Predžan pro člankos

Predžan pro obsahos

ŠTUDIJNO ČLANKOS 15

GIĽI 124 Verna ačhas

Furt zoraleder paťa le Jehovaskera organizacijake

Furt zoraleder paťa le Jehovaskera organizacijake

„Ma bisteren pre ola, so tumen ľidžan a so tumenge phende le Devleskero lav.“ (HEBR. 13:7)

HLAVNÁ MYŠLIENKA

Čo nám pomôže, aby sme ešte viac dôverovali Božej organizácii.

1) Sar le Devleskere služobňika, sar dživenas o apoštola, kerenas buťi jekhetane?

 VŽDY, keď Jehova dá svojim služobníkom nejakú úlohu, chce, aby ju urobili organizovaným spôsobom. (1. Kor. 14:33) Napríklad si praje, aby sa dobrá správa zvestovala po celej obývanej zemi. (Mat. 24:14) A poveril Ježiša, aby túto prácu viedol. Ježiš sa postaral o to, aby sa to dialo organizovane. V prvom storočí bol v Jeruzaleme vedúci zbor, ktorý tvorili apoštoli a starší. A keď vznikali zbory na rôznych miestach, boli v nich vymenovaní starší, ktorí ich mali viesť. (Sk. 14:23) Keď vedúci zbor o niečom rozhodol, informoval o tom starších v jednotlivých zboroch. (Sk. 15:2; 16:4) Tí to potom oznámili bratom a sestrám. Vďaka tomu, že tieto pokyny poslúchali, „zbory sa upevňovali vo viere a veriacich deň čo deň pribúdalo“. (Sk. 16:5)

2) Sar le beršestar 1919 o Jehovas ľidžal peskero ľudos u sar les duchovňe čaľarel?

2 Jehova aj dnes organizuje svoj ľud. Od roku 1919 Ježiš používa malú skupinu pomazaných kresťanov, ktorí organizujú zvestovateľskú činnosť a starajú sa, aby sme mali duchovný pokrm. a (Luk. 12:42) Je očividné, že Jehova ich podporuje. (Iz. 60:22; 65:13, 14)

3, 4) (a) Soske hin lačho, hoj amen vareko ľidžal? Phen priklados. (b) Pal soste vakeraha andre kada člankos?

3 Prečo je také dôležité, aby sme boli organizovaní? Lebo inak by sa nám nepodarilo splniť úlohu, ktorou nás Ježiš poveril. (Mat. 28:19, 20) Napríklad predstav si, že by sme nemali zvestovateľské obvody a každý by si zvestoval, kde chce. Bol by v tom chaos. V niektorých oblastiach by sa možno zvestovalo až príliš často, zatiaľ čo v iných vôbec. Napadajú ti ešte nejaké ďalšie výhody toho, že sme organizovaní?

4 Tak ako Ježiš organizoval svojich nasledovníkov, keď bol na zemi, robí to aj dnes. V tomto článku budeme uvažovať, ako to robil a ako sa naša organizácia tohto vzoru drží. Budeme hovoriť aj o tom, čo nám pomôže, aby sme Jehovovej organizácii ešte viac dôverovali.

AMARI ORGANIZACIJA PES ĽIKEREL OLESTAR, SO KERELAS O JEŽIŠ

5) So kerel le Jehovaskeri organizacija avka sar oda kerelas o Ježiš? (Jan 8:28)

5 Ježiš hovoril a robil to, čo sa naučil od svojho nebeského Otca. Naša organizácia sa riadi týmto Ježišovým vzorom, a preto svoje učenie a pokyny zakladá vždy na Biblii. (Prečítajte Jána 8:28; 2. Tim. 3:16, 17) Napríklad často počujeme, aby sme si čítali Božie Slovo a riadili sa ním. Čo nám to prináša, keď si tieto pripomienky berieme k srdcu?

6) So amenge dela oda, te peske študinas e Biblija?

6 Keď študujeme Bibliu, dáva nám to veľa. Môžeme si napríklad porovnávať, čo sa píše v Biblii, s pokynmi, ktoré v našich publikáciách dostávame od organizácie. Keď vidíme, že sú založené na Biblii, naša dôvera v Jehovovu organizáciu rastie. (Rim. 12:2)

7) Pal soste o Ježiš zvestinelas u sar pes olestar ľikerel le Jehovaskeri organizacija?

7 Ježiš zvestoval „dobrú správu o Božom Kráľovstve“. (Luk. 4:43, 44) A poveril tým aj svojich učeníkov. (Luk. 9:1, 2; 10:8, 9) Dnes oznamujú túto správu o Kráľovstve všetci, ktorí patria do Jehovovej organizácie, bez ohľadu na to, kde žijú a aké zodpovedné úlohy majú.

8) Savi bari buťi chudľam?

