ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 21
Czy jesteś wdzięczny za dary od Boga?
„Jehowo, mój Boże, jak wiele wspaniałych rzeczy uczyniłeś i jak liczne są Twoje zamysły wobec nas!” (PS. 40:5).
PIEŚŃ 110 Zdumiewające dzieła Boże
W SKRÓCIE a
1, 2. Co o darach Jehowy mówi Psalm 40:5 i dlaczego omówimy teraz niektóre z nich?
JEHOWA jest bardzo hojny. Pomyśl o niektórych z Jego darów: o naszym wyjątkowym i pięknym domu — Ziemi, o cudownie zaprojektowanym mózgu i o Jego bezcennym Słowie — Biblii. Dając nam te dary, Jehowa zapewnił nam miejsce do życia, wyposażył nas w zdolność myślenia i porozumiewania się z innymi, a także odpowiedział na najważniejsze pytania, jakie moglibyśmy sobie zadawać (odczytaj Psalm 40:5).
2 W artykule tym krótko omówimy każdy z tych trzech darów. Im więcej będziemy o nich rozmyślać, tym bardziej będziemy za nie wdzięczni i tym mocniej zapragniemy sprawiać radość naszemu kochającemu Stwórcy, Jehowie (Obj. 4:11). Będziemy też umiejętniej pomagać tym, którzy zostali wprowadzeni w błąd i wierzą w teorię ewolucji.
NASZA WYJĄTKOWA PLANETA
3. Pod jakim względem Ziemia różni się od innych planet?
3 Mądrość Boga jest wyraźnie widoczna w tym, jak stworzył nasz dom, Ziemię (Rzym. 1:20; Hebr. 3:4). Wokół Słońca krąży więcej planet, ale tylko na Ziemi warunki pozwalają na istnienie życia.
4. Podaj przykład ilustrujący, jak wspaniale zaprojektowana jest Ziemia.
4 Pod pewnymi względami Ziemia przypomina wypełnioną ludźmi łódź pływającą po bezkresnym oceanie. Jednak między łodzią stworzoną przez człowieka a naszą planetą są zasadnicze różnice. Na przykład jak długo przeżyliby ludzie na takiej łodzi, gdyby musieli produkować własny tlen, żywność i wodę, a do tego nie mogliby wyrzucać za burtę żadnych odpadów? Tymczasem Ziemia zapewnia warunki do życia miliardom żywych stworzeń. Produkuje dla nas pod dostatkiem tlenu, żywności i wody. Co więcej, powstające odpady pozostają na Ziemi, a mimo to cały czas nadaje się ona do zamieszkania i jest piękna. Jak to możliwe? Jehowa zaprojektował naturalne cykle, dzięki którym Ziemia ciągle się oczyszcza. Przyjrzyjmy się dwóm takim niezwykłym cyklom — obiegowi tlenu i obiegowi wody.
5. Na czym polega obieg tlenu i co potwierdza?
5 Tlen to niezbędny do życia gaz, wykorzystywany przez ludzi i zwierzęta. Według pewnych szacunków żywe organizmy w procesie oddychania zużywają każdego roku około 100 miliardów ton tlenu. Jednocześnie jako produkt uboczny wydalają dwutlenek węgla. Mimo to w atmosferze nigdy nie brakuje tlenu, a Ziemia nigdy nie „dusi się” z powodu nadmiaru dwutlenku węgla. Dlaczego? Bo Jehowa stworzył też inne organizmy — od malutkich glonów do potężnych drzew — które pobierają dwutlenek węgla, a wydalają tlen. Obieg tlenu w przyrodzie potwierdza, jak prawdziwe są słowa z Dziejów Apostolskich 17:24, 25: „Bóg (...) daje wszystkim ludziom życie [i] dech”.
6. Na czym polega obieg wody i co potwierdza? (Zobacz też ramkę „ Obieg wody w przyrodzie — dar od Jehowy”).
6 Woda w stanie płynnym istnieje na Ziemi dzięki temu, że nasza planeta jest położona w idealnej odległości od Słońca. Gdyby znajdowała się odrobinę bliżej, cała woda by wyparowała, pozostawiając rozpaloną, pozbawioną życia skałę. A gdyby znajdowała się odrobinę dalej, cała woda by zamarzła, przez co Ziemia przypominałaby gigantyczną bryłę lodu. Ponieważ Jehowa umieścił Ziemię w idealnym miejscu, woda krąży w przyrodzie i podtrzymuje życie. Słońce podgrzewa wodę na powierzchni lądów i oceanów, co sprawia, że unosi się ona w postaci pary wodnej i tworzy chmury. Co roku do atmosfery trafia więcej wody niż znajduje się we wszystkich jeziorach na świecie. Po mniej więcej 10 dniach woda ta opada w postaci deszczu lub śniegu. Następnie spływa do oceanów i innych zbiorników wodnych i cykl się powtarza. W ten sposób Jehowa zadbał, żeby na Ziemi nigdy nie zabrakło wody, co potwierdza Jego niezwykłą mądrość i moc (Hioba 36:27, 28; Kazn. 1:7).
