ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 43
Bądź oddany wyłącznie Jehowie
„Jehowa to Bóg wymagający wyłącznego oddania” (NAHUMA 1:2).
PIEŚŃ 59 Jesteśmy oddani Bogu
W SKRÓCIE *
1. Dlaczego Jehowa zasługuje na nasze wyłączne oddanie?
PONIEWAŻ Jehowa jest naszym Stwórcą i Życiodawcą, powinniśmy być oddani wyłącznie Jemu (Obj. 4:11). Ale grozi nam pewne niebezpieczeństwo — chociaż kochamy i szanujemy Jehowę, inne rzeczy mogą próbować zająć w naszym życiu miejsce, które należy się tylko Jemu. Musimy zdawać sobie sprawę, jak może do tego dojść. Najpierw jednak przypomnijmy sobie, czym jest wyłączne oddanie.
2. Co będziemy robić zgodnie z Wyjścia 34:14, jeżeli jesteśmy oddani wyłącznie Jehowie?
2 W znaczeniu biblijnym oddanie dla Boga oznacza głęboką miłość do Niego. Kiedy jesteśmy oddani wyłącznie Jehowie, wielbimy tylko Jego. Nie pozwalamy nikomu ani niczemu zająć w naszym sercu miejsca, które Mu się należy (odczytaj Wyjścia 34:14).
3. Dlaczego nasze oddanie dla Jehowy nie jest ślepe?
3 Nasze oddanie dla Jehowy nie jest ślepe. Dlaczego? Bo wynika z tego, czego się o Nim dowiedzieliśmy. Podziwiamy Jego piękne przymioty. Wiemy, co Mu się podoba, a co nie, i się z tym zgadzamy. Rozumiemy zamierzenie Jehowy i dlatego żyjemy zgodnie z Jego wymaganiami. Czujemy się zaszczyceni, że możemy być Jego przyjaciółmi (Ps. 25:14). Wszystko, czego się dowiadujemy o naszym Stwórcy, przybliża nas do Niego (Jak. 4:8).
4. (a) Czym posługuje się Diabeł, żeby osłabić nasze oddanie dla Jehowy? (b) Co przeanalizujemy w tym artykule?
4 Diabeł posługuje się światem znajdującym się pod jego kontrolą i wykorzystuje nasze naturalne pragnienia oraz cielesne słabości (Efez. 2:1-3; 1 Jana 5:19). Jego celem jest rozbudzenie w nas miłości do różnych rzeczy, żebyśmy nie kochali Jehowy całym sercem. Omówmy dwie metody, którymi się posługuje. Stara się nas zwieść, żebyśmy zabiegali o bogactwo i wybierali szkodliwą rozrywkę.
WYSTRZEGAJ SIĘ MIŁOŚCI DO PIENIĘDZY
5. Dlaczego musimy uważać, żeby nie rozwinąć w sobie miłości do pieniędzy?
5 To zrozumiałe, że każdy z nas chce mieć pod dostatkiem jedzenia, odpowiednie ubranie i godne miejsce do życia. Musimy jednak wystrzegać się rozbudzania miłości do pieniędzy. Wielu ludzi należących do świata Szatana kocha pieniądze i rzeczy, które można za nie kupić (2 Tym. 3:2). Jezus wiedział, że jego naśladowcom też grozi takie niebezpieczeństwo. Dlatego ostrzegł: „Nikt nie może być niewolnikiem dwóch panów, bo albo jednego będzie nienawidzić, a drugiego kochać, albo do jednego przylgnie, a drugim wzgardzi. Nie możecie być niewolnikami Boga i Pieniądza” (Mat. 6:24). Osoba, która oddaje cześć Jehowie i jednocześnie poświęca zbyt dużo czasu i sił na zdobywanie pieniędzy, w pewnym sensie próbuje służyć dwóm panom. Nie oddaje wtedy Jehowie wyłącznej czci.
