ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 40

Bądź zajęty w ostatnich dniach „dni ostatnich”

Bądź zajęty w ostatnich dniach „dni ostatnich”

„Bądźcie niezłomni, niewzruszeni, zawsze bardzo zajęci dziełem Pańskim” (1 KOR. 15:58).

PIEŚŃ 141 Szukajmy przyjaciół pokoju

W SKRÓCIE *

1. Co nas przekonuje, że żyjemy w „dniach ostatnich”?

 CZY urodziłeś się po roku 1914? Jeśli tak, to cały czas żyjesz w „dniach ostatnich” obecnego systemu rzeczy (2 Tym. 3:1). Każdy z nas słyszy o wydarzeniach, które zgodnie z zapowiedzią Jezusa miały rozegrać się w tym okresie. Obejmują one wojny, niedobory żywności, trzęsienia ziemi, epidemie, wzrost bezprawia i prześladowania sług Jehowy (Mat. 24:3, 7-9, 12; Łuk. 21:10-12). Widzimy też, że ludzie zachowują się w sposób zapowiedziany przez apostoła Pawła (zobacz ramkę „ Jacy ludzie są obecnie”). Nie mamy więc wątpliwości, że żyjemy „pod koniec dni” (Mich. 4:1).

2. Na jakie pytania musimy znaleźć odpowiedź?

2 Od roku 1914 minęło już sporo czasu, dlatego z pewnością są to już ostatnie dni „dni ostatnich”. A skoro koniec jest tak bliski, musimy poznać odpowiedź na ważne pytania: Co ma się wydarzyć pod koniec „dni ostatnich”? I czym zgodnie z wolą Jehowy powinniśmy być teraz zajęci?

CO MA SIĘ WYDARZYĆ POD KONIEC „DNI OSTATNICH”?

3. Co ogłoszą narody zgodnie z proroctwem z 1 Tesaloniczan 5:1-3?

3 Odczytaj 1 Tesaloniczan 5:1-3. Paweł pisze tu o „dniu Jehowy”. W tym kontekście chodzi o okres, który zacznie się od ataku na „Babilon Wielki”, czyli na ogólnoświatowe imperium religii fałszywej (Obj. 16:14, 16; 17:5). Tuż przed rozpoczęciem się tego „dnia” narody ogłoszą „pokój i bezpieczeństwo”. Światowi przywódcy czasami używają podobnych określeń, kiedy mówią o poprawie stosunków między państwami *. Ale ogłoszenie „pokoju i bezpieczeństwa” opisane w Biblii będzie czymś innym. Dlaczego? Kiedy to się stanie, ludzie będą myśleć, że dzięki przywódcom świat stał się bezpieczniejszym miejscem. Ale w rzeczywistości rozpocznie się „wielki ucisk” i „spadnie na nich nagła zagłada” (Mat. 24:21).

Nie daj się wprowadzić w błąd, gdy narody ogłoszą „pokój i bezpieczeństwo” (zobacz akapity 3-6) *

4. (a) Czego jeszcze nie wiemy o ogłoszeniu „pokoju i bezpieczeństwa”? (b) Co już wiemy?

4 Pewne fakty dotyczące ogłoszenia „pokoju i bezpieczeństwa” są nam znane. Jednak niektórych rzeczy nie wiemy — na przykład jak do niego dojdzie ani jak zostanie przekazane. Nie wiemy, czy będzie to jedna deklaracja, czy raczej seria oświadczeń. Bez względu na to, w jaki sposób to się stanie, wiemy jedno: Nie możemy dać się oszukać, że światowi przywódcy potrafią zaprowadzić na świecie pokój. To ogłoszenie ma być znakiem, że zaraz zacznie się „dzień Jehowy” — przecież na nie właśnie czekamy.

5. Jak zgodnie z 1 Tesaloniczan 5:4-6 możemy się przygotować na dzień Jehowy?

5 Odczytaj 1 Tesaloniczan 5:4-6. Z zachęty Pawła dowiadujemy się, jak możemy się przygotować na dzień Jehowy. ‛Nie możemy już spać jak pozostali’. Musimy czuwać. Na przykład powinniśmy uważać, żeby nie angażować się w sprawy polityczne. Gdybyśmy nie zachowali neutralności, stalibyśmy się „częścią świata” (Jana 15:19). Wiemy, że tylko Królestwo Boże jest w stanie zaprowadzić trwały pokój.

