ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 1

Bądź przekonany, że Słowo Boże jest prawdą

Bądź przekonany, że Słowo Boże jest prawdą

MYŚL PRZEWODNIA NA ROK 2023: „Istotą Twoich słów jest prawda” (PS. 119:160).

PIEŚŃ 96 Księga Boża skarbem

W SKRÓCIE a

1. Dlaczego wielu ludzi nie ufa dzisiaj Biblii?

 W DZISIEJSZYM świecie widoczny jest kryzys zaufania — wielu ludzi nie wie, komu może wierzyć. Nie są pewni, czy wpływowi politycy, naukowcy i biznesmeni naprawdę mają na względzie ich dobro. Oprócz tego sporo osób nie darzy szacunkiem duchownych chrześcijaństwa. Nic więc dziwnego, że podchodzą sceptycznie do Biblii — do Księgi, na którą ci duchowni się powołują.

2. O czym powinniśmy być przekonani zgodnie z Psalmem 119:160?

2 Słudzy Jehowy są przekonani, że jest On „Bogiem prawdy” i zawsze chce dla nas tego, co najlepsze (Ps. 31:5; Izaj. 48:17). Wiemy, że możemy ufać temu, co czytamy w Biblii, bo ‛istotą słów Boga jest prawda’ b (odczytaj Psalm 119:160). Zgadzamy się z pewnym biblistą, który napisał: „W tym, co Bóg powiedział, nie ma najmniejszego cienia fałszu ani niesłowności. Słudzy Boga ufają Jego słowom, bo ufają Bogu, który je wypowiedział”.

3. Co omówimy w tym artykule?

3 Jak możemy pomóc innym, żeby tak jak my zaufali Słowu Bożemu? Przeanalizujmy, z jakich trzech powodów możemy zaufać Biblii. Omówimy dokładność jej tekstu, spełnienie się zapisanych w niej proroctw i to, jak potrafi zmieniać życie ludzi.

DOKŁADNIE ZACHOWANE ORĘDZIE BIBLIJNE

4. Dlaczego niektórzy sądzą, że treść Biblii została zmieniona?

4 Do spisania ksiąg biblijnych Jehowa Bóg posłużył się około 40 wiernymi mężczyznami. Ale do naszych czasów nie przetrwały żadne oryginalne rękopisy. Dysponujemy tylko kopiami kopii. Z tego powodu niektórzy zastanawiają się, czy dzisiejszy tekst Biblii nie odbiega od oryginalnego. Skąd mamy pewność, że nie został on zmieniony?

Zawodowi przepisywacze Pism Hebrajskich nie szczędzili starań, żeby wykonane przez nich kopie Słowa Bożego były dokładne (zobacz akapit 5)

5. Jak kopiowano Pisma Hebrajskie? (Zobacz ilustrację na stronie tytułowej).

5 Jehowa chciał zachować swoje natchnione orędzie, dlatego polecił je przepisywać. Nakazał królom Izraela, żeby sporządzali własne kopie Prawa, a Lewitów wyznaczył, żeby go nauczali (Powt. Pr. 17:18; 31:24-26; Nehem. 8:7). Po powrocie Żydów z wygnania w Babilonie zawodowi przepisywacze zaczęli sporządzać liczne kopie Pism Hebrajskich (Ezd. 7:6, przypis). Robili to skrupulatnie. Z czasem zaczęli liczyć nie tylko słowa, ale nawet litery, żeby mieć pewność, że wszystko przepisali rzetelnie. Mimo to z powodu ludzkiej niedoskonałości do przepisywanego tekstu Biblii wkradły się pewne drobne błędy. Ale dzięki temu, że istniało wiele odpisów tego samego tekstu, można było później te błędy wychwycić. W jaki sposób?

6. W jaki sposób można wychwycić błędy w odpisach Biblii?

6 Istnieje skuteczny sposób pozwalający współczesnym uczonym wychwycić pomyłki przepisywaczy tekstu biblijnego. Można to zilustrować następującym przykładem. Wyobraźmy sobie, że 100 mężczyzn ma ręcznie przepisać jedną stronę tekstu. Jeden z nich robi niewielki błąd. Dobrym sposobem, żeby wykryć jego błąd, jest porównanie tej kopii z pozostałymi. Podobnie porównywanie różnych rękopisów biblijnych pozwala uczonym dostrzec miejsca, w których jakiś przepisywacz zrobił błąd albo coś pominął.

