Czy życie wróci kiedyś do normalności? Jak Biblia może ci pomóc w świecie, który zmieniła pandemia?
„Wszyscy chcemy odzyskać naszą normalność” — powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Ponieważ pandemia COVID-19 nadal dezorganizuje życie ludzi na całym świecie, być może zgadzasz się z tymi słowami. Ale czym jest „normalność”, o której marzy tyle osób? Na co ludzie mają nadzieję?
Chcą wrócić do dawnego życia. Niektórzy tęsknią za spotkaniami towarzyskimi, uściskami i podawaniem sobie rąk. Chcieliby też swobodnie podróżować. Jak mówi dr Anthony Fauci a, „zaczniemy zbliżać się do pewnego stopnia normalności (...), jeśli na nowo będziemy mogli chodzić do restauracji, kin i robić tego typu rzeczy”.
Chcą ulepszyć swoje życie. Niektórzy widzą szansę na „nową normalność”, czyli życie nawet lepsze niż przed pandemią. Uważają, że ten świat musi się zmienić — świat, w którym ludzie są przeciążeni wyczerpującą, wielogodzinną pracą, cierpią z powodu nierówności społecznych i pogarszającego się zdrowia psychicznego. Klaus Schwab, założyciel Światowego Forum Ekonomicznego, twierdzi, że „pandemia otworzyła unikalne, choć wąskie okno możliwości refleksji, zmiany hierarchii wartości i resetu naszego świata”.
Inni spotkali się z tyloma problemami w czasie pandemii, że powrót do normalności wydaje się im niemożliwy. Na przykład wiele osób straciło pracę, mieszkanie, zdrowie, a co najgorsze — swoich ukochanych bliskich.
Oczywiście nikt nie może dokładnie przewidzieć, jak będzie wyglądał świat po pandemii (Kaznodziei 9:11). Jednak Biblia pomaga nam mieć realistyczne oczekiwania i radzić sobie z tym, co przynosi życie. Co więcej, opisuje przyszłość, która jest pewna i o której być może nigdy nawet nie marzyliśmy.
Właściwe spojrzenie na pandemię COVID-19
Już dawno temu Biblia zapowiedziała, że w okresie nazwanym w niej „zakończeniem systemu rzeczy” miały występować epidemie (Mateusza 24:3; Łukasza 21:11). Kiedy weźmiemy to pod uwagę, to rozumiemy, że pandemia COVID-19 jest jednym z wielu wydarzeń — obok wojen, trzęsień ziemi czy głodu — które miały stanowić spełnienie proroctw biblijnych.
Jak te informacje mogą nam pomóc? Chociaż sytuacja może się poprawiać, Biblia ostrzega, że żyjemy w „krytycznych czasach, trudnych do zniesienia” (2 Tymoteusza 3:1). Jeśli o tym wiemy, to łatwiej nam realistycznie patrzeć na życie.
Poza tym Biblia wyjaśnia, że nasz świat pełny niekończących się problemów stoi w obliczu wielkiej zmiany. O jaką zmianę chodzi?
Przyszłość, jakiej się nie spodziewasz
Biblia nie tylko zapowiedziała poważne problemy, z którymi dzisiaj się zmagamy, ale też lepsze czasy, które mają nadejść już niedługo. Opisuje przyszłość, o jakiej ludzkie rządy mogą tylko pomarzyć. Może ją zapewnić jedynie Bóg. Co zrobi? „Otrze z (...) oczu [ludzi] wszystkie łzy. Nie będzie już śmierci, smutku, krzyku ani bólu” (Objawienie 21:4).
Bóg Jehowa b mówi: „Popatrz! Czynię wszystko nowe” (Objawienie 21:5). Jehowa obiecuje, że rozwiąże wszystkie problemy świata, w tym te, które nasiliły się w trakcie pandemii. Czego na przykład możemy się spodziewać?
Wszyscy będą zdrowi fizycznie i psychicznie. Nie będziemy chorować ani umierać (Izajasza 25:8; 33:24).
Będziemy mieli pracę, która da nam zadowolenie i nie będzie powodować frustracji ani wypalenia zawodowego (Izajasza 65:22, 23).
Zniknie ubóstwo i głód (Psalm 72:12, 13; 145:16).
Nie będziemy cierpieć z powodu ran emocjonalnych. Znowu zobaczymy naszych zmarłych bliskich, którzy powrócą do życia (Izajasza 65:17; Dzieje 24:15).
Jak te informacje mogą nam pomóc? Biblia mówi: „Nadzieja, którą mamy, jest kotwicą dla naszego życia” (Hebrajczyków 6:19, przypis). Taka nadzieja na lepszą przyszłość daje nam siły do radzenia sobie z różnymi wyzwaniami. Chroni nas przed nadmiernym stresem i pomaga nam zachowywać radość i emocjonalną równowagę.
Ale czy naprawdę można ufać temu, co obiecuje Biblia? Znajdź odpowiedź w artykule „Biblia — wiarygodne źródło prawdy”.