6. Czego możemy się nauczyć ze słów Jezusa skierowanych do zboru w Laodycei?
6 Pod koniec I wieku n.e. członkowie zboru w Laodycei przechwalali się: „Jestem bogaty i zdobyłem bogactwo, i w ogóle nic nie potrzebuję”. Ale w oczach Jehowy i Jezusa byli ‛nieszczęśni i godni politowania, biedni, ślepi i nadzy’. Jezus udzielił im rady nie dlatego, że byli bogaci, ale dlatego, że miłość do bogactwa niszczyła ich relacje z Jehową (Obj. 3:14-17). Jeżeli zauważamy, że w naszym sercu rozwija się pragnienie wzbogacenia się, musimy szybko skorygować sposób myślenia (1 Tym. 6:7, 8). Jeśli tego nie zrobimy, nasze serce będzie podzielone i Jehowa nie będzie akceptował naszego sposobu oddawania Mu czci. On „wymaga wyłącznego oddania” (Powt. Pr. 4:24). Jak moglibyśmy stracić zrównoważone podejście do pieniędzy?
7-9. Czego się uczysz z przeżyć Davida?
7 Weź pod uwagę przykład Davida, pracowitego starszego, który mieszka w Stanach Zjednoczonych. Sam powiedział o sobie, że był bardzo zaangażowanym pracownikiem. Otrzymał awans i uznawano go za jednego z najlepszych fachowców w jego branży w całym kraju. Mówi: „Wtedy uważałem, że to dowód błogosławieństwa Jehowy”. Ale czy rzeczywiście tak było?
8 David zaczął dostrzegać, że jego praca ma negatywny wpływ na jego relacje z Jehową. Wspomina: „Na zebraniach, a nawet w służbie myślałem o problemach w pracy. Zarabiałem mnóstwo pieniędzy, ale byłem coraz bardziej zestresowany i zaczęło cierpieć na tym moje małżeństwo”.
9 David zrozumiał, że musi przeanalizować swoje priorytety. Mówi: „Podjąłem nieodwołalną decyzję”. Chciał zmienić godziny pracy i przedstawił swoją propozycję pracodawcom. Z jakim skutkiem? Został zwolniony. Jak na to zareagował? Opowiada: „Następnego dnia wypełniłem wniosek do pomocniczej służby pionierskiej”. Żeby się utrzymać, razem z żoną podjęli pracę polegającą na sprzątaniu budynków. Niedługo potem David został pionierem stałym, a z czasem dołączyła do niego jego żona. Sprzątanie jest postrzegane przez wielu ludzi jako mało prestiżowe zajęcie, ale dla nich rodzaj pracy nie ma większego znaczenia. Chociaż ich dochód zmniejszył się dziesięciokrotnie, każdego miesiąca mają wystarczającą ilość pieniędzy, żeby pokryć swoje wydatki. Chcą dać Jehowie to, co mają najlepszego, i przekonali się, że On troszczy się o osoby, które stawiają sprawy Królestwa na pierwszym miejscu (Mat. 6:31-33).
10. Jak możemy strzec swojego serca?
10 Bez względu na to, czy mamy mało, czy dużo pod względem materialnym, musimy strzec swojego serca. Jak? Nie rozwijajmy miłości do bogactwa. I nie pozwalajmy, żeby praca zawodowa zajmowała w naszym życiu ważniejsze miejsce niż służba dla Jehowy. Jak możesz sprawdzić, czy nie jest tak w twoim wypadku? Możesz zadać sobie pewne pytania: „Czy często myślę o pracy, kiedy jestem na zebraniu albo w służbie kaznodziejskiej? Czy ciągle martwię się, jak zabezpieczyć się finansowo na przyszłość? Czy pieniądze i rzeczy materialne są przyczyną problemów w moim małżeństwie? Czy podjąłbym się pracy, która nie jest szanowana przez innych, gdyby umożliwiała mi spędzanie większej ilości czasu w służbie?” (1 Tym. 6:9-12). Analizując te pytania, pamiętaj, że Jehowa nas kocha, a osobom, które są Mu oddane, daje obietnicę: „Nigdy cię nie pozostawię i nigdy cię nie porzucę”. Dlatego apostoł Paweł napisał: „Niech wasze życie będzie wolne od miłości do pieniędzy” (Hebr. 13:5, 6).
