Materiały źródłowe do periodyku Chrześcijańskie życie i służba — program zebrań

Materiały źródłowe do periodyku Chrześcijańskie życie i służba — program zebrań

Materiały źródłowe do periodyku Chrześcijańskie życie i służba — program zebrań

© 2023 Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania

1-7 STYCZNIA

SKARBY ZE SŁOWA BOŻEGO | HIOBA 32, 33

Pokrzepiaj osoby, które zmagają się z niepokojem

it-1 ss. 593, 594

Elihu

Elihu okazał się bezstronny i nikomu nie próbował schlebiać. Przyznał, że tak samo jak Hiob został ukształtowany z gliny, stworzony przez Wszechmocnego. Nie chciał przerazić Hioba, lecz rozmawiał z nim jak prawdziwy przyjaciel i w przeciwieństwie do Elifaza, Bildada i Cofara zwracał się do niego po imieniu (Hi 32:21, 22; 33:1, 6).

w13 15.1 s. 19 ak. 10

Wciąż przybliżaj się do Jehowy

10 Rzeczą słuszną jest też dbanie o swój wygląd, ale nie należy przesadnie starać się usuwać wszelkich oznak starzenia się. Oznaki te mogą świadczyć o dojrzałości, godności i pięknie wewnętrznym. W Biblii czytamy na przykład, że „siwizna jest koroną piękna, gdy się ją znajduje na drodze prawości” (Prz. 16:31). Właśnie tak patrzy na nas Jehowa, a my powinniśmy podzielać Jego pogląd (odczytaj 1 Piotra 3:3, 4). Czy warto więc poddawać się niepotrzebnym i potencjalnie niebezpiecznym operacjom chirurgicznym lub terapiom jedynie po to, żeby się stać bardziej atrakcyjnym fizycznie? „Radość z Jehowy” jest źródłem prawdziwego piękna, które emanuje z wnętrza, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia (Nehem. 8:10). Całkowite zdrowie i młodzieńcze piękno odzyskamy dopiero w nowym świecie (Hioba 33:25; Izaj. 33:24). Do tego czasu okazujmy praktyczną mądrość i wiarę, dzięki czemu pozostaniemy blisko Jehowy, wykorzystując jak najlepiej swoje obecne możliwości (1 Tym. 4:8).

15-21 STYCZNIA

SKARBY ZE SŁOWA BOŻEGO | HIOBA 36, 37

Wyszukujemy duchowe skarby

it-1 s. 482

Przekazywanie informacji

Już w starożytności w krajach biblijnych ludzie wymieniali informacje i poglądy na rozmaite sposoby. Zarówno miejscowe nowiny, jak i wieści z daleka na ogół przekazywano ustnie (2Sm 3:17, 19; Hi 37:20). Te ostatnie przynosili podróżni wędrujący z karawanami, gdy zatrzymywali się w miastach lub innych miejscach przy szlaku, żeby zaopatrzyć się m.in. w żywność i wodę. Palestynę, leżącą niemal na styku Azji, Afryki i Europy, przemierzały karawany z odległych stron. Jej mieszkańcy mieli więc ułatwiony dostęp do informacji o ważnych wydarzeniach w obcych krajach. Często wystarczyło pójść na rynek, żeby usłyszeć wiadomości z kraju i zagranicy.

29 STYCZNIA DO 4 LUTEGO

SKARBY ZE SŁOWA BOŻEGO | HIOBA 40-42

Wyszukujemy duchowe skarby

it-2 s. 873

Szyderstwo

Jehowa wyjaśnił mu później, że szydercy ci w gruncie rzeczy mówili nieprawdę o Bogu (Hi 42:7). Podobnie gdy Izraelici domagali się króla, Jehowa powiedział do Samuela: „Nie ciebie odrzucili, lecz to mnie odrzucili, bym nie był królem nad nimi” (1Sm 8:7). A Jezus oznajmił swym uczniom: „Ze względu na moje imię [a nie wasze] będziecie przedmiotem nienawiści wszystkich narodów” (Mt 24:9). Pamiętanie o tym pomoże chrześcijanom znosić szyderstwa z właściwym nastawieniem i dzięki wytrwałości zdobyć nagrodę (Łk 6:22, 23).

26 LUTEGO DO 3 MARCA

SKARBY ZE SŁOWA BOŻEGO | PSALMY 11-15

Wyobrażaj sobie siebie w pokojowym nowym świecie

w06 15.5 s. 18 ak. 3

Ciekawe myśli z Psalmów (Księga pierwsza)

11:3 — Jakie „fundamenty” zostają zburzone? Chodzi o prawo, porządek i sprawiedliwość — fundamenty, na których opiera się funkcjonowanie społeczeństwa ludzkiego. Gdy one się chwieją, powstaje chaos i szerzy się niesprawiedliwość. W takich warunkach każdy prawy musi pokładać całkowitą ufność w Jehowie (Psalm 11:4-7).

kr s. 236, ak. 16

Królestwo spełnia wolę Bożą na ziemi

16 Bezpieczeństwo. Piękny obraz słowny nakreślony w Księdze Izajasza 11:6-9 w końcu spełni się również w sensie literalnym. W każdym zakątku ziemi mężczyźni, kobiety i dzieci będą czuć się bezpiecznie. Żaden człowiek ani żadne zwierzę nie będzie stanowić zagrożenia. Wyobraź sobie, że cała planeta to twój dom: możesz bez strachu pływać w rzekach, jeziorach i morzach, przemierzać łańcuchy górskie i wędrować po stepach czy preriach. Nie zaczynasz się niepokoić nawet po zapadnięciu zmroku. Zgodnie z zapowiedzią z Księgi Ezechiela 34:25 możesz „bezpiecznie mieszkać na pustkowiu i spać w lasach”.

Wyszukujemy duchowe skarby

w13 15.9 s. 19 ak. 12

Czy się przemieniasz?

12 Niestety, otaczają nas ludzie, którzy dobrze odpowiadają opisowi podanemu przez Pawła. Nieraz trzymanie się norm i zasad uważają za staroświeckie albo nietolerancyjne. Sporo nauczycieli i rodziców okazuje pobłażliwość i propaguje „liberalne” podejście do życia. Dla nich wszystko jest względne, nic — absolutne. Nawet wiele osób podających się za religijne sądzi, że może swobodnie decydować o tym, co jest słuszne, i że nie musi słuchać Boga ani przestrzegać Jego przykazań (Ps. 14:1). Taka postawa stanowi realne zagrożenie dla prawdziwych chrześcijan. Nieostrożni mogliby zacząć podobnie patrzeć na postanowienia teokratyczne. Mogą niechętnie stosować się do wytycznych obowiązujących w zborze, a nawet narzekać na wszystko, co się im nie podoba. Albo mogą mieć zastrzeżenia do opartych na Biblii rad dotyczących doboru rozrywki, korzystania z Internetu czy zdobywania wyższego wykształcenia.