ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 20

Podnośmy jakość swoich modlitw

Podnośmy jakość swoich modlitw

„Wylewajcie przed Nim swoje serca” (PS. 62:8).

PIEŚŃ 45 Myśli mojego serca

W SKRÓCIE a

Możemy regularnie zwracać się do Jehowy w modlitwie i prosić Go o wskazówki w najróżniejszych sprawach (zobacz akapit 1)

1. Do czego Jehowa zachęca swoich sług? (Zobacz też ilustrację).

 DO KOGO możemy się zwrócić, kiedy potrzebujemy wsparcia i rad? Odpowiedź jest oczywista. Możemy modlić się do Jehowy Boga. On nas do tego zachęca. Chce, żebyśmy modlili się do Niego często, „nieustannie” (1 Tes. 5:17). Możemy swodobnie się do Niego zwracać i prosić Go o wskazówki w każdej dziedzinie życia (Prz. 3:5, 6). Ponieważ Jehowa jest hojnym Bogiem, nie ustala nam granic, jeśli chodzi o to, ile razy możemy się do Niego modlić.

2. Co przeanalizujemy w tym artykule?

2 Bardzo cenimy dar modlitwy. Ale ponieważ mamy dużo obowiązków, czasami może nam być trudno znaleźć na nią czas. Możemy też uważać, że musimy ulepszyć jakość swoich modlitw. Na szczęście pomoc i zachęty znajdujemy w Słowie Bożym. W tym artykule przeanalizujemy, jak wzorem Jezusa znajdować czas na modlitwę. Zastanowimy się też, jak możemy podnosić jakość naszych modlitw, uwzględniając pięć ważnych tematów.

JEZUS ZNAJDOWAŁ CZAS NA MODLITWĘ

3. Co Jezus wiedział, jeśli chodzi o nasze modlitwy?

3 Jezus rozumiał, że nasze modlitwy dużo znaczą dla Jehowy. Na długo przed przyjściem na ziemię widział, jak jego Ojciec odpowiada na modlitwy wiernych mężczyzn i kobiet. Na przykład był przy Jehowie, gdy On odpowiadał na szczere modlitwy Anny, Dawida czy Eliasza (1 Sam. 1:10, 11, 20; 1 Król. 19:4-6; Ps. 32:5). Nic dziwnego, że Jezus uczył swoich naśladowców modlić się często i bez wahania! (Mat. 7:7-11).

4. Czego się uczymy z modlitw Jezusa?

4 Swoimi modlitwami do Jehowy Jezus ustanowił wzór dla swoich uczniów. Podczas służby na ziemi często się modlił. Musiał znajdować czas na modlitwę, ponieważ był zajęty i otoczony wieloma ludźmi (Marka 6:31, 45, 46). Wstawał wcześnie rano, żeby pomodlić się na osobności (Marka 1:35). Przynajmniej raz spędził na modlitwie całą noc przed podjęciem ważnej decyzji (Łuk. 6:12, 13). A w noc przed swoją śmiercią wielokrotnie się modlił, żeby móc sprostać największemu wyzwaniu podczas swojej ziemskiej służby (Mat. 26:39, 42, 44).

5. Jak możemy naśladować Jezusa, kiedy się modlimy?

5 Przykład Jezusa pokazuje nam, że bez względu na to, jak bardzo jesteśmy zajęci, musimy znajdować czas na modlitwę. Tak jak Jezus być może będziemy musieli zarezerwować na to czas — wstać wcześniej rano albo położyć się później spać. Jeśli tak robimy, pokazujemy Jehowie, że cenimy ten wyjątkowy dar. Siostrę o imieniu Lynne bardzo poruszyło to, czego dowiedziała się na temat modlitwy. Wspomina: „Kiedy zrozumiałam, że mogę rozmawiać z Jehową o każdej porze, pomogło mi to dostrzec w Nim bliskiego Przyjaciela i sprawiło, że chciałam ulepszać swoje modlitwy”. Pewnie czujemy się podobnie. Omówmy więc teraz pięć ważnych tematów, które możemy poruszać w naszych modlitwach.

