ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 5

Rób „jak najlepszy użytek ze swojego czasu”

Rób „jak najlepszy użytek ze swojego czasu”

„Uważajcie, żeby nie postępować jak niemądrzy. Postępujcie jak mądrzy, robiąc jak najlepszy użytek ze swojego czasu” (EFEZ. 5:15, 16).

PIEŚŃ 8 Jehowa naszym schronieniem

W SKRÓCIE *

1. Jak możemy spędzać czas z Jehową?

 Z PRZYJEMNOŚCIĄ spędzamy czas z ludźmi, którzy są nam bliscy. Dla kochającego się małżeństwa nie ma nic lepszego niż spokojny wspólny wieczór. Młodzi lubią spotykać się z przyjaciółmi. A każdy z nas cieszy się, kiedy przebywa w towarzystwie współwyznawców. Ale najważniejsze jest dla nas spędzanie czasu z naszym Bogiem. Robimy to wtedy, gdy się do Niego modlimy, czytamy Jego Słowo i rozmyślamy o Jego zamierzeniu oraz pięknych przymiotach. Takie chwile są dla nas bezcenne! (Ps. 139:17).

2. Jakie trudności napotykamy?

2 Chociaż bardzo lubimy spędzać czas z Jehową, możemy napotykać pewne trudności. Pęd życia niekiedy sprawia, że niełatwo nam znaleźć czas na zajęcia duchowe. Praca zawodowa, obowiązki rodzinne i inne ważne sprawy mogłyby nas tak absorbować, że modlitwa, studium i rozmyślanie zeszłyby na dalszy plan.

3. Co jeszcze mogłoby nas ograbiać z czasu?

3 Jest jeszcze inne zagrożenie. Gdybyśmy nie byli ostrożni, to z czasu, który powinniśmy poświęcić na przybliżanie się do Jehowy, mogłyby nas ograbiać mniej ważne zajęcia, nawet jeśli same w sobie nie są złe. Pomyślmy o rozrywce. Wszyscy nieraz potrzebujemy się zrelaksować. Ale nawet zdrowa rozrywka mogłaby nas tak pochłonąć, że pozostałoby nam niewiele czasu na sprawy duchowe. Musimy więc dbać o to, żeby rozrywka miała w naszym życiu odpowiednie miejsce (Prz. 25:27; 1 Tym. 4:8).

4. Co teraz omówimy?

4 W tym artykule omówimy, dlaczego powinniśmy ustalić w życiu właściwą hierarchię wartości. Zastanowimy się też, co możemy zrobić, żeby jak najlepiej wykorzystywać czas spędzany z Jehową, i jakie korzyści nam to przyniesie.

DOKONAJ MĄDRYCH WYBORÓW

5. Jak rada z Efezjan 5:15-17 pomoże młodej osobie wybrać najlepszą drogę życiową?

5 Wybierz najlepszą drogę życiową. Młodzi ludzie często zastanawiają się, jak osiągnąć w życiu sukces. Nauczyciele i członkowie rodziny niebędący Świadkami Jehowy mogą ich zachęcać, żeby zdobyli wyższe wykształcenie i robili karierę w świecie. Z pewnością byłoby to bardzo czasochłonne. Z drugiej strony rodzice i przyjaciele ze zboru mogą ich zachęcać, żeby poświęcili życie na służenie Jehowie. Co pomoże młodej osobie, która kocha Jehowę, podjąć najlepszą decyzję? Warto, żeby przemyślała radę z Listu do Efezjan 5:15-17 (odczytaj). Po przeczytaniu tych wersetów mogłaby zadać sobie pytania: „Co jest ‚wolą Jehowy’? Która decyzja Mu się spodoba? Która pozwoli mi robić ‚jak najlepszy użytek ze swojego czasu’?”. Pamiętaj, że „nadeszły złe dni” i świat rządzony przez Szatana wkrótce zostanie zniszczony. Mądrze jest więc wykorzystywać życie w taki sposób, żeby sprawiać radość Jehowie.

