MŁODZI LUDZIE PYTAJĄ
Czy przeklinanie naprawdę jest takie złe?
„Przekleństwa słyszę na każdym kroku, więc już mnie nie rażą. Wydają się czymś normalnym” (17-letni Christopher).
„Kiedy byłam młodsza, dużo przeklinałam. Łatwo weszło mi to w krew, ale bardzo trudno było się tego oduczyć” (19-letnia Rebecca).
Quiz
Co sobie myślisz, gdy słyszysz, jak inni przeklinają?
nie zwracam na to uwagi — wydaje mi się to normalne
trochę mi to przeszkadza — ale się z tym godzę
uważam, że to ordynarne — nie mogę tego ścierpieć
Jak często ty przeklinasz?
nigdy
czasami
często
Czy według ciebie posługiwanie się wulgarną mową to:
nic wielkiego?
poważna sprawa?
Dlaczego to ważne
Czy uważasz, że przeklinanie to coś poważnego? „Nie bardzo” — może odpowiesz. „Przecież na świecie są większe problemy. Poza tym wszyscy przeklinają!” Ale czy naprawdę?
Być może trudno w to uwierzyć, ale wielu nie używa wulgarnych słów. Zdają sobie oni sprawę z tego, czego inni nie biorą pod uwagę. Na przykład:
Przeklinanie to coś więcej niż tylko słowa. Twoja mowa wyjawia, co kryje się w twoim wnętrzu. Używanie wulgarnego języka mogłoby sugerować, że nie liczysz się z uczuciami drugich. Czy rzeczywiście tak jest?
Biblia mówi: „To, co wychodzi z ust, pochodzi z serca” (Mateusza 15:18).
Przeklinanie może popsuć ci opinię. W książce Cuss Control (Przeklinanie pod kontrolą) powiedziano: „Nasze słownictwo może decydować o tym, jakich będziemy mieli przyjaciół, czy będziemy cieszyć się szacunkiem w oczach rodziny i kolegów z pracy, jakie będą nasze relacje z ludźmi, czy inni będą się liczyć z naszym zdaniem, czy dostaniemy daną posadę lub awans i jak będą nas odbierać osoby spoza naszego najbliższego otoczenia”. Znajduje się tam również rada: „Zastanów się, czy twoje stosunki z drugimi nie zyskałyby na tym, gdybyś nie przeklinał”.
Biblia mówi: ‛Obelżywa mowa niech będzie spośród was usunięta’ (Efezjan 4:31).
Przeklinanie wcale nie sprawi, że będziesz fajniejszy. Alex Packer w swojej książce na temat dobrych manier napisał: „Słuchanie ludzi, którzy ciągle przeklinają, jest denerwujące”. Dodał również, że słownictwo pełne przekleństw „nie pozwala zbytnio wykazać się wiedzą, dowcipem, inteligencją czy empatią. Jeśli twoja mowa jest niedbała, ogólnikowa i świadcząca o braku wyobraźni, taki też będzie twój sposób myślenia” (How Rude!).
Biblia mówi: „Niech z waszych ust nie wychodzi żadna zgniła wypowiedź” (Efezjan 4:29).
Co możesz zrobić
Wyznacz sobie cel. Dlaczego nie miałbyś spróbować wyeliminować brzydkiego słownictwa w miesiąc lub jeszcze szybciej? W śledzeniu postępów może ci pomóc kalendarz lub notatnik. Aby jednak być konsekwentnym, potrzebne mogą się okazać dodatkowe działania.
Unikaj rozrywki, która zalewa twój umysł wulgaryzmami. Biblia ostrzega: „Złe towarzystwo psuje pożyteczne zwyczaje” (1 Koryntian 15:33). Towarzystwo to nie tylko ludzie, ale też rozrywka — filmy, które oglądasz, gry, w które grasz, i muzyka, której słuchasz. 17-letni Kenneth mówi: „Łatwo jest nucić jakąś piosenkę i zupełnie nie zwracać uwagi, że są w niej przekleństwa — po prostu dlatego, że wpadła ci w ucho”.
Pokaż, że jesteś dojrzały. Niektórzy młodzi używają wulgaryzmów, żeby pozować na dorosłych. Ale rezultat jest wręcz odwrotny. Dojrzali ludzie „mają władze poznawcze wyćwiczone, aby odróżniać to, co właściwe, od tego, co niewłaściwe” (Hebrajczyków 5:14). Nie obniżają swoich norm, by zaimponować drugim.
Tak naprawdę wulgarna mowa tylko zatruwa twój umysł i atmosferę wokół ciebie. Świat i tak jest już nią przesycony! „Nie powiększaj tego bagna” — poradzono w książce Cuss Control. „Miej swój udział w oczyszczaniu środowiska językowego. Wzmocni to twoje poczucie własnej wartości, a inni będą lepiej się czuć w twoim towarzystwie”.
Powiązane materiały
PRZEBUDŹCIE SIĘ!
Jak sobie radzić z presją rówieśników
Presja otoczenia może popchnąć porządnych ludzi do złego postępowania. Co warto o niej wiedzieć i jak sobie z nią radzić?
ANIMACJE NA TABLICY
Nie ulegaj presji otoczenia!
Cztery proste wskazówki pomogą ci znaleźć w sobie siły do podejmowania samodzielnych decyzji.
MŁODZI LUDZIE PYTAJĄ