MŁODZI LUDZIE PYTAJĄ
Nauka zdalna — jak sobie z nią radzić?
Wielu uczniów kontynuuje teraz naukę w innego rodzaju „klasie” — w swoim domu. Jeśli ty też uczysz się zdalnie, co pomoże ci odnaleźć się w tej nowej sytuacji? Weź pod uwagę kilka rad a.
Pięć praktycznych wskazówek
Zrób plan. Postaraj się, żeby twój dzień wyglądał tak, jakbyś normalnie chodził do szkoły. Ustal konkretny czas na obowiązki szkolne, domowe i inne ważne rzeczy. W razie potrzeby możesz wprowadzić do swojego planu jakieś zmiany.
Zasada biblijna: „Niech wszystko odbywa się (...) w sposób zorganizowany” (1 Koryntian 14:40, przypis).
„Zorganizuj swój dzień tak, jakbyś chodził do szkoły. Różne rzeczy po prostu trzeba zrobić w ustalonym czasie” (Katie).
Zastanów się: Dlaczego to dobry pomysł, żebyś spisał swój plan i umieścił go w widocznym miejscu?
Bądź zdyscyplinowany. Osoba dojrzała zdaje sobie sprawę, że musi robić pewne rzeczy, nawet jeśli nie ma na to ochoty. Dlatego nie odkładaj ważnych spraw na później.
Zasada biblijna: „Bądźcie pracowici, nie leniwi” (Rzymian 12:11).
„Największy problem mam z samodyscypliną. Łatwo jest znaleźć wymówkę i powiedzieć: ‚Odrobię lekcje później’. A potem i tak tego nie robisz i masz jeszcze więcej zaległości” (Alexandra).
Zastanów się: Jak odrabianie lekcji o tej samej porze i w tym samym miejscu każdego dnia pomoże ci być bardziej zdyscyplinowanym?
Znajdź sobie miejsce do nauki. Miej pod ręką wszystkie potrzebne rzeczy. Postaraj się, żeby to miejsce było wygodne, ale bez przesady — przecież chcesz tam się uczyć, a nie drzemać. Jeśli nie masz osobnego miejsca do zdalnej nauki, to możesz do tego wykorzystać na przykład kuchnię.
Zasada biblijna: „Pilny człowiek planuje i z całą pewnością zmierza do sukcesu” (Przysłów 21:5).
„Odłóż piłkę, zapomnij o grach, wycisz telefon i schowaj gitarę. To bardzo ważne, żeby nic cię nie rozpraszało” (Elizabeth).
Zastanów się: Co możesz zmienić w swoim miejscu do nauki, żeby jeszcze lepiej się skupić?
Ucz się koncentracji. Nie próbuj robić kilku rzeczy naraz, ale skup się na jednej. W przeciwnym wypadku popełnisz więcej błędów i nauka zajmie ci więcej czasu.
Zasada biblijna: ‛Rób jak najlepszy użytek ze swojego czasu’ (Efezjan 5:16).
„Jak miałam telefon przy sobie, to w ogóle nie mogłam się skoncentrować. Traciłam mnóstwo czasu na mało ważne sprawy” (Olivia).
Zastanów się: Czy mógłbyś stopniowo wydłużać czas, w którym nie odrywasz się od jakiegoś zadania?
Rób sobie przerwy. Idź na spacer, pojeździj rowerem albo poćwicz. Dla relaksu możesz też zająć się swoim hobby. „Ale pamiętaj: najpierw obowiązki” — czytamy w pewnym poradniku dla uczniów. „Wtedy wolny czas sprawi ci jeszcze więcej przyjemności” (J. S. Schumm, School Power).
Zasada biblijna: „Lepsza jest garść odpoczynku niż dwie garście ciężkiej pracy i gonitwy za wiatrem” (Kaznodziei 4:6).
„W szkole można było uczyć się gry na jakimś instrumencie albo chodzić na zajęcia plastyczne. Nie zdawałam sobie sprawy, jak bardzo mi będzie tego brakowało. Naprawdę warto urozmaicać sobie naukę jakimś kreatywnym zajęciem” (Taylor).
Zastanów się: Co możesz zrobić w trakcie przerwy w nauce, żeby wrócić do niej ze świeżym umysłem?
a Jest wiele metod nauczania zdalnego. Skorzystaj z rad, które najlepiej pasują do twojej sytuacji.
Powiązane materiały
MŁODZI LUDZIE PYTAJĄ
Jak się skoncentrować?
W jakich sytuacjach urządzenia elektroniczne mogą utrudnić ci koncentrację? Zobacz, jak możesz ją poprawić.
CO MÓWIĄ TWOI RÓWIEŚNICY
Co młodzi ludzie mówią o odkładaniu wszystkiego na później
Posłuchaj, co młodzi ludzie mówią o pułapce, jaką jest odkładanie wszystkiego na później, i o korzyściach płynących z mądrego gospodarowania czasem.
MŁODZI LUDZIE PYTAJĄ