7. Jak możemy okazywać wdzięczność za dar, o którym mówi Psalm 115:16?
7 Jak możemy rozwijać wdzięczność za naszą cudowną planetę i jej zasoby? (Odczytaj Psalm 115:16). Warto rozmyślać o dziełach Jehowy. Zmotywuje nas to, żeby każdego dnia dziękować Mu za dobre rzeczy, które nam daje. Poza tym pokazujemy, że cenimy naszą planetę, kiedy staramy się dbać o czystość naszego otoczenia.
NASZ NIEPOWTARZALNY MÓZG
8. Dlaczego można powiedzieć, że nasz mózg jest arcydziełem inżynierii?
8 Ludzki mózg to arcydzieło inżynierii. Kiedy byłeś w łonie swojej mamy, twój mózg rozwijał się zgodnie z instrukcjami zawartymi w kodzie genetycznym. Co minutę powstawało setki tysięcy nowych komórek! Naukowcy oceniają, że mózg dorosłego człowieka składa się prawie ze 100 miliardów neuronów. Tworzą one zwartą strukturę, która waży około 1,5 kilograma. Pomyślmy o kilku niezwykłych możliwościach mózgu.
9. Co dowodzi, że mowa jest darem od Boga?
9 Prawdziwym cudem jest umiejętność mówienia. Pomyśl przez chwilę o tym, co się dzieje, kiedy coś mówisz. Podczas wypowiadania każdego słowa twój mózg koordynuje ruch około 100 mięśni języka, gardła, ust, żuchwy i klatki piersiowej. Każdy mięsień musi się poruszyć w ściśle określonym momencie, żeby wypowiedziane słowo było zrozumiałe. W pewnym badaniu opublikowanym w 2019 roku stwierdzono, że już noworodki potrafią wychwytywać poszczególne słowa. To odkrycie potwierdza przekonanie wielu naukowców, że człowiek rodzi się z umiejętnością rozpoznawania i uczenia się języka. Nie ulega wątpliwości, że mowa jest darem od Boga (Wyjścia 4:11).
10. Jak możemy okazywać wdzięczność za dar mowy?
10 Okażemy wdzięczność za dar mowy, wyjaśniając swoją wiarę w Boga tym, którzy dziwią się, że nie uznajemy teorii ewolucji (Ps. 9:1; 1 Piotra 3:15). Zwolennicy tej teorii chcą nas przekonać, że Ziemia i życie na niej powstało przez przypadek. Posługując się Biblią i argumentami omówionymi w tym artykule, możemy bronić naszego niebiańskiego Ojca. Możemy wyjaśniać osobom, które zechcą posłuchać, dlaczego jesteśmy przekonani, że to Jehowa stworzył cały wszechświat, w tym Ziemię (Ps. 102:25; Izaj. 40:25, 26).
11. Dlaczego jeszcze można powiedzieć, że nasz mózg jest zdumiewający?
11 Zdumiewająca jest też nasza zdolność do zapamiętywania. W przeszłości pewien badacz ocenił, że ludzki mózg jest w stanie zapamiętać informacje, które wypełniłyby 20 milionów tomów. Obecnie uważa się jednak, że pojemność naszej pamięci jest o wiele większa. Poza tym z pamięcią związana jest jeszcze jedna niezwykła cecha człowieka.
12. Jak poczucie moralności odróżnia nas od zwierząt?
12 Wśród wszystkich stworzeń na naszej planecie tylko ludzie mają poczucie moralności. Kształtujemy je dzięki temu, że umiemy zapamiętywać i analizować przeszłość. W rezultacie możemy zmieniać swój sposób myślenia i postępowania i stawać się lepszym człowiekiem (1 Kor. 6:9-11; Kol. 3:9, 10). Możemy tak wyszkolić swoje sumienie, żeby odróżniać dobro od zła (Hebr. 5:14). Możemy nauczyć się okazywania miłości i współczucia. Możemy też rozwinąć zdrowe poczucie sprawiedliwości.
