ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 8

Zabiegaj o pokój, zwalczając zawiść

Zabiegaj o pokój, zwalczając zawiść

„Dążmy więc do tego, co sprzyja pokojowi i wzajemnemu zbudowaniu” (RZYM. 14:19).

PIEŚŃ 39 Ceńmy pokój od Boga

W SKRÓCIE *

1. Jak zawiść wpłynęła na rodzinę Jakuba?

 JAKUB kochał wszystkich swoich synów, ale szczególne względy okazywał 17-letniemu Józefowi. Jak na to zareagowali bracia Józefa? Poczuli do niego zawiść i go znienawidzili. Józef niczym sobie na to nie zasłużył. Ale oni sprzedali go do niewoli i oszukali ojca, że jego ukochanego syna zabiło jakieś dzikie zwierzę. Pod wpływem zawiści zburzyli pokój w rodzinie i złamali serce ojcu (Rodz. 37:3, 4, 27-34).

2. Dlaczego zgodnie z Galatów 5:19-21 zawiść jest bardzo niebezpieczna?

2 W Biblii zawiść * została wymieniona wśród „uczynków ciała”, które prowadzą do śmierci — które mogą sprawić, że człowiek nie odziedziczy Królestwa Bożego (odczytaj Galatów 5:19-21). Na gruncie zawiści często wyrastają takie trujące owoce, jak wrogość, kłótnie i napady gniewu.

3. Co omówimy w tym artykule?

3 Przykład braci Józefa pokazuje, jak zawiść potrafi zniszczyć dobre relacje oraz zakłócić pokój w rodzinie. Chociaż nigdy nie zrobilibyśmy tego, co oni, wszyscy mamy niedoskonałe, zdradliwe serca (Jer. 17:9). Nic dziwnego, że czasami możemy odczuwać zawiść. Omówimy więc kilka ostrzegawczych przykładów z Biblii, które pokażą nam, dlaczego zawiść mogłaby zacząć kiełkować w naszym sercu. Potem zastanowimy się, co nam pomoże ją zwalczać i zabiegać o pokój.

CO MOŻE WYWOŁYWAĆ ZAWIŚĆ?

4. Dlaczego Filistyni z zawiścią patrzyli na Izaaka?

4 Kiedy inni są bogaci. Izaak był człowiekiem bardzo zamożnym i właśnie tego zaczęli mu zazdrościć Filistyni (Rodz. 26:12-14). Doszło do tego, że pozasypywali studnie, z których Izaak czerpał wodę dla swoich stad (Rodz. 26:15, 16, 27). Podobnie jak ci Filistyni obecnie wielu ludzi z zawiścią patrzy na tych, którzy mają więcej. Nie tylko chcą mieć to samo, co oni, ale też chcieliby ich tego pozbawić.

5. Czego przywódcy religijni zazdrościli Jezusowi?

5 Kiedy inni są lubiani. Żydowscy przywódcy religijni zazdrościli Jezusowi, że ludzie się do niego garną (Mat. 7:28, 29). Jezus reprezentował Boga i nauczał prawdy. Mimo to ci przywódcy rozpowszechniali złośliwe kłamstwa, żeby zepsuć mu opinię (Marka 15:10; Jana 11:47, 48; 12:12, 13, 19). Jaką jest to dla nas przestrogą? Musimy uważać, żeby nie zacząć z zawiścią patrzeć na współwyznawców, którzy swoją osobowością przyciągają do siebie innych. Wręcz przeciwnie, powinniśmy starać się naśladować ich dobre cechy (1 Kor. 11:1; 3 Jana 11).

6. Jak Diotrefes okazywał zawiść?

6 Kiedy inni otrzymują przywileje. Żyjący w I wieku Diotrefes zazdrościł tym, którzy przewodzili w zborze. Chciał „zajmować w nim pierwsze miejsce”. Dlatego złośliwie obgadywał apostoła Jana i innych braci sprawujących przewodnictwo, próbując ich zdyskredytować (3 Jana 9, 10). Chociaż nigdy nie posunęlibyśmy się aż tak daleko, moglibyśmy zacząć odczuwać zawiść do kogoś, kto otrzymał zadanie, o którym my marzyliśmy — zwłaszcza jeśli uważamy, że nadajemy się do niego tak samo jak on.

Nasze serce jest jak gleba, a dobre cechy są jak piękne kwiaty. Natomiast zawiść przypomina niebezpieczny chwast. Zawiść może zagłuszyć takie dobre cechy, jak miłość, współczucie i życzliwość (zobacz akapit 7)

7. Jak zawiść mogłaby na nas wpłynąć?

7 Zawiść jest jak niebezpieczny chwast. Kiedy zakorzeni się w naszym sercu, może być trudno ją wyplenić. Pożywką dla niej są inne negatywne uczucia, na przykład niestosowna zazdrość, duma i samolubstwo. Zawiść może zagłuszyć takie dobre cechy, jak miłość, współczucie i życzliwość. Powinniśmy wykorzeniać ją z serca, gdy tylko zauważamy, że zaczyna kiełkować.