6. Jakiego wyboru dokonała Maria i dlaczego był on mądry?

6 Ustal właściwą hierarchię wartości. Bywa, że robienie jak najlepszego użytku ze swojego czasu wymaga dokonania wyboru między dwoma zajęciami, które same w sobie nie są złe. Ilustruje to znana relacja o wizycie Jezusa u Marii i Marty. Marta, niewątpliwie podekscytowana możliwością ugoszczenia Jezusa, postanowiła przygotować wystawny posiłek. Tymczasem jej siostra, Maria, usiadła obok niego i słuchała jego nauk. Chociaż gościnna Marta z pewnością miała dobre intencje, to właśnie Maria „wybrała najlepszą cząstkę” (Łuk. 10:38-42, przypis). Z czasem Maria mogła zapomnieć, co wtedy jadła, ale na pewno nie zapomniała, czego się nauczyła od Jezusa. Tak jak ona ceniła czas spędzany z Jezusem, tak my cenimy czas spędzany z Jehową. Co możemy zrobić, żeby jak najlepiej go wykorzystywać?

JAK NAJLEPIEJ WYKORZYSTUJ CZAS SPĘDZANY Z JEHOWĄ

7. Dlaczego to ważne, żeby poświęcać czas na modlitwę, studium i rozmyślanie?

7 Pamiętaj, że modlitwa, studium i rozmyślanie to elementy wielbienia Boga. Kiedy się modlimy, rozmawiamy z naszym niebiańskim Ojcem, który bardzo nas kocha (Ps. 5:7). Kiedy studiujemy Biblię, uczymy się od Niego, a przecież On jest Źródłem wszelkiej mądrości (Prz. 2:1-5). A kiedy rozmyślamy, coraz wyraźniej dostrzegamy ujmującą osobowość Jehowy. Coraz lepiej też rozumiemy Jego wspaniałe zamierzenie i to, jakie mamy w nim miejsce. Nie ma ważniejszych rzeczy, na które moglibyśmy poświęcać czas! Ale co możemy zrobić, żeby jak najlepiej wykorzystywać chwile, które przeznaczamy na umacnianie więzi z Jehową?

Czy mógłbyś poszukać spokojnego miejsca na studium osobiste? (Zobacz akapity 8 i 9)

8. Czego uczymy się z tego, jak Jezus wykorzystywał czas na pustkowiu?

8 Jeśli to możliwe, znajdź jakieś spokojne miejsce. Weźmy pod uwagę przykład Jezusa. Przed rozpoczęciem służby na ziemi spędził 40 dni na pustkowiu (Łuk. 4:1, 2). Tam, z dala od ludzi, modlił się i rozmyślał o tym, jaka jest wobec niego wola Jehowy. Bez wątpienia pomogło mu to przygotować się na czekające go próby. Czego się od niego uczymy? Być może masz dużą rodzinę i niełatwo ci znaleźć w domu ciche miejsce. Jeśli tak, to spróbuj poszukać takiego miejsca gdzieś na zewnątrz. Julie z Francji mieszka razem z mężem w małym mieszkaniu i trudno jej o chwile samotności. Co robi, kiedy chce się pomodlić? Opowiada: „Codziennie chodzę na spacer do parku. Tam jestem sama, więc mogę się skoncentrować i szczerze porozmawiać z Jehową”.

9. Jak Jezus pokazał, że ceni swoją więź z Jehową?

9 Jezus miał bardzo dużo zajęć. Chodziło za nim mnóstwo ludzi i każdy oczekiwał jego uwagi. Któregoś dnia przed domem, w którym przebywał, „zebrało się całe miasto”. Mimo wszystko Jezus znalazł czas, żeby zadbać o swoją więź z Jehową. Wstał jeszcze przed wschodem słońca i poszedł na „odludne miejsce”, w którym mógł spokojnie porozmawiać z Ojcem (Marka 1:32-35).

10, 11. Jakiej rady w myśl Mateusza 26:40, 41 Jezus udzielił apostołom w ogrodzie Getsemani, ale co mimo to się stało?

10 Również w ostatnią noc swojego życia na ziemi Jezus poszukał spokojnego miejsca, gdzie mógł rozmyślać i się modlić. Poszedł do ogrodu Getsemani (Mat. 26:36). Przy tej okazji udzielił ważnej rady na temat modlitwy swoim uczniom.

11 Przypomnijmy sobie, co się wtedy stało. Kiedy Jezus z apostołami dotarli do ogrodu Getsemani, prawdopodobnie było już po północy. Jezus poprosił ich, żeby czuwali, a sam odszedł nieco dalej i się modlił (Mat. 26:37-39). Ale oni zasnęli. Gdy zastał ich śpiących, ponownie ich zachęcił: „Stale czuwajcie i wciąż się módlcie” (odczytaj Mateusza 26:40, 41). Wiedział, że są bardzo zestresowani i zmęczeni. Wyrozumiale przyznał, że „ciało [jest] słabe”. Potem jeszcze dwukrotnie odchodził na bok, żeby się modlić, a apostołowie mimo jego rady za każdym razem zasypiali (Mat. 26:42-45).

