ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 13
„Kochajcie jedni drugich żarliwie”
„Kochajcie jedni drugich żarliwie, z serca” (1 PIOTRA 1:22).
PIEŚŃ 73 Miłujmy żarliwie, z serca
W SKRÓCIE *
1. Jakie wyraźne polecenie Jezus dał swoim uczniom? (Zobacz ilustrację na stronie tytułowej).
W OSTATNIĄ noc przed swoją śmiercią Jezus dał uczniom wyraźne polecenie: „Jak ja kocham was, tak wy kochajcie jedni drugich”. Następnie dodał: „Po miłości widocznej wśród was wszyscy rozpoznają, że jesteście moimi uczniami” (Jana 13:34, 35).
2. Dlaczego okazywanie miłości jest bardzo ważne?
2 Jezus powiedział, że jego uczniów będzie łatwo rozpoznać, jeśli będą naśladować jego miłość. Tak było w I wieku i tak jest dzisiaj. Dlatego to bardzo ważne, żebyśmy okazywali sobie miłość nawet w trudnych sytuacjach!
3. Co omówimy w tym artykule?
3 Okazywanie miłości może być wyzwaniem, bo wszyscy jesteśmy niedoskonali. Mimo to musimy starać się naśladować Jezusa. W tym artykule omówimy, w jaki sposób miłość pomoże nam dbać o pokój z innymi, zachowywać bezstronność i okazywać gościnność. Studiując go, zastanawiaj się: „Czego mogę się nauczyć od braci i sióstr, którzy w trudnych sytuacjach nie przestali okazywać miłości?”.
DBAJ O POKÓJ
4. Dlaczego zgodnie z Mateusza 5:23, 24 powinniśmy pogodzić się z bratem, który ma coś przeciwko nam?
4 Jezus uczył, jakie to ważne, żeby pogodzić się z bratem, który ma coś przeciwko nam (odczytaj Mateusza 5:23, 24). Podkreślił, że pokój z innymi jest niezbędny, żeby podobać się Bogu. Jehowa bardzo się cieszy, kiedy zabiegamy o dobre relacje z naszymi braćmi. Jeśli czujemy do kogoś urazę i nie staramy się przywrócić pokoju, nasza służba nie będzie miała dla Boga żadnego znaczenia (1 Jana 4:20).
5. Dlaczego pewnemu bratu było trudno przywrócić pokój?
5 Przywrócenie pokoju może nie być łatwe. Dlaczego? Zobaczmy, co spotkało Marka *. Pewien brat go skrytykował i rozpowiedział o nim złe rzeczy w zborze. Mark poczuł się urażony. Wspomina: „Nie wytrzymałem i mu to wygarnąłem”. Potem Mark tego żałował i próbował przeprosić. Ale ten brat nie chciał się pogodzić. W pierwszej chwili Mark pomyślał: „Skoro jemu nie zależy, to mnie ma zależeć?”. Jednak nadzorca obwodu zachęcił go, żeby się nie poddawał. Co zrobił Mark?
6. (a) W jaki sposób Mark próbował przywrócić pokój? (b) Jak Mark zastosował Kolosan 3:13, 14?
6 Kiedy Mark przemyślał swoje nastawienie, zrozumiał, że brakuje mu pokory i że ma zbyt wysokie mniemanie o sobie. Zdał sobie sprawę, że musi to zmienić (Kol. 3:8, 9, 12). Jeszcze raz podszedł do tego brata i pokornie przeprosił za swoje zachowanie. Pisał też do niego listy, w których go przepraszał i prosił, żeby znowu byli przyjaciółmi. Mark dawał mu nawet drobne prezenty. Niestety, brat ten nadal chował do niego urazę. Mimo to Mark był posłuszny poleceniu Jezusa, żeby kochać swojego brata i przebaczać (odczytaj Kolosan 3:13, 14). Nawet jeśli inni nie chcą się z nami pogodzić, chrześcijańska miłość pomoże nam przebaczyć i modlić się o przywrócenie pokojowych relacji (Mat. 18:21, 22; Gal. 6:9).
7. (a) Do czego zachęcił nas Jezus? (b) W jakiej trudnej sytuacji znalazła się pewna siostra?
7 Jezus zachęcił nas, żebyśmy traktowali innych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Powiedział też, żeby nie ograniczać miłości tylko do osób, które ją odwzajemniają (Łuk. 6:31-33). Na przykład co, jeśli ktoś w zborze cię unika i nawet nie chce się z tobą witać? Coś takiego nie zdarza się często, ale przeżyła to Lara. Opowiada: „Pewna siostra traktowała mnie jak powietrze, a ja nie miałam pojęcia dlaczego. Chodziłam na zebrania cała zestresowana”. Na początku Lara myślała sobie: „To nie moja wina. A poza tym inni w zborze też uważają, że ta siostra jest dziwna”.
