Predžan pro člankos

Predžan pro obsahos

ŠTUDIJNO ČLANKOS 31

Kames te užarel pro Jehovas?

Kames te užarel pro Jehovas?

„Me užarava, keci kampela.“ (MICH. 7:7)

GIĽI 128 Vitrvin dži andro agor

ČO SA DOZVIEME *

1, 2) So peske rozkidaha andre kada člankos?

PREDSTAV SI, že čakáš balík s nejakou vecou, ktorú veľmi potrebuješ. Ako sa cítiš, keď balík neprichádza? Si sklamaný? V Prísloviach 13:12 nachádzame toto realistické konštatovanie: „Dlhým čakaním ochorie srdce.“ Ale čo ak sa dozvieš, že balík mešká z vážnych dôvodov? V takom prípade budeš zrejme trpezlivý a budeš ochotne čakať.

2 V tomto článku si rozoberieme niekoľko biblických zásad, ktoré nám pomôžu „trpezlivo čakať“ na Jehovu. (Mich. 7:7) Preskúmame aj dve oblasti, v ktorých je potrebné prejavovať trpezlivosť. A nakoniec si ukážeme, aká odmena čaká tých, ktorí sú ochotní čakať na Jehovu.

GOĎAVER LAVA ANDAL E BIBLIJA, (BIBLICKA ZASADI) SAVE AMEN SIKHĽAREN TE UŽAREL, KECI KAMPELA

3) Save goďaver lava, so amen ľidžan (zasadi) arakhaha andro Príslovia 13:11?

3 Prísloviach 13:11 je uvedený príklad, z ktorého sa učíme, aká dôležitá je trpezlivosť. Píše sa tam: „Rýchlo získané bohatstvo sa roztratí, ale bohatstvo toho, kto ho zhromažďuje po troche, bude rásť.“ Aká zásada je tu vyjadrená? Je múdre, keď v tom, čo robíme, postupujeme trpezlivo, krok za krokom.

4) Save goďaver lava, so amen ľidžan (zasadi) arakhaha andro Príslovia 4:18?

4 Prísloviach 4:18 čítame, že „chodník spravodlivých je ako svetlo na svitaní, ktoré svieti stále viac, až sa úplne rozvidnie“. Tieto slová sa dajú vhodne uplatniť na to, ako Jehova pomáha svojmu ľudu, aby porozumel jeho zámeru – že to robí postupne. Ale tento verš môže mať aj širšie uplatnenie. Môže sa vzťahovať na duchovný pokrok kresťana. Duchovný rast sa nedá urýchliť. Je naň potrebný čas. Keď starostlivo študujeme a uplatňujeme rady, ktoré nám Jehova dáva prostredníctvom svojho Slova a svojej organizácie, postupne si rozvíjame kresťanskú osobnosť. Súčasne rastie aj naše poznanie Boha. Všimnime si, ako túto myšlienku znázornil Ježiš.

Tak ako rastlina rastie postupne, aj človek, ktorý prijme správu o Kráľovstve, potrebuje čas, aby duchovne vyrástol (Pozri 5. odsek.)

5) O Ježiš sikaďa, hoj o manuš, so duchovňe barol, hino sar vareso. Sar so?

5 Ježiš raz pripodobnil správu o Kráľovstve, ktorú zvestujeme, k malému semienku, ktoré rozsievač seje do zeme. Povedal: „Semeno klíči a rastie a on ani nevie ako. Zem sama od seba prináša plody – najprv steblo, potom klas a nakoniec zrelé zrno v klase.“ (Mar. 4:27, 28) Čo tým chcel Ježiš povedať? Vysvetlil, že tak ako rastlina rastie postupne, aj človek, ktorý prijme správu o Kráľovstve, potrebuje čas, aby duchovne vyrástol. Napríklad keď s niekým študujeme Bibliu a ten človek si začne vytvárať blízky vzťah k Jehovovi, môžeme vidieť, aké zmeny robí vo svojom živote. (Ef. 4:22–24) Ale musíme pamätať na to, že je to Jehova, kto spôsobuje, aby to malé semienko rástlo. (1. Kor. 3:7)

6, 7) So sikhľuvas olestar sar o Jehovas kerďa amari phuv?

