ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 45
Okazujmy sobie nawzajem lojalną miłość
„Okazujcie sobie nawzajem lojalną miłość i miłosierdzie” (ZACH. 7:9).
PIEŚŃ 107 Boży wzór miłości
W SKRÓCIE *
1, 2. Jakie mamy powody, żeby okazywać sobie nawzajem lojalną miłość?
MAMY ważne powody, żeby okazywać sobie nawzajem lojalną miłość. Jakie? Zwróćmy uwagę, jak na to pytanie odpowiadają natchnione przysłowia: „Nie utrać lojalnej miłości ani wierności. (...) Wtedy będziesz się cieszył przychylnością Boga i ludzi i zyskasz opinię bardzo wnikliwego”. „Człowiek okazujący lojalną miłość wyświadcza sobie dobro”. „Kto zabiega o prawość i lojalną miłość, znajdzie życie” (Prz. 3:3, 4; 11:17, przypis; 21:21).
2 Podano tu trzy powody, dla których powinniśmy okazywać innym lojalną miłość. Po pierwsze, dzięki temu cieszymy się uznaniem Boga. Po drugie, odnosimy z tego osobiste korzyści, na przykład nawiązujemy trwałe przyjaźnie. Po trzecie, mamy nadzieję na wspaniałą przyszłość, między innymi na życie wieczne. Bez wątpienia warto stosować się do zachęty Jehowy: „Okazujcie sobie nawzajem lojalną miłość i miłosierdzie” (Zach. 7:9).
3. Na jakie pytania odpowiemy w tym artykule?
3 W tym artykule odpowiemy na cztery pytania: Komu powinniśmy okazywać lojalną miłość? Czego o przejawianiu tej cechy uczymy się z Księgi Rut? Jak możemy to zastosować w swoim życiu? I jakie korzyści przynosi okazywanie lojalnej miłości?
KOMU POWINNIŚMY OKAZYWAĆ LOJALNĄ MIŁOŚĆ
4. Jak możemy naśladować Jehowę w okazywaniu lojalnej miłości? (Marka 10:29, 30).
4 Jak dowiedzieliśmy się z poprzedniego artykułu, Jehowa rezerwuje lojalną miłość — niezmienne uczucia wypływające z głębokiego przywiązania — dla tych, którzy Go kochają i Mu służą (Dan. 9:4). Chcemy być „naśladowcami Boga jako Jego kochane dzieci” (Efez. 5:1). Dlatego pragniemy rozwijać ciepłe uczucia do naszych duchowych braci i sióstr — darzyć ich głębokim, trwałym przywiązaniem (odczytaj Marka 10:29, 30).
5, 6. Do jakich relacji może się odnosić słowo „lojalność”?
5 Na pewno zgodzimy się z tym, że im lepiej rozumiemy, na czym polega lojalna miłość, tym lepiej będziemy umieli okazywać ją współwyznawcom. Zastanówmy się więc, czym się różni lojalna miłość od lojalności okazywanej nieraz przez ludzi w tym świecie. Rozważmy przykład.
6 Kogoś, kto od lat pracuje w tej samej firmie, można by nazwać lojalnym pracownikiem. Jednak możliwe, że ktoś taki przez wszystkie te lata nigdy nie spotkał prezesa. Być może nawet nie zawsze zgadza się z polityką tej firmy. Z pewnością nie powiedziałby, że ją kocha, ale cieszy się, że w niej pracuje, bo dzięki temu zarabia na życie. Pozostanie w niej aż do emerytury, chyba że otrzyma lepszą propozycję.
7, 8. (a) Co pobudza do okazywania lojalnej miłości? (b) W jakim celu przeanalizujemy teraz fragmenty Księgi Rut?
7 Różnica między tak pojmowaną lojalnością a lojalną miłością polega na tym, jakie ktoś ma pobudki. Czym kierowali się słudzy Boży z czasów biblijnych, okazując lojalną miłość? Nie robili tego z poczucia obowiązku, tylko z potrzeby serca. Pomyślmy o Dawidzie. Serce pobudzało go do okazywania lojalnej miłości swojemu drogiemu przyjacielowi Jonatanowi, chociaż omal nie zginął z rąk jego ojca. Nawet po śmierci Jonatana Dawid dalej okazywał lojalną miłość jego synowi Mefiboszetowi (1 Sam. 20:9, 14, 15; 2 Sam. 4:4; 8:15; 9:1, 6, 7).
