Czym jest chrzest?
Biblijna odpowiedź
Chrzest to całkowite zanurzenie w wodzie a. Biblia wspomina o nim wielokrotnie (Dzieje 2:41). Na przykład mówi o chrzcie Jezusa w rzece Jordan (Mateusza 3:13, 16). Dowiadujemy się też z niej, że kilka lat później pewien Etiopczyk został ochrzczony w „zbiorniku wodnym” przy drodze, którą podróżował (Dzieje 8:36-40).
Jezus uczył, że chrzest jest jednym z wymagań, które muszą spełnić jego naśladowcy (Mateusza 28:19, 20). Później potwierdził to też apostoł Piotr (1 Piotra 3:21).
W tym artykule:
Co oznacza chrzest?
Chrzest jest publicznym wyrazem tego, że dana osoba okazała skruchę za swoje grzechy i złożyła Bogu obietnicę, że bez względu na okoliczności będzie spełniać Jego wolę. Obejmuje to okazywanie posłuszeństwa Bogu i Jezusowi w każdej dziedzinie życia. Ktoś, kto zostaje ochrzczony, otrzymuje szansę na życie wieczne.
Zanurzenie w wodzie to trafny symbol zmiany, której dana osoba dokonuje w życiu. Dlaczego można tak powiedzieć? W Biblii chrzest przyrównano do pogrzebu (Rzymian 6:4; Kolosan 2:12). Kiedy ktoś zostaje zanurzony, pokazuje, że niejako umiera dla poprzedniego stylu życia. A gdy wychodzi z wody, w pewnym sensie zaczyna nowe życie jako oddany Bogu chrześcijanin.
Co Biblia mówi o chrzcie niemowląt?
W Biblii nie ma wzmianek o chrzcie niemowląt czy chrzcinach b.
Chrzest niemowląt jest sprzeczny z tym, czego uczy Biblia. Uczy ona, że osoba, która chce zostać ochrzczona, musi spełniać pewne wymagania. Na przykład powinna rozumieć przynajmniej podstawowe nauki ze Słowa Bożego i zgodnie z nimi żyć. Powinna też okazać skruchę za swoje grzechy i w modlitwie oddać swoje życie Bogu (Dzieje 2:38, 41; 8:12). Niemowlęta nie są w stanie tego zrobić.
Co to znaczy być ochrzczonym w imię Ojca, Syna i ducha świętego?
Jezus polecił swoim naśladowcom: „Pozyskujcie uczniów (...). Chrzcijcie ich w imię Ojca, Syna i ducha świętego. Uczcie ich przestrzegać wszystkiego, co wam nakazałem” (Mateusza 28:19, 20). Użyte tu wyrażenie „w imię” oznacza, że ktoś, kto przyjmuje chrzest, uznaje władzę i pozycję Ojca i Syna oraz rolę ducha świętego. Na przykład kiedy apostoł Piotr spotkał mężczyznę, który od urodzenia miał niesprawne nogi, powiedział mu: „W imię Jezusa Chrystusa, Nazarejczyka, mówię ci: ‚Wstań i chodź!’” (Dzieje 3:6). Co to oznaczało? Piotr uznawał władzę Jezusa i to jemu przypisał to cudowne uzdrowienie.
„Ojciec” to Jehowa c Bóg. Jako Stwórca, Dawca życia i Wszechmocny Bóg dysponuje nieograniczoną władzą (Rodzaju 17:1; Objawienie 4:11).
„Syn” to Jezus Chrystus, który oddał za nas swoje życie (Rzymian 6:23). Nie możemy liczyć na wybawienie, jeśli nie uznamy tego, że Jezus odgrywa kluczową rolę w zamierzeniu Boga wobec ludzi (Jana 14:6; 20:31; Dzieje 4:8-12).
„Duch święty” to moc Boga w działaniu, czyli Jego czynna siła d. Za pomocą swojego świętego ducha Bóg stworzył ziemię i życie na niej, przekazywał prorokom i innym swoje orędzie oraz uzdalniał ich do spełniania Jego woli (Rodzaju 1:2; Hioba 33:4; Rzymian 15:18, 19). Posłużył się nim też, żeby natchnąć pisarzy biblijnych do spisania Jego myśli (2 Piotra 1:21).