Czy mógłbyś się modlić wtedy, gdy nie jesteś zbyt zmęczony? (Zobacz akapit 12)

12. Co możemy zrobić, jeśli czasami czujemy się zbyt zestresowani albo zmęczeni, żeby się modlić?

12 Wybierz odpowiednią porę. Czasami możemy czuć się zbyt zestresowani albo zmęczeni, żeby się modlić. Jeśli tak jest w twoim wypadku, to wiedz, że nie jesteś sam. Co możesz zrobić? Niektóre osoby mające zwyczaj modlić się do Jehowy pod koniec dnia przekonały się, że warto to robić nieco wcześniej, kiedy nie jest się tak zmęczonym. Inni zauważyli, że duże znaczenie w czasie modlitwy ma pozycja. Ale co, jeśli czujesz się zbyt przytłoczony lub zniechęcony, żeby się modlić? Powiedz o tym Jehowie. Możesz być pewien, że nasz miłosierny Ojciec cię zrozumie (Ps. 139:4).

Czy w trakcie zebrania mógłbyś unikać odpowiadania na mejle i wiadomości tekstowe? (Zobacz akapity 13 i 14)

13. Jak urządzenia elektroniczne mogłyby nam przeszkadzać w spędzaniu czasu z Jehową?

13 Nie pozwól, żeby w trakcie studium coś cię rozpraszało. Modlitwa to nie jedyny sposób na umacnianie więzi z Jehową. W przybliżaniu się do Niego pomaga nam też studiowanie Jego Słowa i udział w zebraniach. Czy możesz coś zrobić, żeby jak najlepiej wykorzystywać czas przeznaczany na te zajęcia? Zastanów się: „Co mnie rozprasza, kiedy jestem na zebraniu albo studiuję?”. Być może są to połączenia telefoniczne, mejle czy wiadomości tekstowe przychodzące na smartfona albo inne urządzenie elektroniczne. Z takich urządzeń korzystają dzisiaj miliardy ludzi. Jak twierdzą niektórzy badacze, już sam fakt, że smartfon leży w pobliżu, może być rozpraszający. „Nie koncentrujesz się na wykonywanym zadaniu” — powiedział pewien wykładowca psychologii. „Twoje myśli krążą gdzie indziej”. Przed programem zgromadzeń i kongresów zwykle jesteśmy proszeni o ustawienie urządzeń elektronicznych tak, żeby nie rozpraszały innych. Czy nie moglibyśmy zrobić podobnie, kiedy jesteśmy sami, żeby nie rozpraszały nas i nie przeszkadzały nam w spędzaniu czasu z Jehową?

14. Jak zgodnie z Filipian 4:6, 7 Jehowa może pomóc nam się skupić?

14 Proś Jehowę, żeby pomógł ci się skupić. Jeśli podczas studium czy zebrania twoje myśli zaczynają gdzieś błądzić, poproś Jehowę o pomoc. Kiedy czymś się martwisz, może nie być ci łatwo przestać o tym myśleć i skoncentrować się na sprawach duchowych. Jest to jednak bardzo ważne. Módl się o pokój, który będzie strzegł nie tylko twojego serca, ale też „władz umysłowych” (odczytaj Filipian 4:6, 7).

SPĘDZANIE CZASU Z JEHOWĄ PRZYNOSI KORZYŚCI

15. Jaka jest jedna z korzyści ze spędzania czasu z Jehową?

15 Jeśli poświęcasz czas na rozmawianie z Jehową, słuchanie Go i rozmyślanie o Nim, odniesiesz wiele korzyści. Po pierwsze, będziesz podejmował lepsze decyzje. Biblia zapewnia, że „kto chodzi z mądrymi, stanie się mądry” (Prz. 13:20). Jeżeli spędzasz czas z samym Źródłem mądrości, Jehową, bez wątpienia staniesz się mądrzejszy. Będziesz lepiej rozumiał, co robić, żeby Mu się podobać i żeby unikać sprawiania Mu przykrości.

