Predžan pro člankos

Predžan pro obsahos

ŠTUDIJNO ČLANKOS 16

„Tiro phral ušťela“

„Tiro phral ušťela“

„O Ježiš [la Martake] phenďa: ‚Tiro phral ušťela.‘“ (JÁN 11:23)

GIĽI 151 Ov vičinela

ČO SA DOZVIEME a

1) Sar olestar, so phenďa jekh čhavoro dičhol, hoj zorales paťal andro vzkrjeseňe?

 JEDEN chlapec, ktorý sa volá Matthew, má vážne zdravotné problémy a bol už na viacerých operáciách. Keď mal sedem rokov, pozeral s rodičmi vysielanie JW Broadcasting®, v ktorom bolo na konci hudobné video o tom, ako rodičia vítajú svoju vzkriesenú dcérku. b Keď to dopozerali, Matthew chytil rodičov za ruku a povedal im: „Vidíte, mami a oci? Aj keby som zomrel, budem vzkriesený. Počkáte na mňa a všetko bude dobré.“ Predstav si, akí museli byť jeho rodičia šťastní, keď videli, akú silnú vieru vo vzkriesenie má ich syn!

2, 3) Soske kampel te rozmišľinel pal oda, hoj o manuša ena uštade andal o meriben?

2 Každý z nás by mal občas premýšľať o biblických sľuboch o vzkriesení. (Ján 5:28, 29) Prečo? Lebo nikdy nevieme, čo sa môže stať. Môžeme vážne ochorieť alebo nám môže nečakane zomrieť niekto, koho máme radi. (Kaz. 9:11; Jak. 4:13, 14) Práve vtedy nám veľmi pomôže nádej na vzkriesenie. (1. Tes. 4:13) Jehova nás vo svojom Slove uisťuje, že nás dobre pozná a veľmi nás miluje. (Luk. 12:7) Skús sa zamyslieť, ako dobre nás musí poznať, aby nás dokázal vzkriesiť so všetkými našimi spomienkami a vlastnosťami. A ako veľmi nás má rád, keď chce, aby sme žili večne! Dokonca nás vzkriesi, keby sme zomreli.

3 V tomto článku si najprv povieme, prečo môžeme vo vzkriesenie veriť. Potom si rozoberieme biblický príbeh, v ktorom Ježiš povedal slová, ktoré sú v záhlavnom texte: „Tvoj brat vstane.“ (Ján 11:23) A na záver sa dozvieme, čo môžeme robiť pre to, aby bola pre nás nádej na vzkriesenie ešte skutočnejšia.

SOSKE ŠAJ PAŤAS, HOJ O MANUŠA ENA UŠTADE ANDAL O MERIBEN

4) Soske paťas varekaske, hoj kerela oda, so sľubinďa? Phen priklados.

4 O čom musíme byť presvedčení, ak si máme byť istí, že to, čo nám niekto sľúbil, aj splní? O tom, že to ten človek túži urobiť a má na to aj moc alebo schopnosti. Predstavme si takúto situáciu: Silná búrka vážne poškodí tvoj dom. Ale príde za tebou tvoj priateľ a sľúbi ti, že ti ho pomôže opraviť. Myslí to úprimne, takže nepochybuješ, že ti chce pomôcť. Zároveň o ňom vieš, že je to šikovný stavbár a má všetko potrebné náradie, takže ti aj dokáže pomôcť. Preto veríš, že svoj sľub splní. A ako je to s Božím sľubom o vzkriesení? Chce Boh ľudí vzkriesiť a má na to aj moc?

5, 6) Soske zorales paťas, hoj o Jehovas igen kamel te uštavel le manušen andal o meriben?

5 Jehova dal do Biblie zapísať veľa sľubov o tom, že nastane vzkriesenie. (Iz. 26:19; Oz. 13:14; Zjav. 20:11–13) Preto si môžeme byť istí, že tých, čo zomreli, túži vzkriesiť. A keď niečo sľúbi, vždy to aj splní. (Joz. 23:14) Na čas, keď bude kriesiť mŕtvych, sa už veľmi teší. Ako to vieme?

6 Zamyslime sa napríklad nad tým, čo povedal Jób. Bol si istý, že keby zomrel, Jehova by ho túžil priviesť späť k životu. (Jób 14:14, 15) A rovnako túži vzkriesiť všetkých svojich služobníkov. Chce, aby sa znova tešili zo života a boli zdraví a šťastní. A čo tie miliardy ľudí, ktorí nemali možnosť spoznať Jehovu? Náš milujúci Boh chce vzkriesiť aj ich. (Sk. 24:15) Chce im dať možnosť, aby sa stali jeho priateľmi a mohli žiť na zemi večne. (Ján 3:16) Teda sme si istí, že Jehova túži vzkriesiť tých, ktorí zomreli.

