MŁODZI LUDZIE PYTAJĄ

Co powinienem wiedzieć o sextingu?

Co powinienem wiedzieć o sextingu?

 Co to jest sexting?

 Sexting to wysyłanie przez komórkę SMS-ów, zdjęć lub filmów o treści erotycznej. „Dzisiaj to w zasadzie coś normalnego”— mówi pewien mężczyzna. „Wystarczy, że chwilę z kimś poesemesujesz, i zaraz wymieniacie gorące fotki”.

 Dlaczego ludzie to robią? Jak wypowiedział się na łamach gazety The New York Times pewien doświadczony zastępca prokuratora, dla niektórych nastolatków „posiadanie w komórce nagich zdjęć swojego partnera to sposób na ogłoszenie wszem i wobec, że są aktywni seksualnie (...). To taka elektroniczna malinka”. Pewna nastolatka nazwała nawet sexting rodzajem bezpiecznego seksu. Powiedziała: „Nie zajdziesz od tego w ciążę ani niczym się nie zarazisz”.

 A oto inne przyczyny popularności sextingu wśród nastolatków:

  •   Ktoś liczy na bliższą znajomość z jakąś osobą i chce z nią poflirtować.

  •   Ktoś dostał śmiałe zdjęcie i czuje się zobowiązany wysłać swoje.

 Z czym trzeba się liczyć?

 Kiedy wyślesz komuś zdjęcie na komórkę, przestajesz być jego właścicielem i nie masz wpływu na to, jak zostanie wykorzystane — ani jak odbije się na twojej reputacji. „Nigdy wcześniej nie było tak łatwo o rozsyłanie i przechowywanie cudzych błędów i wpadek” — mówi Amanda Lenhart, badaczka z amerykańskiego instytutu Pew Research Center, autorka raportu na temat sextingu.

 Czasami...

  •    osoba, która dostała rozbierane zdjęcia, rozsyła je dla zabawy komu popadnie

  •    chłopak, którego rzuciła dziewczyna, upublicznia jej nagie zdjęcia w akcie zemsty.

 CZY WIESZ, ŻE... W wielu wypadkach przesyłanie roznegliżowanych zdjęć traktowane jest tak samo jak seksualne wykorzystywanie dzieci lub rozpowszechnianie dziecięcej pornografii. Nieletni, którzy wysyłali tego typu treści, byli nieraz oskarżani o przestępstwa na tle seksualnym.

 Co mówi Biblia?

 Według Biblii nie ma nic złego w czerpaniu przyjemności ze stosunków seksualnych w małżeństwie (Przysłów 5:18). Ale w Księdze tej można znaleźć jednoznaczne wypowiedzi na temat pozamałżeńskich kontaktów płciowych. Weź pod uwagę następujące wersety biblijne:

  •   „A rozpusta i wszelka nieczystość lub chciwość niech nawet nie będą wśród was wspominane, (...) ani haniebne postępowanie, ani głupia gadanina, ani sprośne żarty” (Efezjan 5:3, 4).

  •   „Zadajcie śmierć członkom waszego ciała, które są na ziemi, jeśli chodzi o rozpustę, nieczystość, żądzę seksualną, szkodliwe pragnienie oraz zachłanność” (Kolosan 3:5).

 Wersety te ostrzegają nie tylko przed „rozpustą” (pozamałżeńskie kontakty seksualne), ale też przed „nieczystością” (szerokie pojęcie odnoszące się do wszystkiego, co nieczyste pod względem moralnym) oraz przed „żądzą seksualną” (nieposkromiona namiętność prowadząca do nagannych czynów, a nie naturalne pragnienia, które można zaspokajać w małżeństwie).

 Zastanów się:

  •   Dlaczego sexting jest formą nieczystości?

  •   W jaki sposób rozbudza niestosowną żądzę seksualną?

  •   Dlaczego oglądanie i rozpowszechnianie rozbieranych zdjęć jest szkodliwe?

 Poniższe cytaty z Biblii wskazują na jeszcze ważniejsze powody, dla których należy wystrzegać się sextingu:

  •   „Rób wszystko, co możesz, by się stawić przed Bogiem jako godny uznania, jako pracownik nie mający się czego wstydzić” (2 Tymoteusza 2:15).