16. Dlaczego dzięki spędzaniu czasu z Jehową stajemy się lepszymi nauczycielami?

16 Po drugie, staniesz się lepszym nauczycielem. Kiedy studiujemy z kimś Biblię, przede wszystkim zależy nam na tym, żeby pomóc mu zbliżyć się do Jehowy. Im częściej modlimy się do naszego niebiańskiego Ojca i im lepiej Go poznajemy, tym bardziej Go kochamy. A wtedy umiejętniej zaszczepiamy taką miłość w serce zainteresowanego. Pomyślmy o Jezusie. Ponieważ opisywał swojego Ojca w bardzo ciepły, serdeczny sposób, jego uczniom o wiele łatwiej było Go pokochać (Jana 17:25, 26).

17. W jaki sposób modlitwa i studium pomagają nam umacniać wiarę?

17 Po trzecie, umocni się twoja wiara. Pomyśl, co się dzieje, gdy prosisz Jehowę o kierownictwo, pocieszenie lub wsparcie. Za każdym razem, kiedy On ci odpowiada, umacnia się twoja wiara (1 Jana 5:15). Co jeszcze może ją umocnić? Studium osobiste. Przecież „wiara przychodzi w ślad za tym, co się słyszy” (Rzym. 10:17). Ale żeby zbudować silną wiarę, nie wystarczy tylko zdobywać wiedzę. Co jeszcze powinniśmy robić?

18. Wyjaśnij, dlaczego tak ważne jest rozmyślanie.

18 Potrzebne jest nam też rozmyślanie. Weźmy pod uwagę przeżycia pisarza Psalmu 77. Był udręczony, bo wydawało mu się, że on i jego rodacy stracili uznanie Jehowy. Z tego powodu nie mógł nawet spać w nocy (wersety 2-8). Co zrobił? Powiedział Jehowie: „Będę (...) rozmyślał o wszystkich Twoich działaniach i zastanawiał się nad Twoimi poczynaniami” (werset 12). Oczywiście wiedział o wszystkim, co Jehowa zrobił dla swojego ludu w przeszłości, ale martwił się: „Czy Bóg zapomniał okazać łaskę lub czy z powodu gniewu przestał być miłosierny?” (Werset 9). Zaczął rozmyślać o czynach Jehowy i o tym, jak kiedyś okazywał On Izraelitom miłosierdzie i współczucie (werset 11). Dzięki temu nabrał przekonania, że Jehowa nie porzuci swojego ludu (werset 15). Podobnie umocni się twoja wiara, gdy będziesz rozmyślał o tym, co Jehowa do tej pory zrobił dla swoich sług i dla ciebie osobiście.

19. Jaką jeszcze korzyść odniesiemy ze spędzania czasu z Jehową?

19 Po czwarte — i najważniejsze — pogłębi się twoja miłość do Jehowy. Miłość, bardziej niż cokolwiek innego, pobudzi cię do okazywania Mu posłuszeństwa i do zdobywania się dla Niego na poświęcenia. Doda ci też sił do przetrwania każdej próby (Mat. 22:37-39; 1 Kor. 13:4, 7; 1 Jana 5:3). Nie ma nic cenniejszego niż bliska, serdeczna przyjaźń z Jehową! (Ps. 63:1-8).

20. Co zamierzasz zrobić, żeby jak najlepiej wykorzystywać czas spędzany z Jehową?

20 Pamiętaj, że modlitwa, studium i rozmyślanie to elementy wielbienia Boga. Tak jak Jezus, staraj się znaleźć spokojne miejsce, w którym będziesz mógł spędzić czas z Jehową. Nie pozwalaj, żeby coś cię rozpraszało. Kiedy zajmujesz się sprawami duchowymi, proś Jehowę, żeby pomógł ci się skoncentrować. Jeśli już teraz robisz jak najlepszy użytek ze swojego czasu, Jehowa nagrodzi cię życiem wiecznym! (Marka 4:24).

PIEŚŃ 28 Zabiegajmy o przyjaźń Jehowy

^ ak. 5 Jehowa jest naszym najlepszym Przyjacielem. Bardzo cenimy tę przyjaźń i pragniemy coraz lepiej Go poznawać. Ale żeby kogoś dobrze poznać, potrzeba czasu. Odnosi się to również do umacniania więzi z Jehową. Mamy jednak mnóstwo różnych zajęć. Jak więc możemy znajdować czas, żeby przybliżać się do naszego niebiańskiego Ojca? I jakie korzyści nam to przyniesie?