ARTYKUŁ DO STUDIUM NR 37
Polegaj na Jehowie tak jak Samson
„Wszechwładny Panie, Jehowo, proszę, przypomnij sobie o mnie. Boże, wzmocnij mnie” (SĘDZ. 16:28).
PIEŚŃ 30 Bóg Jehowa — mój Przyjaciel i mój Ojciec
W SKRÓCIE a
1, 2. Dlaczego relacja o Samsonie powinna nas interesować?
Z CZYM kojarzy ci się imię Samson? Niewątpliwie pomyślałeś o wiernym słudze Bożym o nadzwyczajnej sile. Ale Samson podjął pewną złą decyzję, która doprowadziła do bolesnych konsekwencji. Mimo to Jehowa skupił się na jego lojalności i zadbał o to, żeby jego przykład znalazł się w Biblii dla naszej korzyści.
2 Jehowa posługiwał się Samsonem, żeby w niezwykły sposób wspierać swój wybrany lud — Izraelitów. Wiele stuleci po jego śmierci apostoł Paweł pod natchnieniem wymienił go wśród wybitnych sług Jehowy (Hebr. 11:32-34). Samson polegał na Jehowie nawet w trudnych okolicznościach. W tym artykule omówimy, czego możemy się od niego nauczyć i jak jego przykład może nas zachęcić.
SAMSON UFAŁ JEHOWIE
3. Jakie zadanie otrzymał Samson?
3 W czasie, gdy Samson się urodził, nad Izraelem panowali Filistyni (Sędz. 13:1). Ich okrutna władza przyniosła Izraelitom mnóstwo cierpień. Jehowa wybrał Samsona, żeby ‛wybawił Izraelitów z rąk Filistynów’ (Sędz. 13:5). To było trudne zadanie! Żeby mu sprostać, Samson musiał polegać na Jehowie.
4. Jak Jehowa pomógł Samsonowi uwolnić się z rąk Filistynów? (Sędziów 15:14-16).
4 Zobaczmy przykład świadczący o tym, że Samson ufał Jehowie i polegał na Jego wsparciu. Pewnego razu wojska filistyńskie przybyły do Lechi — najwyraźniej leżącego w Judzie — żeby pojmać Samsona. Mieszkańcy Judy byli przerażeni, dlatego związali go dwoma nowymi powrozami i wydali Filistynom (Sędz. 15:9-13). Ale wtedy Samson „dzięki duchowi Jehowy nabrał siły” i uwolnił się z powrozów. Następnie „znalazł świeżą szczękę osła, chwycił ją” i zabił nią 1000 Filistynów! (Odczytaj Sędziów 15:14-16).
5. Jak to, że Samson posłużył się szczęką osła, świadczy o jego zaufaniu do Jehowy?
5 Dlaczego Samson użył szczęki osła? To raczej nietypowa broń! Bez wątpienia wiedział, że sukces nie zależy od użytej broni, ale od wsparcia Jehowy. Żeby spełnić Jego wolę, wykorzystał to, co miał pod ręką. Ponieważ na Nim polegał, odniósł wielkie zwycięstwo.
6. Czego uczymy się od Samsona o wywiązywaniu się z teokratycznych zadań?
6 Również nam Jehowa może dodać sił do wykonania różnych zadań — nawet takich, które wydają się przekraczać nasze możliwości. Może to zrobić w zaskakujący sposób. Bądź pewien, że dopóki na Nim polegasz, On pomoże ci spełniać Jego wolę, tak jak pomógł w tym Samsonowi (Prz. 16:3).
7. Podaj przykład ilustrujący, jak ważne jest szukanie kierownictwa Jehowy.
7 Zaufania do Jehowy dowodzi wielu naszych współwyznawców, którzy biorą udział w teokratycznych budowach. W przeszłości bracia zazwyczaj sami projektowali i budowali większość nowych Sal Królestwa i innych obiektów. Jednak ze względu na rozwój organizacji Jehowy potrzebna była zmiana. Bracia pełniący odpowiedzialne funkcje szukali Jego kierownictwa i zaczęli stosować nowe metody, takie jak zakup i renowacja już istniejących obiektów. Robert, który w ostatnich latach pracował przy wielu projektach w różnych miejscach na świecie, mówi: „Z początku niektórym trudno było dostosować się do nowego podejścia. Bardzo różni się ono od tego, do czego przez lata się przyzwyczailiśmy. Ale bracia byli gotowi dokonać zmian i stało się jasne, że Jehowa temu błogosławi”. To jeden z wielu przykładów pokazujących, jak Jehowa prowadzi swój lud, żeby spełniał Jego wolę. Od czasu do czasu każdy z nas powinien zadać sobie pytanie: „Czy szukam kierownictwa Jehowy i w służbie dla Niego jestem gotowy dokonywać zmian?”.
