ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 38
Umacniaj więź ze swoją duchową rodziną
„Idę do Ojca swojego i Ojca waszego” (JANA 20:17).
PIEŚŃ 3 Nasza siła, nadzieja i ufność
W SKRÓCIE *
1. Jakie relacje łączą nas z Jehową?
DO RODZINY czcicieli Jehowy należy Jezus — „pierwszy spośród całego stworzenia” — oraz niezliczona liczba aniołów (Kol. 1:15; Ps. 103:20). Kiedy Jezus był na ziemi, wskazał, że również ludzie mogą uważać Jehowę za swojego Ojca. W rozmowie z uczniami nazwał Jehowę ‛swoim Ojcem i ich Ojcem’ (Jana 20:17). A gdy oddajemy się Jehowie i przyjmujemy chrzest, wszyscy Jego słudzy stają się naszymi braćmi i siostrami (Marka 10:29, 30).
2. Co omówimy w tym artykule?
2 Niektórym trudno jest uważać Jehowę za kochającego Ojca. Dla innych wyzwaniem może być okazywanie miłości braciom i siostrom. W tym artykule omówimy, jak Jezus pomaga nam widzieć w Jehowie Ojca, z którym możemy mieć bliską więź. Zobaczymy też, jak możemy naśladować Jehowę w relacjach z naszymi braćmi i siostrami.
JEHOWA CHCE, ŻEBYŚ MIAŁ Z NIM BLISKIE RELACJE
3. Jak modlitwa wzorcowa pomaga nam przybliżyć się do Jehowy?
3 Jehowa jest kochającym Ojcem. Właśnie tak patrzy na Niego Jezus. I chce, żebyśmy my też widzieli w Jehowie serdecznego, przystępnego Ojca, a nie surowego zwierzchnika. Wyraźnie to wynika z modlitwy wzorcowej, której nauczył swoich naśladowców. Zaczął ją słowami: „Nasz Ojcze” (Mat. 6:9). Mógł polecić, żebyśmy zwracali się do Jehowy „Wszechmocny”, „Stwórco” albo „Królu Wieczności”, bo każdy z tych tytułów do Niego pasuje i występuje w Biblii (Rodz. 49:25; Izaj. 40:28; 1 Tym. 1:17). Jednak użył określenia „Ojcze”, które wskazuje na bliskie relacje.
4. Skąd wiemy, że Jehowa chce, żebyśmy się do Niego zbliżyli?
4 Czy trudno ci patrzeć na Jehowę jak na kochającego Ojca? Niektórym z nas tak. Powodem mogą być bolesne przeżycia z dzieciństwa. Ale Jehowa doskonale rozumie nasze odczucia. To bardzo pocieszające! On chce, żebyśmy mieli z Nim ciepłe relacje. Jego Słowo zachęca: „Zbliżcie się do Boga, a On zbliży się do was” (Jak. 4:8). Jehowa nas kocha i obiecuje, że będzie dla nas najlepszym Ojcem, jakiego moglibyśmy sobie wymarzyć.
5. Jak w myśl Łukasza 10:22 w zbliżeniu się do Jehowy może nam pomóc Jezus?
5 W zbliżeniu się do Jehowy może nam pomóc Jezus. Zna Go tak dobrze i tak doskonale naśladuje Jego przymioty, że mógł powiedzieć: „Kto widział mnie, widział też Ojca” (Jana 14:9). Jezus jest dla nas jak starszy brat. Uczy nas, jak szanować naszego Ojca i okazywać Mu posłuszeństwo, jak unikać zasmucania Go i co robić, żeby Mu się podobać. Ale przede wszystkim pokazuje nam, jak bardzo Jehowa nas kocha (odczytaj Łukasza 10:22). Przeanalizujmy kilka przykładów.
