ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 49

Czy Jehowa odpowie na moje modlitwy?

Czy Jehowa odpowie na moje modlitwy?

„Będziecie do mnie wołać, przyjdziecie i będziecie się do mnie modlić, a ja was wysłucham” (JER. 29:12).

PIEŚŃ 41 Ojcze, usłysz mój głos!

W SKRÓCIE a

1, 2. Dlaczego możemy myśleć, że Jehowa nie odpowiada na nasze modlitwy?

 „ROZKOSZUJ SIĘ Jehową, a On da ci to, czego pragnie twoje serce” (Ps. 37:4). To naprawdę niesamowita obietnica! Ale czy powinniśmy oczekiwać, że Jehowa od razu da nam wszystko, o co prosimy? Dlaczego warto się nad tym zastanowić? Pomyślmy o następujących sytuacjach. Siostra w stanie wolnym modli się o to, żeby mogła skorzystać z Kursu dla Ewangelizatorów Królestwa. Ale mija kilka lat, a ona nadal nie otrzymuje zaproszenia. Młody brat prosi Jehowę, żeby pomógł mu wyleczyć się z ciężkiej choroby, dzięki czemu mógłby więcej robić w zborze. Ale stan jego zdrowia się nie poprawia. Rodzice modlą się o to, żeby ich dziecko służyło Jehowie. Ale ono postanawia odejść od prawdy.

2 Być może ty też prosiłeś o coś Jehowę, ale tego nie otrzymałeś. Może więc doszedłeś do wniosku, że odpowiada On na modlitwy innych, ale nie na twoje. Albo uważasz, że musiałeś zrobić coś złego. Czuła się tak siostra o imieniu Janice b. Razem z mężem modlili się, żeby Jehowa spełnił ich pragnienie usługiwania w Betel. Janice mówi: „Byłam pewna, że wkrótce znajdziemy się w Betel”. Ale miesiące zmieniały się w lata, a to małżeństwo nadal nie otrzymywało zaproszenia. Janice opowiada: „Byłam smutna i zdezorientowana. Zastanawiałam się, czy w jakiś sposób nie zawiodłam Jehowy. Przecież moje prośby były takie konkretne. Dlaczego więc pozostawały bez odpowiedzi?”.

3. Co omówimy w tym artykule?

3 Czasami możemy się zastanawiać, czy Jehowa wysłuchuje naszych modlitw. Zastanawiali się nad tym nawet wierni słudzy Jehowy z przeszłości (Hioba 30:20; Ps. 22:2; Hab. 1:2). Co pomoże ci nabrać przekonania, że Jehowa odpowie na twoje modlitwy? (Ps. 65:2). Żeby się tego dowiedzieć, omówimy następujące pytania: 1) Czego my możemy oczekiwać od Jehowy? 2) Czego Jehowa oczekuje od nas? 3) Dlaczego czasami powinniśmy przyjrzeć się swoim prośbom i je zmienić?

CZEGO MY MOŻEMY OCZEKIWAĆ OD JEHOWY

4. Co Jehowa obiecuje zgodnie z Jeremiasza 29:12?

4 Jehowa obiecuje, że wysłucha naszych modlitw (odczytaj Jeremiasza 29:12). Bóg kocha swoich wiernych sług, dlatego nigdy nie lekceważy ich próśb (Ps. 10:17; 37:28). Nie oznacza to jednak, że spełni wszystko, o co Go prosimy. Na pewne rzeczy być może będziemy musieli poczekać do nowego świata.

5. Co Jehowa bierze pod uwagę, kiedy słucha naszych modlitw? Wyjaśnij to.

5 Jehowa bierze pod uwagę, jaki związek nasze prośby mają z Jego zamierzeniem (Izaj. 55:8, 9). Pragnie między innymi, żeby ludzie cieszyli się życiem na ziemi, zjednoczeni pod Jego panowaniem. Ale Szatan twierdzi, że ludziom byłoby lepiej, gdyby rządzili się sami (Rodz. 3:1-5). Żeby udowodnić, że Szatan kłamie, Jehowa pozwolił, by ludzie sami sprawowali rządy. Ale to doprowadziło do wielu problemów (Kazn. 8:9). Rozumiemy, że póki co Jehowa ich wszystkich nie rozwiąże. Gdyby tak zrobił, niektórzy mogliby dojść do wniosku, że obecne rządy dobrze sobie radzą i że są w stanie rozwiązać problemy ludzkości.