7, 8) Soske zorales paťas, hoj le Jehovas hin zor te uštavel andal o meriben?

7 Má Jehova aj moc vzkriesiť tých, čo zomreli? Určite áno. Veď je „Všemohúci“. (Zjav. 1:8) Preto dokáže poraziť akéhokoľvek nepriateľa, aj smrť. (1. Kor. 15:26) To nás veľmi posilňuje a utešuje. Sestra Emma Arnoldová zažila so svojou rodinou počas druhej svetovej vojny ťažké skúšky. Viacerí ich blízki zomreli v koncentračných táboroch. Keď chcela utešiť svoju dcéru, ktorá za nimi veľmi smútila, povedala jej: „Keby smrť dokázala držať ľudí vo svojom zovretí trvale, znamenalo by to, že je mocnejšia ako Boh, však?“ Ale Jehova je nepochybne mocnejší ako smrť. Keďže život stvoril, dokáže ho aj obnoviť.

8 Ďalší dôvod, ktorý nás presviedča o tom, že Boh dokáže vzkriesiť mŕtvych, je ten, že má neobmedzenú pamäť. Pozná meno každej hviezdy. (Iz. 40:26) A pamätá si aj všetkých, ktorí zomreli. (Jób 14:13; Luk. 20:37, 38) Nie je preňho žiaden problém spomenúť si ani na tie najmenšie detaily o tých, ktorých chce vzkriesiť, vrátane ich genetického kódu, spomienok a všetkého, čo v živote zažili.

9) Soske paťas, hoj o Jehovas uštavela le manušen andal o meriben?

9 Ako sme si povedali, Jehova túži vzkriesiť mŕtvych a má na to aj moc. Preto sme si istí, že svoje sľuby splní. Ale je tu aj ďalší dôvod, prečo tomu veríme. Jehova to už totiž viackrát urobil. Niekoľkým svojim verným služobníkom v minulosti vrátane svojho Syna Ježiša dal moc na to, aby niekoho vzkriesili. Teraz sa pozrime bližšie na to, čo sa o jednom z týchto vzkriesení píše v 11. kapitole Jána.

MEREL ODA, KAS O JEŽIŠ RADO DIKHEL

10) So pes ačhiľa andre Betanija, sar o Ježiš odoj na sas u so paľis kerďa? (Ján 11:1–3)

10 Prečítajte Jána 11:1–3. Prenesme sa teraz na koniec roka 32 n. l. do dediny Betánia, v ktorej žijú Ježišovi blízki priatelia – Lazar a jeho dve sestry Mária a Marta. (Luk. 10:38–42) Lazar ochorie a jeho sestry si oňho robia starosti. Posielajú odkaz Ježišovi, ktorý je práve za Jordánom, čo sú asi dva dni cesty pešo od Betánie. (Ján 10:40) Ale kým sa k Ježišovi tento odkaz dostane, Lazar zomiera. Aj keď Ježiš vie, že Lazar zomrel, zostáva tam ešte dva dni a až potom sa vydáva na cestu do Betánie. Teda keď tam príde, Lazar je mŕtvy už štyri dni. Ježiš sa chystá urobiť niečo, z čoho budú mať jeho priatelia obrovskú radosť a čo oslávi Boha. (Ján 11:4, 6, 11, 17)

11) So sikhľuvas pal o lačhe prjaťeľa?

11 Z tejto správy sa učíme niečo o tom, čo znamená byť dobrým priateľom. Zamysli sa: Keď Mária a Marta poslali Ježišovi odkaz, neprosili ho, aby prišiel do Betánie. Iba mu povedali, že jeho priateľ je chorý. (Ján 11:3) Keď Lazar zomrel, Ježiš ho mohol vzkriesiť, aj keď bol od neho ďaleko. No rozhodol sa, že do Betánie pôjde, aby bol v tejto ťažkej chvíli s Máriou a Martou. Máš aj ty takého priateľa, ktorého ani nemusíš prosiť a vždy ti pomôže? Ak áno, vieš, že sa na neho môžeš v „čase trápenia“ spoľahnúť. (Prísl. 17:17) Buďme aj my pre druhých takými priateľmi, akým bol Ježiš. No vráťme sa teraz znova do Betánie a pozrime sa, čo sa stalo ďalej.

