ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 36

Dźwigaj tylko to, co niezbędne

Dźwigaj tylko to, co niezbędne

„Odrzućmy wszelki ciężar (...) i wytrwale biegnijmy w wyznaczonym nam wyścigu” (HEBR. 12:1).

PIEŚŃ 33 Zrzuć swoje brzemię na Jehowę

W SKRÓCIE a

1. Co zgodnie z Hebrajczyków 12:1 musimy robić, żeby dobiec do mety w wyścigu po życie?

 W BIBLII życie chrześcijanina przyrównano do wyścigu. Ci, którzy dobiegną do mety, otrzymają nagrodę życia wiecznego (2 Tym. 4:7, 8). Musimy robić wszystko, co możemy, żeby nie przerywać tego biegu, szczególnie że jego koniec jest bliżej niż kiedykolwiek wcześniej. Apostoł Paweł, który pomyślnie ukończył ten bieg, wskazał, co pomoże w tym również nam. Polecił, żebyśmy ‛odrzucili wszelki ciężar i wytrwale biegli w wyznaczonym nam wyścigu’ (odczytaj Hebrajczyków 12:1).

2. Co to znaczy ‛odrzucić wszelki ciężar’?

2 Czy kiedy Paweł napisał, że musimy ‛odrzucić wszelki ciężar’, miał na myśli, że chrześcijanin powinien uwolnić się od wszystkich obciążeń? Nie, nie o to mu chodziło. Miał raczej na myśli, że powinniśmy pozbyć się każdego zbędnego ciężaru. Mógłby nas on spowalniać i pozbawiać sił. Żeby wytrwale biec, musimy szybko rozpoznawać każdą taką rzecz i ją odrzucać. Jednocześnie nie chcemy pozbywać się tego, co powinniśmy dźwigać. W przeciwnym razie moglibyśmy zostać zdyskwalifikowani (2 Tym. 2:5). Jakie ciężary powinniśmy nosić?

3. (a) Co zgodnie z Galatów 6:5 musimy nosić? (b) Co omówimy w tym artykule i dlaczego?

3 Odczytaj Galatów 6:5. Paweł zwrócił uwagę na coś, co musimy nosić. Napisał, że „każdy (...) poniesie swój własny ciężar”. Miał tu na myśli ciężar odpowiedzialności, którą każdy z nas ponosi przed Bogiem. W tym artykule omówimy, co wchodzi w skład tego „ciężaru” i jak możemy go nosić. Dowiemy się też, co można zaliczyć do zbędnych ciężarów i jak je odrzucać. Pomoże nam to pomyślnie ukończyć bieg po życie.

CIĘŻARY, KTÓRE MUSIMY NOSIĆ

Do ciężarów, które musimy nosić, zalicza się życie zgodne z naszym oddaniem się Jehowie, wywiązywanie się z obowiązków rodzinnych i branie odpowiedzialności za swoje decyzje (zobacz akapity 4-9)

4. Dlaczego dotrzymanie obietnicy, że już zawsze będziemy służyć Jehowie, nie przekracza naszych możliwości? (Zobacz też ilustrację).

4 Nasze oddanie się Bogu. Kiedy oddaliśmy się Jehowie, obiecaliśmy, że zawsze będziemy Mu służyć i spełniać Jego wolę. Powinniśmy dotrzymać tej obietnicy. Wypełnianie jej wiąże się z poważną odpowiedzialnością, ale nie przekracza naszych możliwości. Jehowa stworzył nas przecież po to, żebyśmy żyli zgodnie z Jego wolą (Obj. 4:11). Wszczepił nam potrzeby duchowe i ukształtował na swój obraz. Dlatego możemy się do Niego przybliżać, a spełnianie Jego woli sprawia nam przyjemność (Ps. 40:8). Co więcej, kiedy robimy to, co się Mu podoba, i naśladujemy Jego Syna, ‛zaznajemy pokrzepienia’ (Mat. 11:28-30).

