4 | Biblia zawiera praktyczne rady

4 | Biblia zawiera praktyczne rady

CO MÓWI BIBLIA: „Całe Pismo jest (...) pożyteczne” (2 TYMOTEUSZA 3:16).

Co to oznacza

Chociaż Biblia nie jest poradnikiem medycznym, to zawiera praktyczne rady, z których możemy odnieść korzyść. Te rady mogą pomóc osobom zmagającym się z problemami natury psychicznej. Omówmy parę przykładów.

Jak to może pomóc

„Zdrowi nie potrzebują lekarza, tylko chorzy” (MATEUSZA 9:12).

W Biblii przyznano, że czasami trzeba skorzystać z pomocy medycznej. Wiele osób z zaburzeniami psychicznymi poczuło ulgę, gdy ze sprawdzonych źródeł dowiedziało się jak najwięcej o swojej chorobie i zasięgnęło porady specjalistów.

‛Trening fizyczny jest pożyteczny’ (1 TYMOTEUSZA 4:8).

Dbanie o zdrowie fizyczne może pozytywnie wpłynąć na twoje zdrowie psychiczne. Do dobrych nawyków należą między innymi regularne ćwiczenia, właściwy sposób odżywiania się i odpowiednia ilość snu.

„Radosne serce to świetne lekarstwo, ale zdruzgotany duch pozbawia sił” (PRZYSŁÓW 17:22).

Czytanie zachęcających fragmentów z Biblii i wyznaczanie sobie rozsądnych i osiągalnych celów może pomóc nie stracić radości. Pozytywne nastawienie pomoże ci zachowywać równowagę emocjonalną w trakcie walki z chorobą.

„Skromnych cechuje mądrość” (PRZYSŁÓW 11:2).

Może się zdarzyć, że nie będziesz w stanie sam zrobić wszystkiego, co byś chciał. Dlatego chętnie przyjmuj pomoc innych. Przyjaciele i rodzina pewnie chcą ci pomóc, ale mogą nie wiedzieć, jak to zrobić. Powiedz im, co szczególnie byłoby ci potrzebne. Miej rozsądne oczekiwania i zawsze bądź wdzięczny za wsparcie, które otrzymujesz.

Jak praktyczne rady z Biblii pomagają chorym

„Czułam, że coś jest ze mną nie tak, dlatego poszłam do lekarza. Pani doktor zdiagnozowała, co mi dolega. To pomogło mi pogodzić się ze swoją sytuacją i poznać dostępne opcje leczenia, dzięki którym mogę lepiej dbać o zdrowie” (Nicole a, która cierpi na zaburzenie afektywne dwubiegunowe).

„Przekonałem się, że regularne czytanie Biblii z moją żoną pomaga mi zacząć każdy dzień od czegoś pozytywnego i budującego. Często kiedy słabo się czuję, trafiam na werset, który szczególnie porusza moje serce” (Peter, który choruje na depresję).

„Trudno mi było mówić innym, z czym się zmagam, bo się tego wstydziłam. Ale moja przyjaciółka była wobec mnie bardzo wyrozumiała i empatyczna. Naprawdę pomogła mi poczuć się lepiej i zyskać pewność, że nie jestem sama” (Ji-yoo, która cierpi na zaburzenie odżywiania).

„Biblia nauczyła mnie zachowywania równowagi i rozsądku, jeśli chodzi o pracę i odpoczynek. Zawarta w niej mądrość pomogła mi radzić sobie z dręczącymi mnie problemami emocjonalnymi” (Timothy, który cierpi na zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne).

a Niektóre imiona zostały zmienione.