SAMSON ROBIŁ DOBRY UŻYTEK Z TEGO, CO ZAPEWNIAŁ MU JEHOWA
8. Co zrobił Samson, gdy był spragniony?
8 Zapewne przypominasz sobie inne sytuacje, w których Samson dokonał niezwykłych czynów. W pojedynkę pokonał lwa, a później w Aszkelonie zabił 30 Filistynów (Sędz. 14:5, 6, 19). Wiedział, że nigdy nie osiągnąłby czegoś takiego bez pomocy Jehowy. Pokazał, że na Nim polega, między innymi wtedy, gdy po uśmierceniu 1000 Filistynów bardzo chciało mu się pić. Co zrobił? Zamiast samemu szukać wody, zwrócił się do Jehowy (Sędz. 15:18).
9. Jak Jehowa zareagował na błagania Samsona? (Sędziów 15:19).
9 Jehowa odpowiedział na błagania Samsona i w cudowny sposób zapewnił mu dostęp do wody. Kiedy Samson się jej napił, „wróciły mu siły i odżył” (odczytaj Sędziów 15:19). Wiele lat później, gdy prorok Samuel pod natchnieniem spisywał Księgę Sędziów, to źródło wody prawdopodobnie dalej istniało. Mogło przypominać Izraelitom, że Jehowa zawsze zapewnia wsparcie swoim sługom, gdy tego potrzebują.
10. Z czym wiąże się szukanie pomocy Jehowy? (Zobacz też ilustrację).
10 My też musimy prosić Jehowę o pomoc bez względu na to, jakie mamy talenty czy umiejętności albo co osiągnęliśmy w służbie dla Niego. Powinniśmy skromnie przyznawać, że prawdziwy sukces zależy od tego, czy na Nim polegamy. Podobnie jak Samson nabrał sił dzięki wodzie, którą zapewnił mu Jehowa, tak my wzmocnimy się pod względem duchowym, gdy będziemy robić dobry użytek ze wszystkiego, co od Niego otrzymujemy (Mat. 11:28).
11. Co pomoże nam w pełni korzystać z pomocy Jehowy? Podaj przykład.
11 Zastanówmy się nad przykładem Aleksieja, brata z Rosji, który przechodzi ciężkie prześladowania. Dzięki czemu zachowuje siły? Razem z żoną od dawna pielęgnowali dobre zwyczaje duchowe. Powiedział: „Poświęcam czas na studium osobiste i codzienne czytanie Biblii. Każdego rana wspólnie z żoną omawiamy tekst dzienny i modlimy się do Jehowy”. Czego uczymy się z ich przykładu? Zamiast polegać na sobie, polegajmy na Jehowie. W jaki sposób możemy to robić? Budując naszą wiarę przez regularne studium osobiste i branie udziału w innych teokratycznych zajęciach. W rezultacie Jehowa obficie nam pobłogosławi i pomoże nam dalej Mu służyć. Udzielił sił Samsonowi i z pewnością to samo zrobi dla nas.
SAMSON SIĘ NIE PODDAŁ
12. Jaką złą decyzję podjął Samson i czym się to różniło od jego wcześniejszych przeżyć?
12 Samson był niedoskonały tak jak my i czasami podejmował złe decyzje. Zwłaszcza jedna z nich miała tragiczne konsekwencje, ponieważ stracił on z oczu zlecone przez Boga zadanie. Kiedy już przez pewien czas występował w roli sędziego, „zakochał się w Dalili, kobiecie z Doliny Soreku” (Sędz. 16:4). Wcześniej był już zaręczony z pewną Filistynką, ale „stał za tym Jehowa”, który „szukał (...) okazji, by wystąpić przeciwko Filistynom”. Potem Samson zatrzymał się w domu prostytutki w filistyńskim mieście Gaza. Przy tamtej okazji Jehowa dodał mu sił, żeby wyrwał i wyniósł wrota bramy miejskiej i w ten sposób pozbawił miasto ochrony (Sędz. 14:1-4; 16:1-3). Ale w wypadku Dalili sprawy mogły wyglądać inaczej, bo zapewne była ona Izraelitką.
13. Jak z powodu Dalili Samson znalazł się w fatalnej sytuacji?
13 Dalila przyjęła od Filistynów sporą łapówkę za zdradzenie Samsona. Czy Samson był tak zaślepiony miłością, że nie dostrzegł jej podstępu? Tak czy inaczej, Dalila wielokrotnie naciskała go, żeby wyjawił, co jest źródłem jego siły, a on w końcu jej uległ. Niestety, dopuścił do sytuacji, przez którą stracił swoją siłę i na jakiś czas również uznanie Jehowy (Sędz. 16:16-20).