PIELĘGNUJ POKORĘ I UCZUCIE ZADOWOLENIA

Jak możemy walczyć z przypominającą chwast zawiścią? Z pomocą świętego ducha Jehowy możemy ją wykorzeniać, a w jej miejsce pielęgnować pokorę i uczucie zadowolenia (zobacz akapity 8 i 9)

8. Jakie cechy pomogą nam walczyć z zawiścią?

8 Możemy walczyć z zawiścią, pielęgnując pokorę i uczucie zadowolenia. Kiedy nasze serce wypełnią te dobre cechy, nie będzie w nim miejsca na zawiść. Osoba pokorna nie ma wygórowanego mniemania o sobie. Nie uważa, że należy się jej więcej niż innym (Gal. 6:3, 4). A kto pielęgnuje uczucie zadowolenia, cieszy się z tego, co ma, i nie porównuje się z drugimi (1 Tym. 6:7, 8). Jeśli jesteśmy pokorni i zadowoleni, to umiemy cieszyć się razem z kimś, kogo spotkało coś dobrego.

9. W czym zgodnie z Galatów 5:16 i Filipian 2:3, 4 pomoże nam duch święty?

9 Żeby pielęgnować pokorę i uczucie zadowolenia, a zwalczać zawiść, która jest uczynkiem ciała, potrzebujemy wsparcia świętego ducha Jehowy (odczytaj Galatów 5:16; Filipian 2:3, 4). Duch święty pomoże nam przeanalizować nasze najskrytsze myśli i pobudki. Z Bożą pomocą możemy zastąpić szkodliwe myśli i uczucia — budującymi (Ps. 26:2; 51:10). Omówmy przykład Mojżesza i apostoła Pawła, którzy skutecznie walczyli ze skłonnością do zawiści.

Młody Izraelita przybiega do Mojżesza i Jozuego i mówi, że dwaj mężczyźni w obozie zachowują się jak prorocy. Jozue chce, żeby Mojżesz ich powstrzymał, ale on odmawia. Cieszy się, że Jehowa udzielił swojego ducha tym dwom mężczyznom (zobacz akapit 10)

10. Jaka sytuacja mogła być próbą dla Mojżesza? (Zobacz ilustrację na stronie tytułowej).

10 Mojżesz miał dużą władzę nad ludem Bożym, ale nie trzymał jej zazdrośnie dla siebie. Na przykład pewnego razu Jehowa wziął część ducha, który oddziaływał na Mojżesza, i dał grupie izraelskich starszych stojących przed namiotem spotkania. Zaraz potem Mojżesz usłyszał, że dwaj starsi, którzy nie przyszli do namiotu spotkania, też otrzymali ducha i zaczęli zachowywać się jak prorocy. Jozue chciał ich powstrzymać. Jak zareagował Mojżesz? Nie był zazdrosny, że Jehowa tak wyróżnił tych dwóch mężczyzn. Przeciwnie, pokora pomogła mu cieszyć się razem z nimi (Liczb 11:24-29). Czego uczymy się od Mojżesza?

Jak starsi mogą naśladować pokorę Mojżesza? (Zobacz akapity 11 i 12) *

11. Jak starsi mogą naśladować Mojżesza?

11 Jeśli jesteś starszym, to czy zostałeś kiedyś poproszony o przeszkolenie kogoś do zadania, które sam z przyjemnością wykonujesz? Załóżmy, że bardzo lubisz prowadzić co tydzień studium Strażnicy. Ale jeśli jesteś pokorny jak Mojżesz, nie poczujesz się zagrożony, gdy zostaniesz poproszony o przeszkolenie brata, który z czasem będzie mógł przejąć to zadanie. Przeciwnie, z radością będziesz mu pomagał.

12. Jak wielu chrześcijan okazuje pokorę i zadowolenie?

12 Pomyślmy o innej sytuacji, w której znajduje się wielu braci. Przez lata usługują jako koordynatorzy gron starszych. Ale kiedy kończą 80 lat, chętnie przekazują to zadanie komuś innemu. Z kolei nadzorcy obwodów po ukończeniu 70 roku życia pokornie przyjmują inny przydział służby. A w ostatnich latach wielu członków rodziny Betel na całym świecie wyjechało w teren. Ci wierni bracia i siostry nie patrzą zawistnym okiem na osoby wykonujące teraz zadania, które kiedyś oni wykonywali.

13. Dlaczego Paweł mógłby zazdrościć 12 apostołom?

13 Apostoł Paweł też pielęgnował pokorę i uczucie zadowolenia. Nie pozwalał, żeby w jego sercu rozwinęła się zawiść. Gorliwie pełnił służbę, ale pokornie powiedział: „Jestem przecież najmniejszym z apostołów, niegodnym nazywać się apostołem” (1 Kor. 15:9, 10). Dwunastu apostołów towarzyszyło Jezusowi podczas jego ziemskiej służby, a Paweł został chrześcijaninem dopiero po jego śmierci i zmartwychwstaniu. Co prawda z czasem został „apostołem dla narodów”, ale szczególny zaszczyt bycia jednym z Dwunastu był dla niego niedostępny (Rzym. 11:13; Dzieje 1:21-26). Jednak Paweł nie zazdrościł im przynależności do tego grona ani bliskiej współpracy z Jezusem. Był zadowolony z tego, co mógł robić.

