ŠTUDIJNO ČLANKOS 33
Radisaľuv olestar, so šaj keres predal o Jehovas
„Feder hin te radisaľol varesostar, so o jakha šaj dikhen sar ča te kamel vareso, so le manušes našťi el.“ (KAZ. 6:9)
GIĽI 111 Sostar radisaľuvas
ČO SA DOZVIEME *
1) Sar kamen but phrala the pheňa te služinel?
KONIEC tohto sveta sa blíži, a preto máme plné ruky práce. (Mat. 24:14; Luk. 10:2; 1. Petra 5:2) Chceme robiť v službe pre Jehovu všetko, čo môžeme. Mnohí sa snažia rozšíriť svoju službu. Niektorí chcú byť priekopníkmi, iní chcú slúžiť v Bételi alebo sa zapojiť do teokratických stavebných projektov. A mnohí bratia sa snažia spĺňať požiadavky na služobných pomocníkov alebo na starších. (1. Tim. 3:1, 8) Jehova je určite veľmi rád, keď vidí, ako ochotne mu jeho ľud chce slúžiť. (Žalm 110:3; Iz. 6:8)
2) Sar amenge hin, kana našťi služinas avka, sar bi kamahas?
2 Ale ak sa nám ani po dlhšom čase nedarí dosiahnuť vytúžené duchovné ciele, môžeme cítiť sklamanie. Alebo ak sú pre vek či pre iné okolnosti niektoré z týchto cieľov pre nás nedosiahnuteľné, môže nás to skľučovať. (Prísl. 13:12) To je aj prípad Melissy. * Veľmi by chcela slúžiť v Bételi alebo ísť do školy pre zvestovateľov Kráľovstva, ale hovorí: „Už som prekročila vekovú hranicu. Teraz môžem o týchto cieľoch iba snívať. A niekedy som z toho smutná.“
3) So kampel varekaske mek te kerel, kaj te chudel aver buťa?
3 Niektorí mladí a zdraví bratia sa možno usilujú o určité úlohy v zbore. Ale skôr ako ich dostanú, musia duchovne dozrieť a vypestovať si určité vlastnosti. Možno sú inteligentní, rozhodní a horliví, ale musia ešte pracovať na tom, aby boli trpezlivejší, dôslednejší alebo úctivejší.
Ak sa zameriaš na to, aby si si rozvíjal potrebné vlastnosti, úlohu, po ktorej túžiš, možno dostaneš, keď ju budeš najmenej čakať. Zamyslime sa nad tým, čo zažil Nick. Keď mal 20 rokov, bol veľmi sklamaný, že nebol vymenovaný za služobného pomocníka. Hovorí: „Myslel som si, že niekde robím chybu.“ Ale nevzdal sa. Zameral sa na to, čo mohol robiť, a robil to naplno. Dnes slúži ako člen výboru pobočky.4) So rozkidaha andre kada člankos?
4 Si sklamaný, lebo si ešte nedosiahol určitý duchovný cieľ? Ak áno, zver sa so svojimi pocitmi Jehovovi. (Žalm 37:5–7) Môžeš poprosiť aj duchovne zrelých bratov, aby ti poradili, ako sa môžeš zlepšiť v službe Bohu, a potom sa snaž ich rady uplatniť. Ak to urobíš, úlohu, po ktorej túžiš, možno dostaneš. Ale čo ak podobne ako Melissa túžiš po niečom, čo je momentálne v tvojom prípade nereálne? Ako si môžeš udržať radosť? Odpoveď na túto otázku nájdeš v tomto článku. Rozoberieme si, (1) z čoho sa môžeme tešiť, (2) kedy budeme mať väčšiu radosť a (3) aké ciele si môžeme dať, aby sme zažívali väčšiu radosť.
SOSTAR ŠAJ RADISAĽOS
5) Pre soste mušinas te dikhel, kaj amen te el radišagos? (Kazateľ 6:9)
5 V Kazateľovi 6:9 sa píše o tom, čo môžeme robiť, aby sme mali radosť. (Prečítajte.) Človek, ktorý sa teší z toho, čo vidí, je spokojný s tým, čo má a čo mu umožňujú jeho súčasné okolnosti. Naproti tomu človek, ktorý túži po niečom, čo nemôže mať, nikdy nebude spokojný. Čo z toho vyplýva? Ak máme mať radosť, musíme sa zameriavať na to, čo máme, a na to, čo môžeme realisticky očakávať.
