ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 24

Możesz osiągać swoje cele duchowe

Możesz osiągać swoje cele duchowe

„Nie przestawajmy czynić tego, co dobre, bo jeśli się nie poddamy, w stosownym czasie zbierzemy plon” (GAL. 6:9).

PIEŚŃ 84 Chcemy dać z siebie wszystko

W SKRÓCIE a

1. Z czym zmaga się wielu z nas?

 CZY kiedykolwiek wyznaczyłeś sobie cel duchowy b, ale trudno było ci go osiągnąć? Jeśli tak, to nie jesteś sam. Na przykład Philip chciał popracować nad jakością i ilością swoich modlitw, ale brakowało mu na to czasu. Celem Eriki było punktualne docieranie na zbiórki do służby kaznodziejskiej, ale nadal spóźniała się prawie na każdą z nich. Tomáš kilka razy próbował przeczytać całą Biblię. Mówi: „Czytanie Biblii po prostu nie sprawiało mi przyjemności. Miałem trzy podejścia, ale za każdym razem doszedłem tylko do Księgi Kapłańskiej”.

2. Dlaczego nie powinniśmy się zniechęcać, jeśli zmierzamy do celu, którego jeszcze nie osiągnęliśmy?

2 Jeśli zmierzasz do celu, którego jeszcze nie osiągnąłeś, nie myśl, że jesteś do niczego. Nawet stosunkowo proste cele często wymagają czasu i ciężkiej pracy. Już sam fakt, że się nie poddałeś, pokazuje, że cenisz swoją więź z Jehową i chcesz dawać Mu to, co najlepsze. Jehowa ceni twoje wysiłki i nie oczekuje więcej, niż możesz dać (Ps. 103:14; Mich. 6:8). Twój cel powinien być więc rozsądny, odpowiedni do twoich warunków. Jeśli taki jest, to co możesz zrobić, żeby go osiągnąć? Zobaczmy kilka podpowiedzi.

MOTYWACJA JEST KLUCZOWA

Módl się o więcej motywacji (zobacz akapity 3 i 4)

3. Dlaczego motywacja jest ważna?

3 Motywacja odgrywa kluczową rolę w osiąganiu celów duchowych. Osoba zmotywowana bardzo pragnie osiągnąć swój cel. Motywację możemy porównać do wiatru, który pcha żaglówkę w jakimś kierunku. Jeśli wiatr ciągle wieje, żeglarz prawdopodobnie dotrze tam, gdzie chce. A silniejszy wiatr może mu pomóc znaleźć się tam wcześniej. Im bardziej więc jesteśmy zmotywowani, tym mamy większe szanse, żeby zrealizować swój cel. Brat z Salwadoru o imieniu David mówi: „Kiedy masz motywację, bardziej się starasz. I nie pozwalasz, żeby cokolwiek przeszkodziło ci w osiągnięciu twojego celu”. Co więc możesz zrobić, żeby mieć więcej motywacji?

4. O co możemy się modlić? (Filipian 2:13). (Zobacz też ilustrację).

4 Módl się o więcej motywacji. Jehowa przez swojego ducha może cię zmotywować do osiągnięcia twojego celu (odczytaj Filipian 2:13). Czasami wyznaczamy sobie jakiś cel, bo wiemy, że powinniśmy, i to dobrze. Ale tak naprawdę możemy nie mieć pragnienia, żeby go osiągnąć. Tak było w wypadku Noriny z Ugandy. Miała cel, żeby prowadzić kurs biblijny, ale brakowało jej motywacji, bo nie czuła się dobrą nauczycielką. Co jej pomogło? Opowiada: „Zaczęłam codziennie prosić Jehowę, żeby rozwinął moje pragnienie prowadzenia kursu biblijnego. Jednocześnie pracowałam nad swoimi umiejętnościami nauczania. Po paru miesiącach moje pragnienie stało się silniejsze. Jeszcze w tym samym roku zaczęłam prowadzić dwa kursy”.

5. Nad czym możemy rozmyślać, żeby zwiększyć swoją motywację?

5 Rozmyślaj nad tym, co Jehowa dla ciebie zrobił (Ps. 143:5). Apostoł Paweł rozmyślał o niezasłużonej życzliwości, którą okazał mu Jehowa, i to go skłaniało do wysilania się w służbie (1 Kor. 15:9, 10; 1 Tym. 1:12-14). Podobnie może być z tobą — im więcej będziesz rozmyślał nad tym, co Jehowa dla ciebie zrobił, tym bardziej będziesz zmotywowany, żeby osiągnąć swój cel (Ps. 116:12). Zobaczmy, co pomogło siostrze z Hondurasu zrealizować cel zostania pionierką stałą. Wspomina: „Rozmyślałam o tym, jak bardzo Jehowa mnie kocha. Przyprowadził mnie do swojego ludu. Troszczy się o mnie i mnie chroni. Takie rozmyślanie umocniło moją miłość do Niego i sprawiło, że zapragnęłam podjąć służbę pionierską”.