6. W jakich sytuacjach Jehowa słuchał Jezusa?
6 Jehowa słucha swoich dzieci. Robił to w wypadku swojego pierworodnego Syna — gdy Jezus był na ziemi, słuchał jego częstych modlitw (Łuk. 5:16). Słuchał go, jak modlił się przed podjęciem ważnych decyzji, na przykład przed wyborem 12 apostołów (Łuk. 6:12, 13). Słuchał go też, kiedy modlił się w chwilach udręki. Krótko przed tym, jak Jezus został zdradzony, żarliwie modlił się do Ojca w związku z czekającą go próbą. Jehowa odpowiedział na modlitwę swojego kochanego Syna i wysłał anioła, żeby go umocnił (Łuk. 22:41-44).
7. Jak wpływa na ciebie świadomość, że Jehowa odpowiada na modlitwy?
7 Jehowa dalej słucha modlitw swoich sług i odpowiada na nie we właściwym czasie i w najlepszy możliwy sposób (Ps. 116:1, 2). Przekonała się o tym pewna siostra z Indii. Miała poważne problemy emocjonalne i z całego serca modliła się w tej sprawie do Jehowy. Opowiada: „Audycja JW Broadcasting® z maja 2019 roku mówiła o radzeniu sobie ze zmartwieniami i niepokojem. Była dokładnie tym, czego potrzebowałam. Była odpowiedzią na moje modlitwy”.
8. Na jakie sposoby Jehowa okazywał miłość Jezusowi?
8 Jehowa okazuje nam miłość tak samo, jak okazywał miłość Jezusowi (Jana 5:20). Przez całe jego życie na ziemi troszczył się o jego potrzeby fizyczne, duchowe i emocjonalne. Chętnie mówił mu, że go kocha i darzy uznaniem (Mat. 3:16, 17). Ponieważ Jezus zawsze mógł liczyć na swojego kochającego niebiańskiego Ojca, nigdy nie czuł się osamotniony (Jana 8:16).
9. Co nas upewnia, że Jehowa nas kocha?
9 My też widzimy, że Jehowa okazuje nam miłość na wiele sposobów. Pomyśl tylko: Żeby nas uszczęśliwić i zaspokoić nasze potrzeby emocjonalne, pociągnął nas do siebie i dał nam kochającą rodzinę braci i sióstr (Jana 6:44). Cały czas zapewnia nam również pokarm duchowy. Oprócz tego pomaga nam zaspokajać codzienne potrzeby materialne (Mat. 6:31, 32). Kiedy rozmyślamy o tym, jak bardzo Jehowa nas kocha, sami coraz bardziej Go kochamy.
TRAKTUJ BRACI I SIOSTRY TAK, JAK TRAKTUJE ICH JEHOWA
10. W czym pomoże nam przykład Jehowy?
10 Jehowa kocha naszych braci i siostry. Ale nam nie zawsze łatwo jest ich kochać i im to okazywać. Czasami wynika to stąd, że pochodzimy z różnych kultur i środowisk. Poza tym wszyscy popełniamy błędy, które mogą innych frustrować i rozczarowywać. Mimo to możemy się przyczyniać do umacniania łączących nas więzi. W jaki sposób? Przez naśladowanie naszego Ojca, który jest wzorem okazywania miłości (Efez. 5:1, 2; 1 Jana 4:19). Zobaczmy, czego możemy się od Niego nauczyć.
11. Jak Jezus naśladował „głębokie współczucie” Jehowy?
11 Jehowa okazuje „głębokie współczucie” (Łuk. 1:78). Osoba współczująca nie jest obojętna na cierpienie innych. Stara się im pomóc i ich pocieszyć. Współczucie Jehowy naśladował Jezus (Jana 5:19). Gdy widział tłumy, „litował się nad nimi, bo były złupione i porzucone niczym owce bez pasterza” (Mat. 9:36). Ale nie tylko wczuwał się w ich położenie. Śpieszył im też z pomocą. Uzdrawiał chorych i pokrzepiał tych, którzy byli „utrudzeni i obciążeni” (Mat. 11:28-30; 14:14).
