ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 21

Jak Jehowa odpowiada na nasze modlitwy

Jak Jehowa odpowiada na nasze modlitwy

„Jesteśmy pewni, że otrzymamy to, o co Go prosiliśmy” (1 JANA 5:15).

PIEŚŃ 41 Ojcze, usłysz mój głos!

W SKRÓCIE a

1, 2. Nad czym możemy się zastanawiać, jeśli chodzi o nasze modlitwy?

 CZY kiedykolwiek zadawałeś sobie pytanie, czy Jehowa słucha twoich modlitw? Jeśli tak, to nie jesteś sam. Wiele braci i sióstr też się nad tym zastanawia, zwłaszcza gdy przechodzą ciężkie chwile. Kiedy cierpimy, nam też może być trudno dostrzec, jak Jehowa odpowiada na nasze modlitwy.

2 Przypomnijmy sobie, dlaczego możemy być pewni, że Jehowa odpowiada na modlitwy swoich sług (1 Jana 5:15). Poszukajmy też odpowiedzi na następujące pytania: Dlaczego czasem może nam się wydawać, że Jehowa nie odpowiada na nasze modlitwy? I w jaki sposób Jehowa obecnie odpowiada na modlitwy?

JEHOWA MOŻE NIE ODPOWIADAĆ W SPOSÓB, KTÓREGO SIĘ SPODZIEWALIŚMY

3. Dlaczego Jehowa chce, żebyśmy się do Niego modlili?

3 W Słowie Bożym znajdujemy zapewnienie, że Jehowa bardzo nas kocha i ceni (Agg. 2:7; 1 Jana 4:10). Dlatego zachęca, żebyśmy w modlitwie prosili Go o pomoc (1 Piotra 5:6, 7). Chce nam pomagać w przybliżaniu się do Niego i skutecznym radzeniu sobie z różnymi wyzwaniami.

Jehowa odpowiedział na modlitwy Dawida, gdy wyzwolił go od wrogów (zobacz akapit 4)

4. Skąd wiemy, że Jehowa odpowiada na modlitwy swoich sług? (Zobacz też ilustrację).

4 W Biblii wiele razy czytamy, że Jehowa odpowiadał na modlitwy swoich sług. Czy przychodzi ci na myśl jakiś przykład? Co powiesz o królu Dawidzie? W swoim życiu walczył z wieloma groźnymi wrogami i często w modlitwie prosił Jehowę o pomoc. Przy pewnej okazji błagał: „Jehowo, usłysz moją modlitwę, wysłuchaj mojego błagania o pomoc. Odpowiedz mi stosownie do swojej wierności i prawości” (Ps. 143:1). Jehowa wysłuchał jego próśb o wybawienie (1 Sam. 19:10, 18-20; 2 Sam. 5:17-25). Dawid mógł z przekonaniem powiedzieć: „Jehowa jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają”. My też możemy być tego pewni (Ps. 145:18).

Jehowa odpowiedział na modlitwy Pawła, gdy dał mu siły potrzebne do wytrwania (zobacz akapit 5)

5. Czy w przeszłości Jehowa zawsze odpowiadał na modlitwy swoich sług w sposób, którego się spodziewali? Podaj przykład. (Zobacz też ilustrację).

5 Jehowa może nie odpowiadać na nasze modlitwy w sposób, którego się spodziewaliśmy. Tak było z apostołem Pawłem. Prosił on Boga, żeby usunął z jego ciała „cierń”. Trzy razy konkretnie wspomniał o tym problemie w modlitwie. Czy Jehowa mu odpowiedział? Tak, ale nie w sposób, którego oczekiwał Paweł. Zamiast usunąć problem, Jehowa dodał Pawłowi sił, żeby dalej wiernie Mu służył (2 Kor. 12:7-10).

6. Dlaczego czasem może nam się wydawać, że Jehowa nie odpowiada na nasze modlitwy?

6 Czasami my też możemy otrzymać odpowiedź, która nie pokrywa się z naszymi oczekiwaniami. Jednak możemy być pewni, że Jehowa wie, jak najlepiej nam pomóc. Może nawet „uczynić nieskończenie więcej ponad to wszystko, o co poprosimy lub co sobie pomyślimy” (Efez. 3:20). Dlatego Jego odpowiedź na nasze modlitwy może przyjść w czasie albo w sposób, jakiego się nie spodziewaliśmy.

