Predžan pro člankos

Predžan pro obsahos

ŠTUDIJNO ČLANKOS 18

Pro zhromažďeňe jekh avres zoraľaras

Pro zhromažďeňe jekh avres zoraľaras

„A den pozoris jekh pre aver... zoraľaras jekh avres.“ (HEBR. 10:24, 25)

GIĽI 88 Devla, kamav te džanel tire droma

ČO SA DOZVIEME a

1) Soske das komentara pro zhromažďeňa?

 PREČO chodíme na zhromaždenia? V prvom rade preto, aby sme chválili Jehovu. (Žalm 26:12; 111:1) A tiež preto, aby sme sa navzájom povzbudili, a to zvlášť v tejto náročnej dobe. (1. Tes. 5:11) Keď sa prihlásime a dáme komentár, podarí sa nám jedno aj druhé.

2) Kana šaj das o komentara?

2 Každý týždeň máme príležitosť dať na zhromaždení komentár. Napríklad cez víkend sa môžeme zapojiť do rozboru Strážnej veže. A na zhromaždeniach v týždni môžeme dávať komentáre v časti Hľadáme duchovné poklady, počas zborového štúdia Biblie a v iných bodoch programu, ktoré prebiehajú formou rozhovoru.

3) Soske varekana nane loko te del o komentara u sar amenge andre oda pomožinel o Hebrejom 10:24, 25?

3 Všetci chceme na zhromaždeniach svojimi komentármi chváliť Jehovu a povzbudzovať bratov a sestry. Ale dávať komentáre nemusí byť vždy jednoduché – jednak preto, že môžeme mať strach, alebo aj preto, že ich dávame radi, ale nevyvolávajú nás tak často, ako by sme chceli. Čo nám v oboch prípadoch môže pomôcť? To, čo spomenul apoštol Pavol vo svojom liste Hebrejom. Keď písal, aké dôležité sú zhromaždenia, povedal, aby sme sa na nich navzájom povzbudzovali. (Prečítajte Hebrejom 10:24, 25.) Keď budeme myslieť na to, že aj jednoduchým komentárom môžeme niekoho povzbudiť, ľahšie prekonáme strach a prihlásime sa. A keď nás nevyvolajú, tešme sa z toho, že komentár môže dať niekto iný. (1. Petra 3:8)

4) Pal soste vakeraha andre kada člankos?

4 V tomto článku si najprv povieme, ako sa môžeme navzájom povzbudzovať komentármi v malom zbore, kde nie je veľa ľudí, ktorí by sa hlásili. Potom si povieme, ako to môžeme robiť vo veľkom zbore, kde sa hlási veľa bratov a sestier. A rozoberieme si aj to, o čom by sme v komentároch mali hovoriť, aby to bolo pre druhých povzbudzujúce.

ANDRO ZBOROS, KAJ NANE BUT DŽENE

5) Sar šaj zoraľaras jekh avres pro zhromažďeňa andro zboros, kaj nane but džene?

5 V malom zbore alebo v skupine je menej ľudí, a tak brat, ktorý vedie nejakú časť programu, nemá veľa možností, koho vyvolať. Niekedy dokonca musí čakať, kým sa niekto prihlási. Vtedy môžeme mať pocit, že zhromaždenie sa vlečie, čo nie je veľmi povzbudzujúce. Čo môžeš urobiť? Snaž sa hlásiť čo najčastejšie. Tak môžeš motivovať druhých, aby sa viac hlásili aj oni.

6, 7) So amenge pomožinela, kaj te na daras te del o komentara?

6 Ale čo keď si v strese už len pri myšlienke, že by si mal na zhromaždení zdvihnúť ruku? Nie si sám, cítia to tak mnohí. Ale ak budeš myslieť na to, že svojimi komentármi môžeš povzbudiť bratov a sestry, nájdeš spôsob, ako to prekonať. Čo ti v tom pomôže?

7 Dobré rady nájdeš napríklad v niektorých článkoch v Strážnej veži. b Jednou z nich je, aby si sa na zhromaždenia dobre pripravil. (Prísl. 21:5) Čím lepšie budeš rozumieť tomu, čo sa rozoberá, tým ľahšie bude pre teba prihlásiť sa. Dávaj stručné komentáre. (Prísl. 15:23; 17:27) To ti pomôže, aby si nebol v takom strese. Pre bratov a sestry bude jednoduchšie pochopiť stručný komentár, ktorý sa skladá z jednej alebo dvoch viet, ako nejaký dlhý, ktorý obsahuje veľa myšlienok. Z krátkych komentárov, ktoré povieme vlastnými slovami, vidno, že sme dobre pripravení a že rozumieme tomu, čo sa rozoberá.

8) Sar dikhel o Jehovas pre oda, te keras savoro, so pes del?