8 Dużo o lojalnej miłości dowiadujemy się z Księgi Rut. Czego na ten temat możemy się nauczyć od występujących w niej postaci? Jak możemy to zastosować w swoim zborze? *
CZEGO O LOJALNEJ MIŁOŚCI UCZYMY SIĘ Z KSIĘGI RUT
9. Dlaczego Noemi doszła do wniosku, że Jehowa ją doświadcza?
9 W Księdze Rut znajdujemy historię Noemi, jej synowej Rut oraz bogobojnego Boaza, który był spokrewniony z mężem Noemi. Ponieważ w ziemi izraelskiej nastał głód, Noemi z mężem i dwoma synami przenieśli się do Moabu. Tam mąż Noemi zmarł. Jej synowie się ożenili, ale niestety oni również zmarli (Rut 1:3-5; 2:1). Te tragiczne wydarzenia spowodowały, że Noemi popadła w rozpacz. Była bardzo przybita i doszła do wniosku, że to Jehowa ją doświadcza. Tak wyraziła swoje odczucia: „Jehowa zwrócił się przeciwko mnie”. „Wszechmocny napełnił mnie wielką goryczą”. „Jehowa zwrócił się przeciwko mnie (...) Wszechmocny sprowadził na mnie nieszczęście” (Rut 1:13, 20, 21).
10. Jak Jehowa zareagował na pełne goryczy słowa Noemi?
10 Jak Jehowa zareagował na pełne goryczy słowa Noemi? Wcale jej nie opuścił. Widział jej rozpacz i okazał jej empatię. On rozumie, że „udręka może doprowadzić mądrego człowieka do szaleństwa” (Kazn. 7:7). Tak czy inaczej, Noemi potrzebowała zapewnienia, że Jehowa cały czas jest przy niej. Co On dla niej zrobił? (1 Sam. 2:8). Pobudził Rut, żeby okazała jej lojalną miłość. Dzięki życzliwej pomocy swojej synowej Noemi odzyskała emocjonalną i duchową równowagę. Czego uczymy się od Rut?
11. Dlaczego życzliwi bracia i siostry wyciągają rękę do tych, którzy przeżywają trudne chwile?
11 Lojalna miłość pobudza nas, żeby wyciągać rękę do tych, którzy przeżywają trudne chwile. Rut postanowiła nie opuszczać Noemi i tak samo dzisiaj życzliwi bracia i siostry są przy osobach zniechęconych i przygnębionych. Kochają swoich współwyznawców i chętnie wychodzą naprzeciw ich potrzebom (Prz. 12:25 i przypis; 24:10). Jest to zgodne z zachętą apostoła Pawła: „Pocieszajcie przygnębionych, wspierajcie słabych, wobec wszystkich bądźcie cierpliwi” (1 Tes. 5:14).
12. Co często jest najskuteczniejszym sposobem na udzielenie pomocy komuś zniechęconemu?
12 Często najskuteczniejszym sposobem na udzielenie pomocy komuś zniechęconemu jest wysłuchanie go i zapewnienie o swojej miłości. Jeśli życzliwie wspierasz cennych sług Jehowy, On nie pozostaje na to obojętny (Ps. 41:1). W Księdze Przysłów 19:17 czytamy: „Kto okazuje przychylność mało znaczącemu, ten pożycza Jehowie, a On mu to wynagrodzi”.
13. Co w przeciwieństwie do Orpy zrobiła Rut i dlaczego był to przejaw lojalnej miłości? (Zobacz ilustrację na stronie tytułowej).
13 Czego jeszcze o lojalnej miłości dowiadujemy się z Księgi Rut? Po śmierci męża i dwóch synów Noemi usłyszała, że „Jehowa zwrócił uwagę na swój lud i dał mu chleb”, i postanowiła wrócić w rodzinne strony (Rut 1:6). Obie synowe poszły razem z nią. Ale w drodze Noemi trzy razy zachęcała je, żeby wróciły do Moabu. Z jakim skutkiem? „Orpa ucałowała teściową i odeszła. Natomiast Rut z nią została” (Rut 1:7-14). Orpa posłuchała Noemi. Tymczasem Rut zrobiła coś, czego Noemi od niej nie oczekiwała. Też mogła wrócić do domu, ale pod wpływem lojalnej miłości zdecydowała, że przy niej zostanie i będzie ją wspierać (Rut 1:16, 17). Zrobiła to nie dlatego, że musiała, ale dlatego, że pobudziło ją do tego serce. Był to przejaw prawdziwej lojalnej miłości! Czego się uczymy z tej relacji?
