Biblia — wiarygodne źródło prawdy

Biblia — wiarygodne źródło prawdy

Biblia była traktowana jako źródło prawdy przez ludzi żyjących w różnych czasach i wywodzących się z różnych środowisk. W naszych czasach zgodnie z naukami tej Księgi żyją miliony osób. Jednak inni ją odrzucają, bo uważają, że jest niepraktyczna, a opisane w niej wydarzenia zostały zmyślone. Co ty sądzisz na ten temat? Czy w Biblii można znaleźć prawdę?

DLACZEGO MOŻESZ ZAUFAĆ BIBLII

Jak sprawdzić, czy Biblia jest godna zaufania? Zilustrujmy to przykładem. Gdyby ktoś, kogo dobrze znasz, przez wiele lat zawsze mówił ci prawdę, pewnie uznałbyś go za godnego zaufania. Spróbujmy podobnie podejść do Biblii: Czy Księga ta zawsze mówi prawdę? Zastanów się nad kilkoma przykładami.

Prawdomówni pisarze

Pisarze biblijni byli uczciwi i często otwarcie mówili o swoich błędach i niepowodzeniach. Na przykład prorok Jonasz przyznał się do nieposłuszeństwa (Jonasza 1:1-3). Na koniec swojego sprawozdania opisał, jak Bóg go skorygował, ale nie wspomniał już o tym, że się zmienił (Jonasza 4:1, 4, 10, 11). Uczciwość wszystkich pisarzy biblijnych pokazuje, że prawda była dla nich bardzo ważna.

Praktyczne rady

Czy zawarte w Biblii rady zawsze są trafione i praktyczne? Jak najbardziej. Zwróć uwagę, co Księga ta mówi o utrzymywaniu dobrych relacji z innymi: „Wszystko, co chcecie, żeby ludzie wam czynili, sami też im czyńcie” (Mateusza 7:12). „Łagodna odpowiedź uśmierza gniew, ale szorstkie słowo wywołuje złość” (Przysłów 15:1). Rady biblijne są obecnie równie aktualne jak wtedy, kiedy je spisywano.

Dokładność historyczna

Od lat dokonuje się odkryć archeologicznych, które potwierdzają istnienie miejsc i ludów wspomnianych w Biblii oraz prawdziwość opisanych w niej wydarzeń. Zajmijmy się dowodami potwierdzającymi pewien szczegół. W Biblii czytamy, że w czasach Nehemiasza, który żył w V wieku p.n.e., mieszkający w Jerozolimie Tyryjczycy (Fenicjanie z Tyru) „przynosili ryby i najróżniejsze towary” (Nehemiasza 13:16).

Czy istnieją dowody, które to potwierdzają? Tak. Archeolodzy odnaleźli na terenie Izraela fenickie przedmioty, co wskazuje, że Izraelici i Fenicjanie utrzymywali kontakty handlowe. Co więcej, podczas wykopalisk w Jerozolimie znaleziono resztki ryb z Morza Śródziemnego. Archeolodzy uważają, że ryby te sprowadzili z dalekiego wybrzeża kupcy. Po przeanalizowaniu dowodów biblista Benjamin Noonan doszedł do wniosku: „Znajdujące się w Nehemiasza 13:16 stwierdzenie, że Tyryjczycy sprzedawali w Jerozolimie ryby, brzmi całkiem wiarygodnie”.

Ścisłość naukowa

Biblia porusza przede wszystkim sprawy religijne i historyczne. Ale kiedy wypowiada się na tematy związane z nauką, zawsze jest ścisła. Rozważmy pewien przykład.

Jakieś 3500 lat temu w Biblii napisano o Ziemi, że jest zawieszona „nad pustą przestrzenią” (Hioba 26:7). Bardzo to odbiegało od popularnych mitów, według których Ziemia miała unosić się na wodzie albo znajdować się na grzbiecie gigantycznego żółwia. Jakieś 1100 lat po spisaniu Księgi Hioba ludzie nadal wierzyli, że Ziemia nie może po prostu wisieć w przestrzeni i że musi się na czymś opierać. Dopiero 300 lat temu, w roku 1687, Isaac Newton opublikował dzieło, w którym przedstawił prawo powszechnego ciążenia i wyjaśnił, że Ziemię utrzymuje na orbicie grawitacja i siła odśrodkowa. Odkrycie Newtona, będące dla nauki krokiem milowym, potwierdzało to, o czym Biblia mówiła ponad 3000 lat wcześniej!

Wiarygodne proroctwa

Biblia zawiera wiele proroctw. Czy są one dokładne? Rozważmy jeden przykład — proroctwo Izajasza dotyczące upadku Babilonu.

Proroctwo: W VIII wieku p.n.e. biblijny pisarz Izajasz zapowiedział, że Babilon — stolica kraju, który dopiero później miał się stać potęgą światową — zostanie zdobyty i że w końcu opustoszeje (Izajasza 13:17-20). Izajasz podał nawet imię człowieka, który miał do tego doprowadzić — Cyrus. Opisał też jego strategię. Cyrus miał ‛wysuszyć rzeki’ Babilonu. Prorok zapowiedział również, że bramy miasta będą otwarte (Izajasza 44:27 do 45:1).

Spełnienie: Jakieś 200 lat po zapowiedzi Izajasza pewien perski król przypuścił atak na Babilon. Jak miał na imię? Cyrus. Ponieważ Babilon był mocno obwarowany, Cyrus postanowił wykorzystać rzekę Eufrat, której wody otaczały miasto oraz przepływały przez jego środek. W górze rzeki wojska Cyrusa wykopały kanał i skierowały nim Eufrat na bagna. W rezultacie poziom wody w rzece się obniżył. Armia Cyrusa mogła przedostać się pod mury miejskie przez Eufrat sięgający do połowy uda. Trudno w to uwierzyć, ale Babilończycy zostawili bramy miasta otwarte. Wojsko wkroczyło do Babilonu i go zdobyło.

Ale czy zgodnie z proroctwem Babilon pozostał niezamieszkany? Jeszcze przez kilka stuleci żyli w nim ludzie. Jednak do naszych czasów przetrwały tylko ruiny, które znajdują się w Iraku, niedaleko Bagdadu. Potwierdza to, że proroctwo dotyczące Babilonu spełniło się co do joty. Wypowiedzi biblijne dotyczące przyszłych wydarzeń są naprawdę wiarygodne.