MŁODZI LUDZIE PYTAJĄ

Jak skończyć z podwójnym życiem?

Jak skończyć z podwójnym życiem?

 Czasami osoby, które służą Bogu, zastanawiają się, czy życie zgodnie z zasadami biblijnymi jest warte czasu i wysiłku (Psalm 73:2, 3). Mogą nawet zacząć postępować w sposób niezgodny z zasadami Jehowy i ukrywać to przed innymi.

 Ten artykuł pomoże osobom, które zaczęły prowadzić podwójne życie, ale chcą z tym skończyć.

W tym artykule

 Czym jest podwójne życie?

 Prowadzenie podwójnego życia oznacza, że gdy przebywasz z ludźmi, którzy nie są posłuszni Jehowie, świadomie robisz złe rzeczy. Ale gdy przebywasz z lojalnymi osobami należącymi do zboru, zachowujesz się tak, jak gdybyś chciał służyć Jehowie. Niejako masz dwie różne twarze i na każdą zakładasz maskę.

 „Prowadząc podwójne życie, zawsze coś ukrywasz, więc nikt nie wie, kim tak naprawdę jesteś. W gruncie rzeczy podwójne życie to podwójna zdrada” (Erin).

 Czy wiesz, że... Podwójne życie obejmuje też robienie w ukryciu czegoś, o czym wiesz, że nie podoba się Jehowie.

 „Kiedy miałem 14 lat, zacząłem oglądać niemoralne obrazy w internecie. Przed innymi udawałem, że nienawidzę pornografii, ale w sercu wiedziałem, że tak nie jest” (Nolan).

 Zasada biblijna: „Nikt nie może być niewolnikiem dwóch panów, bo albo jednego będzie nienawidzić, a drugiego kochać, albo do jednego przylgnie, a drugim wzgardzi” (Mateusza 6:24).

 Czy jestem złym człowiekiem, bo prowadzę podwójne życie?

 Niekoniecznie. Oczywiście niektórzy postanowili, że nie chcą żyć zgodnie z zasadami biblijnymi. Ale czy rzeczywiście tak jest w twoim wypadku? A może w grę wchodzą inne czynniki, na przykład:

  •   Czujesz się nieswojo, bo różnisz się od rówieśników.

  •   Masz wrażenie, że więcej łączy cię z kolegami ze szkoły niż z braćmi i siostrami w zborze.

  •   Uważasz, że nie masz sił, by stosować się do przykazań Bożych.

 „Myślę, że niektórzy młodzi prowadzący podwójne życie czują się lepiej w towarzystwie ludzi, którzy nie cenią chrześcijańskich wartości, bo potrzebują akceptacji — akceptacji kogokolwiek” (David).

 Oczywiście żaden z wymienionych wyżej czynników nie usprawiedliwia prowadzenia podwójnego życia. Pomaga jednak zrozumieć, dlaczego nawet dobrzy ludzie mogą wpaść w tę pułapkę. Jeśli tak się stało w twoim wypadku, to co możesz zrobić?

 Jak mogę skończyć z podwójnym życiem?

  1.  1. Przemyśl, dokąd zmierza twoje życie. Zadaj sobie pytania: „Czy naprawdę chcę być właśnie taką osobą? Jeśli nie, to dokąd zaprowadzą mnie moje decyzje?”.

     Zasada biblijna: „Roztropny widzi niebezpieczeństwo (...), ale niedoświadczeni idą dalej i ponoszą konsekwencje” (Przysłów 27:12).

  2.  2. Zdobądź się na uczciwość. Porozmawiaj o swojej sytuacji z rodzicami albo jakimś dojrzałym przyjacielem, który szanuje zasady Jehowy. Prawdopodobnie będą się cieszyć, że zwróciłeś się do nich o pomoc. I będą z ciebie dumni, bo chcesz robić to, co właściwe!

    Jeśli wpadłeś w pułapkę podwójnego życia, poproś o pomoc

     „Przyznanie się do tego, co robiłem, było jedną z najtrudniejszych rzeczy w moim życiu. Ale kiedy już się na to zdobyłem, poczułem ogromną ulgę” (Nolan).

     Zasada biblijna: „Kto zataja swoje przewinienia, temu się nie powiedzie, ale kto je wyznaje i porzuca, temu będzie okazane miłosierdzie” (Przysłów 28:13).

  3.  3. Pogódź się z konsekwencjami. Pamiętaj, że skoro ukrywałeś coś przed rodzicami i przed zborem, to zawiodłeś ich zaufanie. W rezultacie rodzice albo starsi zboru mogą nałożyć na ciebie pewne ograniczenia. Pogódź się z tymi konsekwencjami i postanów sobie od tej pory ‛we wszystkim postępować uczciwie’ (Hebrajczyków 13:18).

     Zasada biblijna: „Słuchaj rad i przyjmuj karcenie, żebyś w przyszłości stał się mądry” (Przysłów 19:20).

  4.  4. Uwierz, że Jehowa naprawdę cię kocha. Jehowa nas kocha, dlatego zwraca uwagę na wszystko, co robimy. Jeśli więc prowadzisz podwójne życie, to Go zasmucasz. Ale ponieważ ‛On się o ciebie troszczy’, chętnie pomoże ci w porzuceniu złego postępowania (1 Piotra 5:7).

     Zasada biblijna: „Jehowa przygląda się całej ziemi, żeby wspierać tych, których serce jest Mu w pełni oddane” (2 Kronik 16:9).