PIĘĆ WAŻNYCH TEMATÓW, KTÓRE WARTO PORUSZAĆ W MODLITWACH

6. Co zgodnie z Objawieniem 4:10, 11 należy się Jehowie?

6 Wychwalaj Jehowę. W przejmującej wizji apostoł Jan zobaczył w niebie 24 starszych, którzy oddawali cześć Jehowie. Wysławiali Boga, mówiąc, że Jemu „należy się chwała, szacunek i moc” (odczytaj Objawienie 4:10, 11). Również wierni aniołowie mają wiele powodów, żeby wychwalać Jehowę. Przebywają z Nim w niebie i dobrze Go poznali. W tym, co robi, dostrzegają Jego piękne przymioty, a to skłania ich do wysławiania Go (Hioba 38:4-7).

7. Za co możemy wysławiać Jehowę?

7 My też powinniśmy wychwalać Jehowę w naszych modlitwach, mówiąc Mu, co w Nim podziwiamy i doceniamy. Kiedy czytasz i studiujesz Biblię, staraj się znaleźć przymioty Jehowy, które szczególnie ci się podobają (Hioba 37:23; Rzym. 11:33). Potem powiedz Mu, jakie uczucia wzbudzają w tobie te cechy. Ponadto możemy wysławiać Jehowę za to, że pomaga nam i naszej duchowej rodzinie. Cały czas się o nas troszczy i nas chroni (1 Sam. 1:27; 2:1, 2).

8. Jakie mamy powody, żeby dziękować Jehowie? (1 Tesaloniczan 5:18).

8 Dziękuj Jehowie. Mamy wiele powodów, żeby dziękować Jehowie w modlitwie (odczytaj 1 Tesaloniczan 5:18). Możemy dziękować Mu za każdą dobrą rzecz, którą mamy — przecież każdy dobry dar pochodzi od Niego (Jak. 1:17). Na przykład możemy wyrażać wdzięczność za dzieła stwórcze i za to, że ziemia jest taka piękna. Możemy też dziękować Mu za życie, rodzinę, przyjaciół i naszą nadzieję, a przede wszystkim za to, że chce się z nami przyjaźnić.

9. Dlaczego powinniśmy rozwijać wdzięczność wobec Jehowy?

9 Być może będziemy musieli zdobywać się na wysiłki, żeby rozmyślać o powodach, dla których my osobiście jesteśmy wdzięczni Jehowie. Żyjemy w świecie, w którym ludzie na ogół są niewdzięczni. Skupiają się na tym, czego chcą, a nie na tym, jak mogą okazywać wdzięczność za to, co mają. Gdyby taki sposób myślenia się nam udzielił, nasze modlitwy mogłyby się stać po prostu listą próśb. Żeby temu zapobiec, musimy dalej rozwijać i wyrażać wdzięczność za wszystko, co Jehowa dla nas robi (Łuk. 6:45).

Wyrażanie wdzięczności Jehowie może nam pomóc zachowywać wytrwałość (zobacz akapit 10)

10. Jak wdzięczność pomogła pewnej siostrze trwać pomimo problemów ze zdrowiem? (Zobacz też ilustrację).

10 Wdzięczność może nam pomóc przetrwać trudności. Rozważmy przeżycie Kyung-sook, które możemy znaleźć w Strażnicy z 15 stycznia 2015 roku. Wykryto u niej raka płuc w zaawansowanym stadium. Przyznaje: „Wiadomość o chorobie spadła na mnie jak grom — czułam, że wszystko stracone, i byłam przerażona”. Co jej pomagało radzić sobie z zaistniałą sytuacją? Wspomniała, że każdego wieczora przed pójściem spać wychodziła na dach swojego domu i głośno wymieniała w modlitwie pięć rzeczy, za które w danym dniu mogła być wdzięczna. To ją umacniało i pobudzało do wyrażania miłości Jehowie. Przekonała się, jak On wspiera swoich sług w ciężkich chwilach, i zrozumiała, że w życiu zaznajemy znacznie więcej błogosławieństw niż udręk. Podobnie jak Kyung-sook mamy wiele powodów, dla których możemy być wdzięczni Jehowie, nawet jeśli zmagamy się z jakąś próbą. Wyrażanie wdzięczności w modlitwie może nam pomóc trwać i zachowywać równowagę emocjonalną.

