MŁODZI LUDZIE PYTAJĄ

Co, jeśli rodzice nie pozwalają mi korzystać z mediów społecznościowych?

Co, jeśli rodzice nie pozwalają mi korzystać z mediów społecznościowych?

 Wygląda na to, że chyba wszyscy twoi znajomi używają mediów społecznościowych i ciągle o tym rozmawiają. Może nawet śmieją się z ciebie, bo nie masz konta. Co powinieneś wiedzieć, jeśli jesteś w takiej sytuacji? I co możesz z tym zrobić?

Co powinieneś wiedzieć

 Nie jesteś wyjątkiem. Wielu rodziców nie pozwala swoim dzieciom korzystać z mediów społecznościowych. Pewnie zdają sobie sprawę, że korzystanie z nich może prowadzić do:

  •   depresji i innych problemów natury psychicznej

  •   kontaktu z pornografią, sekstingiem czy dręczeniem w sieci

  •   niepotrzebnych spięć między przyjaciółmi.

 Wielu nastolatków zdecydowało, że przestanie korzystać z mediów społecznościowych. Sami zauważyli, że przynoszą im one więcej szkody niż pożytku. Weź pod uwagę kilka przykładów z życia wziętych:

  •   Priscilla zorientowała się, że media społecznościowe ograbiają ją z czasu, który mogłaby wykorzystać bardziej produktywnie.

  •   Jeremy’emu nie podobało się, że nie mógł zablokować nieodpowiednich treści i że ciągle ukazywały mu się one podczas przeglądania mediów społecznościowych.

  •   Bethany przekonała się, że przez media społecznościowe była za bardzo skupiona na tym, co robią inni ludzie.

 „Postanowiłam usunąć aplikację powiązaną z moim kontem w mediach społecznościowych i naprawdę cieszę się, że to zrobiłam. Nie tęsknię za nią i mam teraz więcej czasu na to, co jest dla mnie najważniejsze” (Sierra).

 „Nie podobało mi się, że media społecznościowe są tak uzależniające i że tak bardzo zaczęłam się przejmować reakcją innych na moje posty. Nie było łatwo usunąć konto, ale kiedy to zrobiłam, poczułam natychmiastową ulgę. Teraz jestem spokojniejsza” (Kate).

Co możesz zrobić

 Stosuj się do zasad ustalonych przez rodziców. Pokaż im, że jesteś na tyle dojrzały, żeby żyć zgodnie z ich zasadami bez denerwowania się czy narzekania.

 Zasada biblijna: „Głupiec okazuje cały swój gniew, mądry potrafi nad nim panować” (Przysłów 29:11, Biblia ekumeniczna).

 Niektórzy mogliby ci radzić, żebyś korzystał z mediów społecznościowych za plecami rodziców albo żebyś założył sobie fikcyjne konto. To byłby błąd! Takie oszustwo sprawi, że będziesz odczuwał niepokój i wyrzuty sumienia. Poza tym gdy rodzice to odkryją, będziesz miał kłopoty i na pewno zrujnuje to ich zaufanie do ciebie.

 Zasada biblijna: „We wszystkim pragniemy postępować uczciwie” (Hebrajczyków 13:18).

 Niech to będzie twoja decyzja. Być może podobnie jak młodym ludziom wspomnianym wcześniej tobie też przychodzą do głowy powody, dla których warto unikać mediów społecznościowych. Jeśli wyraźnie widzisz, że korzystanie z nich nie jest dla ciebie dobre, to niech unikanie ich będzie twoją świadomą decyzją, a nie tylko decyzją rodziców. Dzięki temu, kiedy koledzy cię o to zapytają, nie poczujesz się niezręcznie, a i oni będą mniej skłonni się z ciebie wyśmiewać.

 Wniosek: Współpracuj z rodzicami i postaraj się znaleźć w ich argumentacji coś, z czym możesz się zgodzić. Dzięki temu ich decyzja będzie też twoją decyzją. Na pewno jesteś w stanie obejść się bez mediów społecznościowych, przynajmniej na razie.