MŁODZI LUDZIE PYTAJĄ

Jak wpływają na mnie media społecznościowe?

Jak wpływają na mnie media społecznościowe?

 Czy rodzice pozwalają ci korzystać z mediów społecznościowych? Jeśli tak, to ten artykuł pomoże ci w trzech ważnych dziedzinach.

Na tej stronie:

 Jak media społecznościowe wpływają na sposób, w jaki korzystam z czasu?

 Korzystanie z mediów społecznościowych jest jak jazda na bardzo energicznym koniu — musisz się upewniać, że masz nad nimi kontrolę.

 „Zaglądam do mediów społecznościowych na ‚kilka minut’, a potem orientuję się, że minęły całe godziny! Media społecznościowe to coś, co może cię uzależnić i zabrać ci mnóstwo czasu” (Joanna).

 Czy wiesz, że... Media społecznościowe mogą uzależniać, ponieważ z takim zamysłem zostały stworzone. Ich twórcy wiedzą, że im bardziej popularny jest jakiś serwis internetowy i im więcej czasu na nim spędzamy, tym więcej pieniędzy zarobią od reklamodawców.

 Zastanów się: „Czy często tracę poczucie czasu, gdy przeglądam media społecznościowe? Czy jakąś jego część mógłbym wykorzystać na bardziej wartościowe zajęcia?”.

 Co możesz zrobić. Wyznacz sobie limit czasowy, jeśli chodzi o korzystanie z mediów społecznościowych, i się go trzymaj.

Wyznaczaj sobie granice korzystania z mediów społecznościowych

 „Ustawiłam sobie blokadę na telefonie, która po wyznaczonym czasie wyłączała mi wybrane aplikacje. Robiłam tak przez jakiś czas i dzięki temu nauczyłam się korzystać z mediów społecznościowych, a jednocześnie nie marnować na to całego dnia” (Tina).

 Zasada biblijna: ‛Rób jak najlepszy użytek ze swojego czasu’ (Efezjan 5:16).

 Jak media społecznościowe wpływają na mój sen?

 Zdaniem wielu specjalistów nastolatki potrzebują co najmniej ośmiu godzin snu każdej nocy, ale wiele śpi mniej. Jedną z przyczyn może być korzystanie z mediów społecznościowych.

 „Przed pójściem spać sprawdzam telefon i kończy się to tak, że godzinami przeglądam różne posty. To zły nawyk, który staram się zmienić” (Maria).

 Czy wiesz, że... Za mała ilość snu może prowadzić do niepokoju i depresji. Profesor psychologii Jean Twenge uważa, że brak snu to główna przyczyna kiepskiego nastroju, a jego „niedobór (...) z czasem może się też zamienić w lawinę poważnych kłopotów ze zdrowiem psychicznym” a.

 Zastanów się: „Ile godzin śpię każdej nocy? Czy przeglądam media społecznościowe, kiedy już powinienem się relaksować i zbierać do spania?”.

 Co możesz zrobić. Staraj się nie trzymać urządzeń elektronicznych w sypialni. Kiedy to możliwe, nie korzystaj z nich na dwie godziny przed snem. Jeśli musisz nastawić budzik, używaj takiego, który nie jest w telefonie albo tablecie.

Nie przeglądaj mediów społecznościowych przed snem

 „Czasami za długo przesiaduję przy moim smartfonie, ale staram się nad tym pracować. Chciałbym być bardziej dojrzały i odpowiedzialny. Muszę wcześniej chodzić spać, żeby następnego dnia działać na 100 procent” (Jeremy).

 Zasada biblijna: ‛Oceń, co naprawdę się liczy’ (Filipian 1:10).

 Jak media społecznościowe wpływają na moje emocje?

 Według pewnego badania prawie połowa nastolatek, które brały w nim udział, powiedziała, że towarzyszy im „utrzymujące się uczucie smutku lub beznadziei”. Media społecznościowe mogą się do tego przyczyniać. Dr Leonard Sax napisał: „Im więcej czasu spędzasz na przeglądaniu mediów społecznościowych i porównywaniu się z innymi, tym bardziej prawdopodobne, że będziesz się czuł przygnębiony” b.

 „Młodzi ludzie często porównują się z innymi, a media społecznościowe jeszcze to nakręcają. Możesz godzinami przeglądać zdjęcia różnych ludzi i porównywać swoje życie z ich życiem albo patrzeć na to, jakie fajne rzeczy robią twoi przyjaciele, i mieć wrażenie, że coś cię omija” (Phoebe).

 Czy wiesz, że... Chociaż media społecznościowe mogą ci pomóc być w kontakcie z przyjaciółmi, to jednak nie zastąpią rozmowy twarzą w twarz. Specjalista do spraw uzależnień dr Nicholas Kardaras napisał: „Technologia nie jest w stanie zaspokoić naszej głęboko zakorzenionej potrzeby bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem”. Dodał też: „Za jej pomocą nie da się nawiązać z innymi prawdziwej więzi” c.

 Zastanów się: „Czy po obejrzeniu tego, co robią moi przyjaciele, czuję się samotny? Czy mam wrażenie, że moje życie jest nudne w porównaniu z pozornie ekscytującym życiem, które moi przyjaciele pokazują w mediach społecznościowych? Czy jest mi przykro, kiedy pod moim postem jest mało albo zero lajków?”.

 Co możesz zrobić. Spróbuj zrobić sobie „detoks od mediów społecznościowych” — czyli przerwę od ich używania, która by trwała kilka dni, tydzień, a może nawet miesiąc. Spędzaj więcej czasu z przyjaciółmi twarzą w twarz albo na rozmowach telefonicznych. Sprawdź, czy w tym czasie nie poczujesz się bardziej szczęśliwy i mniej zestresowany.

Czy możesz spędzać więcej czasu z przyjaciółmi twarzą w twarz?

 „Kiedy korzystałam z mediów społecznościowych, złapałam się na tym, że za bardzo zwracam uwagę na to, co robią inni. Po usunięciu kont poczułam, jakby ktoś zdjął ze mnie ogromny ciężar. Nagle okazało się, że mam czas na bardziej pożyteczne rzeczy” (Briana).

 Zasada biblijna: „Niech każdy sprawdza swoje własne postępowanie, a wtedy będzie miał powód do radości ze względu na samego siebie, a nie w porównaniu z kimś innym” (Galatów 6:4).

a Z książki iGen (tłum. O. Dziedzic).

b Z książki Why Gender Matters.

c Z książki Dzieci ekranu (tłum. A. Jarosz).