6. Co jeszcze może wzmocnić naszą motywację?

6 Skup się na korzyściach. Zwróćmy uwagę, co pomogło wspomnianej wcześniej Erice osiągnąć jej cel związany z punktualnością. Mówi: „Zrozumiałam, ile tracę, kiedy spóźniam się na zbiórki. Ale gdy byłam wcześniej, mogłam przywitać się z braćmi i siostrami i spędzić z nimi czas. Mogłam też wysłuchać praktycznych wskazówek, które pomogły mi podnieść jakość służby i mieć z niej radość”. Erika skupiła się na korzyściach wynikających z punktualności i w końcu osiągnęła swój cel. Na jakich korzyściach ty mógłbyś się skupić? Jeśli twój cel ma związek z czytaniem Biblii czy modlitwą, pomyśl, jak zrealizowanie go umocni twoją przyjaźń z Jehową (Ps. 145:18, 19). A jeśli chcesz rozwinąć jakąś chrześcijańską cechę, pomyśl, jak poprawi to twoje relacje z innymi (Kol. 3:14). Może nawet zrobisz listę powodów, dla których chcesz osiągnąć swój cel. Mógłbyś regularnie do niej wracać. Wspomniany wcześniej Tomáš zauważa: „Im więcej mam powodów, żeby osiągnąć cel, tym większe są szanse, że się nie poddam”.

7. Co pomogło Julio i jego żonie osiągnąć ich cel?

7 Spędzaj czas z ludźmi, którzy będą cię motywować (Prz. 13:20). Zobaczmy, co pomogło Julio i jego żonie osiągnąć cel związany z poszerzeniem zakresu służby. Julio mówi: „Otaczaliśmy się przyjaciółmi, którzy zachęcali nas do realizowania naszego celu, i rozmawialiśmy o nim z nimi. Wielu z nich osiągnęło podobne cele, więc mogli nam coś podpowiedzieć. Nasi przyjaciele pytali nas, jak sobie radzimy, i zachęcali, kiedy tego potrzebowaliśmy”.

KIEDY NIE MAMY MOTYWACJI

Usilnie zmierzaj do celu (zobacz akapit 8)

8. Co mogłoby się stać, gdybyśmy zmierzali do celu tylko wtedy, kiedy czujemy się zmotywowani? (Zobacz też ilustrację).

8 Trzeba jednak realistycznie przyznać, że każdy z nas ma dni, kiedy brakuje mu motywacji. Czy to oznacza, że nie możemy wtedy pracować nad swoim celem? Nie. Wróćmy do przykładu żeglarza. Wiatr jest potężną siłą, która pcha żaglówkę do celu. Ale nasilenie wiatru bywa różne — w niektóre dni może go w ogóle nie być. Czy to oznacza, że żeglarz nie może poruszać się do przodu? Niekoniecznie. Niektóre żaglówki mają silnik, a inne wiosła. Żeglarz może je wykorzystać, żeby poruszać się w wyznaczonym kierunku. Naszą motywację można porównać do wiatru — jej poziom może się zmieniać, a czasami możemy w ogóle nie mieć motywacji, żeby pracować nad naszym celem. Gdybyśmy więc do niego zmierzali tylko wtedy, kiedy jesteśmy zmotywowani, moglibyśmy nigdy go nie zrealizować. Ale podobnie jak żeglarz znajduje inne sposoby, żeby dotrzeć do celu podróży, my też cały czas możemy pracować nad swoim celem, nawet gdy nie mamy motywacji. Może to wymagać samodyscypliny, ale rezultaty są tego warte. Zanim powiemy, co nam to ułatwi, odpowiedzmy na pytanie, które może się nasuwać.

9. Czy powinniśmy próbować osiągać cele, nawet kiedy nie mamy na to ochoty? Wyjaśnij to.

9 Jehowa chce, żebyśmy chętnie Mu służyli i mieli z tego radość (Ps. 100:2; 2 Kor. 9:7). Czy więc powinniśmy pracować nad jakimś celem duchowym, jeśli nie mamy na to ochoty? Rozważmy przykład apostoła Pawła. Powiedział on: „Trzymam w ryzach swoje ciało i prowadzę je jak niewolnika” (1 Kor. 9:25-27, przypis). Paweł zmuszał się do robienia tego, co dobre, nawet kiedy nie miał na to ochoty. Czy Jehowie podobała się jego służba? Jak najbardziej! I nagrodził go za jego wysiłki (2 Tym. 4:7, 8).

