ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 6
Czego dowiadujemy się z Biblii o jej Autorze
„Zapisz w księdze wszystkie słowa, które ci przekazuję” (JER. 30:2).
PIEŚŃ 96 Księga Boża skarbem
W SKRÓCIE a
1. Dlaczego jesteś wdzięczny Jehowie za Biblię?
JESTEŚMY bardzo wdzięczni Jehowie Bogu za Biblię! Na jej kartach zapewnia nam On mądre rady, dzięki którym możemy pokonywać codzienne trudności. Daje nam też wspaniałą nadzieję na przyszłość. A co ważniejsze, wyjawił w Biblii wiele pięknych cech swojej osobowości. Kiedy o nich rozmyślamy, czujemy się poruszeni i jeszcze bardziej pragniemy nawiązać z Nim bliską przyjaźń (Ps. 25:14).
2. Na jakie sposoby Jehowa przekazywał ludziom różne informacje?
2 Jehowa chce, żeby ludzie Go znali. W przeszłości przekazywał im różne informacje za pośrednictwem snów, wizji, a nawet aniołów (Liczb 12:6; Dzieje 10:3, 4). Ale skąd byśmy o tym wszystkim wiedzieli, gdyby nie zostało to utrwalone na piśmie? Dlatego Jehowa wybrał pewnych mężczyzn, żeby ‛zapisali w księdze’ to, co chciał nam przekazać (Jer. 30:2). Ponieważ „droga prawdziwego Boga jest doskonała”, możemy być przekonani, że sposób, w jaki się z nami porozumiewa, jest dla nas korzystny (Ps. 18:30).
3. Jak Jehowa zadbał o to, żeby Biblia przetrwała do naszych czasów? (Izajasza 40:8).
3 Odczytaj Izajasza 40:8. Słowo Boże zapewnia mądre wskazówki wiernym mężczyznom i kobietom już od tysięcy lat. Jak to możliwe? Przecież Biblię spisano dawno temu na nietrwałych materiałach. Do naszych czasów nie zachowały się żadne oryginalne zwoje ani pergaminy. Ale Jehowa zadbał o to, żeby sporządzono ich kopie. Chociaż przepisywacze byli niedoskonali, to swoją pracę wykonywali z największą starannością. W odniesieniu do Pism Hebrajskich pewien biblista napisał: „Śmiało można powiedzieć, że żadne inne starożytne dzieło nie zostało przekazane z taką dokładnością”. Możemy być pewni, że mimo upływu czasu, nietrwałych materiałów i niedoskonałości kopistów słowa znajdujące się w Biblii wyrażają myśli jej Autora — Jehowy.
4. Co omówimy w tym artykule?
4 Od Jehowy pochodzi „każdy dobry dar i każdy doskonały podarunek” (Jak. 1:17). Biblia jest jednym z Jego najwspanialszych darów. Podarunek zawsze mówi nam coś o osobie, która nam go dała — o tym, jak dobrze zna nas i nasze potrzeby. Tak samo jest w wypadku Jehowy. Jego dar, jakim jest Biblia, dużo nam o Nim mówi i pokazuje, jak dobrze zna On nasze potrzeby. W tym artykule przeanalizujemy, czego ta Księga uczy o trzech przymiotach Jehowy: mądrości, sprawiedliwości i miłości. Najpierw przyjrzyjmy się, jak Biblia dowodzi Jego mądrości.
BIBLIA DOWODZI BOŻEJ MĄDROŚCI
5. Między innymi w jaki sposób Biblia dowodzi Bożej mądrości?
5 Jehowa wie, że potrzebujemy Jego mądrych wskazówek. Mnóstwo z nich znajdujemy w Biblii. Mają one pozytywny wpływ na ludzi — mogą zmieniać ich życie. Kiedy Mojżesz spisał pierwsze księgi biblijne, powiedział Izraelitom: „Nie są to tylko puste słowa — od nich zależy wasze życie” (Powt. Pr. 32:47). Ci, którzy okazywali posłuszeństwo słowom Jehowy, byli szczęśliwi (Ps. 1:2, 3). Mimo tego, że Słowo Boże zostało spisane dawno temu, nadal ma moc zmieniania ludzi na lepsze. W serwisie internetowym jw.org w serii artykułów „Biblia pomaga zmienić życie” znajdziemy ponad 50 przykładów osób, na które zasady z Biblii wywarły ogromny wpływ (1 Tes. 2:13).
