Jakie znaczenie mają dla ciebie wizje z Księgi Zachariasza
„Wróćcie do mnie (...) a ja wrócę do was” (ZACH. 1:3).
1-3. (a) W jakiej sytuacji byli Żydzi, gdy Jehowa wysłał do nich proroka Zachariasza? (b) Dlaczego Jehowa zachęcał swoich sług, żeby do Niego wrócili?
LECĄCY zwój, kobieta w pojemniku do odmierzania efy i dwie kobiety o bocianich skrzydłach — takie zaskakujące symbole zawiera Księga Zachariasza (Zach. 5:1, 7-9). Dlaczego Jehowa dał swojemu prorokowi te niezwykłe wizje? W jakiej sytuacji znajdowali się w tym czasie Żydzi? I jaką korzyść my możemy odnieść z tych wizji?
2 Rok 537 p.n.e. był dla sług Jehowy bardzo radosny. Po 70 latach niewoli zostali uwolnieni z Babilonu. Początkowo z ogromnym entuzjazmem zabrali się do przywracania prawdziwego wielbienia w Jerozolimie. W roku 536 położono już fundament świątyni. Z tej okazji „lud głośno wykrzykiwał, a głos ten słychać było bardzo daleko” (Ezd. 3:10-13). Jednak wkrótce to przedsięwzięcie budowlane spotkało się ze sprzeciwem. Żydzi zniechęcili się z powodu wielu różnych trudności i przestali odbudowywać świątynię. Zajęli się dbaniem o swoje domy i pola. Szesnaście lat później budowa nadal stała w miejscu. Należało przypomnieć Żydom, że powinni wrócić do Jehowy i przestać skupiać się na swoich sprawach. Jehowa chciał, żeby znowu zaczęli Mu służyć odważnie i z całego serca.
3 W 520 roku Bóg wysłał proroka Zachariasza, żeby przypomnieć Żydom, dlaczego wyzwolił ich z Babilonu. Już samo imię proroka, które znaczy „Jehowa pamiętał”, mogło im uświadamiać, że chociaż oni zapomnieli, co Jehowa dla nich zrobił, On cały czas o nich pamięta (odczytaj Zachariasza 1:3, 4). Życzliwie ich upewnił, że pomoże im wznowić czyste wielbienie, ale jednocześnie stanowczo ostrzegł, że nie będzie tolerował służby pełnionej sercem połowicznym. Zobaczmy, jak pobudził ich do działania za pomocą szóstej i siódmej wizji zapisanych w Księdze Zachariasza. Zastanówmy się też, jakie wnioski możemy z nich wyciągnąć dla siebie.
WYROK BOŻY ZA KRADZIEŻ
4. Co Zachariasz zobaczył w szóstej wizji i jakie znaczenie ma to, że zwój był zapisany po obu stronach? (Zobacz ilustrację tytułową numer 1).
4 Piąty rozdział Księgi Zachariasza rozpoczyna się niespotykaną wizją (odczytaj Zachariasza 5:1, 2). Prorok widzi lecący zwój, który ma około dziewięciu metrów długości i czterech i pół metra szerokości. Jest rozwinięty, żeby można było z niego czytać. Zawiera wyrok zapisany po obu stronach (Zach. 5:3). Ponieważ zwykle pisano tylko po jednej stronie, obustronne zapisanie zwoju mogło wskazywać na duże znaczenie i powagę zawartego w nim orędzia.
5, 6. Co Jehowa sądzi o kradzieży?
5 Odczytaj Zachariasza 5:3, 4. Wszyscy ludzie odpowiadają przed Jehową za swoje postępowanie — tym bardziej osoby noszące Jego imię. Ci, którzy kochają Boga, wiedzą, że jakakolwiek forma kradzieży znieważa Jego imię (Prz. 30:8, 9). Bez względu na motyw kradzieży i okoliczności, które mogłyby ją usprawiedliwić, złodziej stawia swoje pragnienie ponad Jehowę, bo przywiązuje zbyt dużą wagę do rzeczy materialnych. Pomniejsza znaczenie prawa Bożego i lekceważy Jehowę oraz Jego imię.
6 Czy zauważyłeś, że w Księdze Zachariasza 5:3, 4 powiedziano: „Przekleństwo (...) wejdzie do domu złodzieja (...) i zamieszka w jego domu, i zniszczy go”? Nic nie powstrzyma surowego wyroku Bożego — żadne kraty ani zasuwy. Dostanie się on do każdej kryjówki, żeby odsłonić złe postępowanie wśród sług Jehowy. Nawet jeśli komuś udało się ukryć kradzież przed władzami, pracodawcą, starszymi czy rodzicami, nie ukryje jej przed Bogiem. Jehowa gwarantuje, że każda kradzież wyjdzie na jaw (Hebr. 4:13). Bardzo się cieszymy, że możemy przebywać wśród osób, które ‛we wszystkim pragną postępować uczciwie’ (Hebr. 13:18).