6) Savo podobenstvos akana rozkidaha a so lestar hazdaha upre?
6 Naozaj je možné, aby sme boli spokojní s tým, čo máme? Veď ako čas plynie, je prirodzené, že túžime spoznávať a vyskúšať niečo nové. A predsa je možné byť spokojní s tým, čo máme, dokonca sa z toho tešiť. Čo pre to môžeme urobiť? Odpoveď sa dozvieme, keď pouvažujeme o Ježišovom podobenstve o talentoch, ktoré je zapísané v Matúšovi 25:14–30. Ukážeme si, čo sa z neho učíme o tom, ako si môžeme ceniť svoje súčasné úlohy a ako z nich môžeme mať ešte väčšiu radosť.
KANA BUTER RADISAĽOHA
7) Povaker pal o Ježišoskero podobenstvos pal o talenti.
7 Človek z podobenstva sa chystal na cestu do cudziny. Pred odchodom si zavolal svojich otrokov a každému zveril talenty, aby s nimi obchodovali. * Vedel, že každý otrok má iné schopnosti, a tak dal jednému otrokovi päť talentov, druhému dva a tretiemu jeden. Prví dvaja otroci s týmito talentmi usilovne obchodovali. Ale tretí otrok neurobil nič s peniazmi, ktoré dostal, a preto ho pán prepustil.
8) Sostar šaj radisaľolas peršo otrokos?
8 Prvý otrok sa určite cítil poctený, že mu pán zveril päť talentov. Bola to
obrovská suma a bolo zjavné, že pán mu veľmi dôveruje. Ale čo ten druhý otrok? Mohol byť sklamaný, že nedostal toľko talentov ako prvý otrok. Čo však urobil?9) So o Ježiš na phenďa pal o dujto otrokos? (Matúš 25:22, 23)
9 Prečítajte Matúša 25:22, 23. Ježiš nepovedal, že druhý otrok bol nahnevaný alebo nešťastný, lebo dostal iba dva talenty. Ani ho neopísal ako nespokojného otroka, ktorý by sa sťažoval: „To je všetko, čo mi pán zveril? Veď som rovnako schopný ako otrok, ktorý dostal päť talentov! Ak si ma môj pán neváži, aj ja zakopem tieto dva talenty a budem sa venovať svojim veciam.“
10) So kerďa le rajeskere talentenca dujto otrokos?
10 Druhý otrok, podobne ako prvý otrok, sa veľmi zodpovedne postavil k úlohe, ktorú mu pán dal, a usilovne na nej pracoval. Počet talentov, ktoré od pána dostal, zdvojnásobil. A pán ho za jeho usilovnosť a dobrú prácu bohato odmenil. Mal z neho radosť a zveril mu ešte zodpovednejšiu úlohu.
11) Kana buter radisaľuvaha?
11 Podobne aj my môžeme cítiť väčšiu radosť, keď sa zaberieme do akejkoľvek úlohy, ktorú dostaneme v službe Jehovovi. Preto sa naplno venuj zvestovateľskej činnosti i práci v zbore. (Sk. 18:5; Hebr. 10:24, 25) Dobre sa pripravuj na zhromaždenia, aby si mohol podať povzbudzujúce komentáre. Ber vážne každú úlohu, ktorú dostaneš na zhromaždení v týždni. Keď ťa bratia poprosia, aby si pomohol s nejakou prácou v zbore, buď dôsledný a spoľahlivý. Nepozeraj sa na žiadnu úlohu ako na nedôležitú, ktorá by bola pod tvoju úroveň. V tom, čo robíš, sa snaž stále zlepšovať. (Prísl. 22:29) Čím viac sa zaberieš do duchovných činností a úloh, tým rýchlejší bude tvoj pokrok a tým väčšiu radosť budeš mať. (Gal. 6:4) A keď úlohu, po ktorej túžiš ty, dostane niekto iný, bude pre teba ľahšie poslúchnuť biblické nabádanie radovať sa s ním. (Rim. 12:15; Gal. 5:26)
12) So kerde jekh phral the jekh pheň, kaj buter te radisaľon?