14. (a) W jaki sposób wiele braci i sióstr okazuje lojalną miłość? (b) Co zgodnie z Hebrajczyków 13:16 bardzo podoba się Jehowie?
14 Lojalna miłość pobudza nas do robienia więcej, niż się od nas oczekuje. Dzisiaj wiele naszych braci i sióstr okazuje lojalną miłość współwyznawcom — nawet tym, których nie znają osobiście. Na przykład gdy dowiadują się o klęsce żywiołowej, od razu zastanawiają się, jak mogą pomóc. Kiedy ktoś w zborze przechodzi trudne chwile, szybko wyciągają do niego rękę i udzielają mu praktycznego wsparcia. Tak jak w I wieku chrześcijanie z Macedonii, zdobywają się na osobiste wyrzeczenia. ‛Robią, co mogą, a nawet więcej’, żeby pomagać swoim współwyznawcom w potrzebie (2 Kor. 8:3). Jehowie bardzo się podoba, że przejawiają taką miłość! (Odczytaj Hebrajczyków 13:16).
JAK DZISIAJ OKAZYWAĆ LOJALNĄ MIŁOŚĆ
15, 16. Jak Rut pokazała, że jest zdecydowana wspierać Noemi?
15 Z tego, jak Rut pomogła Noemi, możemy wyciągnąć ważne wnioski. Rozważmy kilka z nich.
16 Nie poddawaj się. Gdy Rut zaproponowała swojej teściowej, że pójdzie z nią do Judy, ta początkowo zaprotestowała. Ale Rut nie zamierzała się poddać. Co to dało? „Kiedy Noemi zobaczyła, że Rut jest zdecydowana z nią iść, już nie próbowała jej przekonywać” (Rut 1:15-18).
17. Dzięki czemu łatwo nie zrezygnujemy z udzielenia komuś wsparcia?
17 Praktyczne zastosowanie: Pomaganie komuś przygnębionemu wymaga cierpliwości, ale nie powinniśmy się poddawać. Może jakaś siostra *, która potrzebuje wsparcia, początkowo go odmawia. Mimo to, kierując się lojalną miłością, łatwo nie zrezygnujemy (Gal. 6:2). Mamy nadzieję, że siostra w końcu przyjmie naszą pomoc.
18. Co musiało być dla Rut bardzo bolesne?
18 Nie bierz wszystkiego do siebie. Kiedy Noemi dotarła z Rut do Betlejem, spotkała swoje dawne sąsiadki. Powiedziała im: „Miałam wszystko, gdy poszłam, a Jehowa sprawił, że wracam z niczym” (Rut 1:21). Pomyślmy, jak musiała się poczuć Rut! Zrobiła dla Noemi, co tylko mogła. Razem z nią płakała, pocieszała ją i przez wiele dni z nią wędrowała. Tymczasem Noemi stwierdziła: „Wracam z niczym”. Nawet nie wspomniała, jakiego wsparcia zaznała od Rut, która stała tuż obok. Musiało to być dla Rut bardzo bolesne! Mimo to nie opuściła Noemi.
19. Co pomoże nam cały czas być przy kimś, kto przechodzi trudne chwile?
19 Praktyczne zastosowanie: Załóżmy, że staramy się wspierać siostrę, która przechodzi trudne chwile, a ona mówi coś, co sprawia nam przykrość. Nie odbierajmy tego osobiście. Cały czas bądźmy przy niej i prośmy Jehowę, żeby pomógł nam ją pocieszyć (Prz. 17:17).
20. Co dodało Rut potrzebnych sił?
20 W odpowiednim momencie udzielaj zachęt. Rut okazywała lojalną miłość Noemi, ale sama też potrzebowała, żeby ktoś ją zachęcił. Jehowa pobudził do tego Boaza. Powiedział on Rut: „Niech Jehowa nagrodzi cię za to, co zrobiłaś. Obyś otrzymała hojną zapłatę od Jehowy, Boga Izraela, pod którego skrzydła przyszłaś się schronić”. Te piękne słowa bardzo poruszyły Rut. Odpowiedziała: ‛Pocieszyłeś mnie, uspokoiłeś swoją służebnicę’ (Rut 2:12, 13). Pochwała Boaza wypowiedziana w odpowiednim momencie dodała Rut potrzebnych sił.
