektórzy nie trzymali się prawdy wystarczająco mocno. Niekiedy przyczyną potknięcia jest zmiana w zrozumieniu jakiegoś fragmentu Biblii albo coś, co powiedział lub zrobił znany brat. Zdarza się, że ktoś się obraża, kiedy otrzymuje opartą na Biblii radę, albo odchodzi od prawdy z powodu nieporozumienia z kimś ze zboru. Jeszcze inni stają po stronie odstępców lub przeciwników wypaczających nasze wierzenia. W efekcie niektórzy świadomie ‛oddalają się od Boga’ i od zboru (Hebr. 3:12-14). Ale osoby te powinny zachować się tak jak apostoł Piotr. Kiedy Jezus spytał apostołów, czy chcą od niego odejść, Piotr od razu odpowiedział: „Panie, do kogo odejdziemy? Ty masz wypowiedzi życia wiecznego” (Jana 6:67-69).

6 Inni odeszli od prawdy stopniowo, możliwe że nawet nie zauważyli, co się dzieje. Ktoś taki przypomina łódź powoli odpływającą od brzegu. W Biblii ten proces nazwano ‛uniesieniem z prądem’ (Hebr. 2:1). W przeciwieństwie do kogoś, kto świadomie oddala się od prawdy, człowiek ‛unoszony z prądem’ nie działa celowo. Mimo wszystko pozwala, żeby jego więź z Jehową osłabła. A z czasem może ją nawet zupełnie utracić. Co zrobić, żeby nas to nie spotkało?

CO ZROBIĆ, BY NIGDY NIE „SPRZEDAĆ” PRAWDY?

7. Co pomoże nam nigdy nie „sprzedać” prawdy?

7 Żeby wytrwale ‛chodzić w prawdzie’, musimy przyjmować wszystko, czego uczy nas Jehowa. Musimy dawać prawdzie pierwszeństwo i żyć zgodnie z zasadami biblijnymi. Król Dawid w modlitwie do Jehowy obiecał: „Będę chodził w twojej prawdzie” (Ps. 86:11). Te słowa wyrażają determinację. My też musimy być zdecydowani wytrwale ‛chodzić w prawdzie’. W przeciwnym razie moglibyśmy zacząć myśleć o tym, z czego zrezygnowaliśmy, żeby poznać prawdę, a nawet zechcieć odzyskać niektóre z tych rzeczy. Ale nie możemy sobie wybierać nauk biblijnych — decydować, że niektórych będziemy się trzymać, a innych nie. Musimy trzymać się „całej prawdy” (Jana 16:13). W poprzednim artykule omówiliśmy pięć rzeczy, z których być może musieliśmy zrezygnować, żeby ją poznać. Teraz zajmiemy się tym, co zrobić, żeby nigdy nie powrócić do tego, co pozostawiliśmy za sobą (Mat. 6:19).

8. Jak złe gospodarowanie czasem może sprawić, że zostaniemy „uniesieni z prądem”? Podaj przykład.

8 Czas. Żebyśmy nie zostali „uniesieni z prądem”, musimy dobrze gospodarować czasem. Jeśli nie będziemy czujni, nadmierną ilość czasu może zacząć nam zajmować rozrywka, hobby, przeglądanie Internetu albo oglądanie telewizji. Chociaż te rzeczy same w sobie nie muszą być złe, to mogą zacząć zabierać nam czas, który wcześniej poświęcaliśmy na studium osobiste albo inne zajęcia duchowe. Pomyśl o tym, co zdarzyło się siostrze o imieniu Emma *. Od młodości fascynowały ją konie. Jeździła na nich, kiedy tylko miała okazję. Ale w pewnym momencie zaczęła mieć wyrzuty sumienia w związku z ilością czasu, jaki na to poświęca. Emma postanowiła to zmienić. Stopniowo wprowadzała zmiany i ostatecznie udało jej się postawić rozrywkę na właściwym miejscu. Bardzo zachęciły ją też przeżycia siostry Cory Wells, która kiedyś zawodowo brała udział w pokazach rodeo *. Teraz Emma cieszy się z tego, że ma więcej czasu na zajęcia duchowe, dla rodziny i przyjaciół. Czuje, że przybliżyła się do Jehowy, i jest spokojna, bo wie, że dobrze wykorzystuje czas.