8 Ale čo ak si už vyskúšal viacero návrhov, no stále je pre teba ťažké podať viac ako jeden alebo dva komentáre? Buď si istý, že Jehova si cení, keď robíš všetko, čo môžeš. (Luk. 21:1–4) A pamätaj, že Jehova od nás nechce viac, ako dokážeme. (Fil. 4:5) Premýšľaj, čo môžeš zvládnuť, daj si to za cieľ a modli sa o pokoj. Zo začiatku to môže byť aspoň jeden krátky komentár.

ANDRO ZBOROS, KAJ HINE BUT DŽENE

9) So pes šaj ačhel andro zboros, kaj hine but džene?

9 V zbore, kde je veľa zvestovateľov, môže byť opačná situácia. Možno sa tam hlási veľa bratov a sestier. A tak sa môže stať, že ťa viackrát za sebou nevyvolajú. Niečo podobné sa stalo aj Danielle. c Komentáre dáva veľmi rada. Považuje ich za súčasť uctievania, za príležitosť, ako povzbudiť druhých a ako si posilniť vieru. No keď sa presťahovala do väčšieho zboru, už ju nevyvolávali tak často ako predtým. A niekedy sa dokonca stalo, že ju počas celého zhromaždenia nevyvolali ani raz. Hovorí: „Bola som z toho sklamaná a oberalo ma to o radosť. Mala som pocit, že som prišla o niečo veľmi cenné. A keď sa to deje znova a znova, začnete premýšľať nad tým, či to nie je zámerné.“

10) So kereha, kaj te dochudes oda, hoj deha o komentaris?

10 Cítil si sa niekedy podobne ako Danielle? Ak áno, možno si mal chuť úplne sa prestať hlásiť a len počúvať, čo hovoria druhí. No napriek tomu sa nevzdávaj. Čo ti môže pomôcť? Napríklad to, keď si pripravíš viacero komentárov. Potom ak ťa nevyvolajú na začiatku zhromaždenia, budeš mať ešte možnosť odpovedať neskôr. Keď sa pripravuješ na Strážnu vežu, premýšľaj, ako každý odsek súvisí s témou článku. Vďaka tomu sa budeš môcť prihlásiť viackrát počas celého štúdia. Okrem toho si priprav komentár k odsekom, kde sa rozoberajú hlbšie biblické pravdy, ktoré sa ťažšie vysvetľujú, lebo na tieto odseky sa zvyčajne hlási menej ľudí. (1. Kor. 2:10) Ale čo ak si toto všetko už skúsil, a napriek tomu ťa stále nevyvolávajú? Môžeš zájsť za bratom, ktorý štúdium vedie, a povedať mu, na ktorú otázku by si chcel odpovedať.

11) So peske kamas te lel le lavendar andal o Filipanom 2:4?

11 Prečítajte Filipanom 2:4. Apoštol Pavol povzbudzoval kresťanov, aby mysleli aj na druhých. Ako to môžeme uplatniť pri dávaní komentárov? Tak, že budeme pamätať na to, že bratia a sestry sa tešia, keď môžu odpovedať.

Tak ako pri rozhovore s priateľmi, aj na zhromaždení nechávaj druhých, aby sa mohli vyjadriť (Pozri 12. odsek.)

12) Sar podhazdaha avren pro zhromažďeňe? (Dikh the o obrazkos.)

12 Skús sa na to pozrieť takto. Keby si bol so svojimi priateľmi, rozprával by si toľko, že by sa ani nedostali k slovu? Samozrejme, že nie! Určite by si chcel, aby sa do rozhovoru zapojili všetci. Podobne je to aj na zhromaždení. Chceme, aby sa zapojilo čo najviac bratov a sestier. Jeden z najlepších spôsobov, ako môžeme druhých povzbudiť, je dať im príležitosť hovoriť o svojej viere. (1. Kor. 10:24) Pozrime sa, ako to môžeme urobiť.

13) So šaj keras, kaj buter džene te den o komentaris?

13 V prvom rade sa snaž dávať krátke komentáre. Vďaka tomu sa budú môcť zapojiť viacerí. Zboroví starší a ďalší skúsení zvestovatelia v tom môžu ísť príkladom. Okrem toho nehovor v komentári veľa myšlienok. Ak zhrnieš všetko, čo je v odseku, druhí už nebudú mať o čom hovoriť. Napríklad v tomto odseku sú dva tipy – dávať krátke komentáre a nehovoriť veľa myšlienok. Ak budeš teraz odpovedať ako prvý, čo keby si spomenul len jeden z nich?

Kedy sa možno rozhodneme, že sa neprihlásime? (Pozri 14. odsek.) f

14) Mek pre soste kamas te mišľinel, sar davkeras o komentara? (Dikh the o obrazkos.)

