ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 1

Zachowuj spokój i ufaj Jehowie

Zachowuj spokój i ufaj Jehowie

MYŚL PRZEWODNIA NA ROK 2021: „Zachowujcie spokój i okazujcie zaufanie — to będzie waszą siłą” (IZAJ. 30:15).

PIEŚŃ 3 Nasza siła, nadzieja i ufność

W SKRÓCIE *

1. Jakie pytanie niektórzy z nas mogliby zadać Jehowie?

 WSZYSCY chcemy prowadzić ciche, spokojne życie. Uczucie niepokoju to nic przyjemnego. Czasami jednak mamy różne zmartwienia. Niektórzy słudzy Jehowy mogliby nawet zadać Mu to samo pytanie co król Dawid: „Jak długo będę się zamartwiał, codziennie smucąc się w sercu?” (Ps. 13:2).

2. Co omówimy w tym artykule?

2 Chociaż nie możemy całkowicie uwolnić się od niepokoju, to możemy dużo zrobić, żeby to uczucie nie wymknęło się nam spod kontroli. W artykule tym zastanowimy się najpierw, co między innymi może nas niepokoić. Potem omówimy sześć rzeczy, które pomogą nam zachować spokój, kiedy przeżywamy problemy.

CO MOŻE NAS NIEPOKOIĆ?

3. Jakie stresujące sytuacje nas spotykają i jaki mamy na nie wpływ?

3 Na pewne rzeczy, które mogą nas martwić, mamy niewielki wpływ albo nie mamy go wcale. Na przykład nie my decydujemy, jak bardzo w ciągu roku wzrosną ceny żywności i ubrań czy opłaty za czynsz. Nie mamy też kontroli nad tym, jak często nasi współpracownicy albo koledzy w szkole będą nas namawiać do nieuczciwości czy niemoralności. I nie mamy wpływu na ilość przestępstw w naszej okolicy. Te stresujące sytuacje wynikają stąd, że większość ludzi nie kieruje się zasadami biblijnymi. Poza tym Szatan chce, żeby troski tego świata powstrzymały nas od służenia Jehowie (Mat. 13:22; 1 Jana 5:19). Nic więc dziwnego, że życie w tym świecie jest tak stresujące!

4. Jak mogłoby na nas wpłynąć zadręczanie się problemami?

4 Zadręczanie się problemami mogłoby całkowicie odebrać nam spokój. Na przykład moglibyśmy się obawiać, że nie starczy nam pieniędzy na utrzymanie albo że zachorujemy i nie będziemy zdolni do pracy lub ją stracimy. Moglibyśmy się też stresować, że w czasie jakiejś pokusy okażemy się nielojalni wobec Jehowy. Oprócz tego wiemy, że już niedługo ludzie będący pod wpływem Szatana zaatakują sług Bożych, i moglibyśmy się martwić, jak wtedy zareagujemy. Czy to źle, że niepokoją nas takie rzeczy?

5. Co Jezus miał na myśli, mówiąc: „Przestańcie się zamartwiać”?

5 To prawda, że Jezus powiedział swoim naśladowcom: „Przestańcie się zamartwiać” (Mat. 6:25). Czy jednak oczekiwał, że nigdy nie będziemy się niczym martwić? Z pewnością nie. Przecież w przeszłości niektórzy lojalni słudzy Jehowy zmagali się z niepokojem, a wcale nie stracili Jego uznania (1 Król. 19:4; Ps. 6:3) *. Tak naprawdę Jezusowi zależało na tym, żeby troski życiowe nas nie pochłonęły i nie wpłynęły negatywnie na naszą służbę dla Boga. Co więc pomoże nam radzić sobie z niepokojem? (Zobacz ramkę „ Jak zapanować nad niepokojem”).

SZEŚĆ RZECZY, KTÓRE POMAGAJĄ ZACHOWAĆ SPOKÓJ

Zobacz akapit 6 *

6. Dzięki czemu w myśl Filipian 4:6, 7 możemy zaznać ulgi?

6 1) Często się módl. Jeśli znajdziemy się pod silną presją, możemy zaznać ulgi, kiedy zwrócimy się do Jehowy w gorącej modlitwie (1 Piotra 5:7). W odpowiedzi na nią możemy otrzymać „pokój Boży, którego ludzki umysł nie jest w stanie pojąć” (odczytaj Filipian 4:6, 7). Za sprawą swojego potężnego ducha Jehowa może wyciszyć nasze emocje (Gal. 5:22).