6. W czym chcemy pomóc innym i dlaczego?

6 Musimy nie tylko sami być czujni, ale też pomagać innym, żeby obudzili się z duchowego snu i przygotowali na nadchodzące wydarzenia. Pamiętajmy, że kiedy rozpocznie się wielki ucisk, będzie już za późno na to, żeby ludzie zaczęli służyć Jehowie. Dlatego zadanie głoszenia jest teraz tak pilne! *

GORLIWIE GŁOŚ

Kiedy głosimy, informujemy ludzi, że tylko Królestwo Boże może zaprowadzić prawdziwy pokój i bezpieczeństwo (zobacz akapity 7-9)

7. Czego Jehowa od nas obecnie oczekuje?

7 Jehowa oczekuje, że w krótkim czasie, który pozostał do Jego „dnia”, będziemy gorliwie głosić. Powinniśmy być „zawsze bardzo zajęci dziełem Pańskim” (1 Kor. 15:58). Jezus zapowiedział, czym się będziemy zajmować. Kiedy wymieniał elementy znaku dni ostatnich, dodał: „Najpierw wszystkim narodom musi być głoszona dobra nowina” (Marka 13:4, 8, 10; Mat. 24:14). Tylko pomyśl: za każdym razem, kiedy wyruszasz do służby, masz udział w spełnianiu tego proroctwa!

8. Jak rozwija się dzieło głoszenia?

8 Jak rozwija się dzieło głoszenia? Postęp jest widoczny z roku na rok. Wspomnijmy chociażby o wzroście liczby głosicieli Królestwa na świecie w dniach ostatnich. W roku 1914 było ich 5155 w 43 krajach. Obecnie jest ich jakieś 8,5 miliona w 240 krajach. Mimo to nasza praca jeszcze się nie skończyła. Musimy nadal mówić innym, że tylko Królestwo Boże może rozwiązać problemy ludzkości (Ps. 145:11-13).

9. Dlaczego musimy nadal głosić?

9 Dzieło głoszenia dobrej nowiny nie zostanie zakończone, dopóki nie zdecyduje o tym Jehowa. Ile czasu zostało ludziom na poznanie Jehowy i Jezusa? (Jana 17:3). Nie wiemy. Ale wiemy, że przed rozpoczęciem się wielkiego ucisku każdy, kto ma „właściwe nastawienie serca”, może jeszcze pozytywnie zareagować na dobrą nowinę (Dzieje 13:48). Jak możemy pomóc takim osobom, zanim będzie za późno?

10. Jak Jehowa nam pomaga, żebyśmy mogli uczyć innych prawdy?

10 Przez swoją organizację Jehowa daje nam wszystko, czego potrzebujemy, żeby uczyć innych prawdy. Na przykład szkolimy się na zebraniach w tygodniu. Uczymy się, co powiedzieć w trakcie pierwszej rozmowy, jak dokonać odwiedzin ponownych oraz jak prowadzić studium biblijne. Poza tym organizacja Jehowy zapewnia nam podstawowe narzędzia do nauczania. Pomagają nam one:

  •    nawiązywać rozmowy

  •    rozbudzać zainteresowanie

  •    motywować do dalszego zdobywania wiedzy

  •    przekazywać prawdę na studium biblijnym

  •    zachęcać do odwiedzenia naszej strony internetowej oraz Sali Królestwa.

 Oczywiście samo posiadanie tych narzędzi nie wystarczy. Musimy z nich korzystać *. Na przykład jeśli przeprowadzisz przyjemną rozmowę, ktoś okaże zainteresowanie i zostawisz mu traktat lub czasopismo, będzie mógł się dowiedzieć czegoś więcej, zanim ponownie się z nim skontaktujesz. To od każdego z nas osobiście zależy, czy będzie co miesiąc gorliwie głosić o Królestwie.

11. W jakim celu powstał Kurs biblijny online?

11 Kolejnym sposobem, w jaki Jehowa pomaga ludziom poznać prawdę, jest Kurs biblijny online w serwisie jw.org®. Dlaczego powstał taki kurs? Każdego miesiąca mnóstwo ludzi na świecie szuka w internecie kursów online, które pomogłyby im poznać Biblię. Kurs w naszym serwisie internetowym może być dla takich osób dobrym wprowadzeniem do dalszego poznawania prawd ze Słowa Bożego. Niektórzy ludzie, z którymi rozmawiasz, mogą się wahać, czy zgodzić się na studium Biblii. Jeżeli rozmówca rozumie jakiś język, w którym jest już dostępny kurs, pokaż mu go na naszej stronie albo wyślij link *.

12. Czego można się dowiedzieć dzięki Kursowi biblijnemu online?

12 Kurs biblijny online omawia tematy: „Biblia i jej Autor”, „Główne postacie w Biblii” oraz „Nadzieja z Biblii”. Kiedy zainteresowany będzie je analizował, dowie się:

  •    jak może nam pomóc Biblia

  •    kim są Jehowa, Jezus i aniołowie

  •    dlaczego Bóg stworzył ludzi

  •    dlaczego istnieją cierpienia i zło.

