MŁODZI LUDZIE PYTAJĄ
Co będę musiał robić po chrzcie? Część 1: Trzymaj się dobrych zwyczajów
O cenne rzeczy, takie jak dom czy samochód, trzeba dbać. Tak samo musisz dbać o przyjaźń z Bogiem. Jak to możesz robić po chrzcie?
W tym artykule:
Studiuj Słowo Boże
Pomocny werset: ‛Dalej wydawajcie owoce w postaci wszelkich dobrych czynów i pogłębiajcie dokładną wiedzę o Bogu’ (Kolosan 1:10).
Co to oznacza: Po chrzcie dalej będziesz musiał czytać Biblię i rozmyślać o tym, czego się dowiadujesz (Psalm 25:4; 119:97).
Z czym musisz się liczyć: Czasami nie będzie ci się chciało. Możesz dojść do wniosku, że po prostu nie lubisz studiować.
Co możesz zrobić: Staraj się wnikać w zagadnienia biblijne, które cię interesują. Stwórz własny realistyczny plan studium. Twoim celem powinno być pogłębianie miłości do Jehowy i Jego Słowa. Takie studium nie tylko da ci konkretne korzyści, ale będzie też przyjemne (Psalm 16:11).
Wskazówka: Żeby w pełni skorzystać ze studium, postaraj się znaleźć spokojne miejsce, gdzie nic nie będzie cię rozpraszać.
Dodatkowe informacje
Przeczytaj:
„Jak może mi pomóc Biblia? Część 2: Czytaj Biblię z przyjemnością”
Obejrzyj:
Pobierz:
Módl się do Jehowy
Pomocny werset: „O nic się nie zamartwiajcie, ale wszystkie swoje troski powierzajcie Bogu. Zwracajcie się do Niego z gorącymi prośbami, zanoście modlitwy i błagania wraz z podziękowaniami” (Filipian 4:6).
Co to oznacza: Komunikacja z Bogiem jest dwukierunkowa. Słuchasz Go, kiedy czytasz Jego Słowo. A modlitwa pozwala ci do Niego mówić. Kiedy się modlisz, możesz prosić Boga o pomoc i dziękować Mu za wszystkie dobre rzeczy, które cię spotykają.
Z czym musisz się liczyć: Czasami możesz mieć wrażenie, że twoje modlitwy stają się mechaniczne. Możesz się nawet zastanawiać, czy Jehowa naprawdę cię słucha i czy interesuje Go to, co masz do powiedzenia (Psalm 10:1).
Co możesz zrobić: W ciągu dnia pomyśl, o czym chciałbyś powiedzieć w modlitwie. Jeśli w danej chwili nie możesz się pomodlić, postanów sobie, że zrobisz to później. Módl się o rzeczy, które są ważne dla ciebie, ale pamiętaj też o innych osobach (Filipian 2:4).
Wskazówka: Jeśli wydaje ci się, że twoje modlitwy są mechaniczne, módl się do Jehowy w tej sprawie. Jego interesują wszystkie twoje sprawy, także te związane z modlitwami (1 Jana 5:14).
Dodatkowe informacje
Przeczytaj:
Pobierz:
Rozmawiaj z innymi o swoich wierzeniach
Pomocny werset: „Stale zwracaj uwagę na siebie i swoje nauczanie. (...) Dzięki temu wybawisz zarówno siebie, jak i tych, którzy cię słuchają” (1 Tymoteusza 4:16).
Co to oznacza: Kiedy rozmawiasz z innymi o swoich wierzeniach, wzmacniasz też swoją wiarę. Dzięki temu możesz uratować nie tylko życie tych, którzy cię słuchają, ale również swoje.
Z czym musisz się liczyć: Czasami możesz nie mieć ochoty rozmawiać o swoich wierzeniach. Możesz się nawet bać to robić, zwłaszcza w szkole.
Co możesz zrobić: Postanów sobie, że nie pozwolisz, żeby rządziły tobą negatywne uczucia, takie jak strach. Apostoł Paweł napisał: „Jeśli nawet [głoszę dobrą nowinę] wbrew własnej woli, to i tak to robię, bo nałożono na mnie odpowiedzialność” (1 Koryntian 9:16, 17).
Wskazówka: Za zgodą rodziców poszukaj w zborze kogoś, kto mógłby ci pod tym względem pomóc i sam jest dobrym przykładem (Przysłów 27:17).
Dodatkowe informacje
Chodź na chrześcijańskie zebrania
Pomocny werset: „Troszczmy się o siebie nawzajem, żeby się zachęcać do miłości i dobrych uczynków, nie opuszczając naszych wspólnych zebrań” (Hebrajczyków 10:24, 25).
Co to oznacza: Na zebrania chodzimy przede wszystkim dlatego, że jest to element naszej służby dla Jehowy. Ale z obecności na zebraniach wynikają też inne korzyści. Po pierwsze, bracia i siostry zachęcają ciebie. Po drugie, kiedy jesteś obecny na zebraniach i bierzesz w nich udział, ty możesz zachęcać ich (Rzymian 1:11, 12).
Z czym musisz się liczyć: Czasami w trakcie zebrania możesz zacząć błądzić myślami, a przez to ominą cię cenne wskazówki. Może cię też brać pokusa, żeby opuszczać zebrania ze względu na różne sprawy, takie jak nauka.
Co możesz zrobić: Postanów sobie, że będziesz regularnie obecny na zebraniach i z każdego wyniesiesz jak najwięcej; nie musi się to odbywać kosztem nauki. Zaangażuj się w program zebrań — na przykład często się zgłaszaj. Po zebraniu pochwal przynajmniej jedną osobę za jej udział.
Wskazówka: Przygotowuj się do zebrań. Pobierz aplikację JW Library® i korzystaj z zakładki „Zebrania”, żeby się dowiedzieć, co będzie omawiane na każdym zebraniu.
Dodatkowe informacje
Przeczytaj:
Powiązane materiały
MŁODZI LUDZIE PYTAJĄ
Co będę musiał robić po chrzcie? Część 2: Dbaj o przykładne postępowanie
Zobacz, co pomoże ci dotrzymać obietnicy złożonej Jehowie.
MŁODZI LUDZIE PYTAJĄ
Jak może mi pomóc Biblia? Część 2: Czytaj Biblię z przyjemnością
Pięć podpowiedzi, jak ożywić treść Biblii.
CO MÓWIĄ TWOI RÓWIEŚNICY
Młodzi ludzie wypowiadają się na temat czytania Biblii
Czytanie nie zawsze jest łatwe, ale Biblia jest warta tego wysiłku. Cztery młode osoby opowiadają o odniesionych korzyściach.
WHAT YOUR PEERS SAY
Kim jestem?
Odpowiedź na to pytanie pomoże ci radzić sobie z wyzwaniami w życiu.
CO MÓWIĄ TWOI RÓWIEŚNICY
Życie, które nie ma sobie równych
Czy chcesz prowadzić satysfakcjonujące życie? Posłuchaj Cameron, której się to udało.
MŁODZI LUDZIE PYTAJĄ