6. Dlaczego powinniśmy być przekonani, że Jehowa zawsze postępuje życzliwie i sprawiedliwie?

6 Jehowa może odpowiedzieć na podobne prośby w różny sposób. Na przykład kiedy ciężko chory król Ezechiasz błagał Jehowę, żeby wyzdrowieć, On go uleczył (2 Król. 20:1-6). Natomiast kiedy apostoł Paweł błagał Jehowę o usunięcie ‛ciernia w ciele’, czyli być może jakiegoś problemu zdrowotnego, Jehowa go nie usunął (2 Kor. 12:7-9). Pomyślmy też, co spotkało apostołów Jakuba i Piotra. Król Herod chciał ich zabić. Zbór modlił się za Piotra i zapewne też za Jakuba. Jednak Jakuba stracono, podczas gdy Piotr został ocalony za sprawą cudu (Dzieje 12:1-11). Możemy się zastanawiać: „Dlaczego Jehowa uratował Piotra, a Jakuba nie?”. Biblia tego nie mówi c. Ale jednego możemy być pewni: ‛Niesprawiedliwość jest Jehowie obca’ (Powt. Pr. 32:4). Wiemy też, że On bardzo cenił zarówno Piotra, jak i Jakuba (Obj. 21:14). Czasami Jehowa może odpowiedzieć na naszą modlitwę w sposób, którego byśmy się nie spodziewali. Ale nie będziemy na to narzekać, bo jesteśmy przekonani, że wszystko, co robi, wynika z miłości i sprawiedliwości (Hioba 33:13).

7. Czego staramy się unikać i dlaczego?

7 Staramy się unikać porównywania swojej sytuacji z sytuacją innych. Przypuśćmy, że prosimy Jehowę, żeby pomógł nam w konkretny sposób, ale nic się nie dzieje. Później dowiadujemy się, że ktoś inny modlił się o coś podobnego, i wydaje się, że Jehowa go wysłuchał. Coś takiego przeżyła siostra o imieniu Anna. Modliła się, żeby jej mąż Matthew, który chorował na raka, wyzdrowiał. W tym samym czasie dwie starsze siostry ze zboru też walczyły z rakiem. Anna z całego serca modliła się i za męża, i za te siostry. One wyzdrowiały, ale Matthew zmarł. Z początku Anna zastanawiała się, czy to Jehowa sprawił, że wyzdrowiały. A jeśli tak, to dlaczego nie zrobił tego samego dla jej męża. Oczywiście nie wiemy, dlaczego te siostry wróciły do zdrowia. Ale na pewno wiemy, że Jehowa na trwałe usunie wszystkie nasze cierpienia i że bardzo chce wskrzesić swoich przyjaciół, którzy umarli (Hioba 14:15).

8. (a) Jak zgodnie z Izajasza 43:2 Jehowa nas wspiera? (b) Jak modlitwa może nam pomóc, kiedy zmagamy się z ciężkimi próbami? (Zobacz materiał filmowy Modlitwa pomaga nam się nie poddać).

8 Jehowa zawsze będzie nas wspierał. Ponieważ nas kocha, nasze cierpienia sprawiają Mu ból (Izaj. 63:9). Mimo to nie chroni nas przed wszystkimi próbami, które można przyrównać do rzek lub płomieni (odczytaj Izajasza 43:2). Obiecuje jednak, że pomoże nam przez nie przejść i nie pozwoli, żeby wyrządziły nam trwałą szkodę. Zapewnia nam też swojego potężnego ducha, żebyśmy mogli wytrwać (Łuk. 11:13; Filip. 4:13). Dlatego możemy być pewni, że zawsze otrzymamy dokładnie to, czego potrzebujemy, żeby zachować lojalność wobec Jehowy d.

CZEGO JEHOWA OCZEKUJE OD NAS

9. Dlaczego zgodnie z Jakuba 1:6, 7 powinniśmy ufać, że Jehowa nam pomoże?

9 Jehowa oczekuje, że będziemy Mu ufać (Hebr. 11:6). Czasami nasze próby mogą nam się wydawać nie do pokonania. Możemy nawet zacząć wątpić w to, czy Jehowa nam pomoże. Ale Biblia nas zapewnia, że dzięki sile od Boga możemy „pokonać mur” (Ps. 18:29). Zamiast więc skupiać się na wątpliwościach, powinniśmy z pełnym przekonaniem modlić się do Jehowy i ufać, że odpowie na nasze modlitwy (odczytaj Jakuba 1:6, 7).