6. Dlaczego żadna inna książka nie może się równać z Biblią?
6 Żadna inna książka nie może się równać z Biblią. Dlaczego? Ponieważ jej Autor, Jehowa Bóg, jest wszechmocny, wieczny i niezrównanie mądry. Wiele książek jest nadal popularnych, mimo że ich autorzy dawno nie żyją. Ale zawarte w nich rady często przestają być aktualne. Tymczasem rady z Biblii nigdy nie stają się przestarzałe — są praktyczne dla ludzi żyjących w każdym okresie dziejów. Kiedy czytamy tę Księgę i nad nią rozmyślamy, Jehowa za pośrednictwem swojego świętego ducha pomaga nam stosować się do jej rad (Ps. 119:27; Malach. 3:16; Hebr. 4:12). Autor Biblii naprawdę chce ci pomóc ją zrozumieć. Czy nie zachęca cię to, żeby regularnie ją czytać?
7. Jak Słowo Boże wywierało jednoczący wpływ na sług Bożych w przeszłości?
7 Mądrość Bożą widać w Biblii również w tym, że wywiera ona na lud Boży jednoczący wpływ. Kiedy Izraelici weszli do Ziemi Obiecanej, osiedlili się w różnych jej częściach. Niektórzy zostali rybakami, inni hodowali zwierzęta, a jeszcze inni uprawiali ziemię. Izraelici mieszkający w jednym rejonie łatwo mogliby przestać interesować się tymi, którzy mieszkali gdzie indziej. Ale Jehowa postanowił, że przy różnych okazjach wszyscy będą się zbierać razem, żeby słuchać, jak czytane i objaśniane jest Jego spisane Słowo (Powt. Pr. 31:10-13; Nehem. 8:2, 8, 18). Wyobraź sobie, jak Izraelici musieli się czuć, gdy przybywali do Jerozolimy i widzieli być może nawet miliony współwyznawców z całego kraju! W ten sposób Jehowa pomagał swoim sługom zachowywać jedność. Później powstał zbór chrześcijański, który składał się z mężczyzn i kobiet o różnym pochodzeniu i mówiących różnymi językami. Ale dzięki temu, że kochali natchnione Pisma, byli zjednoczeni w wielbieniu prawdziwego Boga. Ci, którzy przyłączyli się do zboru, mogli zrozumieć Słowo Boże tylko dzięki pomocy współwyznawców i spotykaniu się z nimi na zebraniach (Dzieje 2:42; 8:30, 31).
8. W jaki sposób Biblia jednoczy sług Jehowy obecnie?
8 Nasz mądry Bóg dalej uczy nas za pośrednictwem Biblii, jak zachowywać jedność. Ta Księga jest źródłem pokarmu duchowego, który tak bardzo cenimy. Żeby słuchać zawartych w niej pouczeń, regularnie spotykamy się na naszych zebraniach, zgromadzeniach i kongresach. Biblia odgrywa więc kluczową rolę w tym, że słudzy Jehowy oddają Mu cześć „ramię przy ramieniu” (Sof. 3:9).
9. Jaka cecha jest potrzebna, żeby zrozumieć Biblię? (Łukasza 10:21).
9 Rozważmy inny dowód mądrości Jehowy zawartej w Biblii. Wiele jej fragmentów zostało spisanych w taki sposób, że mogą je zrozumieć tylko ci, którzy są pokorni (odczytaj Łukasza 10:21). Tę Księgę czytają ludzie na całym świecie. Jak zauważył pewien uczony, Biblia „jest nie tylko najczęściej, ale też najdokładniej czytaną książką ze wszystkich”. Jednak tylko osoby pokorne naprawdę ją rozumieją i się do niej stosują (2 Kor. 3:15, 16).