 Lekcje kursu omawiają też, jak Jehowa:

  •    usunie cierpienia i śmierć

  •    przywróci zmarłym życie

  •    zastąpi nieudolne rządy ludzkie Królestwem Bożym.

13. Czy Kurs biblijny online może zastąpić studium prowadzone przez głosiciela? Wyjaśnij to.

13 Kurs biblijny online nie zastąpi studium prowadzonego przez głosiciela. Jezus powierzył nam przywilej pozyskiwania uczniów. Mamy nadzieję, że osoby, które przeanalizują lekcje kursu, docenią te prawdy i będą chciały dowiedzieć się więcej. Być może zgodzą się wtedy na studium Biblii. Pod koniec każdej lekcji zainteresowany jest zachęcany do wypełnienia prośby o studium Biblii prowadzone przez osobistego nauczyciela. Każdego dnia otrzymujemy średnio 230 próśb o studium biblijne od osób z całego świata odwiedzających nasz serwis internetowy. Takie indywidualne studium jest niezbędne!

DALEJ STARAJ SIĘ POZYSKIWAĆ UCZNIÓW

14. Co staramy się robić zgodnie z poleceniem Jezusa zapisanym w Mateusza 28:19, 20 i dlaczego jest to takie ważne?

14 Odczytaj Mateusza 28:19, 20. Kiedy prowadzimy studia biblijne, musimy robić co w naszej mocy, żeby ‛pozyskiwać uczniów, ucząc ich przestrzegać wszystkiego, co nakazał’ Jezus. Chcemy pomóc ludziom zrozumieć, jakie to ważne, żeby stanęli po stronie Jehowy i Jego Królestwa. Powinniśmy starać się motywować ich do wprowadzania w czyn tego, czego się uczą, do oddania się Jehowie i przyjęcia chrztu. Tylko wtedy przeżyją dzień Jehowy (1 Piotra 3:21).

15. Na co nie możemy sobie pozwolić i dlaczego?

15 Jak wspomniano wcześniej, do końca tego systemu rzeczy pozostało już niewiele czasu. Z tego powodu nie możemy pozwolić sobie na prowadzenie studium z kimś, kto najwyraźniej nie chce dokonać w życiu zmian, żeby służyć Jehowie (1 Kor. 9:26). Nasze zadanie jest pilne! Jeszcze wielu ludzi musi usłyszeć o Królestwie, zanim będzie za późno.

NIE MIEJ NIC WSPÓLNEGO Z RELIGIĄ FAŁSZYWĄ

16. Co musimy zrobić zgodnie ze słowami z Objawienia 18:2, 4, 5 i 8? (Zobacz też przypisy).

16 Odczytaj Objawienie 18:2, 4, 5, 8. Wersety te wskazują, czego jeszcze Jehowa wymaga od swoich sług. Każdy prawdziwy chrześcijanin powinien trzymać się z dala od Babilonu Wielkiego. Przed poznaniem prawdy zainteresowany mógł być wyznawcą jakiejś religii fałszywej. Może chodził na nabożeństwa, brał udział w organizowanych przez nią zajęciach albo wspierał ją finansowo. Zanim zostanie nieochrzczonym głosicielem, musi całkowicie zerwać ze wszystkim, co ma związek z religią fałszywą. Powinien napisać list z informacją o wystąpieniu z kościoła * albo w inny sposób jednoznacznie zerwać wszelkie kontakty z tym kościołem oraz innymi organizacjami powiązanymi z Babilonem Wielkim *.

17. Na jaki rodzaj zatrudnienia nie zgodzi się chrześcijanin i dlaczego?

17 Prawdziwy chrześcijanin nie może pozwolić, żeby jego praca zawodowa miała coś wspólnego z Babilonem Wielkim (2 Kor. 6:14-17). Nie może więc być pracownikiem kościoła. Poza tym chrześcijanin zatrudniony w jakiejś firmie (na przykład jako hydraulik czy elektryk) nie będzie wykonywał szeroko zakrojonych prac w budynku przeznaczonym do fałszywego kultu. A jeśli ma swoją działalność, na pewno sam nie zaoferuje usługi żadnej instytucji należącej do Babilonu Wielkiego ani też nie przyjmie takiego zlecenia. Dlaczego zajmujemy tak zdecydowane stanowisko? Ponieważ nie chcemy mieć udziału w praktykach ani grzechach organizacji religijnych, które są w oczach Boga nieczyste (Izaj. 52:11) *.

