Niektórzy zastanawiają się, czy spisane Słowo Boga nie zostało zmienione. Prorok Izajasz napisał, że Słowo Boże „trwa wiecznie” (Izajasza 40:8). Skąd możemy mieć pewność, że zostało ono zachowane w niezmienionym stanie?
Bóg ma moc, żeby zachować swoje Słowo i zapobiec jego wypaczeniu. W dawnych czasach, kiedy ręcznie sporządzano kopie, skrupulatni przepisywacze liczyli każdą literę świętego tekstu, żeby mieć pewność, że nic nie zostało dodane, zmienione czy pominięte. Ale oczywiście ludzie są niedoskonali i niektórzy kopiści popełniali drobne błędy.
SKĄD MOŻEMY MIEĆ PEWNOŚĆ, ŻE DZISIEJSZE PISMO ŚWIĘTE ZAWIERA PIERWOTNE ORĘDZIE OD BOGA?
Istnieją tysiące starożytnych manuskryptów Pisma Świętego. Jeśli któryś chociaż w najmniejszym stopniu różni się od reszty, można go porównać z innymi, żeby ustalić prawdę. (Gdybyś chciał dowiedzieć się więcej, zobacz artykuł „Czy treść Biblii została zmieniona?” w serwisie internetowym jw.org).
Weźmy pod uwagę na przykład starożytne dokumenty nazywane Zwojami znad Morza Martwego odkryte w 1947 roku przez Beduinów w jaskiniach nad Morzem Martwym. Zawierają one fragmenty Pisma Świętego sporządzone ponad 2000 lat temu. Badacze porównali je z tekstem Pisma Świętego dostępnym obecnie. Co odkryli?
Uczeni przekonali się, że treść Słowa Bożego, które mamy dzisiaj, nie została przez wieki znacząco zmieniona*. Dokładna analiza starszych manuskryptów potwierdza, że to, co czytamy w Piśmie Świętym, to prawdziwe orędzie od Boga. Możemy być pewni, że Bóg zadbał o to, żeby przetrwało ono do naszych czasów w niezmienionej formie.
Możemy czytać Słowo Boże z całkowitym zaufaniem i być przekonani, że jest ono ścisłe i dokładne. Mając to na uwadze, przeanalizujmy, czego możemy nauczyć się o Bogu od Jego proroków.
^ ak. 7 Zobacz G. Vermes, The Complete Dead Sea Scrolls in English, strona 16.