10. W jaki jeszcze sposób Biblia świadczy o mądrości Jehowy?
10 O mądrości Jehowy widocznej w Biblii świadczy coś jeszcze. Jehowa posługuje się nią, żeby uczyć nas i pokrzepiać nie tylko jako grupę, ale też jako jednostki. Czytając Jego Słowo, dostrzegamy, że On interesuje się każdym z nas (Izaj. 30:21). Kiedy przeżywałeś jakieś problemy, to jak często zdarzało ci się znaleźć w Biblii werset, który wydawał się być przeznaczony specjalnie dla ciebie? A przecież Biblia porusza serca milionów ludzi. Jak to możliwe, że zawiera aktualne informacje, które trafiają w twoje osobiste potrzeby? Jest tak, ponieważ pochodzi od Autora odznaczającego się wyjątkową mądrością (2 Tym. 3:16, 17).
BIBLIA DOWODZI BOŻEJ SPRAWIEDLIWOŚCI
11. Jak w trakcie powstawania Biblii było widać bezstronność Boga?
11 Kolejny przymiot Jehowy to sprawiedliwość (Powt. Pr. 32:4). Ma ona ścisły związek z bezstronnością, a Jehowa jest bezstronny (Dzieje 10:34, 35; Rzym. 2:11). Widać to w tym, w jakich językach powstawała Biblia. Jej pierwsze 39 ksiąg spisano głównie w języku hebrajskim, który był zrozumiały dla sług Bożych w tamtym okresie. Ale w I wieku n.e. w powszechnym użyciu była greka. Dlatego pozostałych 27 ksiąg biblijnych spisano głównie po grecku. Jehowa nie uznał, że Jego Słowo ma powstać tylko w jednym języku. Obecnie na świecie żyje blisko osiem miliardów ludzi, którzy mówią wieloma różnymi językami. Jak oni wszyscy mogą dowiedzieć się o Jehowie?
12. Między innymi w jaki sposób w dniach ostatnich spełniają się słowa z Daniela 12:4?
12 Przez proroka Daniela Jehowa obiecał, że w czasie końca „nastanie obfitość prawdziwej wiedzy”. Wielu ludzi miało zrozumieć Biblię (odczytaj Daniela 12:4). Ta wiedza stała się obfita między innymi dzięki tłumaczeniu, wydawaniu i udostępnianiu Biblii i opartych na niej publikacji. Stała się ona najczęściej tłumaczoną i najbardziej rozpowszechnioną książką na świecie. Przekłady Biblii publikowane przez różne wydawnictwa często są bardzo drogie. Tymczasem słudzy Jehowy przetłumaczyli tę Księgę w całości lub części na ponad 240 języków i każdy, kto chce, może otrzymać ją za darmo. W rezultacie ludzie ze wszystkich stron świata mogą usłyszeć „dobrą nowinę o Królestwie”, zanim nadejdzie koniec (Mat. 24:14). Nasz sprawiedliwy Bóg pragnie, żeby jak najwięcej osób mogło czytać Jego Słowo i dzięki temu Go poznać. Pokazuje to, że bardzo nas wszystkich kocha.
BIBLIA DOWODZI BOŻEJ MIŁOŚCI
13. Dlaczego możemy powiedzieć, że Biblia dowodzi miłości Jehowy? (Jana 21:25).
13 Biblia świadczy też o najwspanialszym przymiocie jej Autora — miłości (1 Jana 4:8). Pomyślmy o tym, co Jehowa polecił utrwalić w Biblii, a czego nie. Znalazło się w niej to, czego potrzebujemy, żeby nawiązać z Nim więź, prowadzić szczęśliwe życie już teraz, a w przyszłości osiągnąć życie wieczne. Ale ponieważ Jehowa nas kocha, nie zawarł w Biblii więcej informacji, niż to niezbędne (odczytaj Jana 21:25).