(Zobacz akapity 4 i 5)

5. Co pomoże ci żyć zgodnie ze swoim oddaniem? (1 Jana 5:3).

5 Jak nosić ten ciężar? Mogą w tym pomóc dwie rzeczy. Po pierwsze, dalej pogłębiaj swoją miłość do Jehowy. Rozmyślaj, co dobrego już dla ciebie zrobił i co jeszcze zrobi w przyszłości. Im bardziej kochasz Jehowę, tym łatwiej będzie ci okazywać Mu posłuszeństwo (odczytaj 1 Jana 5:3). Po drugie, naśladuj Jezusa. Z powodzeniem spełniał on wolę Jehowy, ponieważ modlił się do Niego o pomoc i skupiał się na czekającej go nagrodzie (Hebr. 5:7; 12:2). Tak jak Jezus proś Jehowę o wsparcie i miej żywo w pamięci nadzieję życia wiecznego. Umacnianie miłości do Boga i naśladowanie Jego Syna pomoże ci żyć zgodnie ze swoim oddaniem.

6. Dlaczego musimy wywiązywać się z obowiązków rodzinnych? (Zobacz też ilustrację).

6 Obowiązki rodzinne. Biegnąc w wyścigu po życie, musimy kochać Jehowę i Jezusa bardziej niż członków naszej rodziny (Mat. 10:37). Nie oznacza to jednak, że możemy zaniedbywać obowiązki wobec najbliższych, tak jakby przeszkadzały nam w robieniu tego, co podoba się Bogu i Jezusowi. Przeciwnie, żeby zyskać Ich uznanie, musimy wywiązywać się z roli, jaką mamy w rodzinie (1 Tym. 5:4, 8). Kiedy nam się to udaje, odczuwamy prawdziwą radość. Jehowa wie, że rodziny są szczęśliwe, kiedy mąż i żona okazują sobie nawzajem miłość i szacunek, kiedy rodzice kochają i szkolą swoje dzieci i kiedy dzieci są posłuszne swoim rodzicom (Efez. 5:33; 6:1, 4).

(Zobacz akapity 6 i 7)

7. Jak możesz wywiązywać się ze swojej roli w rodzinie?

7 Jak nosić ten ciężar? Niezależnie od swojej roli w rodzinie polegaj na mądrości zawartej w Biblii, zamiast kierować się jedynie własnymi odczuciami, wzorcami kulturowymi czy poradami tak zwanych ekspertów (Prz. 24:3, 4). Rób dobry użytek z naszych opartych na Biblii publikacji. Można w nich znaleźć praktyczne sugestie dotyczące stosowania w życiu zasad z tej Księgi. Na przykład artykuły z serii „Tematyka rodzinna” zawierają podpowiedzi, jak radzić sobie z konkretnymi wyzwaniami, z którymi obecnie zmagają się małżeństwa, rodzice i nastolatkowie b. Postanów sobie, że będziesz stosował się do tego, co mówi Biblia, nawet jeśli inni członkowie rodziny tak nie robią. Dzięki temu twoja rodzina będzie szczęśliwsza, a ty zaznasz wielu błogosławieństw od Jehowy (1 Piotra 3:1, 2).

8. Jak mogą na nas wpływać decyzje, które podejmujemy?

8 Odpowiedzialność za podejmowane decyzje. Jehowa dał nam wolną wolę i chce, żebyśmy odnosili korzyści z podejmowania dobrych decyzji. Jednocześnie nie chroni nas przed skutkami naszych złych wyborów (Gal. 6:7, 8). Dlatego ponosimy konsekwencje swoich błędnych decyzji, bezmyślnych słów i pochopnych działań. Czasami zmagamy się z wyrzutami sumienia. Ale świadomość, że jesteśmy odpowiedzialni za swoje decyzje, może nas pobudzić do tego, że wyznamy grzechy, naprawimy błąd i postaramy się go nie powtarzać. To pomoże nam dalej biec w wyścigu po życie.

(Zobacz akapity 8 i 9)

9. Co pomoże ci radzić sobie ze skutkami złej decyzji? (Zobacz też ilustrację).

9 Jak nosić ten ciężar? Jeśli nie możesz odwrócić skutków złej decyzji, pogódź się ze swoją sytuacją. Zaakceptuj fakt, że nie jesteś w stanie zmienić przeszłości. Nie trać czasu i energii na usprawiedliwianie się albo obwinianie siebie lub innych. Przyznaj się do błędu i staraj się jak najlepiej wykorzystać swoje obecne warunki. Jeśli masz wyrzuty sumienia z powodu tego, co zrobiłeś, pokornie módl się do Jehowy, wyznaj Mu swój grzech i proś Go o wybaczenie (Ps. 25:11; 51:3, 4). Przeproś osoby, które zraniłeś, a jeśli to niezbędne, zwróć się o pomoc do starszych (Jak. 5:14, 15). Wyciągnij wnioski ze swoich błędów i staraj się ich nie powtarzać. Wtedy możesz być pewny, że Jehowa okaże ci miłosierdzie i zapewni niezbędne wsparcie (Ps. 103:8-13).