18. Co zrobił pewien brat, gdy zaproponowano mu wykonanie pracy w kościele?

18 Przed laty starszy mający własną firmę został poproszony przez przedsiębiorcę, z którym współpracował, o wykonanie niewielkiej usługi stolarskiej w miejscowym kościele. Przedsiębiorca ten wiedział, że brat zawsze mówił, że nie będzie pracował dla kościoła, ale tym razem pilnie kogoś potrzebował. Brat jednak trzymał się zasad biblijnych i odrzucił tę ofertę. Następnego tygodnia w lokalnej gazecie pojawiło się zdjęcie stolarza przymocowującego krzyż do kościoła. Gdyby nasz brat poszedł na kompromis, w gazecie byłoby jego zdjęcie. Pomyśl, jak zepsułoby mu to opinię w zborze. Pomyśl też, jak czułby się Jehowa.

CZEGO SIĘ DOWIEDZIELIŚMY?

19, 20. (a) Czego się dowiedzieliśmy z tego artykułu? (b) Czego powinniśmy się jeszcze dowiedzieć?

19 Zgodnie z proroctwem biblijnym niedługo na arenie światowej rozegra się coś spektakularnego: narody ogłoszą „pokój i bezpieczeństwo”. Ale dzięki Jehowie wiemy, że nie będzie to prawdziwy ani trwały pokój. Co powinniśmy robić już teraz — przed tym wydarzeniem i późniejszą „nagłą zagładą”? Jehowa oczekuje, że będziemy zajęci głoszeniem o Królestwie i będziemy starali się pozyskiwać uczniów. Musimy też trzymać się z dala od religii fałszywej. Oznacza to, że nie możemy mieć żadnych powiązań z Babilonem Wielkim ani wykonywać dla niego pracy.

20 W ostatnich dniach „dni ostatnich”, po ogłoszeniu „pokoju i bezpieczeństwa”, ma się wydarzyć coś jeszcze. Poza tym jest więcej rzeczy, których wymaga od nas Jehowa. Czego od nas oczekuje i co się wydarzy? Jak się na to przygotować? Dowiemy się tego z następnego artykułu.

PIEŚŃ 100 Oto wojsko Jehowy!

^ Niedługo spodziewamy się usłyszeć zapewnienie narodów, że udało im się zaprowadzić „pokój i bezpieczeństwo”. Będzie to oznaczać, że wkrótce potem rozpocznie się wielki ucisk. Czego Jehowa oczekuje od nas, zanim to nastąpi? Ten artykuł pomoże nam znaleźć odpowiedź na to pytanie.

^ Na przykład na stronie internetowej Organizacji Narodów Zjednoczonych można przeczytać, że utrzymuje ona „międzynarodowy pokój i bezpieczeństwo”.

^ Zobacz artykuł „Wyroki Boga — czy Bóg zawsze ostrzega odpowiednio wcześnie?” w tym wydaniu Strażnicy.

^ Więcej informacji na temat tego, jak korzystać z podstawowych narzędzi do nauczania, można znaleźć w artykule „Uczmy prawdy” w Strażnicy z października 2018 roku.

^ Lekcje te są już dostępne po angielsku oraz portugalsku i będą się pojawiać w kolejnych językach.

^ Gdy ktoś od wielu lat nie ma kontaktu z jakąś fałszywą organizacją religijną, może sam ustalić, czy przekazać taki list. Jeśli tak zdecyduje, powinien być to osobisty list, wyrażający własne odczucia.

^ Powinniśmy unikać obiektów należących do takich organizacji oraz prowadzonych przez nie zajęć. Może chodzić na przykład o Związek Młodzieży Chrześcijańskiej (YMCA) oraz Chrześcijańskie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej (YWCA). Nawet gdyby filie tego typu organizacji utrzymywały, że ich działalność nie ma charakteru religijnego, w gruncie rzeczy mają religijne korzenie i realizują właśnie takie cele. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w „Pytaniach czytelników” w angielskim wydaniu Strażnicy z 1 stycznia 1979 roku.

^ Więcej szczegółów dotyczących biblijnego poglądu na zatrudnienie mające związek z organizacjami religijnymi można znaleźć w „Pytaniach czytelników” w Strażnicy z 15 kwietnia 1999 roku.

^ OPIS ILUSTRACJI: Reakcja klientów kawiarni na podawaną w telewizji informację o ogłoszeniu „pokoju i bezpieczeństwa”. Małżeństwo Świadków, które zrobiło sobie przerwę w trakcie służby, nie daje się wprowadzić w błąd.