MĄDRZE WYBIERAJ ROZRYWKĘ
11. Jaki wpływ może mieć na człowieka rozrywka?
11 Jehowa chce, żebyśmy cieszyli się życiem, a rozrywka może się do tego przyczyniać. W Słowie Bożym powiedziano nawet, że „nie ma nic lepszego, niż jeść i pić, i czerpać zadowolenie ze swojej ciężkiej pracy” (Kazn. 2:24). Jednak większość dostępnej rozrywki może mieć na nas negatywny wpływ. Obniża normy moralne, zachęcając ludzi do tolerowania, a nawet kochania rzeczy, które Biblia potępia.
12. Dlaczego zgodnie z 1 Koryntian 10:21, 22 powinniśmy ostrożnie wybierać rozrywkę?
12 Ponieważ chcemy czcić wyłącznie Jehowę, nie możemy jeść jednocześnie ze „stołu Jehowy” i ze „stołu demonów” (odczytaj 1 Koryntian 10:21, 22). Jedzenie z kimś posiłku jest często oznaką przyjaźni. Jeśli wybieramy rozrywkę, która zachęca do przemocy, okultyzmu lub zaspokajania cielesnych pragnień, na przykład do niemoralności, w gruncie rzeczy wspólnie z wrogami Boga jemy przygotowany przez nich posiłek. W rezultacie nie tylko wyrządzamy krzywdę sobie, ale też niszczymy naszą przyjaźń z Jehową.
13, 14. Dlaczego zgodnie z Jakuba 1:14, 15 musimy uważać na to, czym karmimy swój umysł? Zilustruj to przykładem.
13 Pod jakim względem rozrywka przypomina jedzenie? Kiedy jemy, możemy decydować o tym, co włożymy do ust. Ale kiedy już coś połkniemy, nasz organizm w naturalny sposób przyswaja sobie to, co zjedliśmy. Dzięki dobrej diecie możemy być zdrowsi, a kiepska nam zaszkodzi. Skutki nie będą widoczne od razu, tylko z czasem.
14 Podobnie jest z rozrywką — mamy kontrolę nad tym, co trafia do naszego umysłu. Potem włączają się automatyczne procesy i przyswojone treści mają wpływ na nasz umysł i serce. Zdrowa rozrywka może dodawać nam sił, a nieodpowiednia wyrządzać szkodę (odczytaj Jakuba 1:14, 15). Skutki szkodliwej rozrywki nie muszą być widoczne od razu, ale są nieuniknione. Dlatego Biblia nas ostrzega: „Nie dajcie się wprowadzić w błąd: Bóg nie da się z siebie naśmiewać. Co ktoś sieje, to będzie zbierać. Kto sieje z myślą o swoim ciele, ten z powodu ciała zbierze zgubę” (Gal. 6:7, 8). Jakie to ważne, żeby wystrzegać się każdej formy rozrywki, która promuje to, czego Jehowa nienawidzi! (Ps. 97:10).
15. Jaki wspaniały prezent dostaliśmy od Jehowy?
15 Wielu sług Jehowy z przyjemnością ogląda telewizję internetową JW Broadcasting®. Siostra o imieniu Marilyn opowiada: „JW Broadcasting pomaga mi rozwijać pozytywne myślenie i wiem, że wszystko, co w niej oglądam, jest odpowiednie. Kiedy czuję się samotna albo zniechęcona, szukam jakiegoś budującego przemówienia albo nagrania z porannego programu duchowego. Dzięki temu przybliżam się do Jehowy i Jego organizacji. Ta telewizja całkowicie zmieniła moje życie”. Czy korzystasz z tego daru od Jehowy? Poza comiesięcznym programem w naszej telewizji można znaleźć wiele dostępnych na życzenie nagrań audio i wideo, w tym pokrzepiające piosenki.