7. Dlaczego czasami musimy zmienić to, o co się modlimy? Podaj przykład.

7 W miarę jak lepiej rozumiemy wolę Jehowy, być może będziemy musieli zmienić to, o co się modlimy. Rozważmy przykład Martina Pötzingera. Wkrótce po swoim ślubie brat Pötzinger trafił do obozu koncentracyjnego. Na początku prosił Jehowę o uwolnienie z obozu, żeby mógł zadbać o swoją żonę i wznowić służbę kaznodziejską. Jednak po dwóch tygodniach zauważył, że nic nie wskazuje na to, żeby Jehowa miał spełnić jego prośbę. Dlatego zaczął się modlić: „Jehowo, proszę, pokaż mi, jaka jest Twoja wola względem mnie”. Potem zaczął rozmyślać o tym, przez co przechodzą inni bracia w obozie. Wielu z nich bardzo martwiło się o swoje żony i dzieci. Dlatego brat Pötzinger modlił się: „Jehowo, dziękuję Ci za moje nowe zadanie. Pomóż mi wzmacniać i zachęcać moich braci”. W rezultacie przez kolejnych dziewięć lat w obozach zajmował się właśnie tym!

8. O jakiej ważnej sprawie powinniśmy pamiętać, gdy się modlimy?

8 Musimy pamiętać, że Jehowa ma zamierzenie, które spełni w wyznaczonym przez siebie czasie. Bóg obiecuje między innymi całkowite usunięcie wszystkich problemów, które obecnie powodują tyle cierpień — problemów, takich jak klęski żywiołowe, choroby czy śmierć. Do realizacji tej obietnicy Jehowa posłuży się swoim Królestwem (Dan. 2:44; Obj. 21:3, 4). Ale do tego czasu pozwala, żeby światem rządził Szatan (Jana 12:31; Obj. 12:9) b. Gdyby Jehowa już teraz rozwiązał problemy ludzi, mogłoby się wydawać, że rządy Szatana nie są takie złe. A więc chociaż musimy poczekać na spełnienie się obietnic Jehowy, to wcale nie oznacza, że On zostawił nas samym sobie. Omówmy teraz sposoby, na jakie Jehowa nam pomaga.

JAK JEHOWA OBECNIE ODPOWIADA NA MODLITWY

9. Jak może nam pomóc Jehowa, kiedy musimy podjąć decyzję? Podaj przykład.

9 Jehowa udziela nam mądrości. Jehowa obiecuje, że da nam mądrość potrzebną do podejmowania dobrych decyzji. Potrzebujemy jej, zwłaszcza gdy podejmujemy decyzje, które wpłyną na resztę naszego życia, na przykład czy pozostać w stanie wolnym, czy wstąpić w związek małżeński (Jak. 1:5). Rozważmy przykład siostry w stanie wolnym o imieniu Maria c. Z radością pełniła służbę pionierską, kiedy poznała pewnego brata. Mówi: „Im bardziej rozwijała się nasza przyjaźń, tym bardziej się do siebie zbliżaliśmy. Wiedziałam, że muszę podjąć decyzję. Dużo modliłam się w tej sprawie. Potrzebowałam wskazówek od Jehowy, ale rozumiałam też, że On nie podejmie tej decyzji za mnie”. Maria uważa, że Jehowa odpowiedział na jej prośby o mądrość. Jak? Poszukała informacji w naszych publikacjach i trafiła na konkretne artykuły, które pomogły jej znaleźć odpowiedzi na swoje pytania. Posłuchała też mądrej rady swojej duchowo usposobionej mamy. Ta rada pomogła Marii przeanalizować swoje uczucia. Dzięki temu podjęła mądrą decyzję.