7. Jak dokładni byli przepisywacze Biblii?

7 Przepisywacze rękopisów biblijnych dokładali wielkich starań, żeby ustrzec się błędów. Oto przykład, który to potwierdza. Najstarszy rękopis całych Pism Hebrajskich — Kodeks leningradzki — jest datowany na 1008 lub 1009 rok n.e. Ale w ostatnich latach odnaleziono sporo rękopisów biblijnych lub ich fragmentów, które są jakieś 1000 lat starsze od Kodeksu leningradzkiego. Można by pomyśleć, że wielokrotne przepisywanie tekstu Biblii w ciągu tysiąca lat doprowadzi do tego, że Kodeks leningradzki będzie się znacząco różnił od starszych rękopisów. Tak jednak nie jest. Po porównaniu wcześniejszych i późniejszych rękopisów uczeni wykryli tylko nieznaczne różnice w słownictwie, ale zasadnicze brzmienie orędzia biblijnego zostało dokładnie zachowane.

8. Jaki wniosek można wyciągnąć z porównania odpisów Chrześcijańskich Pism Greckich i kopii starożytnych świeckich dzieł?

8 Pierwsi chrześcijanie poszli w ślady przepisywaczy Pism Hebrajskich. Starannie kopiowali teksty 27 ksiąg Pism Greckich, z których korzystali na swoich zebraniach i podczas działalności ewangelizacyjnej. Pewien biblista tak podsumował wyniki porównania zachowanych rękopisów Pism Greckich z innymi dziełami z tego samego okresu: „Ogólnie rzecz biorąc, [kopii Pism Greckich] jest więcej (...) i są one bardziej kompletne”. W pewnej książce napisano: „Możemy ufać, że to, co czytamy w rzetelnym współczesnym przekładzie Pism Greckich, zasadniczo pokrywa się z tym, co spisali starożytni autorzy” (Anatomy of the New Testament).

9. Co zgodnie z Izajasza 40:8 można powiedzieć o orędziu biblijnym?

9 Dzięki skrupulatnej pracy wielu kopistów na przestrzeni wieków możemy dzisiaj czytać i studiować wierny tekst Biblii c. Niewątpliwie to Jehowa zadbał o to, żeby przekazać ludziom swoje orędzie w nieskażonej postaci (odczytaj Izajasza 40:8). Oczywiście niektórzy mogą twierdzić, że zachowanie orędzia biblijnego do naszych czasów nie dowodzi jeszcze, że pochodzi ono od Boga. Zobaczmy więc, co między innymi przemawia za tym, że Biblia jest natchnionym Słowem Bożym.

WIARYGODNOŚĆ PROROCTW BIBLIJNYCH

Po lewej: C. Sappa/​DeAgostini/​Getty Images; po prawej: Image © Homo Cosmicos/​Shutterstock

Proroctwa biblijne spełniały się w przeszłości i nadal się spełniają (zobacz akapity 10 i 11) e

10. Podaj przykład spełnionego proroctwa, które potwierdza słowa z 2 Piotra 1:21 (zobacz ilustracje).

10 Biblia zawiera wiele proroctw, które się spełniły — część z nich nawet setki lat po ich spisaniu. Potwierdzają to źródła historyczne. Nie jest to dla nas zaskoczeniem, bo wiemy, że Autorem proroctw biblijnych jest Jehowa (odczytaj 2 Piotra 1:21). Weźmy na przykład pod uwagę proroctwa dotyczące upadku starożytnego Babilonu. W VIII wieku p.n.e. prorok Izajasz pod natchnieniem zapowiedział, że potężne miasto Babilon zostanie zdobyte. Podał nawet imię jego zdobywcy, Cyrusa. Precyzyjnie opisał też sposób, w jaki się to odbędzie (Izaj. 44:27 do 45:2). Ponadto Izajasz prorokował, że w końcu Babilon popadnie w ruinę i całkowicie opustoszeje (Izaj. 13:19, 20). I tak właśnie się stało. W 539 roku p.n.e. Babilon został zdobyty przez Medów i Persów. W miejscu tego wielkiego niegdyś miasta pozostało dziś tylko bezludne pustkowie. (Zobacz materiał filmowy zatytułowany W Biblii zapowiedziano upadek Babilonu, który znajdziesz w elektronicznej wersji książki Już zawsze ciesz się życiem!, lekcja 03, punkt 5).