16, 17. Dlaczego musimy kontrolować czas spędzany na rozrywce i jak możemy to robić?
16 Musimy nie tylko zwracać uwagę na rodzaj rozrywki, ale też na ilość czasu, jaką na nią poświęcamy. Jeśli tego nie robimy, możemy zacząć spędzać na niej więcej czasu niż na służbie dla Jehowy. Niektórym ciężko jest to kontrolować. Osiemnastoletnia Abigail mówi: „Oglądanie telewizji pomaga mi zrelaksować się po pracowitym dniu. Ale jeśli tego nie kontroluję, spędzam przed ekranem całe godziny”. Młody brat o imieniu Samuel powiedział: „Zdałem sobie sprawę, że mnóstwo czasu tracę na oglądaniu filmików w Internecie. Zaczynam od jednego i zanim się zorientuję, mijają trzy — cztery godziny”.
17 Jak możesz kontrolować czas poświęcany na rozrywkę? Ustal, ile właściwie czasu na niej spędzasz. Możesz zrobić tygodniowy test: zapisuj w kalendarzu, ile zajmuje ci oglądanie telewizji, przeglądanie Internetu i gry elektroniczne. Jeżeli widzisz, że zabiera ci to za dużo czasu, spróbuj stworzyć plan. Najpierw zarezerwuj czas na rzeczy ważniejsze, a potem na rozrywkę. Następnie poproś Jehowę, żeby pomógł ci trzymać się tego planu. Dzięki temu będziesz miał czas i energię na osobiste studium Biblii, rodzinne wielbienie, zebrania chrześcijańskie oraz służbę kaznodziejską. I wtedy również rozrywka sprawi ci jeszcze większą przyjemność.
POZOSTAŃ CAŁKOWICIE ODDANY JEHOWIE
18, 19. Jak możemy pokazać, że jesteśmy oddani wyłącznie Jehowie?
18 Po tym, jak apostoł Piotr napisał w swoim liście o końcu szatańskiego systemu i nadejściu nowego świata, dodał: „Kochani, ponieważ oczekujecie tych rzeczy, róbcie wszystko, co możecie, by na koniec Bóg zobaczył, że jesteście niesplamieni i nieskalani i że zachowujecie pokój” (2 Piotra 3:14). Kiedy jesteśmy posłuszni temu poleceniu i robimy, co możemy, żeby pozostać czyści moralnie i duchowo, dowodzimy, że jesteśmy całkowicie oddani Jehowie.
19 Szatan i jego system rzeczy będzie nas dalej zachęcał do zmiany priorytetów (Łuk. 4:13). Ale bez względu na to, co by się działo, nie pozwolimy, żeby ktokolwiek albo cokolwiek zajęło miejsce Jehowy w naszym sercu. Jesteśmy zdecydowani dawać Jehowie to, na co tylko On zasługuje — nasze wyłączne oddanie!
PIEŚŃ 91 Bóg Jehowa — mój Przyjaciel i mój Ojciec
^ Oddaliśmy swoje życie Jehowie. Ale czy rzeczywiście jesteśmy oddani wyłącznie Jemu? Możemy to pokazać podejmowanymi decyzjami. Żeby ocenić, w jakim stopniu jesteśmy oddani Bogu, przeanalizujmy dwie dziedziny życia.
^ OPIS ILUSTRACJI: Nie chcielibyśmy jeść potrawy przyrządzonej w brudnej kuchni, żeby się nie zatruć. Dlaczego więc mielibyśmy wybierać rozrywkę skażoną przemocą, okultyzmem czy niemoralnością?
STRAŻNICA (WYDANIE DO STUDIUM)