13. Jak zgodnie z Psalmem 77:11, 12 powinniśmy korzystać z daru pamięci?
13 Swoją wdzięczność za dar pamięci możemy okazać między innymi w ten sposób, że postaramy się pamiętać wszystkie sytuacje, w których Jehowa nam pomógł i nas pocieszył. To wzmocni nasze przekonanie, że On pomoże nam również w przyszłości (odczytaj Psalm 77:11, 12; 78:4, 7). Chcielibyśmy też pamiętać dobre rzeczy, które robią dla nas inni ludzie, i wyrażać im za to wdzięczność. Uczeni stwierdzają, że ludzie odczuwający wdzięczność są z reguły szczęśliwsi. Poza tym chcemy naśladować Jehowę pod względem zapominania. On ma doskonałą pamięć, ale gdy okazujemy skruchę za popełnione błędy, postanawia nam je wybaczyć i o nich zapomnieć (Ps. 25:7; 130:3, 4). Pragnie, żebyśmy tak samo traktowali osoby, które nas zraniły, ale tego żałują (Mat. 6:14; Łuk. 17:3, 4).
14. Jak możemy okazywać wdzięczność za nasz cudowny mózg?
14 Możemy okazać wdzięczność za cudowny dar, jakim jest nasz mózg, korzystając z niego ku chwale Tego, który nam go dał. Niektórzy korzystają z mózgu w samolubnych celach — na przykład ustalają własne kryteria dobra i zła. Ale ponieważ to Jehowa nas stworzył, logiczny jest wniosek, że nie wymyślimy lepszych zasad od tych, które On ustanowił (Rzym. 12:1, 2). Kiedy trzymamy się Jego zasad, odczuwamy wewnętrzny spokój (Izaj. 48:17, 18). I mamy sprecyzowany cel życia: przynosić chwałę naszemu Stwórcy i Ojcu, żeby mógł być z nas dumny (Prz. 27:11).
BIBLIA — WYJĄTKOWY DAR
15. Jak Biblia świadczy o miłości Jehowy do ludzi?
15 Biblia jest darem od Boga świadczącym o Jego miłości. Nasz niebiański Ojciec dał nam ją, bo bardzo Mu na nas zależy. W Biblii Jehowa odpowiada na najważniejsze pytania, jakie mogą się nam nasunąć, na przykład: Skąd się wzięliśmy? Jaki jest sens życia? Co przyniesie przyszłość? Jehowa pragnie, żeby odpowiedzi na te pytania znały wszystkie Jego dzieci. Dlatego zadbał, żeby powstało mnóstwo przekładów Biblii. Obecnie jest ona dostępna w całości lub w części w przeszło 3000 języków! Jest najczęściej tłumaczoną i najbardziej rozpowszechnioną książką w historii. Większość ludzi — bez względu na miejsce zamieszkania — może czytać Biblię w języku ojczystym (zobacz ramkę „ Tłumaczenie Biblii na języki afrykańskie”).
16. Jak w myśl Mateusza 28:19, 20 możemy dowodzić, że jesteśmy wdzięczni za Biblię?
16 Okazujemy wdzięczność za Biblię, kiedy codziennie ją czytamy, rozmyślamy nad jej naukami i staramy się wprowadzać je w życie. Ponadto chcemy dzielić się tym, czego się z niej dowiadujemy, z jak największą liczbą osób (Ps. 1:1-3; Mat. 24:14; odczytaj Mateusza 28:19, 20).
17. Jakie dary omówiliśmy w tym artykule i czym zajmiemy się w następnym?
17 Do tej pory omówiliśmy trzy dary od Boga: naszą planetę, niesamowicie zaprojektowany mózg i natchnione Słowo Boże, Biblię. Ale mamy też takie dary od Jehowy, których nie możemy zobaczyć. Tymi niewidocznymi darami zajmiemy się w następnym artykule.
PIEŚŃ 112 Wielki Bóg, Jehowa
a Artykuł ten pogłębi naszą wdzięczność wobec Jehowy za trzy z Jego licznych darów. Pomoże nam też prowadzić rozmowy z tymi, którzy wątpią w istnienie Boga.
b OPIS ILUSTRACJI: Siostra uczy się języka obcego, żeby przekazywać imigrantom prawdy ze Słowa Bożego.
STRAŻNICA (WYDANIE DO STUDIUM)