11. Opisz, jak spełnia się dzisiaj proroctwo Daniela 2:41-43.

11 Proroctwa biblijne spełniały się nie tylko w przeszłości; niektóre spełniają się na naszych oczach. Przykładem jest niezwykłe proroctwo Daniela o anglo-amerykańskiej potędze światowej (odczytaj Daniela 2:41-43). Precyzyjnie zapowiedziano w nim, że to dwuczłonowe mocarstwo będzie „po części mocne” jak żelazo, a „po części kruche” jak glina. I faktycznie tak jest. Wielka Brytania i USA nieraz dowodziły swojej żelaznej siły. Odniosły sukcesy w obu wojnach światowych i wciąż dysponują ogromnym potencjałem militarnym. Ale wpływy tych państw są osłabiane przez ich obywateli, którzy domagają się swoich praw przez tworzenie związków zawodowych, akcje na rzecz swobód obywatelskich oraz ruchy niepodległościowe. Pewien politolog przyznał niedawno: „Żadne inne rozwinięte państwo demokratyczne na świecie nie jest tak politycznie podzielone i dysfunkcjonalne jak dzisiejsze Stany Zjednoczone”. A Wielką Brytanię, drugą część tej potęgi, w ostatnich latach rozdzierają różnice poglądów na temat relacji z krajami Unii Europejskiej. Na skutek tych podziałów anglo-amerykańskie mocarstwo światowe w zasadzie nie jest w stanie podejmować zdecydowanych działań.

12. O czym nas przekonują proroctwa biblijne?

12 Liczne proroctwa biblijne, które już się spełniły, umacniają nas w przekonaniu, że Bóg spełni też swoje obietnice co do przyszłości. Czujemy to samo, co psalmista, który modlił się do Jehowy: „Tęsknie czekam, aż mnie wybawisz, bo Twoje słowa są dla mnie nadzieją” (Ps. 119:81). Za pośrednictwem Biblii Jehowa życzliwie daje nam „przyszłość i nadzieję” (Jer. 29:11). Nasza szczęśliwa przyszłość zależy nie od wysiłków ludzi, ale od Jehowy, który spełni swoje obietnice. Stale umacniajmy zaufanie do Słowa Bożego przez wnikliwe studiowanie proroctw biblijnych.

RADY Z BIBLII POMAGAJĄ MILIONOM LUDZI

13. Z jakiego jeszcze powodu możemy ufać Biblii zgodnie z Psalmem 119:66, 138?

13 Możemy ufać Biblii również dlatego, że pozytywnie wpływa na ludzi, którzy stosują się do zawartych w niej rad (odczytaj Psalm 19:7). Na przykład małżeństwa, które myślały już o rozwodzie, teraz są zjednoczone i szczęśliwe. Ich dzieci wychowują się w ciepłej atmosferze chrześcijańskiego domu, w którym czują się bezpieczne i kochane (Efez. 5:22-29).

14. Podaj przykład, jak Biblia zmienia ludzi na lepsze.

14 Dzięki stosowaniu się do mądrych rad z Biblii nawet niebezpieczni przestępcy mogą całkowicie się zmienić. Tak właśnie stało się z więźniem o imieniu Jack d. Był brutalnym człowiekiem, uważanym za jednego z najbardziej niebezpiecznych więźniów, którzy czekali na wykonanie wyroku śmierci. Ale pewnego razu zobaczył, jak bracia prowadzą z kimś studium Biblii. Ich życzliwość tak go ujęła, że sam też poprosił o studium. Pod wpływem Biblii zaczął zmieniać swoje zachowanie, a nawet osobowość. Po jakimś czasie został nieochrzczonym głosicielem, a potem przyjął chrzest. Gorliwie głosił innym więźniom o Królestwie Bożym, dzięki czemu co najmniej czterech z nich poznało prawdę. Gdy nadszedł dzień jego egzekucji, Jack był już innym człowiekiem. Jeden z jego prawników powiedział: „Jack nie jest tym, kim był 20 lat temu. Nauki Świadków Jehowy zmieniły jego życie”. Chociaż wyrok wydany na Jacka został wykonany, jego przykład wyraźnie pokazuje, że możemy ufać Słowu Bożemu, które ma moc zmieniania ludzi na lepsze (Izaj. 11:6-9).