21. Co w myśl Izajasza 32:1, 2 robią troskliwi starsi?
21 Praktyczne zastosowanie: Ci, którzy okazują innym lojalną miłość, czasem sami potrzebują zachęt. Boaz upewnił Rut, że jej życzliwość nie pozostaje niezauważona. Tak samo dzisiaj spostrzegawczy starsi wyrażają braciom i siostrom wdzięczność za to, że z miłością wspierają innych. Serdeczne pochwały udzielone we właściwym czasie mogą dodać współwyznawcom potrzebnych sił (odczytaj Izajasza 32:1, 2).
JAKIE KORZYŚCI PRZYNOSI OKAZYWANIE LOJALNEJ MIŁOŚCI
22, 23. Jak zmieniło się nastawienie Noemi i dlaczego? (Psalm 136:23, 26).
22 Boaz zadbał też, żeby Rut i Noemi miały pod dostatkiem żywności (Rut 2:14-18). Jak Noemi zareagowała na jego szczodrość? Powiedziała: „Niech mu błogosławi Jehowa, który pozostał lojalny w swej miłości wobec żywych i umarłych” (Rut 2:20a). Co za zmiana nastawienia! Wcześniej rozpaczała: „Jehowa zwrócił się przeciwko mnie”, a teraz z radością stwierdziła: „Jehowa (...) pozostał lojalny w swej miłości”. Co się przyczyniło do tej zmiany?
23 Noemi w końcu zaczęła dostrzegać w swoim życiu rękę Jehowy. Najpierw posłużył się On Rut, żeby wsparła ją w podróży do Judy (Rut 1:16). A teraz Boaz, jeden z ich „wykupicieli”, hojnie je zaopatrzył w to, czego potrzebowały (Rut 2:19, 20b) *. Noemi musiała pomyśleć: „Teraz rozumiem, że Jehowa nigdy mnie nie opuścił. On cały czas był przy mnie!” (Odczytaj Psalm 136:23, 26). Na pewno była ogromnie wdzięczna Rut i Boazowi, że wytrwale ją wspierali! Wszyscy troje niewątpliwie byli bardzo szczęśliwi, że sprawy przybrały tak pomyślny obrót.
24. Dlaczego chcemy okazywać współwyznawcom lojalną miłość?
24 Czego o lojalnej miłości nauczyliśmy się z Księgi Rut? Lojalna miłość motywuje nas do wytrwałego niesienia pomocy współwyznawcom, którzy przechodzą trudne chwile. Pobudza nas też do zdobywania się dla nich na poświęcenia. Z kolei starsi, widząc tych, którzy okazują innym lojalną miłość, w odpowiednim czasie udzielają im serdecznych pochwał. Kiedy osoby będące w potrzebie odzyskują duchowe siły, wszyscy bardzo się cieszymy (Dzieje 20:35). A jaki jest najważniejszy powód, dla którego powinniśmy okazywać lojalną miłość? Chcemy naśladować Jehowę i sprawiać Mu radość, bo On jest „pełen lojalnej miłości” (Wyjścia 34:6; Ps. 33:22).
PIEŚŃ 130 Chętnie przebaczajmy
^ Jehowa chce, żebyśmy okazywali naszym braciom i siostrom lojalną miłość. W przejawianiu tej cechy może nam pomóc przykład sług Jehowy z przeszłości. W tym artykule nauczymy się czegoś z przeżyć Rut, Noemi i Boaza.
^ Żeby odnieść pełną korzyść z tego artykułu, warto przeczytać Księgę Rut, rozdziały 1 i 2.
^ W artykule tym omawiamy przeżycia Noemi, dlatego podajemy przykład siostry. Jednak myśli te odnoszą się też do braci.
^ Więcej informacji o roli Boaza jako wykupiciela można znaleźć w artykule „Naśladujmy ich wiarę: ‚Wspaniała niewiasta’”, zamieszczonym w Strażnicy z 1 października 2012 roku.
STRAŻNICA (WYDANIE DO STUDIUM)