CIĘŻARY, KTÓRE MUSIMY ODRZUCAĆ

10. Dlaczego nierealistyczne oczekiwania są nadmiernym ciężarem? (Galatów 6:4).

10 Nierealistyczne oczekiwania. Moglibyśmy brać na swoje barki nadmierny ciężar, gdybyśmy porównywali się z innymi (odczytaj Galatów 6:4). Jeśli ciągle to robimy, może to w nas wzbudzić zawiść i ducha rywalizacji (Gal. 5:26). Kiedy chcemy dorównać innym, moglibyśmy popadać w przesadę i dążyć do czegoś, co wykracza poza nasze możliwości. A skoro „przedłużające się oczekiwanie sprawia sercu ból”, to o ileż bardziej zniechęcające jest wystawianie sobie celów, których nigdy nie będziemy w stanie zrealizować! (Prz. 13:12). Takie podejście może ograbić nas z sił i spowolnić w wyścigu po życie (Prz. 24:10).

11. Co pomoże ci unikać nierealistycznych oczekiwań?

11 Jak odrzucić ten ciężar? Nie oczekuj od siebie więcej, niż wymaga od ciebie Jehowa. On nigdy nie spodziewa się, że dasz Mu coś, czego nie masz (2 Kor. 8:12). Możesz być pewny, że Jehowa nie porównuje cię z innymi (Mat. 25:20-23). On ceni twoją służbę pełnioną z całego serca, twoją wierność i twoją wytrwałość. Bądź skromny i zdawaj sobie sprawę, że wiek, stan zdrowia albo warunki mogą ograniczać twoje obecne możliwości. Tak jak Barzillaj bądź gotowy rezygnować z dodatkowych zadań, jeśli na wywiązanie się z nich nie pozwala ci wiek lub stan zdrowia (2 Sam. 19:35, 36). Podobnie jak Mojżesz przyjmuj pomoc, a jeśli to stosowne, przekazuj pewne obowiązki innym (Wyjścia 18:21, 22). Skromność pomoże ci uniknąć nierealistycznych oczekiwań, które mogłyby pozbawić cię energii potrzebnej w biegu po życie.

12. Czy jesteśmy odpowiedzialni za złe decyzje innych? Wyjaśnij to.

12 Poczucie odpowiedzialności za złe decyzje innych. Nie możemy decydować za drugich ani chronić ich przed przykrymi konsekwencjami ich złych wyborów. Na przykład czyjś syn lub córka może postanowić, że nie będzie już służyć Jehowie. Dla rodziców może to być bardzo bolesne. Jeśli czują się odpowiedzialni za błędną decyzję swojego dziecka, obarczają się ogromnym ciężarem — Jehowa tego od nich nie oczekuje (Rzym. 14:12).

13. Co pomoże rodzicom radzić sobie ze złymi decyzjami dzieci?

13 Jak odrzucić ten ciężar? Uznawaj fakt, że Jehowa dał każdemu z nas wolną wolę. Pozwala nam podejmować własne decyzje — między innymi zadecydować, czy ktoś będzie Mu służyć. Jehowa wie, że nie jesteś doskonałym rodzicem. Chce jedynie, żebyś robił wszystko, na co cię stać. Ale to nie ty ponosisz odpowiedzialność za decyzje swojego dziecka, tylko ono samo (Prz. 20:11). Mimo to możesz martwić się błędami, które popełniłeś jako rodzic. Jeśli tak jest, mów Jehowie o swoich odczuciach i proś, żeby ci wybaczył. On zdaje sobie sprawę, że nie możesz cofnąć czasu i zmienić tego, co się stało. Jednocześnie nie oczekuje, że ustrzeżesz dziecko przed konsekwencjami jego postępowania. Pamiętaj, że jeśli twoje dziecko będzie się starało wrócić do Jehowy, On przyjmie je z otwartymi ramionami! (Łuk. 15:18-20).