12 Čo pomáha Melisse, ktorá povedala, že túži slúžiť v Bételi alebo ísť do školy pre zvestovateľov Kráľovstva? Hoci tieto svoje túžby nemôže zrealizovať, hovorí: „Snažím sa naplno venovať priekopníckej službe a zapájať sa do všetkých foriem služby. Prináša mi to veľkú radosť.“ A ako sa Nick vyrovnal so sklamaním, keď nebol vymenovaný za služobného pomocníka? „Sústredil som sa na to, čo môžem robiť. Chodil som čo najviac do služby a na zhromaždeniach som sa snažil podávať dobre pripravené komentáre. Podal som si aj prihlášku do Bételu a hneď na druhý rok som bol prijatý.“
13) So zadživeha, te thoveha calo tiro jilo paš e buťi, savi keres? (Kazateľ 2:24)
13 Čo môžeš očakávať, keď sa zaberieš do práce, ktorú teraz vykonávaš? Znamená to, že v budúcnosti dostaneš väčšie úlohy? Môže sa to stať, tak ako v Nickovom prípade. Ale ak nie, tak ako v prípade Melissy, aj tak budeš mať väčšiu radosť a prinesie ti to hlboký pocit uspokojenia. (Prečítajte Kazateľa 2:24.) A veľkú radosť budeš mať aj z toho, že tvoje úsilie si všíma náš Pán, Ježiš Kristus, a veľmi sa z toho teší.
CJEĽI, SAVENDAR BUTER RADISAĽOHA
14) Sar kamas te dikhel pro duchovna cjeľi?
14 Povedali sme si, že úlohy, ktoré nám boli zverené, máme vykonávať s plným nasadením. Znamená to, že už sa nemáme usilovať o to, aby sme rozšírili svoju službu? To určite nie! Mali by sme si dávať duchovné ciele, aby sme sa stále zlepšovali vo zvestovaní a vyučovaní a boli užitočnejší pre našich bratov a sestry. Tieto ciele dosiahneme, keď sa nebudeme zameriavať na seba, ale múdro a pokorne sa zameriame na pomoc druhým. (Prísl. 11:2; Sk. 20:35)
15) Phen, save cjeľi tuke šaj des, kaj te zadžives bareder radišagos.
15 Napríklad aké ciele by si si mohol dať? Pros Jehovu, aby ti pomohol zistiť, aké ciele môžeš reálne dosiahnuť. (Prísl. 16:3; Jak. 1:5) O niektorých cieľoch sme už hovorili v prvom odseku tohto článku. Mohol by si sa stať pomocným alebo pravidelným priekopníkom, slúžiť v Bételi alebo sa zúčastniť na nejakom teokratickom stavebnom projekte? Alebo mohol by si sa naučiť nový jazyk, aby si mohol zvestovať dobrú správu aj ďalším ľuďom, či dokonca presťahovať sa na miesto, kde je potrebných viac zvestovateľov? Keď sa chceš o týchto cieľoch dozvedieť viac, pozri si 10. kapitolu knihy Organizovaní, aby sme a porozprávaj sa so staršími vo vašom zbore. konali Jehovovu vôľu * Keď budeš pracovať na takýchto cieľoch, tvoj pokrok bude zjavný a zažiješ väčšiu radosť.
16) So šaj keres, te varesavo cjeľos našťi dochudes?
16 Ale čo môžeš robiť, ak je niektorý zo spomínaných cieľov pre teba nedosiahnuteľný? Daj si iný cieľ – taký, ktorý môžeš dosiahnuť. Pouvažuj o nasledujúcich možnostiach.
17) Sar le phralestar ela feder učiťeľis, sar phenel 1. Timotejovi 4:13, 15?
17 Prečítajte 1. Timotejovi 4:13, 15. Ak si pokrstený brat, môžeš pracovať na svojich rečníckych a vyučovacích schopnostiach. Prečo? Lebo ak sa do týchto vecí zahĺbiš s cieľom stať sa lepším čitateľom, rečníkom a učiteľom, tvoji poslucháči budú mať z tvojho vyučovania väčší úžitok. Daj si za cieľ osvojiť si každý rečnícky znak, ktorý sa rozoberá v brožúre Zlepšuj sa v čítaní a vyučovaní. Každý znak si najprv preštuduj, potom si ho doma poctivo nacvičuj a nakoniec sa ho snaž vo svojich prejavoch uplatniť. Popros o radu pomocného radcu alebo iných starších, ktorí „sa usilovne venujú slovu a vyučovaniu“. * (1. Tim. 5:17) Nezameriavaj sa len na to, aby si si osvojil technickú stránku znaku, ale aj na to, aby si pomohol poslucháčom posilniť si vieru alebo ich motivoval k určitému konaniu. Tak budeš mať väčšiu radosť ty aj tvoji poslucháči.