10. Wyjaśnij na przykładzie, jak możemy działać zgodnie z naszymi modlitwami.

10 Jehowa oczekuje, że będziemy działać zgodnie z naszymi modlitwami. Powiedzmy, że brat chciałby wziąć wolne w pracy, żeby skorzystać z kongresu regionalnego, i modli się w tej sprawie. Jak Jehowa może odpowiedzieć na tę prośbę? Może dodać temu bratu odwagi, której potrzebuje, żeby porozmawiać z pracodawcą. Ale brat będzie musiał działać — pójść i poprosić o wolne, być może wielokrotnie. Może nawet będzie musiał zaproponować, że zamieni się z innym pracownikiem. A w razie konieczności będzie gotowy wziąć urlop bezpłatny.

11. Dlaczego powinniśmy modlić się w danej sprawie wielokrotnie?

11 Jehowa oczekuje, że będziemy modlić się w danej sprawie wielokrotnie (1 Tes. 5:17). Jezus wskazał, że niektóre nasze prośby nie zostaną spełnione od razu (Łuk. 11:9). Dlatego się nie poddawaj! Módl się szczerze i często (Łuk. 18:1-7). Kiedy tak robimy, pokazujemy Jehowie, że nasza prośba nie jest zwykłą zachcianką. Pokazujemy też swoją wiarę w to, że Jehowa może nam pomóc.

DLACZEGO CZASAMI POWINNIŚMY PRZYJRZEĆ SIĘ SWOIM PROŚBOM I JE ZMIENIĆ

12. (a) Nad czym powinniśmy się zastanowić, jeśli chodzi o nasze prośby, i dlaczego? (b) Jak możemy się upewniać, że w naszych modlitwach widoczny jest szacunek do Jehowy? (Zobacz ramkę „ Czy moje prośby świadczą o szacunku do Jehowy?”).

12 Jeśli nie otrzymujemy tego, o co prosimy, możemy zastanowić się nad trzema pytaniami. Pierwsze to: „Czy modlę się o właściwą rzecz?”. Często wydaje nam się, że wiemy, co jest dla nas najlepsze. Ale czasami to, o co się modlimy, na dłuższą metę nie byłoby dla nas dobre. Może istnieć lepsze rozwiązanie problemu niż to, o które prosimy. A niektóre nasze prośby mogą nie być zgodne z wolą Jehowy (1 Jana 5:14). Wróćmy do przykładu wspomnianych wcześniej rodziców. Prosili Jehowę, żeby ich dziecko Mu służyło, i ta prośba wydaje się właściwa. Ale Jehowa nie zmusza nikogo, żeby Mu służył. Chce, żeby każdy z nas, w tym nasze dzieci, sam zdecydował, czy chce Go wielbić (Powt. Pr. 10:12, 13; 30:19, 20). Dlatego ci rodzice mogliby modlić się o to, żeby Jehowa pomógł im dotrzeć do serca ich dziecka, dzięki czemu Go pokocha i zostanie Jego przyjacielem (Prz. 22:6; Efez. 6:4).

13. Kiedy Jehowa nam pomoże zgodnie z 1 Piotra 5:6, 7? Wyjaśnij to.

13 Drugie pytanie, które warto rozważyć, to: „Czy z punktu widzenia Jehowy jest to właściwy czas na spełnienie mojej prośby?”. Możemy uważać, że potrzebujemy natychmiastowej odpowiedzi na nasze modlitwy. Ale tak naprawdę to Jehowa wie, kiedy najlepiej nam pomóc (odczytaj 1 Piotra 5:6, 7). Gdy nie otrzymujemy od razu tego, o co prosimy, może nam się wydawać, że odpowiedź Jehowy brzmi: „Nie”. Ale tak naprawdę może brzmieć: „Jeszcze nie”. Pomyślmy o młodym bracie, który modlił się o wyleczenie z choroby. Gdyby został cudownie uzdrowiony, Szatan mógłby twierdzić, że ten brat nadal służy Jehowie tylko z tego powodu (Hioba 1:9-11; 2:4). Poza tym Jehowa wyznaczył już czas, kiedy usunie wszystkie choroby (Izaj. 33:24; Obj. 21:3, 4). Póki co nie możemy się spodziewać cudownych uzdrowień. Ten brat mógłby więc prosić Jehowę o siły i spokój umysłu, które pomogą mu przetrwać chorobę i dalej wiernie służyć Bogu (Ps. 29:11).