6 Vo všetkom, čo Jehova robí, prejavuje trpezlivosť a tomu, čo robí, venuje potrebný čas. Robí to preto, aby to prinieslo slávu jeho menu a úžitok druhým. Zamyslime sa napríklad nad tým, ako postupne, krok za krokom, Jehova pripravoval zem na to, aby na nej mohli žiť ľudia.

7 Keď v Biblii čítame, ako Jehova tvoril zem, dozvedáme sa, že „určil jej rozmery“, zapustil „jej základy“ a „položil jej uholný kameň“. (Jób 38:5, 6) Potom dokonca venoval čas tomu, aby si prezrel svoje dielo. (1. Mojž. 1:10, 12) Vieš si predstaviť, čo cítili anjeli, keď videli, ako Jehovove stvoriteľské diela postupne nadobúdajú tvar? Určite boli z toho veľmi nadšení. V jednej chvíli začali dokonca „volať na chválu“. (Jób 38:7) Čo sa z toho učíme? Trvalo tisícky rokov, kým Jehova dokončil svoje stvoriteľské diela. Ale keď sa pozrel na všetko, čo tak premyslene vytvoril, zhodnotil to ako „veľmi dobré“. (1. Mojž. 1:31)

8) Pal soste akana vakeraha?

8 Z uvedených príkladov vidíme, že v Božom Slove je mnoho zásad, z ktorých sa učíme, že je potrebné byť trpezlivý. Teraz sa pozrieme na dve oblasti, v ktorých musíme čakať na Jehovu.

KANA KAMPEL TE UŽAREL PRO JEHOVAS?

9) Kana kampel te užarel pro Jehovas?

9 Niekedy musíme čakať, kým Jehova odpovie na naše modlitby. Keď prosíme o silu, aby sme mohli zvládnuť nejakú skúšku alebo prekonať nejakú slabosť, možno cítime, že úľava, po ktorej túžime, neprichádza tak rýchlo, ako by sme chceli. Prečo Jehova neodpovedá na všetky naše modlitby okamžite?

10) Soske musaj te užarel keci kampela, sar pes modľinas?

10 Jehova pozorne počúva naše modlitby. (Žalm 65:2) Na naše úprimné modlitby sa pozerá ako na dôkaz, že v neho veríme. (Hebr. 11:6) Jehova sa zaujíma aj o to, či sa snažíme žiť v súlade s našimi modlitbami a konať jeho vôľu. (1. Jána 3:22) Preto ak prosíme Jehovu, aby nám pomohol prekonať nejaký zlozvyk alebo slabosť, musíme byť trpezliví a konať v súlade s tým, o čo sa modlíme. Ježiš naznačil, že niektoré naše modlitby nemusia byť vypočuté okamžite. Nabádal nás: „Proste a dostanete, hľadajte a nájdete, klopte a otvoria vám. Lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde, a kto klope, tomu otvoria.“ (Mat. 7:7, 8) Keď sa riadime touto radou a vytrvávame v modlitbe, môžeme si byť istí, že náš nebeský Otec nás počuje a odpovie na naše modlitby. (Kol. 4:2)

Kým čakáme na Jehovu, modlíme sa k nemu s vierou, že nás vypočuje (Pozri 11. odsek.) *

11) Sar amenge pomožinel Hebrejom 4:16, te pes amenge zdel, hoj o Jehovas mek na odphenďa?

11 Hoci sa nám zdá, že odpoveď na našu modlitbu neprichádza, Jehova nám sľubuje, že na ňu odpovie vtedy, keď budeme potrebovať pomoc, čiže v pravý čas. (Prečítajte Hebrejom 4:16.) Preto by sme nikdy nemali Jehovovi vyčítať, keď sa niečo nestane tak rýchlo, ako očakávame. Napríklad mnohí sa už roky modlia o to, aby zažili, ako Božie Kráľovstvo ukončí tento zlý svet. Ježiš nás dokonca učil, aby sme sa modlili o príchod Božieho Kráľovstva. (Mat. 6:10) Ale aké by bolo nerozumné, keby niekto stratil vieru v Boha len preto, že koniec neprišiel vtedy, keď to ľudia čakali! (Hab. 2:3; Mat. 24:44) Konáme múdro, keď trpezlivo čakáme na Jehovu a modlíme sa s vierou, že nás vypočuje. Koniec príde v pravý čas. Jehova už určil „ten deň a hodinu“. A keď ten deň príde, bude jasné, že to bol ten najlepší čas pre všetkých. (Mat. 24:36; 2. Petra 3:15)

Čo sa o trpezlivosti učíme od Jozefa? (Pozri 12. – 14. odsek.)