8. Co zrobiła Lara, żeby przywrócić pokojowe relacje, i czego możemy się z tego nauczyć?
8 Lara postanowiła zrobić coś, żeby przywrócić pokojowe relacje. Pomodliła się do Jehowy i poszła porozmawiać z tą siostrą. Wyjaśniły problem, przytuliły się i pogodziły. Wydawało się, że wszystko jest w porządku. Lara opowiada: „Ale później traktowała mnie tak samo jak wcześniej. Byłam załamana”. Na początku Lara myślała, że nie będzie spokojna, póki ta siostra nie zacznie jej normalnie traktować. Ale w końcu zrozumiała, że najlepsze, co może zrobić, to okazywać jej miłość i ‛wspaniałomyślnie przebaczyć’ (Efez. 4:32 do 5:2). Lara pamiętała, że chrześcijańska miłość „nie prowadzi rachunku krzywd”. Poza tym „wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, na wszystko ma nadzieję, wszystko przetrzymuje” (1 Kor. 13:5, 7). Lara odzyskała spokój. Z czasem siostra ta zaczęła lepiej ją traktować. Jeśli kochasz braci i zabiegasz o dobre relacje z nimi, możesz być pewny, że ‛Bóg miłości i pokoju będzie z tobą’ (2 Kor. 13:11).
BĄDŹ BEZSTRONNY
9. Dlaczego zgodnie z Dziejami 10:34, 35 nie chcemy być stronniczy?
9 Jehowa nie jest stronniczy (odczytaj Dzieje 10:34, 35). Jeśli Go w tym naśladujemy, dowodzimy, że jesteśmy Jego dziećmi. Kochamy też bliźniego jak samego siebie i dbamy o dobre relacje z naszą duchową rodziną (Rzym. 12:9, 10; Jak. 2:8, 9).
10, 11. Jak pewna siostra pokonała uprzedzenia?
10 Niektórym trudno jest być bezstronnym. Zobaczmy, co się przydarzyło siostrze o imieniu Rut. Kiedy była nastolatką, osoba z innego kraju bardzo skrzywdziła jej rodzinę. Jak to wpłynęło na Rut? Przyznaje ona: „Nienawidziłam wszystkiego, co kojarzyło mi się z tym krajem. Uważałam, że wszyscy ludzie stamtąd są tacy sami, nawet bracia i siostry”. Jak Rut pokonała negatywne uczucia?
11 Rut zdała sobie sprawę, że musi walczyć z uprzedzeniami. Zaczęła czytać w Roczniku doświadczenia i sprawozdania z tego kraju. Opowiada: „Starałam się myśleć pozytywnie o ludziach tej narodowości. Dostrzegłam, że pochodzący stamtąd bracia też gorliwie służą Jehowie. Zrozumiałam, że są oni częścią naszej międzynarodowej rodziny”. Z czasem Rut doszła do wniosku, że musi robić coś więcej — okazywać miłość. Wyjaśnia: „Kiedy spotykałam braci i siostry z tego kraju, bardzo starałam się być dla nich życzliwa. Rozmawiałam z nimi i poznawałam ich bliżej”. Jaki przyniosło to efekt? Rut mówi: „W końcu pokonałam uprzedzenia”.
12. Jaki problem miała siostra o imieniu Sara?
12 Niektórzy mogą być stronniczy i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Na przykład Sara myślała, że jest bezstronna, bo nie oceniała ludzi po kolorze skóry, sytuacji finansowej czy zadaniach w organizacji. Ale przyznaje: „Dotarło do mnie, że tak naprawdę jestem stronnicza”. Dlaczego? Sara pochodziła z wykształconej rodziny i wolała towarzystwo ludzi, którzy też byli wykształceni. Kiedyś nawet powiedziała przyjacielowi: „Najbardziej lubię w zborze osoby z wykształceniem. Unikam tych, którzy go nie mają”. Nie ma wątpliwości — Sara musiała zmienić swoje nastawienie. W jaki sposób?
13. Czego uczymy się z tego, jak Sara zmieniła swoje nastawienie?
13 Nadzorca obwodu pomógł Sarze przemyśleć jej postawę. Opowiada ona: „Pochwalił mnie za wierną służbę, przemyślane komentarze i znajomość Biblii. Następnie wyjaśnił, że w parze z wiedzą powinny iść chrześcijańskie przymioty, takie jak pokora, skromność i miłosierdzie”. Sara wzięła sobie te słowa do serca. Mówi: „Uświadomiłam sobie, że najważniejsza jest miłość i życzliwość”. W rezultacie zaczęła patrzeć na braci zupełnie inaczej. Wyjaśnia: „Próbowałam dostrzegać w nich to, za co cenił ich Jehowa”. A jak jest z nami? Nigdy nie chcielibyśmy z powodu wykształcenia uważać się za lepszych od innych! Jeśli mocno kochamy wszystkich braci, nie będziemy stronniczy (1 Piotra 2:17).
