ŠTUDIJNO ČLANKOS 33
O Jehovas del pozoris pre peskero ľudos
„Le Jehovaskere jakha den pozoris pre ola, so lestar daran.“ (ŽALM 33:18)
GIĽI 4 „O Jehovas hino miro pasťjeris“
ČO SA DOZVIEME *
1) Soske o Ježiš mangelas le Jehovas, kaj te del pozoris pre ola, so pal leste džan?
JEŽIŠ sa večer pred svojou smrťou modlil o jednu konkrétnu vec. Prosil svojho nebeského Otca, aby chránil jeho nasledovníkov. (Ján 17:15, 20) Samozrejme, Jehova vždy dával pozor na svoj ľud, staral sa oň a chránil ho. Ale Ježiš vedel, že Satan bude útočiť na jeho nasledovníkov tak ako nikdy predtým. Uvedomoval si tiež, že na to, aby to zvládli, budú potrebovať Jehovovu pomoc.
2) Soske na mušinas te daral, the te zadživas o pharipena? (Žalm 33:18–20)
2 V tomto svete, nad ktorým vládne Satan, zažívajú praví kresťania veľa problémov. Môžu nás obrať o silu a dokonca byť skúškou našej vernosti Jehovovi. Ale nemusíme sa ničoho báť, ako si ukážeme v tomto článku. Jehova na nás dáva pozor – vidí, aké ťažkosti zažívame, a chce nám pomôcť. Rozoberieme si dva biblické príklady, z ktorých vidno, ako Jehova dáva „pozor na tých, čo sa ho boja“. (Prečítajte Žalm 33:18–20.)
TE PES CIŤINAS SAR OMUKHLE
3) Soske pes varekana ciťinas sar omukhle?
3 Aj keď máme veľkú duchovnú rodinu, niekedy sa môžeme cítiť osamelí. Môže sa tak cítiť napríklad mladý kresťan, keď má pred spolužiakmi povedať, čomu verí, alebo keď začne chodiť do iného zboru. Niektorých z nás možno premáha smútok alebo bojujeme s negatívnymi pocitmi a zdá sa nám, že sme na to sami. Nechceme o tom hovoriť s inými, lebo si myslíme, že by to aj tak nepochopili. A niekedy nám dokonca napadne, či niekomu na nás vôbec záleží. Pocity osamelosti – nech je to už z akýchkoľvek dôvodov – môžu na nás tak doliehať, že sa cítime bezmocní a skľúčení. Ale Jehova nechce, aby sme sa tak cítili. Prečo to môžeme povedať?
4) Soske o Eliáš phenďa: „Ačhiľom imar ča me“?
4 Pouvažujme o tom, čo zažil verný prorok Eliáš. Keď sa dozvedel, že kráľovná Jezábel ho chce dať zabiť, utiekol, aby si zachránil život. (1. Kráľ. 19:1–9) Nakoniec prišiel po viac ako 40 dňoch do jednej jaskyne, kde Jehovovi povedal: „Zostal som už iba ja.“ (1. Kráľ. 19:10) Ale v krajine bolo viac prorokov. Obadiáš zachránil život 100 prorokom, ktorých chcela Jezábel zabiť. (1. Kráľ. 18:7, 13) Teda prečo si Eliáš myslel, že je sám? Domnieval sa, že proroci, ktorých zachránil Obadiáš, sú už mŕtvi? Cítil sa sám preto, lebo po skúške ohňom na vrchu Karmel sa k nemu nikto nepripojil v uctievaní Jehovu? Hovoril si, že nikto ani netuší, v akom je nebezpečenstve, alebo že nikomu na ňom nezáleží? V Biblii sa priamo nepíše, prečo sa tak Eliáš cítil. Ale s istotou vieme, že Jehova chápal Eliášove pocity a presne vedel, ako mu pomôcť.
5) Sar o Jehovas diňa te džanel le Elijašiske, hoj nane korkoro?