14. Jak jeszcze Biblia dowodzi miłości Bożej?
14 Miłość Jehowy widać też w tym, że zwraca się On do nas za pośrednictwem Biblii w sposób świadczący o szacunku. Nie znajdujemy w niej niekończącej się listy przepisów regulujących każdą dziedzinę naszego życia. Są w niej natomiast autentyczne relacje o różnych osobach, fascynujące proroctwa i praktyczne wskazówki. Na ich podstawie możemy korzystać ze swojej zdolności myślenia i podejmować mądre decyzje. W ten sposób Słowo Boże pobudza nas do okazywania Jehowie szczerej miłości i posłuszeństwa.
15. (a) Jak Jehowa pokazał, że interesuje się tymi, którzy czytają Jego Słowo? (b) Nad jakimi postaciami biblijnymi rozmyśla ukazana na ilustracji dziewczynka, młody brat oraz starsza siostra? (Rodz. 39:1, 10-12; 2 Król. 5:1-3; Łuk. 2:25-38).
15 Biblia świadczy o tym, że Jehowa bardzo się nami interesuje. Dlaczego? Znajdujemy w niej mnóstwo relacji, z których przebijają ludzkie uczucia. Możemy się utożsamić z opisanymi w niej postaciami, bo ‛byli to ludzie tacy jak my’ (Jak. 5:17). A co ważniejsze, czytając o tym, jak Jehowa ich traktował, lepiej rozumiemy, że „okazuje głębokie współczucie i jest miłosierny” (Jak. 5:11).
16. Czego uczymy się o Jehowie, kiedy czytamy w Biblii o ludziach, którzy popełniali błędy? (Izajasza 55:7).
16 Biblia mówi o jeszcze innym przejawie miłości Jehowy. Jego Słowo zapewnia, że On nas nie porzuci, kiedy popełnimy błąd. Izraelici wielokrotnie grzeszyli przeciwko Niemu, ale kiedy okazywali szczerą skruchę, On im przebaczał (odczytaj Izajasza 55:7). Pierwsi chrześcijanie również wiedzieli, że Bóg bardzo ich kocha. Natchnął On apostoła Pawła, żeby zachęcił współwyznawców do przebaczenia skruszonemu grzesznikowi i pocieszenia go (1 Kor. 5:1-5; 2 Kor. 2:6, 7). To wspaniałe, że Jehowa nie porzucał swoich sług dlatego, że popełnili błąd! Z miłością wyciągał do nich rękę, korygował ich i zachęcał do odbudowania z Nim bliskiej więzi. Również dzisiaj robi to dla wszystkich, którzy zgrzeszyli, ale okazują skruchę (Jak. 4:8-10).
CEŃ DAR SŁOWA BOŻEGO
17. Dlaczego Biblia jest tak niezwykłym darem?
17 Jehowa dał nam wspaniały dar — swoje spisane Słowo. Dlaczego jest ono tak niezwykłe? Jak się przekonaliśmy, dowodzi Jego mądrości, sprawiedliwości i miłości. Biblia świadczy o tym, że Jehowa chce, żebyśmy Go poznali i zostali Jego przyjaciółmi.
18. Jak możemy pokazywać Jehowie, że jesteśmy wdzięczni za Biblię?
18 Nie chcemy uważać daru, jakim jest Słowo Boże, za coś oczywistego (Jak. 1:17). Chcemy raczej okazywać za nie wdzięczność, z modlitwą je czytając i nad nim rozmyślając. Jeśli tak robimy, możemy być pewni, że jego Autor pobłogosławi naszym wysiłkom i w rezultacie ‛zdobędziemy wiedzę o Bogu’ (Prz. 2:5).
PIEŚŃ 98 Pismo Święte — natchnione przez Boga
a Biblia pozwala nam zbliżyć się do Jehowy. Czego z tej Księgi możemy nauczyć się na temat Bożej mądrości, sprawiedliwości i miłości? Wiedza ta pomaga nam jeszcze bardziej cenić Biblię i uważać ją za dar od naszego niebiańskiego Ojca.
STRAŻNICA (WYDANIE DO STUDIUM)