Czy ponowny chrzest jest grzechem?
Wielu ludzi decyduje się na zmianę religii. Ale co, jeśli zostali ochrzczeni w swoim poprzednim kościele? Czy popełnią grzech, gdy zostaną ochrzczeni ponownie? Niektórzy powiedzieliby, że tak — być może powołując się na List do Efezjan 4:5, gdzie czytamy: „Jest jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest”. Jednak ten werset nie oznacza, że nie można ponownie przyjąć chrztu. Dlaczego?
Kontekst. Apostoł Paweł podkreśla w tym fragmencie, że prawdziwi chrześcijanie powinni zachowywać jedność wierzeń (Efezjan 4:1-3, 16). Taka jedność mogła istnieć tylko wtedy, kiedy naśladowali tego samego Pana, Jezusa Chrystusa, mieli tę samą wiarę, czyli w ten sam sposób rozumieli, czego uczy Biblia, i stosowali się do tych samych biblijnych wymagań dotyczących chrztu.
Poza tym apostoł Paweł zachęcał pewne osoby, które już były ochrzczone, żeby zrobiły to ponownie. Było to konieczne, ponieważ w momencie pierwszego chrztu nie rozumiały w pełni nauk chrześcijańskich (Dzieje 19:1-5).
Wymagania dotyczące chrztu. Żeby chrzest był zgodny z wymaganiami Boga, musi być oparty na dokładnej wiedzy z Biblii (1 Tymoteusza 2:3, 4). Jeśli ktoś przyjął chrzest na podstawie nauk religijnych sprzecznych z tym, co mówi Biblia, Bóg nie uznaje takiego chrztu (Jana 4:23, 24). Być może taka osoba zrobiła to szczerze, ale ‛brakowało jej dokładnej wiedzy’ (Rzymian 10:2). Żeby zdobyć Boże uznanie, będzie musiała poznać prawdę z Biblii, stosować się do niej, oddać swoje życie Bogu i ponownie zostać ochrzczona. W takiej sytuacji ponowny chrzest nie będzie grzechem, ale czymś, co należy zrobić.
Inne chrzty wspomniane w Biblii
Biblia wspomina też o chrztach, które miały inne znaczenie niż chrzest naśladowców Chrystusa polegający na zanurzeniu w wodzie. Oto kilka przykładów.
Chrzest, którego udzielał Jan Chrzciciel e. Jan chrzcił Żydów i prozelitów na znak ich skruchy za grzechy przeciw Prawu Mojżeszowemu — prawu, które Bóg dał Izraelitom za pośrednictwem Mojżesza. Ten chrzest przygotowywał ludzi do tego, żeby rozpoznali i przyjęli Mesjasza, Jezusa z Nazaretu (Łukasza 1:13-17; 3:2, 3; Dzieje 19:4).
Chrzest Jezusa. Chrzest, którego Jan Chrzciciel udzielił Jezusowi, był wyjątkowy. Jezus był doskonały i nie popełnił żadnego grzechu (1 Piotra 2:21, 22). Dlatego jego chrzest nie wiązał się ze skruchą czy z „prośbą do Boga o czyste sumienie” (1 Piotra 3:21). Oznaczał, że Jezus postawił się do dyspozycji Boga, żeby spełniać Jego wolę jako zapowiedziany Mesjasz, czyli Chrystus, i między innymi oddać za nas życie (Hebrajczyków 10:7-10).
Chrzest duchem świętym. Zarówno Jan Chrzciciel, jak i Jezus Chrystus mówili o chrzcie duchem świętym (Mateusza 3:11; Łukasza 3:16; Dzieje 1:1-5). Jest to coś innego niż chrzest w imię ducha świętego (Mateusza 28:19). Na czym polega różnica?