14. Jakie konsekwencje poniósł Samson przez to, że zaufał Dalili?
14 Ponieważ Samson zaufał Dalili bardziej niż Jehowie, poniósł bolesne konsekwencje. Filistyni go pojmali, oślepili i uwięzili w Gazie, której mieszkańców wcześniej upokorzył. Teraz sam został upokorzony — był zwykłym niewolnikiem i musiał mleć ziarno. Później Filistyni poniżyli go jeszcze bardziej. W trakcie obchodów swojego święta złożyli wielką ofiarę fałszywemu bogu Dagonowi, któremu przypisywali wydanie Samsona w ich ręce. Przyprowadzili Samsona z więzienia, „żeby zabawiał zebranych” — żeby zrobić z niego pośmiewisko (Sędz. 16:21-25).
15. Jak Samson pokazał, że znowu polega na Jehowie? (Sędziów 16:28-30). (Zobacz ilustrację na stronie tytułowej).
15 Samson popełnił poważny błąd, ale się nie poddał. Dalej szukał okazji, żeby wykonać zlecone przez Boga zadanie i pokonać Filistynów (odczytaj Sędziów 16:28-30). Błagał Jehowę: „Daj mi się zemścić na Filistynach”. A On odpowiedział na jego modlitwę i w cudowny sposób przywrócił mu siły. Przy tej okazji Samson zgładził więcej Filistynów niż kiedykolwiek wcześniej.
16. Czego się uczymy z błędu Samsona?
16 Chociaż Samson nie uniknął przykrych konsekwencji swojego błędu, nie przestał spełniać woli Jehowy. Czego się z tego uczymy? Nawet jeśli popełnimy błąd i zostaniemy skarceni, a może nawet stracimy jakiś przywilej, nie możemy się poddawać. Pamiętajmy, że Jehowa nie spisuje nas na straty (Ps. 103:8-10). Mimo naszych potknięć możemy tak jak Samson dalej być dla Niego użyteczni.
17, 18. Jak cię zachęca przykład Michaela? (Zobacz też ilustrację).
17 Rozważmy przykład młodego brata o imieniu Michael. Jako pionier stały i sługa pomocniczy miał wiele teokratycznych zadań. Niestety, popełnił błąd i w rezultacie stracił przywileje w zborze. Opowiada: „Do tamtego czasu byłem bardzo zajęty w służbie dla Jehowy. Ale nagle poczułem się tak, jakbym zderzył się ze ścianą. Wiedziałem, że Jehowa mnie nie odrzuci. Ale zastanawiałem się, czy moja więź z Nim kiedykolwiek będzie tak silna jak wcześniej i czy znowu będę mógł robić w zborze tyle, co kiedyś”.
18 Co godne pochwały, Michael się nie poddał. Wspomina: „Skupiłem się na odbudowaniu relacji z Jehową. Regularnie otwierałem przed Nim serce w modlitwie, studiowałem i rozmyślałem”. Z czasem Michael znowu otrzymał w zborze zadania. Teraz usługuje jako starszy i pionier stały. Zauważa: „Wsparcie i zachęty, które otrzymałem — zwłaszcza od starszych — pomogły mi zrozumieć, że Jehowa nadal mnie kocha. Mogę znowu usługiwać w zborze z czystym sumieniem. Te przeżycia nauczyły mnie, że Jehowa przebacza każdemu, kto okazuje szczerą skruchę”. Możemy być przekonani, że nawet jeśli popełniliśmy błędy, ale staramy się ich nie powtarzać i polegamy na Jehowie, to On nadal będzie się nami posługiwał i nam błogosławił (Ps. 86:5; Prz. 28:13).
19. Jak przykład Samsona może dodać ci sił?
19 W tym artykule omówiliśmy kilka fascynujących wydarzeń z życia Samsona. Nie był on doskonały, ale nie przestał służyć Jehowie, nawet gdy popełnił poważny błąd. A Jehowa go nie przekreślił. Ponownie się nim posłużył w niesamowity sposób. Dalej uważał go za człowieka o wyjątkowej wierze i zadbał o to, żeby jego imię znalazło się wśród wiernych osób wspomnianych w 11 rozdziale Listu do Hebrajczyków. To bardzo zachęcające, że mamy tak kochającego niebiańskiego Ojca, który pragnie dodawać nam sił — zwłaszcza kiedy jesteśmy słabi! Podobnie jak Samson błagajmy Jehowę: „Przypomnij sobie o mnie. Boże, wzmocnij mnie” (Sędz. 16:28).
PIEŚŃ 3 Nasza siła, nadzieja i ufność
a Samson — to imię jest znane wielu ludziom, nawet tym, którzy nie wiedzą zbyt dużo o Biblii. Jego historia inspirowała dramaturgów, kompozytorów i reżyserów filmowych. Ale nie jest ona jedynie ciekawą opowieścią. Od tego wiernego sługi Bożego możemy się wiele nauczyć.
STRAŻNICA (WYDANIE DO STUDIUM)