8 Hovoriť ľuďom o Božom Kráľovstve je pre nás veľká česť. Nemôže to robiť hocikto. Napríklad keď bol Ježiš na zemi, nedovolil démonom, aby o ňom hovorili. (Luk. 4:41) Keď chce niekto zvestovať dobrú správu spolu s Jehovovým ľudom, musí najprv spĺňať určité požiadavky. Z čoho vidno, že si službu veľmi ceníme? Z toho, že s ľuďmi hovoríme vždy, keď môžeme. Tak ako to robil Ježiš, aj my sadíme semienka pravdy o Kráľovstve do sŕdc ľudí a polievame ich. (Mat. 13:3, 23; 1. Kor. 3:6)

9) So kerel amari organizacija, kaj pes o manuša te dodžanen pal o Devleskero nav?

9 Ježiš oznamoval Božie meno. Keď sa modlil k svojmu nebeskému Otcovi, povedal: „Oznámil som im tvoje meno.“ (Ján 17:26) Podľa jeho vzoru aj Jehovova organizácia robí všetko pre to, aby sa o Božom mene dozvedelo čo najviac ľudí. Dôležitú úlohu v tom hrá Biblia – Preklad nového sveta. Božie meno je v nej vrátené na všetky miesta, kde pôvodne bolo. Celý tento preklad alebo jeho časti sú dnes dostupné vo viac ako 270 jazykoch. V dodatkoch A4A5, ktoré sú v ňom, sú podrobnejšie informácie o tom, prečo a ako bolo Božie meno do Biblie vrátené. Píše sa tam tiež, prečo by sa malo Božie meno v Kresťanských gréckych písmach nachádzať 237-krát.

10) So tuha kerel oda, so phenďa jekh džuvľi andal o Mjanmarsko?

10 Tak ako Ježiš, aj my chceme, aby čo najviac ľudí spoznalo Božie meno. Keď sa jedna 67-ročná žena v Mjanmarsku od našej sestry dozvedela, aké je Božie meno, dojalo ju to k slzám. Povedala: „Po prvý raz v živote počujem, že Boh sa volá Jehova... Naučila si ma tú najdôležitejšiu vec na svete.“ Z jej príkladu vidíme, že keď sa úprimní ľudia dozvedia, aké je Božie meno, môže im to zmeniť život.

SAR SIKAVEHA, HOJ PAŤAS AMARA ORGANIZACIJAKE

11) Sar o phuredera andro zboros sikaven, hoj paťan le Jehovaskera organizacijake?

11 Ako môžu starší ukázať, že dôverujú Božej organizácii? Jeden zo spôsobov je, že keď dostanú nejaké pokyny, pozorne si ich prečítajú a snažia sa ich čo najlepšie uplatniť. Niektoré sa týkajú napríklad toho, ako viesť určité časti zhromaždenia a ako sa modliť za zbor. Ale dostávajú aj pokyny, ktoré sa týkajú starostlivosti o bratov a sestry v zbore. Keď sa starší týmito pokynmi riadia, všetci v zbore cítia, že ich Jehova miluje a stará sa o nich.

Starší nám pomáhajú, aby sme dôverovali pokynom od Jehovovej organizácie (Pozri 11. odsek.) b


12) (a) Soske kamas te šunel le phralen, so amen ľidžan? (Hebrejenge 13:7, 17) (b) Soske kamas te dikhel pre oda, save lačhe hine o phrala, so amen ľidžan?

12 Keď od starších dostaneme nejaký pokyn, mali by sme ho ochotne poslúchnuť. Tak im veľmi uľahčíme ich prácu. V Biblii sa píše, že máme poslúchať bratov, ktorí nás vedú, a podriaďovať sa im. (Prečítajte Hebrejom 13:7, 17.) Ale nie vždy to ide ľahko. Prečo? Lebo sú nedokonalí. Ale keby sme sa zameriavali na ich negatívne vlastnosti, v skutočnosti by sme nahrávali našim nepriateľom. Podkopávali by sme totiž dôveru v Božiu organizáciu, a práve o to im ide. Ale ako môžeme rozpoznať a odmietať klamstvá, ktoré šíria?

MA DOMUKH, KAJ TUT VAREKO TE ODVISAREL AMARA ORGANIZACIJATAR

13) So kamen te dochudel le Devleskere ňeprjaťeľa?

13 Boží nepriatelia sa snažia to, čo je dobré na našej organizácii, postaviť do zlého svetla. Napríklad Jehova si praje, aby boli jeho služobníci telesne, morálne a duchovne čistí. Ak to niekto nerešpektuje a nechce to zmeniť, musí byť zo zboru vylúčený. (1. Kor. 5:11–13; 6:9, 10) A my sa tohto biblického príkazu držíme. No naši odporcovia sa to snažia otočiť proti nám a obviňujú nás, že nemáme radi ľudí, odsudzujeme ich a sme netolerantní.