14. Czego się uczysz z przeżyć Janice?

14 Przypomnijmy sobie przeżycia Janice, która modliła się o to, żeby usługiwać w Betel. Minęło pięć lat, zanim zrozumiała, jak Jehowa odpowiedział na jej modlitwę. Mówi: „Jehowa wykorzystał ten czas, żeby mnie uczyć i pomóc mi ulepszyć moją osobowość. Musiałam pogłębić swoje zaufanie do Niego. Musiałam nauczyć się wnikliwiej studiować Biblię. I zrozumieć, że prawdziwa radość nie zależy od okoliczności”. Później razem z mężem zostali zaproszeni do służby w obwodzie. Janice wspomina: „Jehowa rzeczywiście odpowiedział na moje modlitwy, chociaż nie tak, jak się spodziewałam. Zajęło mi trochę czasu, zanim zrozumiałam, że ta odpowiedź była jak piękny prezent. Jestem taka wdzięczna za miłość i życzliwość Jehowy”.

Jeśli masz wrażenie, że Jehowa nie odpowiada na twoją modlitwę, pomódl się też o inne rzeczy (zobacz akapit 15) f

15. Dlaczego czasami powinniśmy ująć swoją prośbę ogólniej? (Zobacz też ilustracje).

15 Trzecie pytanie, nad którym warto się zastanowić, to: „Czy nie powinienem modlić się o coś jeszcze?”. To dobrze, kiedy nasze modlitwy są konkretne. Ale żeby zrozumieć, jaka jest wola Jehowy wobec nas, czasami warto ująć naszą prośbę trochę ogólniej. Wróćmy do przykładu siostry w stanie wolnym, która modli się o zaproszenie na Kurs dla Ewangelizatorów Królestwa. Chce z niego skorzystać, żeby usługiwać tam, gdzie są większe potrzeby. Mogłaby więc dalej modlić się o ten kurs, a przy tym prosić Jehowę, żeby pomógł jej dostrzec inne możliwości poszerzenia zakresu służby (Dzieje 16:9, 10). Mogłaby wtedy działać zgodnie ze swoją modlitwą i zapytać nadzorcę obwodu, czy w jakimś pobliskim zborze potrzeba więcej pionierów. Mogłaby też napisać do Biura Oddziału prośbę o wskazanie terenu, gdzie potrzeba więcej głosicieli e.

16. O czym możemy być przekonani?

16 Ten artykuł pomógł nam nabrać przekonania, że Jehowa odpowiada na nasze modlitwy w życzliwy i sprawiedliwy sposób (Ps. 4:3; Izaj. 30:18). Czasami robi to inaczej, niż się tego spodziewaliśmy. Ale nigdy nie lekceważy naszych próśb. On nas bardzo kocha i nigdy nas nie opuści (Ps. 9:10). Dlatego nadal ‛cały czas Mu ufajmy’, wylewając przed Nim swoje serce w modlitwie (Ps. 62:8).

PIEŚŃ 43 Modlitwa dziękczynna

a Ten artykuł wyjaśni, dlaczego możemy być przekonani, że Jehowa zawsze odpowie na nasze modlitwy w życzliwy i sprawiedliwy sposób.

b Niektóre imiona zostały zmienione.

c Zobacz artykuł „Czy ufasz, że Jehowa zawsze postępuje słusznie?”, zamieszczony w Strażnicy z lutego 2022 roku, akapity 3-6.

d Żeby dowiedzieć się więcej o tym, jak Jehowa pomaga nam przetrwać ciężkie próby, obejrzyj materiał filmowy Modlitwa pomaga nam się nie poddać, zamieszczony w serwisie jw.org.

e Wskazówki, jak zgłosić chęć usługiwania na terenie innego Biura Oddziału, można znaleźć w książce Zorganizowani do spełniania woli Jehowy, rozdział 10, akapity 6-9.

f OPIS ILUSTRACJI: Dwie siostry modlą się przed złożeniem wniosku na Kurs dla Ewangelizatorów Królestwa. Później jedna z nich zostaje zaproszona, a druga nie. Siostra, która nie została zaproszona, jest trochę rozczarowana. Ale się na tym nie skupia i prosi Jehowę, żeby pomógł jej dostrzec inne możliwości poszerzenia zakresu służby. Potem pisze list do Biura Oddziału, żeby stawić się do dyspozycji.