7. O czym powinniśmy pamiętać, kiedy się modlimy?

7 Gdy modlisz się do Jehowy, otwórz przed Nim swoje serce. Nie ograniczaj się do ogólników. Powiedz Mu, na czym polega twój problem i jak na ciebie wpływa. Proś Go o mądrość, żeby znaleźć rozwiązanie, jeśli takie istnieje. A gdyby sytuacja była poza twoją kontrolą, proś Go, żeby pomógł ci przesadnie się nie martwić. Kiedy twoje modlitwy są konkretne, z czasem wyraźniej zobaczysz, jak Jehowa na nie odpowiada. Nawet jeśli odpowiedź nie przychodzi szybko, nie poddawaj się. Jehowa nie tylko chce, żeby twoje modlitwy były konkretne, ale też żebyś był w nich wytrwały (Łuk. 11:8-10).

8. Co powinny zawierać nasze modlitwy?

8 Kiedy modlisz się do Jehowy i zrzucasz na Niego swoje troski, wyrażaj Mu również wdzięczność. Nawet w szczególnie trudnych sytuacjach masz Mu za co dziękować. A co, jeśli czasami nie potrafisz ubrać w słowa targających tobą emocji? Pamiętaj, że Jehowa odpowiada nawet na zwykłe: „Pomóż mi, proszę!” (2 Kron. 18:31; Rzym. 8:26).

Zobacz akapit 9 *

9. Co może nam zapewnić prawdziwe bezpieczeństwo?

9 2) Polegaj na mądrości Jehowy, a nie swojej własnej. Przenieśmy się myślami do VIII wieku p.n.e. Mieszkańcom Judy groziło wtedy niebezpieczeństwo ze strony Asyryjczyków. Żeby nie dostać się pod ich jarzmo, w desperacji zwrócili się o pomoc do Egiptu (Izaj. 30:1, 2). Jehowa ostrzegł ich, że buntownicze postępowanie sprowadzi na nich nieszczęście (Izaj. 30:7, 12, 13). Za pośrednictwem proroka Izajasza wskazał, co może im zapewnić prawdziwe bezpieczeństwo. Powiedział: „Zachowujcie spokój i okazujcie zaufanie — to będzie waszą siłą” (Izaj. 30:15b).

10. W jakich sytuacjach możemy pokazać, że ufamy Jehowie?

10 Jak moglibyśmy pokazać, że ufamy Jehowie? Załóżmy, że otrzymałeś propozycję lepiej płatnej pracy, ale wymagałaby ona od ciebie poświęcania dużej ilości czasu i przeszkadzałaby ci w zajęciach duchowych. Albo załóżmy, że ktoś ze świeckich współpracowników zaczął zabiegać o twoje względy. A może ktoś z rodziny postawił ci ultimatum: „Albo ja, albo twoja religia!”. W każdej z tych sytuacji musisz podjąć trudną decyzję, ale w każdej z nich Jehowa daje ci potrzebne wskazówki (Mat. 6:33; 10:37; 1 Kor. 7:39). Pytanie brzmi: Czy zaufasz im na tyle, żeby się do nich zastosować?

Zobacz akapit 11 *

11. Jakie relacje biblijne pomogą nam zachować spokój, kiedy spotkamy się ze sprzeciwem?

11 3) Ucz się z dobrych i złych przykładów. W Biblii znajdujemy wiele relacji, które podkreślają, jak ważne jest zachowywanie spokoju i poleganie na Jehowie. Kiedy je studiujesz, zwróć uwagę, co pomogło sługom Bożym zachować spokój mimo skrajnego sprzeciwu. Na przykład gdy żydowski sąd najwyższy zabronił apostołom głoszenia, oni się nie przestraszyli. Odważnie oświadczyli: „Przede wszystkim musimy być posłuszni Bogu, a nie ludziom” (Dzieje 5:29). Nie dali się zastraszyć nawet wtedy, gdy zostali wychłostani. Dzięki czemu? Bo wiedzieli, że z nimi jest Jehowa. On był z nich dumny. Dlatego dalej głosili dobrą nowinę (Dzieje 5:40-42). Podobną postawę zachował Szczepan, kiedy stanął oko w oko ze śmiercią. Był tak spokojny, że jego twarz wyglądała „jak twarz anioła” (Dzieje 6:12-15). Dlaczego? Bo miał pewność, że cieszy się uznaniem Jehowy.