12) So phenďa o Ježiš la Martake u soske oda na phenďa ča avka? (Ján 11:23–26)

12 Prečítajte Jána 11:23–26. Marta sa dozvedá, že Ježiš je už blízko Betánie. Ponáhľa sa mu naproti a hovorí: „Pane, keby si tu bol, môj brat by nezomrel.“ (Ján 11:21) Je pravda, že Ježiš by vedel Lazara uzdraviť. Ale chce urobiť niečo ešte výnimočnejšie. Marte sľubuje: „Tvoj brat vstane.“ A dodáva: „Ja som vzkriesenie a život.“ To ju mohlo ešte viac uistiť o tom, že Ježiš splní svoj sľub. Ježiš dostal od Boha moc kriesiť mŕtvych. Už predtým vzkriesil jedno dievčatko a mladého muža. V obidvoch prípadoch to bolo zrejme krátko po tom, čo zomreli. (Luk. 7:11–15; 8:49–55) No dokáže vzkriesiť aj človeka, ktorý je mŕtvy už štyri dni a jeho telo sa začalo rozkladať?

„LAZAR, AV AVRI!“

Ježiš hlboko súcitil so svojimi priateľmi, ktorí smútili (Pozri 13., 14. odsek.)

13) So oda kerďa le Ježišoha, sar dikhľa la Marija the avren te rovel? (Ján 11:32–35) (Dikh the o obrazkos.)

13 Prečítajte Jána 11:32–35. Čo sa dialo potom? Za Ježišom prichádza druhá Lazarova sestra, Mária, a hovorí mu to isté čo Marta: „Pane, keby si bol tu, môj brat by nezomrel.“ Mária a všetci, ktorí sú tam s ňou, sú zdrvení a plačú. Keď ich Ježiš vidí, veľmi ho to zasiahne. Súcití s nimi a aj on sa rozplače. Dobre vie, aké je to bolestivé, keď človek stratí niekoho blízkeho. Nechce, aby smútili, a preto veľmi túži Lazara vzkriesiť.

14) So pes dodžanas pal o Jehovas olestar, hoj o Ježiš rovelas, sar dikhľa la Marija te rovel?

14 To, ako hlboko sa Ježiša dotkla Máriina bolesť, nám veľa prezrádza aj o Jehovovi. Je Boh nežného súcitu. Prečo to môžeme povedať? Ako sme už hovorili v predchádzajúcom článku, Ježiš dokonale odráža to, čo cíti a ako premýšľa jeho Otec. (Ján 12:45) Preto keď čítame o tom, ako veľmi Ježiš súcitil so svojimi priateľmi, ktorí plakali, môžeme si byť istí, že aj Jehovu veľmi trápi, keď vidí, že prežívame nejakú bolesť a plačeme. (Žalm 56:8) Keď premýšľame o tom, akým je súcitným Bohom, nepriťahuje nás to k nemu ešte viac?

Ježiš dokázal, že má moc nad smrťou (Pozri 15., 16. odsek.)

15) Phen, so pes ačhiľa paš e hrobka, kaj sas parundo o Lazar, sar phenel o Ján 11:41–44. (Dikh the o obrazkos.)

15 Prečítajte Jána 11:41–44. Ježiš prichádza k Lazarovej hrobke a hovorí, aby odvalili kameň. Marta namieta, že telo už určite zapácha. Ježiš jej na to hovorí: „Nepovedal som ti, že ak uveríš, uvidíš Božiu slávu?“ (Ján 11:39, 40) Potom pozrie na nebo a pred všetkými sa modlí. Chce, aby za to, čo sa chystá urobiť, pripadla všetka sláva Jehovovi. Potom zvolá: „Lazar, poď von!“ Nato Lazar vychádza z hrobky. Ježiš práve urobil niečo, čo bolo pre niektorých nepredstaviteľné. (Pozri článok Prečo prišiel Ježiš k Lazarovej hrobke až po štyroch dňoch?“ v Strážnej veži z 1. januára 2008.)

16) Sar oda, so genas andro Ján, kapitola 11 zoraľarel amaro paťaviben andre oda, hoj o manuša ena uštade andal o meriben?

16 Ako správa zapísaná v 11. kapitole Jána posilňuje našu vieru vo vzkriesenie? Pripomeňme si, čo Ježiš sľúbil Marte: „Tvoj brat vstane.“ (Ján 11:23) Podobne ako jeho Otec, aj on chce splniť tento sľub a má na to aj moc. Jeho slzy sú dôkazom, že veľmi túži priviesť k životu tých, ktorí zomreli, a odstrániť smútok a bolesť, ktorá je so smrťou spojená. Vo chvíli, keď Lazar vyšiel z hrobky, Ježiš opäť potvrdil, že má moc kriesiť mŕtvych. Zamyslime sa aj nad tým, čo Ježiš pripomenul Marte: „Nepovedal som ti, že ak uveríš, uvidíš Božiu slávu?“ (Ján 11:40) Teda môžeme byť úplne presvedčení, že Boh svoj sľub o vzkriesení splní. Ale čo môžeme robiť, aby bola pre nás nádej na vzkriesenie ešte skutočnejšia?