14. Dlaczego nadmierne poczucie winy to ciężar, który musimy odrzucić?

14 Nadmierne poczucie winy. To zrozumiałe, że kiedy zgrzeszymy, czujemy wyrzuty sumienia. Jednak Jehowa nie chce, żebyśmy obarczali się nadmiernym poczuciem winy. Jest to ciężar, który musimy odrzucić. Jeśli wyznaliśmy swój grzech, okazaliśmy skruchę i robimy wszystko, żeby go nie powtarzać, możemy ufać, że Jehowa nam przebaczył (Dzieje 3:19). Kiedy już podjęliśmy te działania, Jehowa nie chce, żebyśmy dalej czuli się winni. Wie, jak szkodliwe może być ciągłe obwinianie się za dawne błędy (Ps. 31:10). Jeśli przytłoczy nas smutek, możemy poddać się w wyścigu po życie (2 Kor. 2:7).

Kiedy okażesz szczerą skruchę, Jehowa nie rozpamiętuje ciągle twoich grzechów i ty też nie powinieneś (zobacz akapit 15)

15. Co zgodnie z 1 Jana 3:19, 20 pomoże ci radzić sobie z nadmiernym poczuciem winy? (Zobacz też ilustrację).

15 Jak odrzucić ten ciężar? Jeśli zmagasz się z nadmiernym poczuciem winy, skupiaj się na tym, że Jehowa ‛naprawdę przebacza’ (Ps. 130:4). Osobom, które okazują szczerą skruchę, obiecuje, że ‛już nie będzie pamiętał ich grzechu’ (Jer. 31:34). Oznacza to, że Jehowa nigdy nie wraca do grzechów, które już ci wybaczył. Kiedy więc ponosisz ich konsekwencje, nie świadczy to o braku Jego przebaczenia. I nie zadręczaj się, jeśli z powodu dawnych błędów nie możesz robić w służbie dla Jehowy tego, co byś chciał. Jehowa nie rozpamiętuje ciągle twoich grzechów i ty też nie powinieneś (odczytaj 1 Jana 3:19, 20).

BIEGNIJMY PO NAGRODĘ

16. Co jeszcze musimy ustalić, biegnąc w wyścigu po życie?

16 W wyścigu po życie musimy ‛biec tak, żeby zdobyć nagrodę’ (1 Kor. 9:24). Uda nam się to, kiedy będziemy umieli rozpoznawać, które ciężary odrzucać, a które nieść. W tym artykule omówiliśmy tylko kilka takich przykładów. Jest ich jednak więcej. Jezus powiedział, że moglibyśmy się obciążyć „z powodu przejadania się, upijania i trosk życiowych” (Łuk. 21:34). Ten i inne wersety pomogą nam ustalić, co jeszcze musimy zmienić, żeby z powodzeniem biec w wyścigu po życie.

17. Dlaczego możemy być pewni, że zwyciężymy w biegu po życie?

17 Możemy być przekonani, że Jehowa doda nam sił, byśmy zwyciężyli w wyścigu po życie (Izaj. 40:29-31). Nie zwalniajmy więc tempa! Naśladujmy apostoła Pawła, który z całego serca zabiegał o nagrodę, która go czekała (Filip. 3:13, 14). Nikt nie może przebiec tego biegu za nas, ale z pomocą Jehowy go ukończymy. Dzięki Niemu będziemy w stanie nieść niezbędne ciężary i odrzucać te zbędne (Ps. 68:19). Możemy wytrwale biec w wyścigu po życie i odnieść zwycięstwo!

PIEŚŃ 65 Rób postępy!

a Ten artykuł pomoże nam biec w wyścigu po życie. Biorąc w nim udział, musimy dźwigać pewne ciężary — nasze oddanie się Bogu, obowiązki rodzinne i odpowiedzialność za podejmowane decyzje. Ale musimy odrzucać zbędne ciężary, które mogłyby nas spowalniać. Co możemy do nich zaliczyć? Poszukajmy odpowiedzi na to pytanie.

b Artykuły z serii „Małżeństwo i rodzina” oraz „Nastolatki” można znaleźć w serwisie internetowym jw.org. Z myślą o małżeństwach przygotowano między innymi artykuły „Jak okazywać uczucia” i „Bądźcie wobec siebie lojalni”. Rodziców mogą zainteresować artykuły „Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie” i „Chroń dzieci przed wpływem niepokojących informacji w mediach”, a nastolatków — „Czy w homoseksualizmie jest coś złego?” i „Jak sobie poradzić z samotnością?”.