Pomocne zasady biblijne
Ceń życie
Werset biblijny: „Mądrość (...) zachowuje przy życiu tego, kto ją posiada” (Kaznodziei 7:12).
Co to oznacza dla ciebie: Podejmuj mądre decyzje, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania. Analizuj, jak wygląda sytuacja w rejonie, w którym mieszkasz. Stosuj się do zasad bezpieczeństwa zalecanych przez władze. Bierz pod uwagę liczbę zakażeń w twojej okolicy i to, ile osób jest w pełni zaszczepionych.
Cały czas zachowuj ostrożność
Werset biblijny: „Mądry jest ostrożny i odwraca się od zła, natomiast głupi jest lekkomyślny i zbyt pewny siebie” (Przysłów 14:16).
Co to oznacza dla ciebie: Dalej rób to, co konieczne, żeby chronić swoje zdrowie. Specjaliści przewidują, że koronawirus, który wywołał obecną pandemię, prędko nas nie opuści.
Korzystaj z wiarygodnych informacji
Werset biblijny: „Naiwny wierzy każdemu słowu, ale roztropny zastanawia się nad każdym swoim krokiem” (Przysłów 14:15).
Co to oznacza dla ciebie: Nie wierz ślepo we wszystkie informacje, które do ciebie docierają. Pamiętaj — jeśli będziesz podejmował decyzje oparte na fałszywych doniesieniach, możesz zaszkodzić swojemu zdrowiu.
Myśl pozytywnie
Werset biblijny: „Nie pytaj: ‚Czemu dawniej było lepiej niż dziś?’, bo nie pytasz o to z mądrości” (Kaznodziei 7:10).
Co to oznacza dla ciebie: Zamiast tęsknić za życiem sprzed pandemii, jak najlepiej wykorzystuj swoje obecne warunki. Unikaj rozmyślania o tym, czego nie mogłeś zrobić z powodu wprowadzonych obostrzeń.
Okazuj innym szacunek
Werset biblijny: „Szanujcie najróżniejszych ludzi” (1 Piotra 2:17).
Co to oznacza dla ciebie: Ludzie różnie reagują na pandemię i jej skutki. Szanuj ich prawo do własnych poglądów. Ale sam trzymaj się swoich rozsądnych decyzji. Miej wzgląd na osoby niezaszczepione, w podeszłym wieku i mające poważne problemy zdrowotne.
Bądź cierpliwy
Werset biblijny: „Miłość jest cierpliwa i życzliwa” (1 Koryntian 13:4).
Co to oznacza dla ciebie: Życzliwie odnoś się do osób, które wyrażają swój niepokój na myśl o robieniu na nowo rzeczy, które były normalne przed pandemią. Pamiętaj też, że chociaż pewne ograniczenia mogą być już zniesione, nie musisz od razu korzystać ze wszystkich otwierających się możliwości. Daj sobie czas.
Jak Biblia pomaga ludziom radzić sobie w czasie pandemii
Co robią Świadkowie Jehowy, żeby nie skupiać się na pandemii? Rozmyślają o biblijnej nadziei na lepszą przyszłość. Poza tym wspierają się nawzajem, stosując się do polecenia z Biblii, żeby regularnie się spotykać i wspólnie wielbić Boga (Hebrajczyków 10:24, 25). W czasie pandemii zebrania Świadków Jehowy odbywają się w trybie wideokonferencji. Każdy jest na nich mile widziany.
Osoby, które korzystają z wirtualnych zebrań Świadków Jehowy, są przekonane, że bardzo im to pomaga w tych trudnych czasach. Zaproszenie na takie zebranie przyjęła na przykład pewna kobieta chora na COVID-19. Wirus wywołał u niej długotrwałe problemy ze zdrowiem, a zebrania bardzo podnosiły ją na duchu. Później powiedziała: „Czuję, że ja też jestem częścią tej rodziny. Czytanie Biblii daje mi prawdziwy wewnętrzny spokój. Pomaga mi koncentrować się nie na problemach, ale na nadziei na przyszłość. Dziękuję, że pomogliście mi zbliżyć się do Boga. Pragnęłam tego przez całe życie!”.
a Dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w USA.
b Jehowa to podane w Biblii imię Boga (Psalm 83:18).
Podobne zagadnienia
Spokój i szczęściePowiązane materiały
ODPOWIEDZI NA PYTANIA BIBLIJNE
Co Biblia mówi o pandemiach?
Niektórzy uważają, że dzisiejsze pandemie są karą od Boga. Ale Biblia tego nie potwierdza.
WIĘCEJ TEMATÓW
Zmęczenie pandemią — jak sobie z tym radzić?
Jeśli zignorujesz ten problem, możesz stopniowo stracić motywację do przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
STRAŻNICA
Czego dokona Królestwo Boże?
Jezus wiedział, że tylko Królestwo Boże może rozwiązać problemy na świecie. Dlaczego możemy być tego pewni? Czego już dokonało to Królestwo?
WIĘCEJ TEMATÓW
Realna nadzieja na lepsze jutro
Obietnice biblijne różnią się od tych, które składają ludzie. Dlaczego?