Rady z Biblii zmieniają życie mnóstwa ludzi o najróżniejszym pochodzeniu (zobacz akapit 15) f

15. Jak stosowanie się do zasad biblijnych wyróżnia dzisiejszy lud Jehowy? (Zobacz ilustrację).

15 Zasady biblijne jednoczą lud Jehowy (Jana 13:35; 1 Kor. 1:10). Nasz pokój i panująca wśród nas jedność wyróżniają się na tle konfliktów politycznych, etnicznych i społecznych dzielących ten świat. Obserwowanie tej jedności głęboko poruszyło mężczyznę imieniem Jean. Dorastał on w pewnym kraju w Afryce. Kiedy wybuchła wojna domowa, wstąpił do wojska, ale później uciekł do sąsiedniego kraju. Tam zetknął się ze Świadkami Jehowy. Jean opowiada: „Dowiedziałem się, że wyznawcy religii prawdziwej nie angażują się w politykę i nie są podzieleni. Wprost przeciwnie, kochają się nawzajem”. Dodaje: „Poświęciłem swoje życie, żeby bronić kraju, ale kiedy poznałem prawdę zawartą w Biblii, postanowiłem poświęcić życie Jehowie”. Jean całkowicie się zmienił. Zamiast walczyć z ludźmi z innego kraju czy grupy etnicznej, teraz dzieli się biblijnym orędziem pokoju z każdym, kogo spotka. To, że rady ze Słowa Bożego tak skutecznie pomagają osobom z wielu narodowości, dobitnie dowodzi, że możemy ufać tej Księdze.

NADAL UFAJ, ŻE SŁOWO BOŻE JEST PRAWDĄ

16. Dlaczego koniecznie musimy umacniać swoje zaufanie do Słowa Bożego?

16 W miarę jak świat staje się coraz gorszy, nasze zaufanie do Słowa Bożego będzie wystawiane na próbę. Ludzie mogą usiłować zasiewać w naszych umysłach wątpliwości co do tego, czy Biblia mówi prawdę albo czy Jehowa ustanowił niewolnika wiernego i roztropnego, za pomocą którego udziela dziś wskazówek swoim sługom. Ale jeśli jesteśmy przekonani, że to, co zawiera Słowo Jehowy, zawsze jest prawdziwe, to będziemy w stanie odpierać takie ataki na naszą wiarę. Będziemy zdecydowani ‛przestrzegać przepisów Jehowy przez cały czas, do samego końca’ (Ps. 119:112). ‛Nie będziemy się wstydzili’ rozmawiać z drugimi o prawdzie i zachęcać ich, żeby zgodnie z nią żyli (Ps. 119:46). I zdołamy przetrwać nawet najtrudniejsze sytuacje, w tym także prześladowania, „cierpliwie i z radością” (Kol. 1:11; Ps. 119:143, 157).

17. O czym będzie nam przypominał tekst roczny?

17 Jesteśmy ogromnie wdzięczni Jehowie za to, że dał nam poznać prawdę! Prawda ta pozwala nam zachowywać równowagę, bo wskazuje nam konkretny cel życia i wyraźnie wytycza kierunek działania w tym coraz bardziej zdezorientowanym i chaotycznym świecie. Stanowi ona podstawę naszej nadziei na lepszą przyszłość pod panowaniem Królestwa Bożego. Oby myśl przewodnia na rok 2023 pomagała nam żywić przekonanie, że całe Słowo Boże — cała jego treść — jest prawdą! (Ps. 119:160).

PIEŚŃ 94 Wdzięczni za Słowo Boże

a Biblijna myśl przewodnia na rok 2023 brzmi: „Istotą Twoich słów jest prawda” (Ps. 119:160). Niewątpliwie zgodzisz się z tym wzmacniającym wiarę stwierdzeniem. Ale wielu ludzi nie ma zaufania do Biblii ani do zawartych w niej rad. W tym artykule przeanalizujemy trzy grupy dowodów, które pomogą nam przekonać szczerych ludzi, że Biblii warto zaufać.

b DODATKOWE WYJAŚNIENIE: Hebrajskie słowo przetłumaczone w tym wersecie na „istota” oznacza sumę, pełną wartość lub sedno czegoś.

c Żeby dowiedzieć się więcej, jak Biblia przetrwała do naszych czasów, wpisz „Historia i Biblia” w polu wyszukiwania w serwisie jw.org.

d Niektóre imiona zostały zmienione.

e OPIS ILUSTRACJI: Zgodnie z Bożym wyrokiem potężne starożytne miasto Babilon w końcu popadło w ruinę.

f OPIS ILUSTRACJI: Scenka: Zamiast walczyć, brat uczy się z Biblii, jak żyć w pokoju, i pomaga w tym innym.