5 Jehova pomohol Eliášovi viacerými spôsobmi. Dvakrát sa ho opýtal: „Čo tu robíš?“, a tak ho podnietil, aby sa vyrozprával. (1. Kráľ. 19:9, 13) Vždy, keď si pred ním Eliáš vylieval srdce, pozorne ho počúval. Odpovedal mu prejavmi svojej obrovskej moci, čím mu dal najavo, že je tam s ním. Okrem toho Eliáša uistil, že v krajine je ešte veľa tých, ktorí uctievajú Jehovu. (1. Kráľ. 19:11, 12, 18) Keď sa Eliáš zveril so svojimi pocitmi Jehovovi a videl, že ho vypočul, určite pocítil veľkú úľavu. Potom mu Jehova dal niekoľko dôležitých úloh. Poveril ho, aby pomazal Chazaela za kráľa nad Sýriou, Jehua za kráľa nad Izraelom a Elizea za proroka. (1. Kráľ. 19:15, 16) Tak mu Jehova pomohol, aby sa zameral na pozitívne veci. Dal mu aj blízkeho spolupracovníka Elizea. Ako môže Jehova pomôcť tebe, keď sa cítiš osamelý?
6) Pal soste tut šaj modľines, te tut ciťines sar omukhlo? (Žalm 62:8)
6 Jehova ťa povzbudzuje, aby si sa k nemu modlil. Vidí, s akými problémami zápasíš, a uisťuje ťa, že si ťa vždy vypočuje. (1. Tes. 5:17) Rád počúva modlitby svojich služobníkov. (Prísl. 15:8) Čo môžeš Jehovovi povedať, keď sa cítiš sám? Vylej si pred ním srdce, tak ako to urobil Eliáš. (Prečítajte Žalm 62:8.) Povedz mu o tom, čo ťa trápi a ako sa cítiš. Modli sa o to, aby ti pomohol prekonať svoje negatívne pocity. Napríklad ak sa cítiš osamelý a máš strach povedať spolužiakom, čomu veríš, popros Jehovu, aby ti dal na to odvahu. Môžeš ho poprosiť aj o múdrosť, aby si to vedel vysvetliť taktne. (Luk. 21:14, 15) Ak ťa trápia negatívne pocity, popros Jehovu, aby ti pomohol porozprávať sa o tom s niektorým duchovne zrelým kresťanom a aby ťa ten, komu sa chceš zdôveriť, dokázal pochopiť. Teda vylievaj si srdce pred Jehovom, všímaj si, ako ti odpovedá, a prijmi pomoc od druhých. Potom sa nebudeš cítiť taký osamelý.
7) So sikhľos jekhe phralestar?
7 Jehova dáva každému z nás zmysluplnú prácu. Vidí, čo všetko robíš v službe a v zbore, a veľmi si to cení. (Žalm 110:3) Keď sa cítiš osamelý, čo najviac sa zapájaj do duchovných činností. Zamysli sa nad tým, čo zažil mladý brat, ktorý sa volá Mauricio. * Krátko po jeho krste jeden z jeho priateľov začal opúšťať pravdu. Mauricio hovorí: „Keď som videl, ako sa vzďaľuje od Jehovu, zmocnili sa ma pochybnosti. Rozmýšľal som, či dokážem plniť svoj sľub, ktorý som dal Jehovovi, keď som sa mu zasvätil, a či dokážem zostať v jeho organizácii. Cítil som sa opustený a myslel som si, že nikto nedokáže pochopiť, ako sa cítim.“ Čo mu pomohlo? Vysvetľuje: „Začal som sa viac zapájať do služby. Vďaka tomu som prestal myslieť len na seba a riešiť svoje negatívne pocity. Keď som spolupracoval s druhými v službe, bol som šťastnejší a už som sa necítil taký opustený.“ Aj v prípade, že nemôžeme osobne chodiť s druhými do služby, môže nás povzbudiť, keď s nimi píšeme svedecké listy alebo zvestujeme cez telefón. Mauricio hovorí, čo mu ešte pomohlo: „Začal som sa viac zapájať do práce v zbore. Snažil som sa čo najlepšie si pripraviť a predniesť cvičné úlohy, ktoré som mal na zhromaždení. Vďaka tomu som cítil, že pre Jehovu a bratov a sestry som cenný.“
TE ZADŽIVAS BARE PHARIPENA
8) Sar amenge hin, te zadživas bare pharipena?