9. Jak dobra materialne mogłyby zająć zbyt ważne miejsce w naszym życiu?

9 Dobra materialne. Jeśli mamy dalej ‛chodzić w prawdzie’, dobra materialne muszą zajmować w naszym życiu właściwe miejsce. Kiedy poznaliśmy prawdę, zrozumieliśmy, że służba dla Jehowy jest znacznie cenniejsza od tego, co posiadamy, i byliśmy gotowi zrezygnować z różnych rzeczy. Ale czas płynie i może widzimy, jak ktoś kupuje najnowszy model jakiegoś urządzenia albo korzysta z innych rzeczy, które można kupić za pieniądze. Możemy wtedy zacząć myśleć, że coś nas omija, przestać się zadowalać tym, co niezbędne, i skoncentrować się bardziej na zarabianiu pieniędzy niż na służbie dla Jehowy. Coś podobnego spotkało Demasa, który „umiłował obecny system rzeczy” i zrezygnował z pełnienia służby razem z apostołem Pawłem (2 Tym. 4:10). Dlaczego Demas opuścił Pawła? Może kochał rzeczy materialne bardziej niż służbę dla Boga, a może nie chciał się zdobywać na dalsze poświęcenia — Biblia tego nie precyzuje. Z pewnością nie chcielibyśmy na nowo rozbudzić miłości do pieniędzy, którą być może kiedyś odczuwaliśmy. Łatwo mogłaby ona zdusić naszą miłość do prawdy.

10. Jakiej presji nie wolno nam ulec?

10 Relacje z innymi. Żeby dalej ‛chodzić w prawdzie’, nie możemy ulegać presji otoczenia. Kiedy poznaliśmy prawdę, nasze relacje z członkami rodziny oraz znajomymi niebędącymi Świadkami uległy zmianie. Niektórzy uszanowali nasze poglądy, ale inni prawdopodobnie zdecydowanie się im sprzeciwili (1 Piotra 4:4). Chociaż staramy się mieć dobre stosunki z członkami rodziny i życzliwie ich traktować, to musimy uważać, żeby chęć przypodobania się im nie skłoniła nas do zlekceważenia norm Boga. Nadal będziemy się starać utrzymywać dobre relacje, ale w związku z ostrzeżeniem z Listu 1 do Koryntian 15:33 przyjaźnić będziemy się tylko z osobami, które kochają Jehowę.

11. Co pomoże nam uniknąć złego postępowania?

11 Nieczyste myśli i postępowanie. Każdy, kto chodzi w prawdzie, musi być święty (Izaj. 35:8; odczytaj 1 Piotra 1:14-16). Wszyscy musieliśmy wprowadzić pewne zmiany, żeby żyć zgodnie z miernikami Jehowy. W wypadku niektórych były one bardzo duże. Musimy jednak uważać, żeby nie zamienić naszego czystego życia na niemoralne postępowanie. Co pomoże nam odrzucać pokusy do zrobienia czegoś złego? Pomyśl, co zrobił Jehowa, żebyśmy mogli być święci. Oddał za nas swojego ukochanego Syna, Jezusa Chrystusa! (1 Piotra 1:18, 19). Jeżeli chcemy pozostawać czyści w oczach Jehowy, zawsze pamiętajmy, jak wysoką cenę za nas zapłacono.

12, 13. (a) Dlaczego to ważne, żebyśmy zapatrywali się na święta tak jak Jehowa? (b) Co teraz omówimy?

12 Niebiblijne praktyki i zwyczaje. Nasi krewni, współpracownicy czy koledzy szkolni mogą wywierać na nas nacisk, żebyśmy brali udział w obchodzonych przez nich świętach, których Jehowa nie uznaje. Co pomoże nam nie ulec tej presji? Warto przypomnieć sobie informacje zamieszczone w naszych publikacjach na temat pochodzenia takich świąt. Kiedy rozmyślamy o podanych w Biblii powodach, dla których ich nie obchodzimy, nabieramy pewności, że to, co robimy, jest „godne upodobania Pana” (Efez. 5:10). Ufanie Jehowie i Jego Słowu pomoże nam uniknąć „drżenia przed człowiekiem” (Prz. 29:25).