18) Sar šaj avas mek feder andre zvestovaťeľsko buťi?
18 Každý z nás dostal za úlohu zvestovať dobrú správu a robiť učeníkov. (Mat. 28:19, 20; Rim. 10:14) Chcel by si sa v tejto mimoriadne dôležitej činnosti zlepšiť? Študuj si jednotlivé rečnícke znaky z brožúry Zlepšuj sa v čítaní a vyučovaní s cieľom uplatniť ich v službe. Ďalšie praktické návrhy môžeš nájsť v pracovnom zošite alebo vo videách s návrhmi, ako viesť rozhovory, ktoré sa rozoberajú na zhromaždení v týždni. Vyskúšaj rôzne návrhy a uvidíš, ktorý sa ti osvedčí najlepšie. Keď uplatníš tieto podnety, staneš sa lepším zvestovateľom a zažiješ nesmiernu radosť. (2. Tim. 4:5)
19) So kampel te kerel, kaj te aves mek feder kresťanos?
19 Keď uvažuješ o tom, aké ciele si dáš, nezabudni na jeden z najdôležitejších – na rozvíjanie kresťanskej osobnosti. (Gal. 5:22, 23; Kol. 3:12; 2. Petra 1:5–8) Ako by si mohol postupovať? Povedzme, že si chceš posilniť vieru. Môžeš si čítať články v našich publikáciách, ktoré obsahujú praktické rady, ako si posilniť vieru. Výborné podnety môžeš nájsť aj vo videách na JW Broadcasting®, z ktorých vidno, ako naši bratia a sestry prejavili výnimočnú vieru, keď sa ocitli v rôznych ťažkých situáciách. Potom uvažuj, ako môžeš prejaviť podobnú vieru vo svojom živote.
20) Kana zadživaha baro radišagos a na keraha peske pharo šero, hoj našťi vareso keras predal o Jehovas?
20 Každý z nás si určite želá, aby mohol robiť pre Jehovu viac, než mu dovoľujú súčasné okolnosti. V Božom novom svete budeme môcť slúžiť Jehovovi naplno. Dovtedy využívajme všetky príležitosti, ktoré máme, aby sme mali ešte väčšiu radosť a zažili čo najmenej sklamaní. A čo je ešte dôležitejšie, prinášajme česť a chválu Jehovovi, nášmu „šťastnému Bohu“. (1. Tim. 1:11) Preto sa tešme z toho, čo môžeme pre Jehovu robiť už teraz!
GIĽI 82 „Tumaro svetlos sviťinel“
^ 5. ods. Jehovu veľmi milujeme, a preto mu chceme slúžiť najlepšie, ako vieme. A tak možno uvažujeme, ako by sme mohli robiť v službe viac alebo ako by sme mohli spĺňať požiadavky, aby sme mohli vykonávať určité úlohy v zbore. Ale čo ak sa nám napriek našim najlepším snahám nedarí dosiahnuť svoje ciele? Ako si môžeme udržať nadšenie a radosť? Odpoveď sa dozvieme v Ježišovom podobenstve o talentoch.
^ 2. ods. Niektoré mená boli zmenené.
^ 7. ods. VYSVETLENIE VÝRAZU: Talent predstavoval sumu, ktorú bežný človek zarobil asi za 20 rokov.
^ 15. ods. Pokrstení bratia sú povzbudzovaní, aby sa usilovali spĺňať požiadavky na služobných pomocníkov a starších. Rozbor týchto požiadaviek nájdeš v 5. a 6. kapitole knihy Organizovaní, aby sme konali Jehovovu vôľu.
^ 17. ods. VYSVETLENIE VÝRAZU: Pomocný radca je zborový starší, ktorý môže dať v prípade potreby súkromnú radu starším alebo služobným pomocníkom ku ktorejkoľvek pridelenej rečníckej úlohe v zbore.
^ 64. ods. OPIS OBRÁZKOV: Brat sa chce zlepšiť vo vyučovaní, a tak si k tomu niečo študuje v našich publikáciách.
^ 66. ods. OPIS OBRÁZKOV: Sestra si dala za cieľ využívať neformálne príležitosti na vydanie svedectva a podáva čašníčke vizitku.
^ 68. ods. OPIS OBRÁZKOV: Sestra chce prejavovať kresťanské vlastnosti, a tak prekvapila inú sestru malým darčekom.