7. Czego uczymy się z wizji przedstawiającej lecący zwój?
7 Każda kradzież obraża Jehowę. Uważamy to za zaszczyt, że możemy żyć zgodnie z wysokimi normami moralnymi Boga i postępować tak, żeby nie przynosić hańby Jego imieniu. W ten sposób unikniemy wyroku, który wykona On na osobach świadomie łamiących Jego prawo.
DOTRZYMUJ SŁOWA „DZIEŃ PO DNIU”
8-10. (a) Co to jest przysięga? (b) Jaką przysięgę złamał Sedekiasz?
8 Kolejna część orędzia zapisanego na lecącym zwoju zawiera ostrzeżenie skierowane do tych, którzy ‛fałszywie przysięgają, powołując się na imię’ Boże (Zach. 5:4). Przysięga to uroczyste zapewnienie o prawdziwości tego, co się mówi, lub zobowiązanie się do zrobienia albo zaniechania czegoś.
9 Złożenie przysięgi z powołaniem się na imię Jehowy to bardzo poważna sprawa. Pokazuje to przykład ostatniego króla, który sprawował władzę w Jerozolimie. Sedekiasz przysiągł na imię Boże, że będzie lojalnym wasalem króla Babilonu. Jednak nie dotrzymał słowa. Dlatego Jehowa wydał na niego wyrok. Powiedział: „Umrze w Babilonie, w siedzibie króla, który go uczynił władcą, ponieważ zlekceważył swą przysięgę i ponieważ złamał swoje przymierze z nim” (Ezech. 17:16, KUL).
10 Król Sedekiasz powinien dotrzymać danego słowa ze względu na Jehowę — ponieważ przysiągł z powoływaniem się na Jego imię (2 Kron. 36:13). Jednak zwrócił się do Egiptu z prośbą o pomoc w uwolnieniu się spod dominacji Babilonu, co i tak nie przyniosło spodziewanych efektów (Ezech. 17:11-15, 17, 18).
11, 12. (a) Która ze składanych przez nas obietnic jest najważniejsza? (b) Jak oddanie się Bogu powinno wpływać na nasze życie?
11 Jehowa słucha również naszych obietnic i traktuje je bardzo poważnie. Żeby zyskać Jego uznanie, musimy ich dotrzymywać (Ps. 76:11). Najważniejszą ze składanych przez nas obietnic jest oddanie się Bogu. To uroczysta przysięga, że będziemy Mu bezwarunkowo służyć.
12 Jak możemy żyć zgodnie ze swoim oddaniem? Kiedy przechodzimy próby — mniejsze i większe — chcemy dowodzić, że poważnie podchodzimy do obietnicy wysławiania Jehowy „dzień po dniu” (Ps. 61:8). Na przykład jeśli w pracy lub w szkole ktoś próbuje z nami flirtować, to czy ‛znajdujemy upodobanie w drogach Jehowy’ i odrzucamy takie wyrazy zainteresowania? (Prz. 23:26). A jeśli żyjemy w domu podzielonym pod względem religijnym, to czy prosimy Jehowę, żeby pomógł nam przejawiać chrześcijańskie przymioty, nawet jeśli nikt z naszej rodziny nie zdobywa się na taki wysiłek? Czy każdego dnia zwracamy się do naszego niebiańskiego Ojca w modlitwie i dziękujemy Mu za Jego miłość i kierownictwo? Czy rezerwujemy czas na codzienne czytanie Biblii? Przecież właśnie to obiecaliśmy Jehowie. W grę wchodzi nasze posłuszeństwo. Pełen udział w wielbieniu Boga dowodzi, że Go kochamy i że naprawdę jesteśmy Mu oddani — to nasza droga życiowa, a nie zwykła formalność. Dotrzymywanie złożonej przez nas obietnicy służy naszemu dobru, bo lojalność zapewni nam bezpieczną przyszłość (Powt. Pr. 10:12, 13).
13. Jakie wnioski możemy wyciągnąć z szóstej wizji opisanej przez Zachariasza?
13 Szósta wizja z Księgi Zachariasza uświadomiła nam, że osoby, które kochają Jehowę, nie dopuszczają się kradzieży ani nie składają fałszywych obietnic. Zobaczyliśmy też, że Jehowa nie wyrzekł się Żydów pomimo ich błędów. Rozumiał, z czym muszą się zmagać, żyjąc otoczeni przez wrogów. Swoim przykładem pokazał nam, że powinniśmy zawsze dotrzymywać obietnic. I jest gotowy nam w tym pomagać. Jak? Między innymi dał nam nadzieję, że niedługo usunie z ziemi wszelką niegodziwość. Następna wizja, którą otrzymał Zachariasz, stanowi gwarancję, że tak się stanie.