14) Ko hin pal oda, hoj klaminen pal amari organizacija?

14 Uvedom si, kto stojí za klamstvami. Je to Satan, o ktorom sa v Biblii píše, že je „otec klamstva“. (Ján 8:44; 1. Mojž. 3:1–5) Preto by nás nemalo prekvapovať, že tých, ktorí sú na jeho strane, používa, aby šírili klamstvá o Jehovovej organizácii. Presne tak to bolo aj v prvom storočí.

15) So kerenas ola, so sikhľaren andal o zakonos, sar dživelas o Ježiš the o apoštola?

15 Hoci bol Boží Syn Ježiš dokonalý a robil úžasné zázraky, Satan používal niektorých ľudí, aby o ňom hovorili jedno klamstvo za druhým. Napríklad náboženskí vodcovia o ňom povedali, že „vyháňa démonov s pomocou vládcu démonov“. (Mar. 3:22) Keď s ním prebiehal súd, obvinili ho z rúhania a podnecovali ľudí, aby žiadali jeho smrť. (Mat. 27:20) Neskôr, keď jeho nasledovníci zvestovali dobrú správu, odporcovia proti nim poštvali ľudí, aby ich prenasledovali. (Sk. 14:2, 19) V Strážnej veži z 1. decembra 1998 sa v súvislosti so Skutkami 14:2 písalo: „Židovskí odporcovia sa neuspokojili len s tým, že sami zavrhli posolstvo, ale pustili sa do ohováračskej kampane v snahe vštepiť nežidovskému obyvateľstvu predsudky proti kresťanom.“

16) Pre soste na kamas te bisterel, te šunaha vareso nalačho pal amari organizacija?

16 Satan klame až dodnes. Stále „zvádza celý svet“. (Zjav. 12:9) Čo môžeš robiť, keď sa k tebe dostane negatívna informácia o našej organizácii alebo o bratoch, ktorí nás vedú? Spomeň si, ako sa Boží nepriatelia správali k Ježišovi a jeho nasledovníkom v prvom storočí. Tak ako bolo predpovedané, aj dnes je Boží ľud prenasledovaný a šíria sa o ňom negatívne správy. (Mat. 5:11, 12) Ale my sa nimi nenecháme oklamať, keď budeme pamätať na to, kto za tým je, a okamžite urobíme určité kroky. Aké?

17) So mušinas te kerel, kaj amen o klamišagi pal amari organizacija latar te na odvisaren? (2. Timotejoske 1:13) (Dikh the ramčekos „ Ako reagovať na klamstvá o našej organizácii“.)

17 Odmietaj akékoľvek klamstvá. Apoštol Pavol jasne povedal, čo robiť, keď sa k nám dostanú negatívne informácie, ktoré nie sú pravdivé. Timotejovi napísal: „Prikáž istým ľuďom, aby... sa nezaoberali bájkami“ a odmietali ich. (1. Tim. 1:3, 4; 4:7) Skúsme si to priblížiť na jednom príklade. Malé dieťa si dá do úst hocičo, čo nájde na zemi. Ale dospelý by to nikdy neurobil, lebo vie, že by mu to mohlo ublížiť. Preto aj my odmietame akékoľvek klamstvá. Veď vieme, odkiaľ pochádzajú. Namiesto toho sa držíme „zdravých slov“ pravdy. (Prečítajte 2. Timotejovi 1:13.)

18) Sar sikavaha, hoj paťas le Jehovaskera organizacijake?

18 V tomto článku sme hovorili len o troch spôsoboch, ako sa Božia organizácia drží vzoru, ktorý dal Ježiš. Pri svojom štúdiu Biblie si všímaj aj ďalšie spôsoby. Pomáhaj tiež bratom a sestrám, aby našej organizácii dôverovali. A svoju dôveru dávaj najavo tak, že sa jej budeš pevne držať a verne slúžiť Jehovovi, ktorý ju používa, aby uskutočnil svoju vôľu. (Žalm 37:28) Nikdy si neprestaňme vážiť, že môžeme byť súčasťou Jehovovej rodiny, ktorú tak veľmi miluje.

SAR ODPHENEHA?

  • So keras avka sar oda kerelas o Ježiš?

  • Sar sikavaha, hoj paťas le Jehovaskera organizacijake?

  • So mušinas te kerel, sar šunas o klamišagi pal amari organizacija?

GIĽI 103 Pasťjera – verna murša, so diňa o Del

a Pozri rámček „Prečo rok 1919?“ v knihe Čisté uctievanie Jehovu obnovené!, s. 102, 103.

b OPIS OBRÁZKA: Po tom, čo si starší prebrali pokyny týkajúce sa služby na verejnosti, koordinátor služobnej skupiny hovorí dvom sestrám, aby sa v službe so stojanmi postavili chrbtom k stene.