8 Neprekvapuje nás, že v týchto posledných dňoch zažívame rôzne ťažkosti. (2. Tim. 3:1) Ale niekedy môže prísť taký problém a v takom čase, že nás to zaskočí. Možno sa náhle dostaneme do finančných ťažkostí, vážne ochorieme alebo nám zomrie niekto blízky. V takej chvíli sa môžeme cítiť skľúčení a máme pocit, že je toho na nás priveľa, najmä keď sa na nás valí jeden problém za druhým alebo keď máme viacero vážnych problémov naraz. Myslime na to, že Jehova na nás dáva pozor a s jeho pomocou môžeme bez obáv čeliť akýmkoľvek ťažkostiam.
9) Save pharipena zadžiďiľa o Jób?
9 Pozrime sa, ako Jehova pomohol svojmu vernému služobníkovi Jóbovi. V krátkom čase ho postihlo viacero náročných skúšok. V priebehu jedného dňa sa k nemu dostali šokujúce správy, že prišiel o všetok dobytok, o svojich sluhov, a čo bolo najhoršie, aj o svoje milované deti. (Jób 1:13–19) A krátko nato sa k obrovskému žiaľu, ktorý pociťoval, pripojila bolestivá a škaredá choroba. (Jób 2:7) Bol taký zúfalý, že zvolal: „Život sa mi zhnusil, už nechcem žiť.“ (Jób 7:16)
10) Sar o Jehovas pomožinďa le Joboske te zľidžal o pharipena? (Dikh o obrazkos pre angluňi sera kale časopisoske.)
10 Jehova dával na Jóba pozor. Keďže ho miloval, pomohol mu, aby zvládol skúšky a zostal mu verný. Pripomenul mu svoju nekonečnú múdrosť a to, s akou láskou sa stará o svoje stvorenie. Porozprával mu o viacerých úžasných zvieratách. (Jób 38:1, 2; 39:9, 13, 19, 27; 40:15; 41:1, 2) Prostredníctvom verného mladého muža Elíhua posilnil a utešil Jóba. Elíhu ho uistil, že Jehova vždy odmení svojich služobníkov za ich vytrvalosť. Ale Jehova použil Elíhua aj na to, aby dal Jóbovi niekoľko láskavých rád. Elíhu Jóbovi pripomenul, akí sme malí v porovnaní so Stvoriteľom celého vesmíru, a tak mu pomohol vidieť celkový obraz. (Jób 37:14) Jehova dal Jóbovi aj určitú úlohu – mal sa modliť za svojich troch priateľov, ktorí nekonali správne. (Jób 42:8–10) Ako Jehova podporuje nás, keď sa ocitneme v náročných situáciách?
11) Sar amenge andro pharipena den smirom andro jilo o lava andal e Biblija?
11 Dnes už s nami Jehova nehovorí priamo, tak ako hovoril s Jóbom, ale hovorí k nám prostredníctvom svojho Slova. (Rim. 15:4) Utešuje nás tak, že nám dáva krásnu nádej. Zamyslime sa nad niekoľkými myšlienkami z Biblie, ktoré nám dodajú silu v čase skúšok. Jehova nás uisťuje, že ani náročné skúšky „nás nebudú môcť oddeliť od [jeho] lásky“. (Rim. 8:38, 39) Ubezpečuje nás aj o tom, že je blízko tých, ktorí sa k nemu modlia. (Žalm 145:18) Hovorí nám, že ak sa naňho spoľahneme, môžeme zvládnuť každú skúšku a že ani ťažkosti nás nemusia obrať o radosť. (1. Kor. 10:13; Jak. 1:2, 12) Z Biblie tiež vieme, že naše trápenie je len dočasné a v porovnaní s večnou odmenou trvá len chvíľu. (2. Kor. 4:16–18) Jehova sľubuje, že odstráni príčinu všetkých našich problémov – Satana Diabla a všetkých zlých, ktorí sú na jeho strane. (Žalm 37:10) Naučil si sa už naspamäť biblické verše, ktoré ťa v čase skúšok utešia a povzbudia?
12) So amenge kampel te kerel, kaj amen te el chasna le Devleskere lavestar?
