ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 48
‛Doprowadź do końca’ to, co zacząłeś
„Doprowadźcie tę sprawę do końca” (2 KOR. 8:11).
PIEŚŃ 70 ‛Upewniajmy się, co jest ważniejsze’
W SKRÓCIE *
1. Na co pozwala nam Jehowa?
JEHOWA pozwala nam decydować o swoim życiu. Uczy nas dokonywać mądrych wyborów i pomaga nam osiągnąć sukces, kiedy podejmujemy decyzje, które Mu się podobają (Ps. 119:173). Im bardziej staramy się stosować w życiu mądrość zawartą w Biblii, tym lepsze podejmujemy decyzje (Hebr. 5:14).
2. Jaki problem możemy napotkać po tym, jak podejmiemy decyzję?
2 Jednak nawet jeśli podjęliśmy trafną decyzję, może nam być trudno wprowadzić ją w życie. Pomyśl o następujących sytuacjach: Młody brat postanawia przeczytać całą Biblię. Przez kilka tygodni czyta ją regularnie, ale potem z jakiegoś powodu przestaje. Siostra postanawia, że zostanie pionierką stałą, ale wciąż odkłada chwilę rozpoczęcia służby. Grono starszych jednomyślnie podejmuje decyzję, że będzie się bardziej angażować w pracę pasterską, ale mimo upływu miesięcy starszym nie udaje się tej decyzji zrealizować. Chociaż sytuacje te się różnią, jest coś, co je łączy: Podjęto decyzję, ale jej nie zrealizowano. Z podobnym problemem spotkali się w I wieku n.e. chrześcijanie w Koryncie. Zastanówmy się, czego możemy się od nich nauczyć.
3. Jaką decyzję podjęli Koryntianie i z jakim rezultatem?
3 Około 55 roku n.e. Koryntianie podjęli ważną decyzję. Dowiedzieli się, że bracia w Jerozolimie i w całej Judei znaleźli się w trudnej sytuacji i cierpieli biedę oraz że inne zbory zbierały pieniądze, żeby ich wesprzeć. Koryntianie byli życzliwi i hojni, dlatego oni też postanowili pomóc. Spytali apostoła Pawła, jak mogą to zrobić. Paweł przysłał im wskazówki i wyznaczył Tytusa, żeby pomógł zorganizować zbiórkę darów (1 Kor. 16:1; 2 Kor. 8:6). Ale kilka miesięcy później dowiedział się, że Koryntianie nie wprowadzili w życie podjętej decyzji. Wyglądało na to, że ich dar nie będzie gotowy na czas, żeby go zabrać do Jerozolimy razem z datkami z innych zborów (2 Kor. 9:4, 5).
4. Do czego w myśl 2 Koryntian 8:7, 10, 11 Paweł zachęcił Koryntian?
4 Koryntianie podjęli dobrą decyzję. Dlatego Paweł pochwalił ich za wyjątkową wiarę i szczere pragnienie dzielenia się z innymi. Ale zachęcił ich też, żeby doprowadzili do końca to, co zaczęli (odczytaj 2 Koryntian 8:7, 10, 11). Ich przeżycia uczą nas, że nawet wiernym chrześcijanom może być trudno zrobić to, co sobie postanowili.
5. Na jakie pytania odpowiemy?
5 Tak jak Koryntianom również nam może być trudno wprowadzić w życie podjęte decyzje. Dlaczego? Jesteśmy niedoskonali i możemy mieć skłonność do odkładania rzeczy na później. Albo jakieś nieprzewidziane zdarzenie może sprawić, że nie da się zrobić tego, co zaplanowaliśmy (Kazn. 9:11; Rzym. 7:18). Co powinniśmy zrobić, jeśli trzeba przeanalizować podjętą decyzję i ustalić, czy nie musimy czegoś w niej zmienić? I co robić, żeby doprowadzić do końca to, co zaczęliśmy?
JAK PODEJMOWAĆ DOBRE DECYZJE
6. Kiedy może zajść potrzeba zmiany decyzji?
6 Niektórych ważnych decyzji nigdy nie chcielibyśmy zmieniać. Trzymamy się na przykład postanowienia, że będziemy służyć Jehowie; jesteśmy też zdecydowani pozostać wierni współmałżonkowi (Mat. 16:24; 19:6). Ale jeśli chodzi o inne decyzje, może zajść potrzeba wprowadzenia zmian. Dlaczego? Bo warunki się zmieniają. Co pomoże nam dokonywać najlepszych możliwych wyborów?