11. Dlaczego po powrocie Jezusa do nieba jego uczniowie potrzebowali odwagi?

11 Proś Jehowę o odwagę w służbie. Tuż przed powrotem do nieba Jezus przypomniał swoim uczniom o zadaniu świadczenia o nim „w Jerozolimie, w całej Judei, Samarii i aż do najdalszego miejsca na ziemi” (Dzieje 1:8; Łuk. 24:46-48). Wkrótce potem żydowscy przywódcy aresztowali apostołów Piotra i Jana i przyprowadzili ich przed Sanhedryn. Zakazali im głosić, a nawet im grozili (Dzieje 4:18, 21). Jak na to wszystko zareagowali Piotr i Jan?

12. Co według Dziejów 4:29, 31 zrobili uczniowie?

12 W odpowiedzi na groźby żydowskich przywódców religijnych Piotr i Jan powiedzieli: „Co jest słuszne w oczach Bożych — słuchać was czy Boga? Oceńcie sami. My jednak nie możemy przestać mówić o tym, co widzieliśmy i słyszeliśmy” (Dzieje 4:19, 20). Kiedy uczniowie zostali wypuszczeni, zwrócili się do Jehowy w modlitwie, w której skupili się na wykonywaniu Jego woli. Poprosili: „Pomóż swoim niewolnikom odważnie głosić Twoje słowo”. Jehowa odpowiedział na ich szczerą modlitwę (odczytaj Dzieje 4:29, 31).

13. Czego uczymy się z przeżycia brata o imieniu Jin-hyuk?

13 Możemy naśladować uczniów Jezusa, jeśli dalej głosimy, nawet kiedy władze świeckie nakazują nam przestać. Zastanówmy się nad przeżyciem brata o imieniu Jin-hyuk, który trafił do więzienia za odmowę służby wojskowej. W zakładzie karnym otrzymał zadanie dbania o niektórych więźniów przebywających w izolatce. Nie wolno mu było rozmawiać z nimi na tematy niezwiązane z tym zadaniem, również o Biblii. Nasz brat modlił się o odwagę i takt, żeby głosić przy każdej okazji (Dzieje 5:29). Mówi: „Jehowa odpowiedział na moje modlitwy — dodał mi odwagi i mądrości, dzięki czemu rozpocząłem wiele pięciominutowych studiów przy drzwiach cel. Potem wieczorami pisałem listy, które w ciągu dnia dawałem tym więźniom”. My też możemy być pewni, że Jehowa pomoże nam w naszej służbie. I podobnie jak Jin-hyuk możemy modlić się o odwagę i mądrość.

14. Co może nam pomóc w radzeniu sobie z problemami? (Psalm 37:3, 5).

14 Proś Jehowę o pomoc w radzeniu sobie z problemami. Wielu z nas zmaga się z chorobą, problemami emocjonalnymi, utratą kogoś bliskiego, trudną sytuacją rodzinną, prześladowaniami lub jeszcze z czymś innym. A pandemie czy wojny mogą dodatkowo utrudniać radzenie sobie z tymi problemami. Dlatego wylewaj swoje serce przed Jehową. Mów Mu o swojej sytuacji, tak jak powiedziałbyś o niej najbliższemu przyjacielowi. I bądź przekonany, że Jehowa „będzie działał na twoją rzecz” (odczytaj Psalm 37:3, 5).