Chrzest duchem świętym obejmuje tylko niewielką liczbę naśladowców Jezusa. Są oni namaszczeni tym duchem, ponieważ zostali wybrani, żeby razem z Jezusem usługiwać w niebie jako królowie i kapłani (1 Piotra 1:3, 4; Objawienie 5:9, 10) f. Ich poddanymi będą miliony naśladowców Jezusa, którzy mają nadzieję żyć wiecznie w raju na ziemi (Mateusza 5:5; Łukasza 23:43).
Chrzest w Chrystusie Jezusie i w jego śmierci. Ci, którzy zostali ochrzczeni duchem świętym, są też „ochrzczeni w Chrystusie Jezusie” (Rzymian 6:3). Ten chrzest odnosi się więc do namaszczonych naśladowców Jezusa, którzy będą razem z nim panować w niebie. Przyjmując go, wchodzą w skład zboru namaszczonych chrześcijan. Chrystus jest Głową tego zboru, a oni — ciałem (1 Koryntian 12:12, 13, 27; Kolosan 1:18).
Namaszczeni chrześcijanie są też „ochrzczeni w jego [Jezusa] śmierci” (Rzymian 6:3, 4). Naśladując Jezusa, prowadzą ofiarne życie, są posłuszni Bogu i rezygnują z możliwości życia wiecznego na ziemi. Ten symboliczny chrzest kończy się, kiedy umierają i zostają wskrzeszeni jako istoty duchowe do życia w niebie (Rzymian 6:5; 1 Koryntian 15:42-44).
Chrzest ogniem. Jan Chrzciciel powiedział swoim słuchaczom: „On [Jezus] będzie was chrzcił duchem świętym i ogniem. Ma w ręce szuflę do odwiewania i całkowicie oczyści swoje klepisko, i zbierze swoją pszenicę do spichlerza, ale plewy spali w ogniu nie do ugaszenia” (Mateusza 3:11, 12). Widać, że istnieją różnice między chrztem ogniem a chrztem duchem świętym. Co Jan miał na myśli?
Pszenica wyobraża tych, którzy słuchają Jezusa i są mu posłuszni. Mogą oni zostać ochrzczeni duchem świętym. Z kolei plewy wyobrażają tych, którzy nie słuchają Jezusa. Ich końcem jest chrzest ogniem, czyli wieczna zagłada (Mateusza 3:7-12; Łukasza 3:16, 17).
a Greckie słowo tłumaczone na „chrzest” oznacza „zanurzenie, pogrążenie w wodzie i wydobycie z niej” (Vine’s Complete Expository Dictionary of Old and New Testament Words).
b W niektórych religiach przeprowadza się ceremonię, podczas której niemowlę jest „chrzczone” (zostaje pokropione wodą albo polewa się jego głowę) i nadaje się mu imię.
c Jehowa to imię Boga (Psalm 83:18). Zobacz artykuł „Kim jest Jehowa?”.
d Zobacz artykuł „Czym jest duch święty?”.
e Zobacz artykuł „Kim był Jan Chrzciciel?”.
f Zobacz artykuł „Kto idzie do nieba?”.
g W Biblii słowa „chrzty” użyto też w odniesieniu do ceremonialnego oczyszczania, na przykład zanurzania w wodzie różnych naczyń (Marka 7:4, przypis; Hebrajczyków 9:10, przypis). Oczywiście nie ma to nic wspólnego z chrztem w wodzie, który przyjął Jezus i jego naśladowcy.
Powiązane materiały
ODPOWIEDZI NA PYTANIA BIBLIJNE
Czy we wszystkich religiach tak naprawdę chodzi o to samo? Czy wszystkie prowadzą do Boga?
Biblia mówi o dwóch kryteriach, dzięki którym można poznać odpowiedzi na te pytania.
PODSTAWOWE NAUKI BIBLIJNE
Czy Bóg akceptuje wszystkie religie?
Wielu ludzi uważa, że to nieważne, jaką religię się wyznaje.
MŁODZI LUDZIE PYTAJĄ
Czy powinienem się ochrzcić? Część 1: Znaczenie chrztu
Jeśli myślisz o chrzcie, najpierw powinieneś zrozumieć, co on oznacza.
ODPOWIEDZI NA PYTANIA BIBLIJNE