7. O co powinniśmy się modlić i dlaczego?
7 Módl się o mądrość. Jehowa natchnął Jakuba do napisania: „Jeśli więc komuś z was brakuje mądrości, niech prosi o nią Boga, a ją otrzyma, bo On daje wszystkim szczodrze” (Jak. 1:5). W pewnych dziedzinach wszystkim nam „brakuje mądrości”. Dlatego polegaj na Jehowie, zarówno kiedy podejmujesz decyzję, jak i wtedy, kiedy zastanawiasz się, czy nie trzeba jej zmienić. On pomoże ci wybrać właściwie.
8. Co powinniśmy zrobić przed podjęciem decyzji?
8 Poszukaj informacji. Sięgnij do Słowa Bożego i publikacji wydanych przez organizację Jehowy oraz porozmawiaj z osobami, które mądrze ci doradzą (Prz. 20:18). To bardzo ważne, żeby poszukać dodatkowych informacji przed podjęciem decyzji związanych ze zmianą pracy, przeprowadzką czy wyborem edukacji, która pomoże ci pełnić służbę dla Jehowy.
9. Jaką korzyść odniesiemy z uczciwości wobec samych siebie?
9 Przeanalizuj swoje pobudki. Nasze pobudki są dla Jehowy ważne (Prz. 16:2). On chce, żebyśmy we wszystkim byli uczciwi. Dlatego kiedy się na coś decydujemy, chcemy być uczciwi wobec samych siebie i wobec innych, jeśli chodzi o to, co nas do tego skłoniło. Jeżeli nie zdobędziemy się na całkowitą szczerość, prawdopodobnie trudno nam później będzie trzymać się decyzji. Na przykład młody brat może postanowić, że zostanie pionierem stałym. Jednak po jakimś czasie zaczyna mieć problemy z wypracowaniem celu godzinowego i służba nie sprawia mu radości. Możliwe, że kiedy podejmował służbę, uważał, że robi to przede wszystkim dla Jehowy. Ale czy tak naprawdę głównym motywem nie była chęć sprawienia radości rodzicom albo komuś, kogo podziwia?
10. Co jest potrzebne, żeby dokonać zmian?
10 Pomyśl też o sytuacji osoby, która poznaje Biblię i postanawia rzucić palenie. Zdobywa się na wysiłek i nie pali przez tydzień czy dwa, ale potem ulega pokusie i sięga po papierosa. Jednak ostatecznie osoba ta odnosi zwycięstwo! W pokonaniu nałogu pomaga jej miłość do Jehowy i pragnienie podobania się Mu (Kol. 1:10; 3:23).
11. Dlaczego musimy jasno określać cele, do których zmierzamy?
11 Jasno określ cel. Im bardziej konkretne są twoje cele, tym większa jest szansa, że uda ci się je osiągnąć. Może na przykład postanowiłeś częściej czytać Biblię. Jeśli jednak nie zrobisz sobie planu, możesz nie osiągnąć celu *. Z kolei starsi zboru mogą zdecydować, że będą poświęcać więcej czasu na pracę pasterską, ale później się okazuje, że to się nie udaje. Może im wtedy pomóc zastanowienie się nad takimi pytaniami: „Czy ustaliliśmy, kto szczególnie mógłby odnieść korzyść, gdybyśmy poświęcili mu więcej uwagi? Czy określiliśmy, do kiedy postaramy się te osoby odwiedzić?”.
12. Do czego możemy być czasem zmuszeni i z jakiego powodu?
12 Bądź realistą. Nikt z nas nie dysponuje czasem, środkami i siłami potrzebnymi, żeby zrobić wszystko, co by chciał. Dlatego bądź realistą i zachowuj rozsądek. Możliwe, że będziesz musiał zmienić jakąś decyzję, bo okazało się, że jej zrealizowanie przerasta twoje możliwości (Kazn. 3:6). Załóżmy jednak, że przeanalizowałeś decyzję, dokonałeś pewnych zmian i uważasz, że możesz wprowadzić ją w życie. Omówmy pięć rzeczy, które pomogą ci doprowadzić do końca to, co zacząłeś.
CO POMOŻE CI ZREALIZOWAĆ DECYZJĘ
13. Jak możesz zdobyć siły potrzebne do działania zgodnego z podjętą decyzją?
13 Módl się o siły do działania. Bóg może ci dać „siły do działania” zgodnego z podjętą decyzją (Filip. 2:13). Dlatego proś Jehowę o ducha świętego i potrzebne siły. Wytrwale się módl, nawet jeśli masz wrażenie, że odpowiedź nie nadchodzi. Jezus powiedział o zabieganiu o ducha świętego: „Stale więc proście, a otrzymacie” (Łuk. 11:9, 13).
