ROZDZIAŁ 6

Co się dzieje po śmierci?

Co się dzieje po śmierci?

1-3. Jakie pytania na temat śmierci zadają ludzie i jak odpowiadają na nie różne religie?

BIBLIA obiecuje, że przyjdzie czas, kiedy „nie będzie już śmierci” (Objawienie 21:4). Z rozdziału 5 dowiedzieliśmy się, że dzięki okupowi będziemy mogli żyć wiecznie. Ale na razie ludzie umierają (Kaznodziei 9:5). Dlatego wielu się zastanawia: „Co się dzieje z człowiekiem po śmierci?”.

2 Jest to dla nas ważne szczególnie wtedy, kiedy umiera ktoś, kogo bardzo kochamy. Możemy się zastanawiać: „Gdzie on teraz jest? Czy cierpi? Czy może mi pomóc? Czy ja mogę pomóc jemu? Czy jeszcze kiedyś się zobaczymy?”.

3 Religie odpowiadają na te pytania w różny sposób. Niektóre uczą, że dobrzy ludzie idą do nieba, a źli do piekła. Inne mówią, że po śmierci człowiek staje się duchem i dołącza do swoich krewnych, którzy już umarli. A jeszcze inne twierdzą, że zmarły rodzi się na nowo jako inny człowiek albo zwierzę.

4. Czego o śmierci uczy większość religii?

4 Jak widać, religie uczą o śmierci bardzo różnych rzeczy. Ale prawie wszystkie mają coś wspólnego. Uczą, że kiedy człowiek umiera, jakaś jego cząstka dalej żyje. Czy to prawda?

CO SIĘ DZIEJE PO ŚMIERCI?

5, 6. Co się dzieje z człowiekiem po śmierci?

5 Jehowa dobrze wie, co się dzieje z ludźmi po śmierci. Powiedział, że kiedy człowiek umiera, to przestaje istnieć. Śmierć jest przeciwieństwem życia. Dlatego po śmierci człowiek nie ma żadnych uczuć ani wspomnień. Nie może widzieć, słyszeć ani myśleć *.

6 Biblia mówi, że „umarli nic nie wiedzą”. Nie mogą kochać ani nienawidzić. „W grobie (...) nie wykonuje się pracy ani nie układa się planów, nie ma tam wiedzy ani mądrości” (odczytaj Kaznodziei 9:5, 6, 10). A jak czytamy w Psalmie 146:4, kiedy ktoś umiera, „giną jego myśli”.

CO O ŚMIERCI MÓWIŁ JEZUS?

Jehowa stworzył ludzi, żeby żyli na ziemi wiecznie

7. Co o śmierci mówił Jezus?

7 Po śmierci swojego przyjaciela Łazarza Jezus powiedział uczniom: „Nasz przyjaciel Łazarz zasnął”. Ale Jezusowi nie chodziło o to, że on po prostu odpoczywa. Dlatego zaraz dodał: „Łazarz umarł” (Jana 11:11-14). Tak więc Jezus porównał śmierć do snu. Nie mówił, że Łazarz poszedł do nieba albo dołączył do krewnych, którzy umarli. Nie mówił też, że cierpi w piekle albo że na nowo urodził się jako inny człowiek czy zwierzę. Łazarz tak jakby mocno spał. Również w innych miejscach Biblii śmierć porównano do snu. Na przykład o Szczepanie czytamy, że kiedy go zabito, „zasnął snem śmierci” (Dzieje 7:60). Podobnie apostoł Paweł napisał, że niektórzy chrześcijanie ‛zasnęli snem śmierci’ (1 Koryntian 15:6).

8. Skąd wiemy, że Bóg nie chce, żeby ludzie umierali?

8 Czy Bóg stworzył Adama i Ewę po to, żeby żyli tylko przez jakiś czas, a potem umarli? Nie! Jehowa chciał, żeby ludzie żyli wiecznie i mieli doskonałe zdrowie. Stworzył ich tak, że wręcz pragną żyć wiecznie (Kaznodziei 3:11). Czy którykolwiek rodzic chciałby widzieć, jak jego dzieci chorują i umierają? Jehowa też tego nie chce. Ale skoro stworzył nas tak, żebyśmy żyli wiecznie, to dlaczego umieramy?

DLACZEGO UMIERAMY?

9. Dlaczego stosowanie się do nakazu Jehowy nie było dla Adama i Ewy trudne?

9 W ogrodzie Eden Jehowa powiedział do Adama: „Możesz jeść do syta owoce ze wszystkich drzew ogrodu. Tylko owoców z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo w dniu, w którym z niego zjesz, z całą pewnością umrzesz” (Rodzaju 2:9, 16, 17). Stosowanie się do tego wyraźnego nakazu nie było trudne. Jehowa miał prawo mówić Adamowi i Ewie, co jest dobre, a co złe. Gdyby Go posłuchali, pokazaliby, że szanują Jego władzę i że są Mu bardzo wdzięczni za wszystko, co im dał.

10, 11. (a) Jak Szatan okłamał Adama i Ewę? (b) Dlaczego to, co zrobili Adam i Ewa, było niewybaczalne?

10 Niestety, Adam i Ewa nie posłuchali Jehowy. Szatan zapytał Ewę: „Czy Bóg rzeczywiście powiedział, że nie wolno wam jeść owoców ze wszystkich drzew ogrodu?”. Ewa odpowiedziała: „Możemy jeść owoce z drzew ogrodu. Ale o drzewie, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: ‚Nie wolno wam jeść jego owoców ani nawet go dotykać, bo w przeciwnym razie umrzecie’” (Rodzaju 3:1-3).