15. Jak modlitwa może nam pomóc ‛wytrwale znosić ucisk’? Podaj przykład.

15 Częste modlitwy pomogą nam ‛wytrwale znosić ucisk’ (Rzym. 12:12). Jehowa wie, przez co przechodzą Jego słudzy — On „słyszy ich wołanie o pomoc” (Ps. 145:18, 19). Przekonała się o tym 29-letnia pionierka o imieniu Kristie. Niespodziewanie pojawiły się u niej poważne problemy zdrowotne. W rezultacie popadła w ciężką depresję. Później dowiedziała się, że u jej mamy zdiagnozowano śmiertelną chorobę. Kristie opowiada: „Żarliwie modliłam się do Jehowy o siły na każdy dzień. Starałam się trzymać dobrych zwyczajów duchowych, takich jak obecność na zebraniach czy studium osobiste”. Dodaje: „Modlitwa pomogła mi przetrwać najmroczniejsze chwile. Wiedziałam, że Jehowa zawsze jest przy mnie, a to było dla mnie źródłem ogromnego wsparcia. Chociaż moje problemy ze zdrowiem nie skończyły się od razu, Jehowa odpowiedział na moje modlitwy — dał mi spokojny umysł i serce”. Nigdy nie zapominajmy, że „Jehowa wie, jak ludzi, którzy są Mu oddani, uratować z próby” (2 Piotra 2:9).

Żeby opierać się pokusom, 1) módl się do Jehowy o pomoc, 2) działaj zgodnie ze swoimi modlitwami oraz 3) umacniaj swoją więź z Jehową (zobacz akapity 16 i 17)

16. Dlaczego w odpieraniu pokus potrzebujemy pomocy Jehowy?

16 Proś Jehowę o pomoc w odpieraniu pokus. Ponieważ jesteśmy niedoskonali, musimy ciągle walczyć z pokusą do robienia złych rzeczy. Szatan stara się jak najbardziej utrudnić nam tę walkę. Jednym ze sposobów, na jakie próbuje nas skalać, jest deprawująca rozrywka. Taka rozrywka może napełnić nasz umysł niemoralnymi myślami — myślami, które mogą sprawić, że w oczach Jehowy staniemy się nieczyści, i popchnąć nas do popełnienia poważnych grzechów (Marka 7:21-23; Jak. 1:14, 15).

17. Jak możemy działać zgodnie z modlitwami o to, żeby nie ulec pokusom? (Zobacz też ilustrację).

17 Potrzebujemy pomocy Jehowy, żeby pokonać pokusę do robienia tego, co złe. W modlitwie wzorcowej Jezus zawarł następującą prośbę: „Nie dopuść, żebyśmy ulegli pokusie, ale nas wyzwól od Niegodziwca” (Mat. 6:13). Jehowa chce nam pomagać, ale musimy Go prosić o taką pomoc. Musimy też działać zgodnie ze swoimi modlitwami. Możemy podjąć praktyczne działania, żeby w jak najmniejszym stopniu wystawiać się na niewłaściwe myślenie i poglądy popularne w świecie Szatana (Ps. 97:10). Możemy napełniać swój umysł zdrowymi myślami, kiedy czytamy i studiujemy Biblię. Również obecność na zebraniach i branie udziału w służbie będzie chroniło nasz sposób myślenia. A Jehowa obiecuje, że nie pozwoli, żebyśmy byli kuszeni ponad to, co możemy znieść (1 Kor. 10:12, 13).

18. Co wszyscy musimy robić, jeśli chodzi o modlitwy?

18 W tych trudnych dniach ostatnich każdy z nas musi jeszcze żarliwiej modlić się o to, żeby dochować lojalności wobec Jehowy. Każdego dnia rezerwuj sobie czas na szczerą modlitwę. Jehowa chce, żebyśmy ‛wylewali przed Nim swoje serce’ (Ps. 62:8). Wychwalaj Boga i dziękuj Mu za wszystko, co robi. Proś Go, żeby dodał ci odwagi w służbie. Błagaj Go o pomoc we wszelkich problemach i w odpieraniu pokus, które mogą cię spotkać. Nie pozwól, żeby cokolwiek powstrzymało cię od zanoszenia regularnych modlitw do Jehowy. Możemy się jednak zastanawiać, jak Jehowa odpowiada na nasze modlitwy. Rozważymy to w następnym artykule.

PIEŚŃ 42 Modlitwa sługi Bożego

a Chcemy, żeby nasze modlitwy były jak szczery list do bliskiego przyjaciela. Ale nie zawsze łatwo jest znaleźć czas na modlitwę. Czasami też nie wiemy, o co się modlić. W tym artykule omówimy te dwie ważne sprawy.