14. Co będziemy robić, jeśli jesteśmy zadowoleni z tego, co mamy, oraz pokorni?

14 Jeśli jesteśmy zadowoleni z tego, co mamy, oraz pokorni, to będziemy tak jak Paweł respektować władzę, którą Jehowa powierzył innym (Dzieje 21:20-26). Jehowa postanowił, że pewni mężczyźni będą sprawowali przewodnictwo w zborze. Chociaż są niedoskonali, uważa ich za „dary w postaci ludzi” (Efez. 4:8, 11). Kiedy ich szanujemy i pokornie stosujemy się do ich wskazówek, pozostajemy blisko Jehowy i cieszymy się pokojem ze współwyznawcami.

‛DĄŻ DO TEGO, CO SPRZYJA POKOJOWI’

15. Co musimy robić?

15 Tam, gdzie pleni się zawiść, nie będzie pokoju. Dlatego musimy ją wykorzeniać ze swojego serca i wystrzegać się zasiewania jej ziaren w sercach braci. Jest to niezbędne, jeśli chcemy wprowadzić w czyn polecenie Jehowy: ‛Dążcie do tego, co sprzyja pokojowi i wzajemnemu zbudowaniu’ (Rzym. 14:19). Co konkretnie powinniśmy robić, żeby pomagać innym zwalczać zawiść? I jak możemy krzewić pokój?

16. Jak możemy pomagać innym zwalczać zawiść?

16 Nasze nastawienie i zachowanie mają na innych ogromny wpływ. W świecie popularne jest przechwalanie się posiadanymi rzeczami (1 Jana 2:16). Ale taka postawa sprzyja zawiści. Żeby nie wzbudzać jej u innych, nie będziemy ciągle rozmawiać o tym, co posiadamy albo planujemy kupić. A jeśli mamy w zborze jakieś przywileje, to powinniśmy pracować nad skromnością. Gdybyśmy podkreślali, co dobrego robimy, moglibyśmy stwarzać podatny grunt dla zawiści. Natomiast kiedy szczerze interesujemy się innymi i wyrażamy wdzięczność za to, co dobrego robią oni, pomagamy im odczuwać zadowolenie i krzewimy w zborze jedność oraz pokój.

17. Co się udało braciom Józefa i jaki był tego rezultat?

17 Walkę z zawiścią można wygrać! Wróćmy do przykładu braci Józefa. Kilkanaście lat po tym, jak sprzedali go do niewoli, spotkali go w Egipcie. Zanim Józef ujawnił, kim jest, postanowił sprawdzić, czy się zmienili. Zaprosił ich na posiłek, podczas którego okazywał nadzwyczajne względy najmłodszemu z nich, Beniaminowi (Rodz. 43:33, 34). Jednak nic nie wskazuje na to, żeby braci ogarnęła zawiść. Przeciwnie, pokazali, że szczerze troszczą się o Beniamina i o swojego ojca, Jakuba (Rodz. 44:30-34). Braciom Józefa udało się wyzbyć zawiści, co przyczyniło się do odbudowania pokojowych relacji w rodzinie (Rodz. 45:4, 15). Kiedy my wykorzeniamy z serca zawiść, przyczyniamy się do pokoju w rodzinie i zborze.

18. Co się stanie według Jakuba 3:17, 18, kiedy będziemy zabiegać o pokój?

18 Jehowa chce, żebyśmy zwalczali zawiść i zabiegali o pokój. Obie rzeczy wymagają od nas wysiłku. Jak się przekonaliśmy, mamy skłonność do zawiści (Jak. 4:5). Poza tym podsyca ją świat, w którym żyjemy. Ale jeśli pielęgnujemy pokorę, uczucie zadowolenia i wdzięczność, nie zostawimy miejsca na zawiść. Przyczynimy się też do pokojowych warunków, w których owoc wydaje prawość (odczytaj Jakuba 3:17, 18).

PIEŚŃ 77 Chętnie przebaczajmy

^ W organizacji Jehowy panuje pokój. Ale może on zostać zburzony, jeśli dopuścimy do tego, że rozwinie się w nas zawiść. W tym artykule ustalimy, co może wywoływać zawiść. Omówimy też, jak walczyć z tą szkodliwą wadą i jak zabiegać o pokój.

^ DODATKOWE WYJAŚNIENIE: Zawiść, o której mowa w Biblii, sprawia, że ktoś nie tylko chce mieć to, co inni, ale też chce, żeby oni to stracili.

^ OPIS ILUSTRACJI: Podczas spotkania starsi wyznaczają młodego brata do prowadzenia studium Strażnicy i proszą dotychczasowego prowadzącego, żeby go przeszkolił. Chociaż ten starszy brat bardzo lubi swoje zadanie, udziela młodszemu bratu praktycznych wskazówek i szczerze go chwali. W ten sposób pokazuje, że z całego serca popiera decyzję starszych.