12. Dlaczego zgodnie z 1 Piotra 3:14 i 4:14 w czasie prześladowań możemy być szczęśliwi?

12 Apostołowie mieli wyraźne dowody, że Jehowa jest z nimi. Otrzymali od Niego moc dokonywania cudów (Dzieje 5:12-16; 6:8). My nie mamy takiej mocy. Ale Jehowa w swoim Słowie zapewnia nas, że kiedy cierpimy za prawość, to możemy być szczęśliwi, bo On darzy nas uznaniem i wspiera swoim duchem (odczytaj 1 Piotra 3:14; 4:14). Zamiast więc zamartwiać się, jak zareagujemy, gdyby w przyszłości spadły na nas brutalne prześladowania, powinniśmy umacniać swoje przekonanie, że Jehowa pomoże nam je przetrwać. Tak jak wspomniani uczniowie Jezusa, musimy ufać jego obietnicy: „Podsunę wam takie słowa i dam wam taką mądrość, że wszyscy wasi przeciwnicy razem wzięci nie zdołają się temu przeciwstawić ani tego podważyć”. On sam zapewnia: „Dzięki wytrwałości zachowacie swoje życie” (Łuk. 21:12-19). Nawet gdybyśmy umarli, Jehowa pamięta najdrobniejszy związany z nami szczegół i potrafi nas wskrzesić.

13. Czego możemy się nauczyć z negatywnych przykładów osób, które nie polegały na Jehowie?

13 Dużo możemy się też nauczyć z negatywnych przykładów osób, które nie zachowywały spokoju i nie polegały na Jehowie. Analizowanie ich przeżyć pomoże nam uniknąć tych samych błędów. Wspomnijmy chociażby o judzkim królu Asie. Kiedy musiał się zmierzyć z potężną armią etiopską, zaufał Jehowie, a On dał mu zwycięstwo (2 Kron. 14:9-12). Później jednak Asa postąpił inaczej. Kiedy ze znacznie mniejszą armią wyruszył przeciw niemu izraelski król Baasza, nie szukał już ratunku u Jehowy. Zamiast tego zapłacił za pomoc militarną Syryjczykom (2 Kron. 16:1-3). I podobnie pod koniec życia, gdy poważnie zachorował, też nie zaufał Jehowie i nie zwrócił się do Niego o pomoc (2 Kron. 16:12).

14. Jakie wnioski wyciągamy z błędów Asy?

14 Na początku Asa szukał rozwiązania swoich problemów u Jehowy. Ale potem wolał już brać sprawy w swoje ręce. Na pierwszy rzut oka zwrócenie się o pomoc do Syryjczyków wydawało się bardzo praktyczne. Ale korzyści z tego sojuszu okazały się krótkotrwałe. Jehowa powiedział mu przez proroka: „Ponieważ polegałeś na królu Syrii, a nie na Jehowie, swoim Bogu, wojsko króla Syrii wymknęło ci się z rąk” (2 Kron. 16:7). Musimy uważać, żeby nie wpaść w zbytnią pewność siebie. Moglibyśmy wtedy zacząć szukać rozwiązań na własną rękę zamiast w Słowie Bożym. Z drugiej strony jeśli zachowujemy spokój i ufamy Jehowie, to z Jego pomocą nawet w nagłej sytuacji uda nam się podjąć właściwą decyzję.

Zobacz akapit 15 *

15. Co mógłbyś robić, kiedy czytasz Biblię?

15 4) Ucz się na pamięć wersetów biblijnych. Kiedy natrafisz w Biblii na wersety, które podkreślają rolę zachowywania spokoju i polegania na Jehowie, spróbuj nauczyć się kilku z nich na pamięć. Mógłbyś przeczytać je na głos albo zapisać i często do nich wracać. Jehowa polecił Jozuemu, żeby regularnie i uważnie czytał księgę Prawa, bo wtedy będzie działał mądrze. Miało mu to pomóc pokonać strach i odważnie przewodzić ludowi Bożemu (Joz. 1:8, 9). W Słowie Bożym znajdziesz wiele wypowiedzi, które pomogą ci zachować spokój umysłu i serca nawet w sytuacjach, które z reguły wywołują w ludziach stres lub wręcz przerażenie (Ps. 27:1-3; Prz. 3:25, 26).