Jak Jehowa daje nam siły do wytrwania? (Zobacz akapit 10)

10. Jak zgodnie z Filipian 4:13 Jehowa pomaga swoim sługom? Podaj przykład. (Zobacz też ilustrację).

10 Jehowa daje nam siły do wytrwania. Tak jak w wypadku apostoła Pawła, Jehowa doda nam sił potrzebnych do przetrwania prób (odczytaj Filipian 4:13). Zobaczmy, jak Jehowa pomógł znieść trudne warunki Benjaminowi. Większość swojej młodości spędził razem z rodziną w obozach dla uchodźców w Afryce. Wspomina: „Stale modliłem się do Jehowy o siły, żeby robić to, co Mu się podoba. Jehowa odpowiedział na moje modlitwy — dał mi spokój wewnętrzny, odwagę do dalszego głoszenia i publikacje, które pomogły mi pozostać silnym duchowo”. Dodaje: „Czytanie o tym, jak Jehowa pomagał wytrwać moim braciom i siostrom, umacniało moje postanowienie, żeby pozostać lojalnym wobec Niego”.

Czy odczułeś, jak Jehowa pomógł ci przez współwyznawców? (Zobacz akapity 11 i 12) d

11, 12. Jak Jehowa może się posłużyć naszą duchową rodziną, żeby odpowiedzieć na nasze modlitwy? (Zobacz też ilustrację).

11 Jehowa daje nam duchową rodzinę. W noc przed swoją ofiarną śmiercią Jezus żarliwie się modlił. Błagał Jehowę o to, żeby inni nie myśleli, że był bluźniercą. Ale Jehowa pomógł mu w inny sposób — posłał jednego z jego anielskich braci, żeby go umocnił (Łuk. 22:42, 43). My też możemy otrzymać pomoc od Jehowy, kiedy ktoś z naszych współwyznawców do nas zadzwoni lub nas odwiedzi i powie nam coś zachęcającego. Wszyscy możemy szukać okazji, żeby podzielić się „dobrym słowem” z naszymi braćmi i siostrami (Prz. 12:25).

12 Zobaczmy, co przeżyła siostra o imieniu Miriam. Po kilku tygodniach od śmierci jej męża Miriam czuła się samotna i załamana. Bez przerwy płakała i potrzebowała z kimś porozmawiać. Mówi: „Nie miałam siły, żeby do kogoś zadzwonić, więc modliłam się do Jehowy. Kiedy nadal płakałam i się modliłam, zadzwonił telefon. To był starszy zboru, przyjaciel naszej rodziny”. Miriam otrzymała pocieszenie od tego starszego i jego żony. Jest przekonana, że Jehowa pobudził tego brata, żeby do niej zadzwonił.

Jak Jehowa może wpłynąć na innych, żeby przyszli nam z pomocą? (Zobacz akapity 13 i 14)

13. Podaj przykład tego, jak Jehowa może odpowiedzieć na nasze modlitwy, posługując się ludźmi, którzy Mu nie służą.

13 Jehowa może się posłużyć ludźmi, którzy nie są Jego sługami (Prz. 21:1). Czasami Jehowa odpowiada na nasze modlitwy, pobudzając osoby niebędące Świadkami, żeby nam pomogły. Na przykład pobudził króla Artakserksesa, żeby ten pozwolił Nehemiaszowi powrócić do Jerozolimy i odbudować miasto (Nehem. 2:3-6). Również dzisiaj Jehowa może posłużyć się tymi, którzy nie są Jego sługami, żeby nam pomogli, kiedy tego potrzebujemy.

14. Co spodobało ci się w przeżyciu Soo Hing? (Zobacz też ilustrację).

14 Siostra o imieniu Soo Hing jest przekonana, że Jehowa posłużył się lekarzem, żeby jej pomóc. Jej syn cierpi z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym. Kiedy uległ poważnemu wypadkowi, Soo Hing i jej mąż zrezygnowali z pracy, żeby się nim zająć. W rezultacie mieli problemy finansowe. Soo Hing mówi, że czuła się jak guma naciągnięta do granic możliwości. Wylała swoje serce przed Jehową i prosiła Go o pomoc. Lekarz postanowił znaleźć sposób, żeby pomóc tej rodzinie. Dzięki temu udało im się uzyskać świadczenia od państwa oraz znaleźć mieszkanie, na które było ich stać. Po tym wszystkim Soo Hing powiedziała: „W tej sprawie widzieliśmy rękę Jehowy. On naprawdę jest Tym, który ‛wysłuchuje modlitw’” (Ps. 65:2).

