17 MARCA 2021
ROSJA

Siostra Tatiana Zagulina czeka na wyrok sądu w Birobidżanie

Siostra Tatiana Zagulina czeka na wyrok sądu w Birobidżanie

AKTUALIZACJA | Rosyjski sąd odrzucił apelację

Dnia 16 września 2021 roku Sąd Okręgowy w Żydowskim Obwodzie Autonomicznym odrzucił apelację siostry Zaguliny i pozostawił jej wyrok bez zmian. Siostra nie musi iść teraz do więzienia.

Dnia 31 marca 2021 roku Sąd Rejonowy w Birobidżanie (Żydowski Obwód Autonomiczny) skazał siostrę Tatianę Zagulinę na dwa i pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Informacje o oskarżonej

Tatiana Zagulina

  • Urodzona: 1984 (Selekcjonnaja, Kraj Zabajkalski)

  • Z życiorysu: Studiowała projektowanie mody. Pracuje jako manikiurzystka i krawcowa, przede wszystkim przerabiając suknie ślubne. Lubi grać w siatkówkę i tenisa stołowego oraz tańczyć i robić na drutach

    Zawsze podziwiała przyrodę i wierzyła, że życie zostało stworzone. Skłoniło ją to do studiowania Biblii ze Świadkami Jehowy. Została ochrzczona w 2010 roku. W 2012 roku wyszła za mąż za Dmitrija

Proces

17 maja 2018 roku 150 funkcjonariuszy organów ścigania wtargnęło do 22 mieszkań Świadków Jehowy. Akcji tej nadano kryptonim „Dzień Sądu”. Od tamtej pory wysunięto zarzuty karne przeciwko 22 braciom i siostrom. 6 lutego 2020 roku sześć sióstr, w tym Tatianę, oskarżono o działalność „ekstremistyczną”.

Proces Tatiany rozpoczął się 17 września 2020 roku. Do czasu wydania wyroku Tatiana ma zakaz wyjeżdżania z obwodu i zablokowany dostęp do kont bankowych.

Tatiana mówi, że modlitwa i dobre zwyczaje duchowe pomagają jej radzić sobie w tej sytuacji, głosić i bronić swojej wiary. Opowiada: „Kiedy przyszli funkcjonariusze, głośne pukanie do drzwi przestraszyło mnie. Ale od razu się pomodliłam i dzięki temu poczułam się spokojniejsza”.

Na przykład kiedy przeszukiwano dom Tatiany, powiedziała do jednego z funkcjonariuszy, że tego dnia jej wiara się umocniła. Kiedy spytał dlaczego, wyjaśniła, że czuje się, jakby spełniały się na niej słowa z Jana 15:20: „Niewolnik nie jest większy od swojego pana. Jeśli mnie prześladowali, was też będą prześladować”. Tatiana opowiada dalej: „Jeden z funkcjonariuszy odpowiedział: ‚Przez to, co mówisz, czuję się jak jeden z ludzi, którzy zabili Jezusa’. W tym momencie wzmocniła się moja wiara, a w moim sercu zapanował spokój i radość. Czułam, że Jehowa jest blisko mnie!”. Na początku procesu Tatiana była nieco onieśmielona. Ale po tym, jak pomodliła się o śmiałość, mówi: „Teraz wypowiadam się z przekonaniem”.

Dziękujemy Jehowie za to, że wspiera naszych drogich braci i siostry w Rosji oraz błogosławi ich ‛wiernej pracy, pełnemu miłości trudowi oraz wytrwałości’ (1 Tesaloniczan 1:2, 3).