12) Kana kampel te užarel mek buter?

12 Niekedy musíme trpezlivo čakať na nápravu krivdy. Ľudia v tomto svete často zaobchádzajú nespravodlivo s tými, ktorí sú iného pohlavia, farby pleti, etnickej a kmeňovej príslušnosti alebo národnosti. Iní zažívajú nespravodlivosť, pretože sú telesne či duševne postihnutí. Mnohí Jehovovi služobníci znášajú nespravodlivosť pre svoju vieru. Keď sme obeťou takejto krivdy, musíme pamätať na Ježišove slová: „Kto vytrvá až do konca, bude zachránený.“ (Mat. 24:13) Ale čo ak si sa dozvedel, že niekto v zbore sa dopustil závažného previnenia? Ak už o tom boli informovaní starší, necháš tú záležitosť v ich rukách a budeš trpezlivo čakať, kým ju nevyriešia v súlade s Jehovovými požiadavkami? Čo si to od starších vyžaduje?

13) So o Jehovas užarel le zborove phurederendar, te vareko andro zboros kerela baro binos?

13 Keď sa starší dozvedia, že sa niekto v zbore dopustil závažného previnenia, modlia sa o „múdrosť zhora“, aby zistili, ako sa na danú situáciu pozerá Jehova. (Jak. 3:17) Ak je to možné, snažia sa pomôcť tomu, kto zhrešil, aby sa odvrátil „od nesprávnej cesty“. (Jak. 5:19, 20) Chcú tiež urobiť všetko, čo je v ich silách, aby chránili zbor a aby utešili tých, ktorým niekto ublížil. (2. Kor. 1:3, 4) Keď starší riešia prípady závažného previnenia, musia najprv zhromaždiť všetky fakty. To môže trvať nejaký čas. Potom sa modlia a previnilcovi dajú premyslenú radu z Biblie a budú ho „v správnej miere naprávať“. (Jer. 30:11) Starší nechcú záležitosť odkladať, ale ani sa nechcú unáhliť v úsudku. Keď riešia veci takýmto spôsobom, zbor uvidí, že to prinieslo tie najlepšie výsledky pre všetkých. Ale niekedy sa stáva, že aj keď starší riešia veci Jehovovým spôsobom, nevinný človek má stále pocit krivdy. Čo môžeš robiť, ak máš takéto pocity?

14) Savo priklados andal e Biblija tuke pomožinela, te tuke vareko andal o zboros kerďa bari dukh?

14 Čo ti pomôže zmierniť bolesť, keď ti niekto vážne ukrivdil, najmä ak to bol niekto zo zboru? Božie Slovo opisuje viacero situácií, z ktorých sa učíme, že je múdre čakať na Jehovu, kým dá veci do poriadku. Napríklad hoci Jozef zažil veľkú nespravodlivosť zo strany svojich bratov, nedovolil, aby pre ich hriešne konanie zatrpkol. Zameriaval sa na službu Jehovovi a Jehova ho za jeho trpezlivosť a vytrvalosť bohato odmenil. (1. Mojž. 39:21) Po čase sa Jozef dokázal preniesť cez krivdu, ktorú zažil, a videl, ako ho Jehova nakoniec požehnal. (1. Mojž. 45:5) Aj my môžeme tak ako Jozef pocítiť úľavu, keď sa budeme približovať k Jehovovi a necháme spravodlivosť v jeho rukách. (Žalm 7:17; 73:28)

15) So pomožinďa jekha pheňake, kaj te na rušel?