BĄDŹ GOŚCINNY
14. Jak według Hebrajczyków 13:16 czuje się Jehowa, widząc naszą gościnność?
14 Jehowa bardzo ceni gościnność (odczytaj Hebrajczyków 13:16). Uważa ją za formę oddawania Mu czci, szczególnie jeśli pomagamy tym, którzy są w potrzebie (Jak. 1:27; 2:14-17). Dlatego Biblia zachęca nas: „Prześcigajcie się w okazywaniu gościnności” (Rzym. 12:13). Jeśli jesteśmy gościnni, pokazujemy, że troszczymy się o innych i że naprawdę nam na nich zależy. Jehowa się cieszy, kiedy zapraszamy kogoś na posiłek czy coś do picia albo kiedy poświęcamy mu swój czas i uwagę (1 Piotra 4:8-10). Ale są rzeczy, które mogą nam utrudniać okazywanie gościnności.
15, 16. (a) Co może powstrzymywać niektórych przed okazywaniem gościnności? (b) Co pomogło Edit przełamać się, żeby okazywać gościnność?
15 Przed okazywaniem gościnności mogą nas powstrzymywać nasze warunki, pochodzenie albo przeszłość. Zobaczmy przykład wdowy o imieniu Edit. Zanim poznała prawdę, nie była zbyt towarzyska. Poza tym uważała, że inni mają lepsze warunki do okazywania gościnności.
16 Kiedy Edit została Świadkiem Jehowy, przełamała się — starała się być gościnna. Wspomina: „Na budowę naszej Sali Królestwa przyjechało pewne małżeństwo. Starszy zapytał mnie, czy mogłabym przyjąć je do siebie na dwa tygodnie. Pomyślałam wtedy o wdowie z Sarepty i o tym, jak Jehowa ją nagrodził” (1 Król. 17:12-16). Edit zgodziła się przyjąć to małżeństwo pod swój dach. Czy Jehowa jej to wynagrodził? Opowiada: „Dwa tygodnie zamieniły się w dwa miesiące. Przez ten czas bardzo się zaprzyjaźniliśmy”. Edit zyskała też przyjaciół w zborze. Teraz jest pionierką i lubi gościć tych, z którymi współpracuje w służbie. Mówi: „Bardzo lubię dawać innym! Ale prawda jest taka, że o wiele więcej dostaję w zamian” (Hebr. 13:1, 2).
17. Co uświadomili sobie Luke i jego żona?
17 Nawet jeśli jesteśmy gościnni, czy możemy coś ulepszyć? Na przykład Luke i jego żona okazywali gościnność. Często zapraszali do siebie rodziców, krewnych, przyjaciół i nadzorcę obwodu z żoną. Ale Luke przyznaje: „Uświadomiliśmy sobie, że zapraszamy tylko bliskie nam osoby”. Co Luke i jego żona postanowili ulepszyć?
18. Dzięki czemu Luke i jego żona stali się jeszcze bardziej gościnni?
18 Luke i jego żona zrozumieli, na czym polega prawdziwa gościnność, kiedy zastanowili się nad słowami Jezusa: „Jeśli kochacie tylko tych, którzy was kochają, to na jaką nagrodę zasługujecie?” (Mat. 5:45-47). Doszli do wniosku, że powinni naśladować Jehowę, który jest szczodry dla wszystkich. Dlatego postanowili zapraszać do siebie osoby, które jeszcze u nich nie były. Luke mówi: „Każdy ma z tego radość. Wszystkich nas zbliża to do siebie i do Jehowy”.
19. Jak możemy pokazać, że jesteśmy uczniami Jezusa? Co postanowiłeś robić?
19 Omówiliśmy, jak żarliwa miłość może pomóc nam dbać o pokój z innymi, zachowywać wobec nich bezstronność i okazywać im gościnność. Musimy przezwyciężać wszelkie negatywne uczucia i kochać braci żarliwie, z serca. Dzięki temu będziemy szczęśliwi i pokażemy, że naprawdę jesteśmy uczniami Jezusa (Jana 13:17, 35).
PIEŚŃ 69 Daj mi poznać swoje drogi
^ Jezus powiedział, że miłość będzie znakiem rozpoznawczym prawdziwych chrześcijan. Dzięki niej dbamy o pokój z naszymi braćmi i siostrami, jesteśmy wobec nich bezstronni i okazujemy im gościnność. Ale nie zawsze jest to łatwe. Z tego artykułu dowiemy się, jak możemy pokazywać innym, że kochamy ich żarliwie, z serca.
^ Niektóre imiona w tym artykule zostały zmienione.
^ OPIS ILUSTRACJI: Siostra stara się przywrócić pokój. Pierwsza próba się nie powiodła, ale ona się nie poddaje. Jej wysiłki, żeby okazywać miłość, w końcu przynoszą dobre efekty.
^ OPIS ILUSTRACJI: Starszy brat czuje się odrzucony w zborze.
^ OPIS ILUSTRACJI: Siostra, która na początku miała opory przed okazywaniem gościnności, zmieniła swoje nastawienie i ma z tego radość.
STRAŻNICA (WYDANIE DO STUDIUM)