12 Jehova chce, aby sme si pravidelne vyhradzovali čas na čítanie Biblie a premýšľali o tom, čo sme si prečítali. Keď sa riadime tým, čo sa učíme, naša viera rastie a naše priateľstvo s Jehovom je pevnejšie. Vďaka tomu máme silu vytrvávať v skúškach. Jehova dáva tým, ktorí sa spoliehajú na jeho Slovo, svojho svätého ducha. A tento duch nám môže dať „mimoriadnu silu“, aby sme vytrvali v akejkoľvek skúške. (2. Kor. 4:7–10)
13) Sar amenge o duchovno chaben le „verne the goďaver sluhastar“ pomožinel te zľidžal o pharipena?
13 Jehova nám prostredníctvom „verného a rozvážneho otroka“ dáva množstvo článkov, videí a piesní, aby sme si posilnili vieru a zostali duchovne bdelí. (Mat. 24:45) Využívajme túto pomoc čo najviac. Istá sestra zo Spojených štátov sa vyjadrila, ako veľmi si cení duchovný pokrm. Rozpráva: „Slúžim Jehovovi už 40 rokov a za ten čas bola moja viera viackrát vyskúšaná.“ Jej starý otec zomrel pri autonehode, ktorú zavinil opitý vodič, jej rodičia podľahli vážnej chorobe a ona sama dvakrát bojovala s rakovinou. Ako to všetko zvládla? Hovorí: „Jehova mi bol po celý ten čas oporou. Vytrvala som vďaka duchovnému pokrmu, ktorý nám dáva prostredníctvom verného a rozvážneho otroka. Cítim to tak ako Jób, ktorý povedal: ‚Kým nezomriem, nevzdám sa svojej oddanosti Bohu!‘“ (Jób 27:5)
14) Sar amenge o Jehovas pomožinel prekal o phrala pheňa? (1. Tesaloničanom 4:9)
14 Jehova nás učí, aby sme milovali jeden druhého a v ťažkých chvíľach sa povzbudzovali. (2. Kor. 1:3, 4; prečítajte 1. Tesaloničanom 4:9.) Bratia a sestry nám chcú pomáhať, aby sme zostali verní, tak ako to robil Elíhu. (Sk. 14:22) Zažila to aj Diane, keď jej manžel vážne ochorel. Bratia a sestry zo zboru stáli pri nej a pomáhali jej, aby zostala duchovne silná. Diane rozpráva: „Bolo to ťažké. Ale cítili sme, akoby nás Jehova počas tých náročných mesiacov pevne držal v náručí. Zbor nám veľmi pomáhal – telefonáty, návštevy, objatia, to všetko nám pomáhalo, aby sme vládali ísť ďalej. Keďže nešoférujem, bratia a sestry sa postarali, aby som sa dostala na zhromaždenia a do služby vždy, keď to bolo možné.“ Nie je nádherné patriť do takej milujúcej duchovnej rodiny?
JILESTAR PAĽIKERAS, HOJ O JEHOVAS PES PAL AMENDE KAMIBNAHA STARINEL
15) Soske peske sam ista, hoj ľikeraha avri andro pharipena?
15 Ťažkostiam sa nikto z nás nevyhne. Ale ukázali sme si, že na ne nie sme sami. Jehova je ako milujúci Otec, ktorý na nás stále dáva pozor. Stojí pri nás, počuje naše prosby o pomoc a rád nám pomôže. (Iz. 43:2) Sme presvedčení, že môžeme v skúškach obstáť, lebo Jehova nám dáva všetko, čo potrebujeme, aby sme vytrvali. Máme dar modlitby, Bibliu, hojnosť duchovného pokrmu a milujúcich bratov a sestry.
16) So kampel te kerel, kaj pes o Del pal amende te starinel?
16 Sme veľmi vďační, že máme nebeského Otca, ktorý na nás dáva pozor. Cítime to tak ako žalmista, ktorý napísal: „Z neho sa raduje naše srdce.“ (Žalm 33:21) Svoju vďačnosť dáme najavo tak, že naplno využívame pomoc, ktorú nám poskytuje. Ale keď chceme, aby sa o nás Boh staral, musíme pre to niečo robiť. Musíme ho zo všetkých síl poslúchať a konať to, čo je správne v jeho očiach. Potom bude Jehova na nás dávať pozor po celú večnosť. (1. Petra 3:12)
GIĽI 30 Miro Del - miro Dad the Prjaťeľis