SZUKANIE I AKCEPTOWANIE ODPOWIEDZI JEHOWY WYMAGA WIARY

15. Co pomogło pewnej siostrze uświadomić sobie, że Jehowa odpowiada na jej modlitwy?

15 Jehowa zazwyczaj nie odpowiada na nasze modlitwy w spektakularny sposób. Ale zawsze daje nam to, czego potrzebujemy, żeby pozostać wobec Niego lojalni. Dlatego starajmy się zauważać, jak Jehowa odpowiada na nasze modlitwy. Siostra o imieniu Yoko czuła, że jej modlitwy pozostają bez odpowiedzi, ale wtedy zaczęła zapisywać prośby, które kierowała do Jehowy. Po pewnym czasie przejrzała swój notatnik i uświadomiła sobie, że Jehowa odpowiedział na większość jej próśb, nawet na te, o których już zapomniała. Od czasu do czasu my też powinniśmy rozmyślać o tym, jak Jehowa odpowiada na nasze modlitwy (Ps. 66:19, 20).

16. Jak możemy okazywać wiarę, jeśli chodzi o nasze modlitwy? (Hebrajczyków 11:6).

16 Okazujemy wiarę nie tylko, kiedy modlimy się do Jehowy, ale też wtedy, gdy akceptujemy Jego odpowiedź na nasze modlitwy, bez względu na to, jaką przybierze formę (odczytaj Hebrajczyków 11:6). Zobaczmy, co przeżyli Mike i jego żona Chrissy. Ich celem była służba w Betel. Mike opowiada: „Przez wiele lat składaliśmy wnioski i ciągle modliliśmy się do Jehowy w tej sprawie, ale nigdy nie zostaliśmy zaproszeni”. Mike i Chrissy ufali, że Jehowa wie najlepiej, gdzie powinni Mu służyć. Dalej robili wszystko, co mogli, usługując jako pionierzy stali na terenie z potrzebami i wspierając budowy teokratyczne. Obecnie usługują w obwodzie. Mike mówi: „Jehowa nie zawsze odpowiadał na nasze modlitwy tak, jak się tego spodziewaliśmy, ale na nie odpowiadał i to w sposób, który przerastał nasze oczekiwania”.

17, 18. Czego zgodnie z Psalmem 86:6, 7 możemy być pewni?

17 Odczytaj Psalm 86:6, 7. Psalmista Dawid był pewny, że Jehowa słyszał jego modlitwy i na nie odpowiadał. Ty też możesz być o tym całkowicie przekonany. Przykłady, które omówiliśmy w tym artykule, upewniają nas, że Jehowa może dać nam mądrość i siły potrzebne do wytrwania. Może posłużyć się naszą duchową rodziną, a nawet tymi, którzy Mu obecnie nie służą, żeby pomóc nam w różnych sytuacjach.

18 Chociaż Jehowa może nie odpowiadać na nasze modlitwy w sposób, jakiego oczekiwaliśmy, możemy być przekonani, że na nie odpowie. Da nam to, czego potrzebujemy — i to w najodpowiedniejszym momencie. Dlatego dalej módl się z wiarą i bądź pewny, że Jehowa nadal będzie się o ciebie troszczył i że w bliskim już nowym świecie zaspokoi „pragnienie wszystkiego, co żyje” (Ps. 145:16).

PIEŚŃ 46 Dziękuję Ci, Jehowo

a Jehowa zapewnia nas, że odpowie na nasze modlitwy, jeśli będą zgodne z Jego wolą. Możemy być pewni, że kiedy przechodzimy próby, On nam pomoże zachować wobec Niego lojalność. Zastanówmy się, jak Jehowa odpowiada na nasze modlitwy.

b Powody, dla których Jehowa pozwala Szatanowi rządzić światem, omówiono w artykule „Pamiętaj o doniosłej kwestii”, opublikowanym w Strażnicy z czerwca 2017 roku.

c Niektóre imiona zostały zmienione.

d OPIS ILUSTRACJI: Mama z córeczką docierają do innego kraju jako uchodźcy. Ich współwyznawcy ciepło je witają i zapewniają im praktyczną pomoc.