10. Co daje nam zmierzanie do celu, nawet jeśli brakuje nam motywacji?

10 Podobnie może być z nami — Jehowa cieszy się, że zmierzamy do swojego celu, nawet jeśli brakuje nam motywacji. Jest zadowolony, bo chociaż nie zawsze robimy to z miłości do tego zadania, to wie, że robimy to z miłości do Niego. I tak jak pobłogosławił Pawłowi, nas też nagrodzi za nasze wysiłki (Ps. 126:5). Kiedy zobaczymy, jak Jehowa nam błogosławi, możemy poczuć przypływ motywacji. Lucyna z Polski mówi: „Czasami nie mam ochoty pójść do służby, szczególnie gdy jestem zmęczona. Ale radość, jaką czuję po służbie, jest wspaniałą nagrodą”. Zobaczmy, co możemy zrobić, kiedy tracimy motywację.

11. Jak Jehowa może nam pomóc rozwijać panowanie nad sobą?

11 Módl się o panowanie nad sobą, czyli o umiejętność kontrolowania tego, o czym myślisz i co robisz. Mówiąc o panowaniu nad sobą, często mamy na myśli powstrzymywanie się od zła. Ale ten przymiot jest nam też potrzebny, żeby robić to, co dobre, zwłaszcza jeśli jakieś zadanie jest trudne albo jeśli brakuje nam motywacji. Pamiętaj, że panowanie nad sobą jest owocem ducha. Dlatego proś Jehowę o ducha świętego, żeby pomógł ci rozwinąć ten przymiot (Łuk. 11:13; Gal. 5:22, 23). Wspomniany wcześniej David wyjaśnia, jak pomogła mu modlitwa. Chciał, żeby jego studium osobiste było bardziej regularne. Mówi: „Prosiłem Jehowę, żeby mi pomógł rozwijać panowanie nad sobą. Z Jego pomocą udało mi się stworzyć dobry plan studium i się go trzymać”.

12. Jak zasada z Kaznodziei 11:4 odnosi się do naszych celów duchowych?

12 Nie czekaj na idealne warunki. W tym świecie prawdopodobnie nigdy nie będziemy mieć doskonałych warunków. Gdybyśmy na nie czekali, moglibyśmy nigdy nie osiągnąć naszego celu (odczytaj Kaznodziei 11:4). Brat o imieniu Dayniel mówi: „Doskonałe warunki nie istnieją. Stwarzamy sobie doskonałe warunki, kiedy po prostu zaczynamy działać”. Paul z Ugandy wspomina o jeszcze jednym powodzie, dlaczego nie powinniśmy zwlekać: „Kiedy zaczynamy działać mimo niesprzyjających okoliczności, dajemy Jehowie coś, czemu może pobłogosławić” (Malach. 3:10).

13. Jakie korzyści przynosi zastosowanie metody małych kroków?

13 Zastosuj metodę małych kroków. Może brakować nam motywacji, gdy nasz cel wydaje się trudny do osiągnięcia. Jeśli tak jest w twoim wypadku, czy możesz podzielić swój cel na mniejsze etapy? Jeśli twoim celem jest rozwijanie jakiegoś przymiotu, mógłbyś zacząć go przejawiać w drobnych sprawach. A jeśli jest on związany z przeczytaniem całej Biblii, mógłbyś zacząć od krótszych sesji czytania. Wspomniany na wstępie Tomáš nie mógł osiągnąć swojego celu, żeby przeczytać Biblię w ciągu roku. Mówi: „Dotarło do mnie, że narzuciłem sobie zbyt szybkie tempo czytania. Dlatego postanowiłem spróbować jeszcze raz, ale tym razem zaplanowałem, że codziennie będę czytał tylko kilka wersetów i nad nimi rozmyślał. Rezultat był taki, że polubiłem czytanie Biblii”. Ponieważ Tomášowi zaczęło sprawiać to więcej przyjemności, poświęcał na to więcej czasu. W końcu udało mu się przeczytać całą Biblię c.

NIE ZNIECHĘCAJ SIĘ NIEPOWODZENIAMI

14. Co może nam utrudnić osiąganie naszych celów?

14 Bez względu na to, jak bardzo byśmy byli zmotywowani czy zdyscyplinowani, mimo wszystko możemy doznawać niepowodzeń. Na przykład niespodziewane sytuacje mogą sprawić, że będziemy mieli mniej czasu na realizowanie naszego celu (Kazn. 9:11). Może też wydarzyć się coś, przez co będziemy czuć się zniechęceni i mieć mało sił (Prz. 24:10). Ponieważ jesteśmy niedoskonali, możemy popełniać błędy, przez które trudniej będzie nam osiągnąć nasz cel (Rzym. 7:23). Albo po prostu możemy czuć się zmęczeni (Mat. 26:43). Co nam pomoże nie zrażać się niepowodzeniami?