  •   „Jakimiż ludźmi powinniście być wy w świętych postępkach i czynach zbożnego oddania!” (2 Piotra 3:11).

 Z wersetów tych wynika, że zachowywanie czystości moralnej przynosi pozytywne rezultaty. Jeśli postępujesz właściwie, nie musisz się obawiać, że pod wpływem impulsu zrobisz coś, co później będzie się za tobą ciągnąć (Galatów 6:7).

 Zastanów się:

  •    Jakim jestem człowiekiem?

  •    Czy zależy mi, żeby inni mieli dobrą opinię?

  •    Czy lubię się zabawiać czyimś kosztem?

  •    Jak sexting może się odbić na mojej reputacji?

  •    Jak sexting mógłby zrujnować zaufanie, jakim darzą mnie rodzice?

 Z ŻYCIA WZIĘTE „Moja przyjaciółka po kryjomu spotykała się z jednym chłopakiem. Pewnego razu wymienili się rozbieranymi zdjęciami. Nie minęły dwa dni, a jej tata postanowił zajrzeć do jej telefonu. To, co zobaczył, po prostu go załamało. Gdy wziął ją na rozmowę, do wszystkiego się przyznała. Wiem, że żałuje tego, co zrobiła — ale jej rodzice naprawdę byli zszokowani i tacy przybici! Nie są pewni, czy jeszcze kiedyś będą jej mogli zaufać”.

 Licz się z realiami: Sexting jest poniżający zarówno dla tego, kto rozsyła takie treści, jak i dla tego, kto je ogląda. Pewna nastolatka, którą chłopak namówił do sextingu, powiedziała: „Czuję do siebie obrzydzenie i jestem sobą strasznie rozczarowana”.

 Biorąc pod uwagę moralne, etyczne, a nawet prawne konsekwencje sextingu, zrobisz dobrze, jeśli skorzystasz z następujących rad biblijnych:

  •   „Uciekaj (...) od pragnień przydarzających się w młodości” (2 Tymoteusza 2:22).

  •   „Odwróć me oczy, by nie widziały tego, co nic niewarte” (Psalm 119:37).

 Jak byś się zachował?

 Spróbuj zastosować zasady biblijne do sytuacji wziętej z życia. Zobacz, co przydarzyło się Janet, i wskaż, która z poniższych opcji byłaby twoim zdaniem najlepsza.

 „Poznałam kiedyś chłopaka i wymieniliśmy się numerami telefonów. Po tygodniu znajomości poprosił, żebym wysłała mu swoje zdjęcie w bikini” (Janet).

 Jak sądzisz, co powinna była zrobić Janet? Co ty byś zrobił na jej miejscu?

  •  OPCJA A Myślisz sobie: „To nic złego. Przecież gdybyśmy poszli na plażę, i tak by mnie zobaczył w kostiumie kąpielowym”.

  •  OPCJA B Myślisz sobie: „Nie wiem, co on kombinuje. Wyślę mu zdjęcie, na którym nie widać aż tyle, i zobaczę, co się stanie”.

  •  OPCJA C Myślisz sobie: „Chodzi mu tylko o jedno. Kasuję tego SMS-a”.

 Czy opcja C nie wydaje się najlepsza? W Biblii czytamy: „Mądry dostrzega nieszczęście i uchodzi przed nim, niemądry brnie dalej, a potem żałuje” (Przysłów 22:3, Biblia Warszawsko-Praska).

 Powyższy test zwraca uwagę na to, co często popycha ludzi do sextingu, a także innych form niewłaściwego postępowania. W grę wchodzi kwestia: Czy jesteś wybredny w doborze przyjaciół? (Przysłów 13:20). Młoda kobieta o imieniu Sara radzi: „Otaczaj się ludźmi, którzy nie tolerują niestosownego zachowania”. Zgadza się z tym Delia, która mówi: „Niektórzy tak zwani przyjaciele nie będą cię zachęcać, żebyś trzymał się swoich zasad moralnych, tylko żebyś je łamał. Jeśli nie przestrzegają praw Bożych, będą cię nakłaniać do tego samego. Czy naprawdę tego chcesz?”.