14. Jak w realizowaniu decyzji może ci pomóc zasada z Przysłów 21:5?
14 Zrób plan (odczytaj Przysłów 21:5). Żeby doprowadzić do końca jakiekolwiek przedsięwzięcie, trzeba zrobić plan, a następnie zgodnie z nim działać. Tak samo jest z podejmowaniem decyzji. Wypisz sobie wszystko, co musisz zrobić, żeby ją zrealizować. Kiedy masz do wykonania coś skomplikowanego, podziel to na mniejsze zadania. W miarę ich wykonywania będziesz mógł zobaczyć, ile udało ci się już osiągnąć. Paweł zachęcił Koryntian, żeby na dar dla potrzebujących odkładali coś „w pierwszym dniu każdego tygodnia” i żeby nie czekali z tym do jego przyjścia (1 Kor. 16:2). Dzielenie dużych prac na małe zadania może też sprawić, że nie będziesz się czuł przytłoczony.
15. Co trzeba zrobić po ułożeniu planu?
15 Następnie plan trzeba wprowadzić w życie — łatwiej będzie ci to zrobić, jeśli go zapiszesz (1 Kor. 14:40). Dlatego grona starszych otrzymały wskazówkę, żeby wyznaczyć brata, który będzie zapisywał każdą podjętą decyzję, włącznie z informacją kogo wyznaczono do danego zadania oraz proponowaną datą jego ukończenia. Jeśli starsi dbają, żeby to zapisać, jest bardziej prawdopodobne, że będzie im się udawało realizować decyzje (1 Kor. 9:26). Mógłbyś spróbować zastosować podobne podejście w życiu codziennym. Możesz przygotowywać sobie listę zadań na każdy dzień i uporządkowywać je w kolejności, w której zamierzasz się nimi zająć. Nie tylko pomoże ci to doprowadzać do końca to, co zacząłeś, ale też robić więcej w krótszym czasie.
16. Czego wymaga wprowadzenie decyzji w życie i jak na to wskazuje Rzymian 12:11?
16 Zdobądź się na wysiłek. Zrealizowanie planu i doprowadzenie do końca tego, co się zaczęło, wymaga wysiłku (odczytaj Rzymian 12:11). Kiedy Paweł zachęcał Tymoteusza, żeby stawał się coraz lepszym nauczycielem, napisał mu, żeby ‛dalej pilnie się angażował’ i żeby ‛robił to nieustannie’ (1 Tym. 4:13, 16).
17. Jak Efezjan 5:15, 16 może nam pomóc wprowadzić decyzję w życie?
17 Mądrze zarządzaj czasem (odczytaj Efezjan 5:15, 16). Określ, kiedy zrobisz to, na co się zdecydowałeś, a później się tego trzymaj. Unikaj czekania na doskonały moment, bo może on nigdy nie nadejść (Kazn. 11:4). Uważaj, żeby mniej istotne sprawy nie zajęły ci czasu i nie pozbawiły sił potrzebnych na zrobienie tego, co naprawdę się liczy (Filip. 1:10). Jeśli to możliwe, wybierz czas, w którym nic cię nie będzie rozpraszać. Powiedz innym, że musisz się skupić. Zastanów się, czy nie wyłączyć telefonu i czy nie odłożyć na później sprawdzania e-maili albo powiadomień z serwisów społecznościowych *.
18, 19. Co pomoże ci się nie poddać, jeśli napotkasz trudności podczas wprowadzania decyzji w życie?
18 Myśl o korzyściach. Rezultaty decyzji są jak cel podróży. Jeśli naprawdę chcesz do niego dotrzeć, nie możesz się poddawać, nawet kiedy okaże się, że zamknięto którąś z dróg i trzeba zmienić trasę. Tak samo jest z decyzjami: Jeśli skupisz się na rezultatach, nie poddasz się łatwo, kiedy pojawią się jakieś komplikacje albo trzeba będzie zmienić plan (Gal. 6:9).
19 Podejmowanie dobrych decyzji i wprowadzanie ich w życie bywa trudne. Ale Jehowa może ci udzielić mądrości i sił potrzebnych, żeby doprowadzić do końca to, co zacząłeś.
PIEŚŃ 45 Naprzód dąż!
^ ak. 5 Czy żałujesz jakiejś decyzji? A może trudno ci podejmować dobre decyzje i wprowadzać je w życie? Ten artykuł pomoże ci radzić sobie z takimi wyzwaniami i doprowadzać do końca to, co zaczynasz.
^ ak. 11 Może ci pomóc „Plan czytania Biblii” dostępny w serwisie jw.org®. Patrz: PUBLIKACJE > KSIĄŻKI I BROSZURY.
^ ak. 17 Więcej sugestii na ten temat można znaleźć w artykule „20 rad dla tych, którym brakuje czasu” w Przebudźcie się! z kwietnia 2010 roku.
STRAŻNICA (WYDANIE DO STUDIUM)