15. Czy niepowodzenie oznacza porażkę? Wyjaśnij to (Psalm 145:14).

15 Pamiętaj, że niepowodzenie nie oznacza porażki. Z Biblii wynika, że wielokrotnie możemy doświadczać problemów. Ale wynika z niej też jasno, że z pomocą Jehowy możemy je przezwyciężyć i się podnieść (odczytaj Psalm 145:14). Wspomniany wcześniej Philip tak mierzy swoje postępy: „Mój sukces nie zależy od tego, ile razy upadnę, ale od tego, ile razy z powrotem wstanę”. Cytowany wcześniej David powiedział: „Staram się patrzeć na niepowodzenia nie jak na przeszkody, ale jak na okazje, żeby pokazać Jehowie, jak bardzo Go kocham”. Możemy być pewni, że gdy mimo niepowodzeń dalej zmierzamy do celu, Jehowa wie, że chcemy Mu sprawiać radość, i cieszy się, gdy widzi nasze wysiłki.

16. Czego możemy nauczyć się z niepowodzeń?

16 Ucz się z niepowodzeń. Zastanów się, dlaczego coś ci się nie udało, i zapytaj samego siebie: „Czy mogę coś zmienić, żeby uniknąć kolejnego niepowodzenia?” (Prz. 27:12). Czasami jednak twój cel może być dla ciebie zbyt trudny do osiągnięcia, a to może wskazywać, że jest nierealistyczny. Czy uważasz, że tak jest w twoim wypadku? Jeśli tak, to jeszcze raz przeanalizuj swój cel, żeby mieć pewność, że jest dla ciebie osiągalny d. Nie myśl, że zawiedziesz Jehowę, kiedy nie uda ci się osiągnąć celu, który jest poza twoim zasięgiem (2 Kor. 8:12).

17. Dlaczego powinniśmy pamiętać o tym, co już osiągnęliśmy?

17 Pamiętaj o tym, co już osiągnąłeś. W Biblii powiedziano: „Bóg nie jest nieprawy i nie zapomni o waszej pracy” (Hebr. 6:10). Ty też o tym nie zapominaj. Rozmyślaj o tym, co już osiągnąłeś — czy to jeśli chodzi o przyjaźń z Jehową, rozmawianie o Nim z innymi czy chrzest. Skoro w przeszłości udało ci się zrobić postępy i osiągnąć cele duchowe, również obecnie możesz zmierzać do kolejnych celów i je osiągać (Filip. 3:16).

Ciesz się podróżą (zobacz akapit 18)

18. O czym powinieneś pamiętać, zmierzając do celów duchowych? (Zobacz też ilustrację).

18 Z pomocą Jehowy ty też możesz osiągnąć swój cel, podobnie jak żeglarz, który szczęśliwie dociera tam, gdzie chciał. Ale pamiętaj, że wielu żeglarzy cieszy się też samą podróżą. Kiedy więc dalej będziesz zmierzał do swojego duchowego celu, staraj się dostrzegać, jak Jehowa ci w tym pomaga i błogosławi (2 Kor. 4:7). Jeśli się nie poddasz, otrzymasz jeszcze więcej błogosławieństw (Gal. 6:9).

PIEŚŃ 126 Stójmy mocno i czuwajmy!

a Jesteśmy regularnie zachęcani, żeby wystawiać sobie cele duchowe. A co, jeśli postawiłeś sobie cel, ale trudno ci go osiągnąć? W tym artykule omówimy różne wskazówki, które pomogą ci realizować cele.

b DODATKOWE WYJAŚNIENIE: Cel duchowy może obejmować wszystko, co staramy się ulepszyć albo osiągnąć, żeby służyć Jehowie w większej mierze i sprawiać Mu radość. Na przykład możesz sobie postawić za cel rozwijanie jakiegoś chrześcijańskiego przymiotu albo popracować nad czymś, co jest związane z naszym wielbieniem Boga, między innymi nad czytaniem Biblii, studium osobistym i służbą kaznodziejską.

c Zobacz akapit 4 w artykule „Co zrobić, żeby czytanie było ciekawe?”, zamieszczonym w Strażnicy nr 1 z 2017 roku.

d Żeby dowiedzieć się więcej, zobacz artykuł „Ciesz się z własnych postępów!”, opublikowany w Strażnicy z 1 lipca 2021 roku.