KANA ELA O VZKRJESEŇE PREDAL AMENDE MEK ČAČIKANEDER

17) Pal soste kamas te rozmišľinel, sar genas andre Biblija pal o manuša, save sas uštade andal o meriben?

17 Čítaj si o vzkrieseniach, o ktorých sa píše v Biblii, a premýšľaj o nich. V Biblii sa hovorí o ôsmich ľuďoch, ktorí boli vzkriesení. c Čo keby si si tieto príbehy dôkladne preštudoval? Mysli pri tom na to, že to boli skutoční ľudia – muži, ženy a deti. Premýšľaj, čo sa z toho môžeš naučiť. Uvažuj, ako z každého príbehu vidieť, že Jehova túži a má aj moc vzkriesiť tých, čo zomreli. Okrem toho uvažuj o tom najdôležitejšom vzkriesení, o vzkriesení Ježiša. To, že bol vzkriesený, potvrdili stovky očitých svedkov, a preto má naša viera vo vzkriesenie pevný základ. (1. Kor. 15:3–6, 20–22)

18) Sar šaj so nekfeder keres amare giľenca, so hine pal o vzkrjeseňe? (Dikh the e poznamka tele čjara.)

18 Naplno využívaj „duchovné piesne“, ktoré hovoria o vzkriesení. d (Ef. 5:19) Počúvaj ich, nacvičuj si ich, snaž sa ich naučiť naspamäť a hlboko o nich premýšľaj, aby ťa chytili za srdce. Na rodinnom uctievaní sa porozprávajte o pekných myšlienkach, ktoré obsahujú. Vďaka tomu si budeš vedieť ešte lepšie predstaviť, aké to bude, keď vzkriesenie nastane, a budeš mať ešte pevnejšiu vieru, že Boh svoje sľuby splní. Keď sa niekedy ocitneš v situácii, v ktorej bude ohrozený tvoj život, alebo ti zomrie niekto milovaný, Jehovov duch ti pomôže, aby si si na tieto piesne spomenul a aby ťa utešili a dodali ti silu.

19) Pal soste savoreste šaj rozmišľinas, sar džal pal o vzkrjeseňe? (Dikh o ramčekos „ Čo by si sa ich opýtal?“)

19 Predstavuj si, aké to bude. Jehova nám dal úžasnú schopnosť, predstavivosť, a vďaka nej sa môžeme vidieť v novom svete. Jedna sestra hovorí: „Často si predstavujem, že som už v raji. Je to pre mňa také živé, že takmer cítim vôňu ruží, ktoré tam kvitnú.“ Predstavuj si, aké to bude, keď sa stretneš s nejakým verným Božím služobníkom z biblických čias. Na koho z nich sa tešíš? Čo by si sa ho chcel opýtať? A aké to bude, keď sa znova stretneš so svojimi blízkymi? Skús si to do detailov predstaviť – prvé slová, vrúcne objatie a slzy radosti, ktoré ti stekajú po tvári.

20) So kamas te kerel?

20 Sme Jehovovi veľmi vďační za nádej, že sa znova stretneme s našimi blízkymi, ktorí zomreli. Sme o tom presvedčení, lebo Jehova ich túži vzkriesiť a má na to aj moc. Buďme rozhodnutí robiť všetko pre to, aby táto naša nádej bola stále silná. Potom budeme ešte viac milovať Jehovu, ktorý každému z nás sľubuje, že naši blízki budú opäť žiť!

GIĽI 147 O Del sľubinďa večno dživipen

a Ak ti zomrel niekto blízky, určite je pre teba veľkou útechou nádej na vzkriesenie. Ale ako by si niekomu vysvetlil, prečo tomu veríš? A čo môžeš robiť pre to, aby bola nádej na vzkriesenie pre teba skutočnejšia? Tento článok nám všetkým pomôže, aby bola naša viera vo vzkriesenie ešte silnejšia.

b Toto hudobné video má názov Tak blízko a vyšlo vo vysielaní z novembra 2016.

c Pozri rámček „Osem vzkriesení opísaných v Biblii“ v Strážnej veži z 1. augusta 2015, s. 4.

d Pozri si tieto piesne v spevníku Spievajme Jehovovi s radosťou: „Predstav si nás v novom svete“ (pieseň č. 139), „Pamätajme na Boží sľub“ (pieseň č. 144) a „On zavolá“ (pieseň č. 151). Pozri si tiež na jw.org tieto piesne z JW Broadcasting: „Tak blízko“, „Snívanie o raji“ a „Poď so mnou“.