NIEGODZIWOŚĆ „ZŁOŻONA NA WŁAŚCIWYM DLA NIEJ MIEJSCU”
14, 15. (a) Co Zachariasz zobaczył w siódmej wizji? (Zobacz ilustrację tytułową numer 2). (b) Co wyobraża kobieta we wnętrzu efy i dlaczego zostaje w niej zamknięta?
14 Po tym, jak Zachariasz zobaczył lecący zwój, anioł każe mu ‛podnieść oczy’. Co widzi w siódmej wizji? Średniej wielkości pojemnik do odmierzania efy (odczytaj Zachariasza 5:5-8). Jest on przykryty „okrągłą ołowianą pokrywą”. Kiedy pokrywa zostaje podniesiona, Zachariasz dostrzega, że „we wnętrzu efy siedzi jakaś niewiasta”. Anioł wyjaśnia, że to „Niegodziwość”. Wyobraź sobie przerażenie proroka, kiedy widzi, że ta kobieta stara się stamtąd wydostać! Anioł szybko wrzuca ją z powrotem do pojemnika i szczelnie zamyka go ołowianą pokrywą. Co to oznacza?
15 Ta część wizji podkreśla, że Jehowa nie będzie tolerował niegodziwości pośród swoich sług. Zadba, żeby została szybko usunięta (1 Kor. 5:13). Mamy pewność, że tak będzie, bo anioł natychmiast zamknął pojemnik ołowianą pokrywą.
16. (a) Co się dzieje z efą? (Zobacz ilustrację tytułową numer 3). (b) Dokąd kobiety o bocianich skrzydłach zabierają efę?
16 Następnie pojawiają się dwie kobiety o potężnych bocianich skrzydłach (odczytaj Zachariasza 5:9-11). Jakże różnią się one od kobiety zamkniętej w efie! Zbliżają się do pojemnika i go podnoszą. Dokąd zabierają „Niegodziwość”? Do „ziemi Szinear”, czyli Babilonu. Ale dlaczego właśnie tam?
17, 18. (a) Dlaczego ziemia Szinear to właściwe miejsce dla „Niegodziwości”? (b) Jaki mamy obowiązek?
17 Z punktu widzenia Żydów żyjących w czasach Zachariasza ziemia Szinear była właściwym miejscem, żeby umieścić tam „Niegodziwość”. Babilon rzeczywiście był wtedy pełen niegodziwości, przesycony niemoralnością i bałwochwalstwem. Prorok i jego rodacy dobrze o tym wiedzieli, bo dorastali w tym mieście i musieli każdego dnia przeciwstawiać się pogańskim wpływom. Ta wizja z pewnością przyniosła im ogromne pokrzepienie — była gwarancją, że Jehowa nie pozwoli skalać czystego wielbienia.
18 Poza tym wizja przypominała Żydom, że oni też mają obowiązek dbać o czystość wielbienia Boga. Słudzy Jehowy nie mogą dopuścić, żeby niegodziwość wślizgnęła się do zboru. Skoro Jehowa zaprosił nas do swojej organizacji, gdzie korzystamy z ochrony i miłości, powinniśmy dbać o jej czystość. Czy naprawdę staramy się to robić? W naszym duchowym raju nie ma miejsca na żadną formę niegodziwości.
CZYSTY LUD PRZYNOSI CHWAŁĘ JEHOWIE
19. Co oznaczają dla nas niezwykłe wizje opisane przez Zachariasza?
19 Szósta i siódma wizja z Księgi Zachariasza to trzeźwiące ostrzeżenie dla osób, które trwają w nieuczciwym postępowaniu. To przypomnienie, że Jehowa nie toleruje niegodziwości. Prawdziwi czciciele Boga muszą szczerze nienawidzić zła. Wizje te są też życzliwym zapewnieniem od naszego niebiańskiego Ojca, że jeśli zabiegamy o Jego uznanie i ochronę, nie dosięgnie nas Jego wyrok. Przeciwnie, On chętnie nam pobłogosławi. Możemy być pewni, że mimo wszechobecnej niegodziwości z Jego pomocą zachowamy czystość. Nasze wysiłki bez wątpienia nie pójdą na marne! Ale skąd wiemy, że prawdziwe wielbienie przetrwa w tym bezbożnym świecie? Jaką mamy gwarancję, że w miarę zbliżania się wielkiego ucisku Jehowa będzie chronił swoją organizację? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w następnym artykule.
STRAŻNICA (WYDANIE DO STUDIUM)