12. Podaj przykład, jak można okazać komuś współczucie.
12 Zanim w praktyczny sposób okażemy komuś współczucie, musimy pomyśleć, przez co ta osoba przechodzi. Na przykład jakaś siostra może mieć poważne problemy ze zdrowiem. Nigdy się nie skarży, ale może przydałoby się jej jakieś wsparcie. Jak daje sobie radę z pracami domowymi? Czy nie ucieszyłaby się z pomocy w przygotowaniu posiłku dla rodziny albo w posprzątaniu mieszkania? A może jakiś brat stracił pracę. Czy nie byłoby mu łatwiej sobie radzić do czasu znalezienia nowej pracy, gdyby ktoś podarował mu — być może anonimowo — niewielką sumę pieniędzy?
13, 14. Jak możemy naśladować szczodrość Jehowy?
13 Jehowa jest szczodry (Mat. 5:45). Pokazuje nam, że nie powinniśmy czekać, aż ktoś z braci i sióstr poprosi nas o pomoc. Na przykład chociaż Go o to nie prosimy, każdego dnia sprawia, że wschodzi słońce. Korzystają z tego wszyscy, nie tylko ci, którzy są Mu za to wdzięczni. Czy nie zgodzisz się z tym, że dbając o nasze potrzeby, Jehowa okazuje nam ogromną miłość? Bardzo Go za to kochamy, że jest dla nas taki życzliwy i szczodry!
14 Wielu naszych współwyznawców naśladuje Jehowę w okazywaniu szczodrości. Było tak w roku 2013, kiedy supertajfun Haiyan spowodował ogromne zniszczenia na Filipinach. Sporo braci i sióstr straciło domy i mienie, ale ich współwyznawcy z całego świata szybko zapewnili im wsparcie. Składali datki albo osobiście stawili się do pomocy. W niespełna rok odbudowano lub wyremontowano prawie 750 domów. Również w czasie pandemii COVID-19 wielu na różne sposoby wspierało braci i siostry. Kiedy szybko śpieszymy z pomocą członkom naszej duchowej rodziny, pokazujemy, że ich kochamy.
15, 16. Jak możemy naśladować naszego niebiańskiego Ojca w myśl Łukasza 6:36?
15 Jehowa jest miłosierny i chętnie przebacza (odczytaj Łukasza 6:36). Doświadczamy tego każdego dnia (Ps. 103:10-14). Również Jezus okazywał miłosierdzie i chętnie przebaczał swoim niedoskonałym uczniom. Był nawet gotowy poświęcić swoje życie za nasze grzechy (1 Jana 2:1, 2). Czy to, że Jehowa i Jezus są tak miłosierni i chętnie przebaczają, nie zbliża cię do Nich?
16 Kiedy ‛wspaniałomyślnie przebaczamy’ naszym braciom i siostrom, umacniamy łączące nas więzi miłości (Efez. 4:32). Oczywiście czasami przebaczanie jest bardzo trudne i musimy nad tym pracować. Jednej siostrze pomógł w tym artykuł ze Strażnicy zatytułowany „Wspaniałomyślnie przebaczajmy sobie nawzajem” *. Napisała: „Dzięki temu artykułowi spojrzałam na tę sprawę z innej, bardziej pozytywnej strony. Wyjaśniono w nim, że gotowość do przebaczania nie oznacza akceptowania zła ani pomniejszania wyrządzonej nam krzywdy. Oznacza raczej wyzbycie się urazy i zachowanie pokoju w sercu”. Jeśli chętnie przebaczamy naszym braciom i siostrom, pokazujemy, że ich kochamy i że naśladujemy naszego Ojca, Jehowę.