13 Mamy nadzieję, że będziemy mogli ‛chodzić w prawdzie’ przez całą wieczność. Jak możemy umocnić się w postanowieniu, żeby już zawsze to robić? Rozważmy trzy sposoby.

ROZWIŃ SILNE POSTANOWIENIE ‛CHODZENIA W PRAWDZIE’

14. (a) Jak regularne studiowanie Biblii pomoże nam nigdy nie porzucić prawdy? (b) Dlaczego potrzebujemy mądrości, karności i zrozumienia?

14 Po pierwsze, dalej studiuj Biblię i rozmyślaj nad jej treścią. Zaplanuj to i rób regularnie. Pomoże ci to jeszcze bardziej cenić prawdę i sprawi, że będziesz zdecydowany nigdy jej nie „sprzedać”. W Księdze Przysłów 23:23 powiedziano, że mamy „kupować” nie tylko prawdę, ale też „mądrość i karność, i zrozumienie”. Sama wiedza nie wystarczy. Musimy ją stosować w swoim życiu. Zrozumienie pozwala nam łączyć to, czego się dowiadujemy, z tym, czego nauczyliśmy się już wcześniej. Mądrość pobudza nas do wprowadzania w życie poznanych rzeczy. Czasem poznawanie prawdy wymaga przyjęcia skarcenia, bo dowiadujemy się, że musimy coś zmienić. Żywo reagujmy na takie skarcenie, bo jak mówi Biblia, jest ono warte o wiele więcej niż srebro (Prz. 8:10).

15. Jak nas chroni pas prawdy?

15 Po drugie, bądź zdecydowany każdego dnia żyć zgodnie z prawdą. Przepasz się nią (Efez. 6:14). W czasach biblijnych pas chronił biodra i narządy wewnętrzne żołnierza. Jednak żeby tak było, musiał być zaciśnięty. Luźny pas nie spełniał swojej roli. W jakim sensie prawda przypomina taki pas? Jeśli jesteśmy nią ciasno przepasani, to będzie nas chronić przed błędnym rozumowaniem i pomoże nam podejmować dobre decyzje. Kiedy spotykają nas próby albo kiedy jesteśmy wystawieni na pokusę, prawda pomoże nam trwać w postanowieniu, żeby robić to, co właściwe. Żołnierz idący do walki upewniał się, czy ma na sobie pas. My również nie chcemy go zapomnieć ani dopuścić, żeby był luźny. Upewniamy się, że jest zaciśnięty, kiedy stosujemy prawdę w każdej dziedzinie życia. Pas pozwalał też żołnierzowi wygodnie zawiesić miecz. Ma to związek z trzecią rzeczą, którą powinniśmy robić.

16. Jak uczenie innych prawdy pomaga nam dalej w niej chodzić?

16 Po trzecie, angażuj się w uczenie innych prawdy. W ten sposób będziesz mocno trzymał duchowy miecz, czyli „słowo Boże” (Efez. 6:17). Wszyscy chcemy stawać się coraz lepszymi nauczycielami, „poprawnie władającymi słowem prawdy” (2 Tym. 2:15). Kiedy używamy Biblii, żeby uczyć innych zawartych w niej prawd, utrwalają się one także w naszym sercu i umyśle. Dzięki temu jesteśmy jeszcze bardziej zdecydowani dalej ‛chodzić w prawdzie’.

17. Dlaczego cenisz prawdę?

17 Prawda to cenny dar od Jehowy. Pozwala nam nawiązać bliską więź z naszym niebiańskim Ojcem — najcenniejszą rzecz, którą mamy. Jehowa już tak wiele nas nauczył, a to dopiero początek. Obiecuje, że będzie to robił dalej, przez całą wieczność! Dlatego ceń prawdę, tak jakby chodziło o bardzo szlachetną perłę. Dalej „kupuj prawdę, a nie sprzedawaj jej”. Wtedy tak jak król Dawid zdołasz dotrzymać danej Bogu obietnicy: „Będę chodził w twojej prawdzie” (Ps. 86:11).

^ ak. 8 Imię zostało zmienione.

^ ak. 8 Wejdź na JW Broadcasting (patrz: WYWIADY I DOŚWIADCZENIA > PRAWDA ZMIENIA ŻYCIE).