Zobacz akapit 16 *

16. Jak Jehowa pomaga nam za pośrednictwem zboru?

16 5) Przebywaj w towarzystwie sług Bożych. Jehowa może posłużyć się naszymi braćmi i siostrami, żeby pomogli nam zachowywać spokój i Mu ufać. Na naszych zebraniach odnosimy korzyści z przygotowanych punktów i wypowiedzi obecnych. Prowadzimy też ze sobą budujące rozmowy (Hebr. 10:24, 25). Oprócz tego mamy w zborze zaufanych przyjaciół, którym możemy się zwierzyć. „Dobre słowo” przyjaciela może w dużym stopniu zdjąć z nas ciężar niepokoju (Prz. 12:25).

Zobacz akapit 17 *

17. Jak w myśl Hebrajczyków 6:19 nadzieja pozwala nam zachować równowagę mimo różnych wyzwań?

17 6) Pielęgnuj żywą nadzieję. Nadzieja na przyjście Królestwa Bożego jest dla nas „kotwicą dla duszy” — pozwala nam zachować równowagę mimo różnych wyzwań i zmartwień (odczytaj Hebrajczyków 6:19). Rozmyślaj o obietnicach Jehowy dotyczących przyszłości, kiedy to negatywne myśli nie będą nas już dręczyć (Izaj. 65:17). Wyobrażaj sobie siebie w nowym świecie, w którym panuje pokój i w którym już nic nie wywołuje w nas stresu (Mich. 4:4). Twoja nadzieja stanie się jeszcze bardziej żywa, kiedy będziesz opowiadać o niej innym. Dlatego z całych sił bierz udział w głoszeniu i pozyskiwaniu uczniów. Dzięki temu będziesz mieć „całkowitą pewność nadziei aż do końca” (Hebr. 6:11).

18. Jakie wyzwania nas jeszcze czekają i jak możemy im sprostać?

18 Im bliższy jest koniec tego świata, tym więcej czeka nas wyzwań i zmartwień. Myśl przewodnia na rok 2021 pomoże nam sprostać tym wyzwaniom i zachować spokój — nie dzięki własnym siłom, ale dzięki zaufaniu do Jehowy. W ciągu tego roku pokazujmy więc swoimi czynami, że wierzymy słowom Jehowy: „Zachowujcie spokój i okazujcie zaufanie — to będzie waszą siłą” (Izaj. 30:15).

PIEŚŃ 8 Jehowa naszym schronieniem

^ Myśl przewodnia na rok 2021 podkreśla rolę zaufania do Jehowy w stresujących sytuacjach. Chodzi o sytuacje, z którymi spotykamy się już teraz i z którymi spotkamy się w przyszłości. W artykule tym omówimy, co pomoże nam stosować się do rady zawartej w tekście rocznym.

^ Niektórzy wierni bracia i siostry zmagają się z przytłaczającym uczuciem niepokoju, a nawet atakami paniki. Są to poważne zaburzenia zdrowotne i nie należy ich mylić z zamartwianiem się, o którym mówił Jezus.

^ OPIS ILUSTRACJI: 1) W ciągu całego dnia siostra mówi Jehowie w gorących modlitwach o swoich zmartwieniach.

^ OPIS ILUSTRACJI: 2) Podczas przerwy obiadowej w pracy szuka mądrych rad w Słowie Bożym.

^ OPIS ILUSTRACJI: 3) Rozmyśla o pozytywnych i negatywnych przykładach biblijnych.

^ OPIS ILUSTRACJI: 4) Przyczepia do lodówki zachęcający werset, który chce zapamiętać.

^ OPIS ILUSTRACJI: 5) Miło spędza czas z inną siostrą w służbie kaznodziejskiej.

^ OPIS ILUSTRACJI: 6) Pielęgnuje swoją nadzieję, rozmyślając o przyszłości.