15 Samozrejme, nie všetci zažívame také veľké krivdy ako Jozef, ale každá nespravodlivosť nás zraňuje. Keď nám niekto ukrivdí, je užitočné, keď uplatňujeme biblické zásady, a to aj vtedy, keď ten človek neuctieva Jehovu. (Fil. 2:3, 4) Pouvažujme o tom, čo zažila jedna sestra. Keď ju spolupracovníčka ohovorila pred druhými, veľmi ju to zranilo. Nereagovala však unáhlene, ale premýšľala o Ježišovom príklade. „Keď ho urážali, neodpovedal urážkami.“ (1. Petra 2:21, 23) Rozhodla sa, že napodobní Ježiša a nechá to tak. Neskôr sa dozvedela, že tá spolupracovníčka zápasila s vážnymi zdravotnými problémami a bola pod veľkým stresom. Sestra si povedala, že jej spolupracovníčka ju pravdepodobne nechcela zraniť a že to nemyslela tak, ako to povedala. Bola veľmi rada, že trpezlivo zniesla krivdu, a zaplavil ju pokoj.

16) So tuke dela smirom, sar zadžives o pharipen? (1. Petra 3:12)

16 Ak znášaš nejakú nespravodlivosť alebo ťa trápi niečo iné, pamätaj, že „Jehova je blízko tých, ktorých srdce je strápené bolesťou“. (Žalm 34:18) Miluje ťa za to, že si trpezlivý a uvrhol si svoje starosti naňho. (Žalm 55:22) Je Sudcom celej zeme. Nič neunikne jeho pozornosti. (Prečítajte 1. Petra 3:12.) Si ochotný čakať na Jehovu, keď znášaš ťažkosti, ktoré nemôžeš vyriešiť?

SO LAČHO CHUDENA KOLA, SAVE UŽAREN PRO JEHOVAS

17) So amenge o Jehovas phenel andro Izaiáš 30:18?

17 Zakrátko nás náš nebeský Otec prostredníctvom svojho Kráľovstva bohato odmení. V Izaiášovi 30:18 čítame: „Jehova trpezlivo čaká, aby sa nad vami zľutoval, povstane, aby vám prejavil milosrdenstvo. Veď Jehova je spravodlivý Boh. Šťastní sú všetci, ktorí ho túžobne očakávajú.“ Tí, ktorí trpezlivo čakajú na Jehovu, zožnú odmenu dnes i v novom svete.

18) So lačho amen užarel?

18 Keď príde nový svet, Boží služobníci už nikdy nebudú musieť znášať ťažkosti a náročné situácie, ktoré zažívajú dnes. Nespravodlivosť a bolesť budú vecou minulosti. (Zjav. 21:4) Už si nebudeme musieť robiť starosti, či budeme mať to, čo potrebujeme, lebo bude všetkého hojnosť. (Žalm 72:16; Iz. 54:13) Pred nami je krásna budúcnosť!

19) Soske o Jehovas imar adaďives kamel, kaj pes te prekeras?

19 Kým ten čas príde, Jehova nám pomáha, aby sme postupne prekonávali svoje zlozvyky a rozvíjali si dobré vlastnosti, a tak nás pripravuje na život pod jeho vládou. Nestrácajme odvahu a nevzdávajme sa. To najlepšie ešte len príde! S touto žiarivou vyhliadkou do budúcnosti naďalej ochotne a trpezlivo čakajme na Jehovu, kým neuskutoční všetko, čo sľúbil.

GIĽI 118 „De man buter vjera“

^ 5. ods. Možno si už počul, ako nejaký kresťan, ktorý už dlho slúži Jehovovi, hovorí: „Nikdy som si nemyslel, že tento svet potrvá tak dlho.“ Všetci túžime po tom, aby Jehova ukončil tento svet, a to najmä teraz, keď prežívame také ťažkosti. Ale musíme sa učiť trpezlivosti. V tomto článku si rozoberieme biblické zásady, ktoré nám pomôžu trpezlivo čakať na Jehovu. Preskúmame aj dve oblasti, v ktorých je potrebné prejavovať trpezlivosť. A nakoniec si ukážeme, aká odmena čaká tých, ktorí sú ochotní čakať.

^ 56. ods. OPIS OBRÁZKOV: Sestra sa už od detstva pravidelne modlí k Jehovovi. Naučili ju to jej rodičia. V mladosti začala slúžiť ako priekopníčka a často prosila Jehovu, aby jej pomáhal v službe. Po rokoch, keď jej manžel vážne ochorel, sa úpenlivo modlila, aby jej dal Jehova silu to zvládnuť. Dnes je už vdova, ale stále vytrváva v modlitbách. Dôveruje, že jej nebeský Otec ju vypočuje, presne tak, ako to robil po celý jej život.