CEŃ SWOJE MIEJSCE W RODZINIE JEHOWY
17. Jak zgodnie z Mateusza 5:16 możemy przynosić chwałę naszemu niebiańskiemu Ojcu?
17 To dla nas wielki zaszczyt, że możemy należeć do kochającej się międzynarodowej rodziny. Chcielibyśmy, żeby jak najwięcej ludzi przyłączyło się do nas w wielbieniu naszego Boga. Dlatego dbamy o to, żeby nie robić nic, co postawiłoby w złym świetle lud Jehowy albo Jego samego. Staramy się postępować w taki sposób, żeby ludzie zainteresowali się dobrą nowiną i zaczęli służyć Jehowie (odczytaj Mateusza 5:16).
18. Co nam pomoże z odwagą bronić swoich przekonań?
18 Ponieważ jesteśmy posłuszni naszemu niebiańskiemu Ojcu, czasami ściągamy na siebie krytykę, a nawet prześladowanie. Kiedy musimy bronić swoich przekonań, możemy czuć się zestresowani. Zawsze jednak możemy liczyć na pomoc Jehowy i Jego Syna. Jezus zapewnił swoich uczniów, że nie muszą się zamartwiać, jak lub co powiedzą. Dlaczego nie? Wyjaśnił: „Bo w danej chwili otrzymacie pomoc — w gruncie rzeczy to nie wy będziecie mówić, ale będzie przez was mówić duch waszego Ojca” (Mat. 10:19, 20).
19. Podaj przykład kogoś, kto odważnie dał świadectwo.
19 Zobaczmy, co przeżył Robert z RPA. Kiedy poznawał prawdę i nie miał jeszcze dużej wiedzy biblijnej, stanął przed sądem wojskowym. Odważnie wyjaśnił, że chce pozostać neutralny, bo kocha swoich chrześcijańskich braci. Widać, że bardzo cenił swoje miejsce w naszej duchowej rodzinie! Sędzia nagle zapytał: „Kim są twoi bracia?”. Robert nie był przygotowany na to pytanie, ale natychmiast przypomniał mu się tekst dzienny z tamtego dnia. Chodziło o Ewangelię według Mateusza 12:50: „Moim bratem i siostrą, i matką jest każdy, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie”. Chociaż Robert był dopiero zainteresowanym, duch Jehowy pomógł mu odpowiedzieć nie tylko na to, ale też na kilka innych niespodziewanych pytań. Jehowa musiał być z niego bardzo dumny! I jest dumny również z nas, kiedy polegamy na Nim i odważnie dajemy świadectwo w trudnych sytuacjach.
20. Na co powinniśmy być zdecydowani? (Jana 17:11, 15).
20 Mamy najlepszego Ojca, jakiego możemy sobie wyobrazić, oraz wielu oddanych nam braci i sióstr. Nigdy nie uważajmy tego za coś oczywistego. Szatan i jego zwolennicy nas nienawidzą. Chcieliby, żebyśmy zaczęli wątpić w miłość Jehowy. Próbują też zburzyć naszą jedność. Ale Jezus poprosił Ojca, żeby nad nami czuwał i żeby nasza rodzina pozostała zjednoczona (odczytaj Jana 17:11, 15). Jehowa odpowiada na tę modlitwę. Podobnie jak Jezus nigdy nie powątpiewajmy w miłość i wsparcie naszego niebiańskiego Ojca. Bądźmy zdecydowani stale umacniać więzi łączące naszą duchową rodzinę.
PIEŚŃ 99 Miriady braci
^ Mamy niezwykły zaszczyt — należymy do kochającej się rodziny braci i sióstr. Wszyscy chcemy umacniać łączące nas więzi. Jak możemy to robić? Naśladując sposób, w jaki okazuje nam miłość nasz niebiański Ojciec, a także biorąc przykład z Jezusa oraz naszych współwyznawców.
^ Zobacz Strażnicę z 15 listopada 2012 roku, strony 26-30.
STRAŻNICA (WYDANIE DO STUDIUM)