11 Wtedy Szatan powiedział: „Z całą pewnością nie umrzecie. Bóg wie, że w tym samym dniu, w którym zjecie z niego owoc, otworzą się wam oczy i staniecie się podobni do Boga — będziecie znali dobro i zło” (Rodzaju 3:4-6). Szatan chciał przekonać Ewę, że może sama decydować, co jest dla niej dobre, a co złe. Okłamał ją, że jeśli nie posłucha Boga, to wcale nie umrze. Dlatego Ewa zaczęła jeść owoc i dała go też swojemu mężowi. Oboje wiedzieli, że Jehowa nie pozwolił im tego robić. Nie posłuchali wyraźnego i rozsądnego nakazu. Pokazali, że nie szanują swojego Ojca, który tak bardzo ich kocha. To było niewybaczalne!

12. Dlaczego Jehowa musiał być rozczarowany, kiedy Adam i Ewa Go nie posłuchali?

12 Jak bardzo Stwórca musiał być rozczarowany, że Adam i Ewa Go nie szanują! Pomyśl: Jak byś się czuł, gdyby twoje dzieci, o które tak dbasz, zbuntowały się i zrobiły dokładnie to, czego im zabroniłeś? Czy nie byłoby ci bardzo przykro?

Adam powstał z prochu i do prochu wrócił

13. Co oznaczały słowa Jehowy, że Adam wróci do prochu?

13 Kiedy Adam i Ewa nie posłuchali Jehowy, stracili możliwość życia wiecznego. Jehowa powiedział Adamowi: „Prochem jesteś i do prochu wrócisz” (odczytaj Rodzaju 3:19). To oznaczało, że Adam miał znowu stać się prochem — tak jakby nigdy nie został stworzony (Rodzaju 2:7). Kiedy umarł, po prostu przestał istnieć.

14. Dlaczego umieramy?

14 Gdyby Adam i Ewa posłuchali Boga, to żyliby do dzisiaj. Ale Go nie posłuchali — zgrzeszyli i z czasem umarli. Grzech jest jak straszna choroba, którą przekazali nam Adam i Ewa. Wszyscy rodzimy się grzeszni i dlatego umieramy (Rzymian 5:12). Jednak Bóg nigdy tego nie chciał. Biblia nazywa śmierć „wrogiem” (1 Koryntian 15:26).

OD CZEGO UWALNIA NAS PRAWDA O ŚMIERCI?

15. Od czego uwalnia nas prawda o śmierci?

15 Prawda o śmierci uwalnia nas od wielu fałszywych poglądów. Biblia uczy, że zmarli nie czują bólu ani smutku. Nie możemy z nimi rozmawiać. Nie możemy im pomóc, a oni nie mogą pomóc nam. Nie mogą nas też skrzywdzić, więc nie musimy się ich bać. Ale wiele religii uczy, że zmarli dalej gdzieś żyją i że można im pomóc — na przykład przez zapłacenie duchownym, żeby odprawili za nich mszę. Jeśli znamy prawdę o śmierci, nie damy się oszukać.

16. Jakiego kłamstwa o śmierci uczy wiele religii?

16 Szatan wykorzystuje religie fałszywe, żeby przekonać nas do swoich kłamstw. Na przykład wiele religii uczy, że po śmierci jakaś nasza cząstka dalej żyje. A czego uczy twoja religia? Czy tego, co mówi Biblia, czy czegoś zupełnie innego? Szatan używa kłamstw, żeby odciągnąć ludzi od Jehowy.

17. Dlaczego pogląd, że ludzie cierpią męki w piekle, obraża Boga?

17 To, czego uczy wiele religii, jest wręcz szokujące — na przykład że źli ludzie cierpią wieczne męki w piekle. To kłamstwo obraża Jehowę. On nigdy nie pozwoliłby, żeby ludzie tak cierpieli! (Odczytaj 1 Jana 4:8). Co byś pomyślał, gdyby ojciec, który chce ukarać swoje dziecko, wkładał mu ręce do ognia? Pomyślałbyś, że jest okrutny. Na pewno nie chciałbyś go znać. A przecież Szatan chce, żebyśmy właśnie tak myśleli o Jehowie. Chce nas przekonać, że On znęca się nad ludźmi!

18. Dlaczego nie musimy się bać zmarłych?

18 Niektóre religie twierdzą, że po śmierci ludzie stają się duchami. Uczą, że musimy je szanować, a nawet się ich bać, bo mogą zostać naszymi dobrymi przyjaciółmi albo groźnymi wrogami. Wielu ludzi wierzy w to kłamstwo. Boją się zmarłych i oddają im cześć. Ale pamiętaj, że zmarli nie mają żadnych uczuć, dlatego nie musimy się ich bać. Powinniśmy oddawać cześć tylko Jehowie, bo On jest naszym Stwórcą i prawdziwym Bogiem (Objawienie 4:11).

19. Co nam daje poznanie prawdy o śmierci?

19 Jeśli znamy prawdę o śmierci, jesteśmy wolni od kłamstw religijnych. Lepiej też rozumiemy wspaniałe obietnice Jehowy co do przyszłości.

20. Czego się dowiesz z następnego rozdziału?

20 Dawno temu sługa Boży o imieniu Hiob zapytał: „Czy człowiek, który umrze, może znowu żyć?” (Hioba 14:14). Właśnie, czy to możliwe, żeby zmarli znowu żyli? Odpowiedź, którą daje Biblia, może cię zaskoczyć. Znajdziesz ją w następnym rozdziale.

^ ak. 5 Niektórzy wierzą, że po śmierci człowieka jego dusza albo duch dalej żyje. Ale Biblia tego nie uczy. Zobacz dodatki 17 i 18.