14 Zamysli sa aj nad tým, ako často sa hlásiš. Chceme v tom byť rozumní. Ak by si mal zdvihnutú ruku takmer pri každom odseku, brat, ktorý ten program vedie, by sa mohol cítiť pod tlakom, že ťa musí vyvolať, aj keď iní ešte neodpovedali. A druhých by to mohlo odradiť od toho, aby sa hlásili. (Kaz. 3:7)

15) (a) So na kamas te kerel, te amen pro zhromažďeňe na vičinde avri? (b) Pre soste savoreste kamel te pametinel o phral, savo ľidžal varesavo kotor le programostar? (Dikh o ramčekos „ Ak vedieš nejakú časť zhromaždenia“.)

15 Keď sa na zhromaždení hlási veľa bratov a sestier, zrejme nebudeme mať príležitosť odpovedať tak často, ako by sme chceli. Niekedy sa môže stať aj to, že nás brat vôbec nevyvolá. Aj keď sme z toho možno trochu sklamaní, nemali by sme to brať osobne. (Kaz. 7:9)

16) Mek sar jekh avres zoraľaras?

16 Ak sa nedostaneš k slovu tak často, ako by si chcel, počúvaj komentáre druhých a po zhromaždení ich za ne pochváľ. Môže ich to povzbudiť rovnako, ako by ich povzbudil tvoj komentár. (Prísl. 10:21) Teda pochvala je ďalší spôsob, ako sa môžeme navzájom povzbudzovať.

MEK SO ŠAJ KERAS, KAJ JEKH AVRES TE ZORAĽARAS

17) (a) Sar šaj e daj o dad pomožinen peskere čhavorenge te del ajse komentara, savenge o čhave korkore achaľon? (b) Save štar kroki andal o videjos šaj pomožinen paš oda, sar peske keras o komentara? (Dikh e poznamka tel e čjara.)

17 Čo ešte môže prispieť k tomu, aby sme sa na zhromaždeniach svojimi komentármi navzájom povzbudzovali? Ak si rodič, pomôž svojim deťom, aby si pripravili komentár, ktorý je primeraný ich veku. (Mat. 21:16) Niekedy sa môžu rozoberať také témy, ako napríklad manželské problémy alebo ako zostať mravne čistý. No aj pri takýchto článkoch sa zrejme nájde jeden alebo dva odseky, kde by sa deti mohli prihlásiť. Pomôžte tiež svojim deťom pochopiť, že nebudú vyvolané vždy, keď sa prihlásia. Potom nebudú sklamané, ak ich nevyvolajú. (1. Tim. 6:18) d

18) Pal soste kamas te vakerel nekbuter, sar das o komentara? (Príslovia 27:2)

18 Všetci chceme dávať komentáre, ktoré chvália Jehovu a povzbudzujú bratov a sestry. (Prísl. 25:11) Aj keď občas môžeme povedať niečo, čo sme zažili, nemali by sme o sebe hovoriť príliš veľa. (Prečítajte Príslovia 27:2; 2. Kor. 10:18) V našich komentároch chceme hovoriť predovšetkým o Jehovovi, jeho Slove a jeho ľude. (Zjav. 4:11) Samozrejme, ak je k odseku osobná otázka, môžeš povedať, ako to vnímaš ty. Takáto otázka je napríklad hneď k ďalšiemu odseku.

19) (a) So oda anela, te paš o komentara dikhaha buter pre avrende? (Rimanom 1:11, 12) (b) Soske sal rado, hoj pro zhromažďeňa šaj davkeras o komentara?

19 Aj keď k dávaniu komentárov nemáme žiadne konkrétne pravidlá, všetci chceme urobiť niečo pre to, aby sme nimi druhých povzbudili. To môže niekedy znamenať, že sa budeme hlásiť viac. Alebo to môže znamenať, že nebudeme sklamaní, keď nás nevyvolajú tak často, ako by sme chceli, a budeme radi, že aj iní majú priestor niečo povedať. Ak budeme na zhromaždení myslieť viac na to, čo je dobré pre druhých, budeme jeden pre druhého povzbudením. (Prečítajte Rimanom 1:11, 12.)

GIĽI 93 Žehňin amare zhromažďeňa

a Keď na zhromaždeniach dávame komentáre, je to veľmi povzbudzujúce. No niektorí majú strach prihlásiť sa. Ďalší s tým nemajú problém, ale chceli by odpovedať častejšie. V tomto článku si rozoberieme, čo môžeme robiť pre to, aby sme mali z dávania komentárov radosť, a čo nám pomôže dávať také komentáre, ktoré bratov a sestry povzbudia k láske a k dobrým skutkom.

c Meno bolo zmenené.

f OPIS OBRÁZKA: Brat, ktorý chodí do veľkého zboru, už odpovedal, a preto dáva priestor na komentáre druhým.